Skončil první den soudu s Babišem. Stojím tady, protože jsem šel do politiky, vysvětloval ve své výpovědi

Andrej Babiš (ANO) u soudu s advokáty Brunou (na fotografii vpravo) a Bartončíkem (ČTK / Šimánek Vít)

Andrej Babiš (ANO) u soudu s advokáty Brunou (na fotografii vpravo) a Bartončíkem | FOTO: ČTK / Šimánek Vít

V pondělí 12. září začal Městský soud v Praze projednávat dotační větev kauzy Čapí hnízdo. Na lavici obžalovaných usedla vedle bývalého premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová). Soud se zabývá okolnostmi získání padesátimilionové dotace pro stavbu areálu Čapí hnízdo. Po zhruba pěti hodinách soudce Jan Šott jednání přerušil. Pokračovat bude v úterý od 9 hodin.  

Policie ve věci původně obvinila 11 fyzických osob ze spáchání trestných činů dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie ve zločinném spolčení. Podle trestního zákoníku hrozí Babišovi i jeho někdejší poradkyniaž desetileté vězení. Státní zástupce Jaroslav Šaroch pro ně ale navrhuje podmínky a peněžité tresty. Jak ale upozornil soudce Jan Šott, ve hře je i změna právní kvalifikace. Oba obžalovaní by podle něj mohli čelit rovněž obžalobě z poškození finančních zájmů Evropské unie.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

„Upozorňuji na případnou změnu právní kvalifikace u obviněného Ing. Andreje Babiše oproti podané obžalobě. Jednání obviněného by se mohlo potenciálně posuzovat i jako zločin poškození finančních zájmů Evropské unie,“ prohlásil soudce Šott poté, co z úst státního zástupce Jaroslava Šarocha zazněla obžaloba.

Rozšíření obžaloby je tak ve hře a může přijít na řadu v případě, že soud uzná obžalované vinnými a uloží jim tresty. Obžaloba tvrdí, že Babiš svým vlivem a činností podvodně zajistil vytvoření podmínek k tomu, aby Farma Čapí hnízdo navenek splňovala požadavky pro získání dotace. Podle státního zástupce si byl přitom vědomý toho, že společnost je přes něj a jeho blízké propojená s firmami z holdingu Agrofert. Měl tak pomoci tehdejší místopředsedkyni představenstva Čapího hnízda Nagyové k dotačnímu podvodu.

Obžaloba je nepravdivá, nereálná a nepodložená důkazy

Advokáti Jany Nagyové a bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) Josef a Michael Bartončíkovi u soudu odmítli vinu svých klientů. Obžaloba i provedené přípravné řízení podle nich trpí zásadními vadami. Babišův právník označil obžalobu za pouhou snůšku hypotéz, kterou státní žalobce nahradil „absolutní absenci důkazů“. Někdejší předseda vlády podle něj navíc pro trestný čin, jak je nyní popsán v obžalobě, nebyl poslaneckou sněmovnou zbaven imunity.

Obžaloba v kauze Čapí hnízdo je nepravdivá, nereálná a nepodložená důkazy, řekl později obžalovaný expremiér Andrej Babiš (ANO) u soudu. Uvedl, že před soudem stojí proto, že šel do politiky. Politizaci trestního řízení vidí mimo jiné v tom, že jeho původně zastavené stíhání pokračovalo po zásahu nejvyššího státního zástupce.

„Žádný trestný čin jsem nespáchal, zásadně to odmítám,“ zdůraznil u pražského městského soudu Babiš. „V té obžalobě je všechno špatně, pane předsedo, dokonce ani číslo popisné nesedí,“ řekl během pondělního jednání. „Klade mi za vinu i kroky, které jsem neudělal,“ podotkl. „Věřím, že soud rozhodne ne pod tlakem, ale spravedlivě,“ poznamenal s tím, že právo na spravedlivý proces mu stejně jako ostatním zaručuje česká ústava.

Podle trestního zákoníku hrozí Babišovi i jeho někdejší poradkyni až desetileté vězení. Státní zástupce pro ně ale navrhuje podmínky a peněžité tresty. Šéf hnutí ANO má státu zaplatit deset milionů korun, Nagyová půl milionu. Bývalý premiér vinu dlouhodobě odmítá s tím, že jde o snahu o jeho diskreditaci a odstranění z politiky. Vinu popírá i Nagyová.

Soudce Jan Šott zatím hlavní líčení nařídil na termíny 12. až 16. září, 26. až 30. září a 17. až 21. října. Délku trvání procesu podle soudce není nyní možné přesně odhadnout, záležet prý bude na vývoji dokazování, důkazních návrzích stran, dostupnosti svědků a řadě dalších faktorů.

 • Pondělní jednání soudu skončilo

  Projednávání kauzy Čapí hnízdo bude pokračovat v úterý od 9 hodině. On-line reportáž přímo z místa najdete na webu deníku FORUM 24.

 • I přes Babišovy několikaleté snahy stále žijeme v právním demokratickém státě, napsal na twitter Ivan Bartoš (Piráti) v reakci na průběh soudu

 • Soudce Jan Šott po obhajobách obou obviněných přečte výpovědi některých svědků

  Mezi nimi je například i současná ministryně pro výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09). Nové světlo ale do případu její výpověď nepřináší. O Čapím hnízdě se dozvěděla až z médií a na spoustu otázek vyšetřovatelů odpověděla, že se nepamatuje.

  Soudce Šott četl také výpověď Libuše Bretšnajdrové (dříve Průšové), která byla ověřovatelkou zápisu na jedné z valných hromad společnosti Farma Čapí hnízdo. Na řadu otázek policie odmítla vypovídat.

  Ke čtení výpovědí přistoupil soudce Jan Šott kvůli tomu, že Andrej Babiš i Jana Nagyová odmítli odpovídat na otázky soudu během výpovědí. Nevyloučili ale, že během dalšího jednání na otázky odpoví.

 • Kdybychom nebyli přesvědčeni a nevěřili tomu, že podnik je malý a střední, tak bychom o dotaci nežádali

  „Kdybychom nebyli přesvědčeni a nevěřili tomu, že podnik je malý a střední, tak bychom o dotaci nežádali,“ uvedla v jednací síní pražského městského soudu Jana Nagyová. „Spoléhali jsme na to, proto vůbec nerozumím tomu, proč tady vlastně jsme. To je vše, co hodlám uvést,“ ukončila svoji výpověď. Na otázky soudu odmítla dnes stejně jako Babiš odpovědět.

 • Nagyová stejně jako Babiš označila soudní proces za účelový

 • Obžaloba mě viní z toho, že nejsem právník a že jsem měla vědět něco, co nikdo z odpovědných lidí nevěděl, tvrdí Nagyová

  „Obžaloba mě viní z toho, že nejsem právník a že jsem měla vědět něco, co nikdo z odpovědných lidí nevěděl, že jsme měla vědět něco, o čem se už pět let dohadují všichni. Ano, zabývala jsme se problematikou EU a dotací, ale těžko po mě lze požadovat, abych věděla víc než právníci a úředníci,“ pokračuje ve své výpovědi Nagyová. V té době prý byla přesvědčena a její přesvědčení trvá dodnes,  že všechny okolnosti podání žádosti o dotaci byly v pořádku.

 • Nagyová ve své výpovědi popisuje okolnosti žádosti o dotaci na farmu Čapí hnízdo

  „Žádost o dotaci byla podána až v poslední možný den. Důvod byl ten, že jsme na tom začali pracovat pozdě a příprava byla náročná,“ popisuje Nagyová ve své výpovědi okolnosti žádosti o dotaci na farmu Čapí hnízdo.

 • Farmu jsem viděla jako možnost vytvořit něco pozitivního. Moc se mi to nepovedlo, uvedla Nagyová

  Nagyová během své výpovědi popsala, jak se k farmě Čapí hnízdo dostala. „Projekt mě bytostně zajímal, jelikož jsme měla praktickou zkušenost se životem na takových zařízeních. Viděla jsem to jako možnost vytvořit něco pozitivního. Moc se mi to nepovedlo,“ doplnila.

 • Před soudce se právě postavila Jana Nagyová.„ Nechápu, jak se mohlo stát, že se tento případ dostal až k soudu“

  „Nechápu, jak se mohlo stát, že se tento případ dostal až k soudu. V oblasti dotací se pohybuji dvacet let. Pokud by někdo chtěl stíhat všechny žadatele, kteří postupují, jako jsem postupovala já, tak by tady byly stovky procesů,“ řekla na úvod svého výslechu. Stejně jako Babiš zopakovala, že se jedná o účelovou kauzu.

 • Babiš nebude dále vypovídat kvůli přítomnosti médií v sále

  Babiš nebude dále vypovídat kvůli přítomnosti médií v sále. Podle expremiéra by mohlo dojít k ovlivňování svědků. Nehodlá navíc dávat médií další příležitost ovlivňovat proces. „Má další výpověď by mohla reálně ovlivnit vyjádření dalších svědků. Kvůli přítomnosti médií je přenos prakticky online,“ prohlásil bývalý předseda vlády.

 • Jsem si jist, že se prokáže má nevina, prohlásil Babiš

  „Je faktem, že je zde politická poptávka po mém odsouzení. Pevně věřím, že se tento soud dokáže od mediálních a politických vlivů odpoutat. V kauze Čapí hnízdo jsem nic neudělal. Jsem si jist, že se prokáže má nevina,“ řekl na závěr své obhajoby expremiér Babiš. „Dnešní proces je vyústěním snahy o moji diskreditaci.“

 • Kauza podle Babiše ovlivnila minimálně dvoje volby

  „Obžaloba stojí na domněnkách a nedostatku důkazů. Ptám se, proč pan státní zástupce otočil, když popřel své závěry? Asi proto, že to někdo chtěl. Když nemáme na Babiše nic, tak z těch kauz alespoň něco zůstalo,“ pokračuje Babiš ve své výpovědi. Kauza podle něj ovlivnila minimálně dvoje volby. „Nikdy jsem nepodváděl. Absurdní. Zásadně odmítám,“ doplnil.

 • Obžaloba nemá ani hlavu, ani patu

  „Obžaloba nemá ani hlavu, ani patu. Nejvyšší státní zástupce není nezávislí, je to politický nominant. Proto je to politický proces,“ řekl během svého výslechu Andrej Babiš. „Polistopadový kartel potřebuje, aby byl Babiš stíhán,“ doplnil. Znovu zopakoval, že obžaloba je podle něj politicky motivována. Státní zástupce Jaroslav Šaroch byl podle něj pod mediálním i politickým tlakem.

 • Jednání považuji za zcela účelové, tvrdí Babiš

  „Stoprocentně jsem nic neudělal,“ řekl ve své výpovědi Babiš. Soud je podle něj načasován schválně před komunálními, senátními a prezidentskými volbami. „Jednání považuji za zcela účelové.“

 • Babiš: Stojím tady, protože jsem šel do politiky

  „Stojím tady, protože jsem šel do politiky. Kdybych nebyl v politice, nikdo by o Čapím hnízdě neslyšel. Je to projekt, který byl schválen, kontrolovali ho všichni i pan Kalousek a nikdy nebyl žádný problém. Ten vznikl tím, že jsem šel do politiky. Vadím jim, protože jsem založil protikorupční hnutí,“ prohlásil Babiš. Státní zástupce Šaroch podle něj popřel sám sebe, protože kauzu už jednou uzavřel.

 • Nejsou žádné důkazy. Zásadně to odmítám, uvedl Babiš

  „Nejsou žádné důkazy. Výslovně vylučuji, že bych znal podmínky dotační výzvy. O dotaci jsem se dozvěděl od paní Naďové na sklonku roku 2007,“ prohlásil Babiš. Ve své výpovědi připomněl průběh kauzy a jeho pohled na věc.

  Obžaloba mu podle něj připisuje absurdní kroky. „Jsem nevinen,“ doplnil.

 • Mám právo na spravedlivý proces, prohlásil na začátku výslechu Andrej Babiš

  „Věřím, že mám právo na spravedlivý proces. Zaručuje mi to ústava a další mezinárodní smlouvy,“ prohlásil Babiš. Obžalobu Státního zastupitelství označil za nepravdivou. Podle Babiš je v ní prý všechno špatně. Proces také označil za politický.

 • Přestávka jednání soudu skončila. Hlavní líčení bude pokračovat obhajobami Andreje Babiše a Jany Nagyové

 • Šaroch popřel sám sebe a byl donucen, řekl Andrej Babiš

  „O opětovném zahájení rozhodl člověk politicky nominovaný, státní zástupce Zeman. Velice kontroverzní osoba, on o tom rozhodl. Takže pan doktor Šaroch popřel sám sebe a byl donucen, proto to je politický proces. Pan Zeman je mimochodem nominant pana Pospíšila,“ prohlásil Andrej Babiš během přestávky v jednání soudu.

 • Jednání soudu bude pokračovat po přestávce obhajobou Andreje Babiše. Začne ve 12:45

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články