Odstartovala druhá vlna EET. Problémy zatím nejsou. Kontroly vyrazí už dnes

Ilustrační foto (ČTK)

Ilustrační foto | FOTO: ČTK

Firmy a podnikatelé ve velkoobchodu a maloobchodu včetně obchodníků s auty začali ode dneška evidovat tržby. Provoz elektronické evidence tržeb (EET) je po zapojení obchodníků zatím plynulý a bez problémů, funguje až na výjimky i v menších obcích, odlehlých místech a také v e-shopech. Autentizační údaje, které k tomu podnikatelé potřebují, si jich podle informací Finanční správy vyzvedlo více než 113.000. Původně přitom správci daní odhadovali, že by se měla druhá vlna týkat až 250.000 subjektů.

„Ty údaje, které Finanční správa hlásila, zahrnují i různé jednorázové obchody, které fungují jen pár měsíců v roce,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO), který se přijel na dnešní rozjezd druhé vlny EET podívat do Harrachova.

Šéf státní pokladny je přesvědčen o tom, že stejně jako v první vlně bude i po spuštění druhé vlny EET dál přibývat podnikatelů, kteří požádají o autentizační údaje. Ministerstvo financí počítá letos s tím, že by EET měla do rozpočtu přinést zhruba čtyři miliardy korun. Nižší počet zapojených podnikatelů na tom podle Babiše nic nemění. „Sestavovaly se konzervativní odhady,“ dodal ministr financí.

EET byla v ostrém provozu spuštěna 1. prosince loňského roku pro hotely a restaurace. Od 1. března musí tržby evidovat i firmy a podnikatelé ve velkoobchodu a maloobchodu. Po obchodnících budou následovat další obory podnikání.

Do systému elektronické evidence tržeb (EET) se dnes zapojila i Poštovna na Sněžce, která je nejvýše položenou provozovnou v Česku. Od poloviny února Poštovna vydávání účtenek EET za prodej občerstvení, suvenýrů a pohledů ve zkušebním provozu testovala a na provoz EET školila personál. Problémy s internetovým připojení na nejvyšším místě Česka se zatím nevyskytly. Provozovatelé Poštovny mají ale obavu z nedostatečné rychlosti internetu v plné sezoně, kdy Sněžku navštíví i několik tisíc lidí denně.

Bez problémů zatím evidují podle zjištění ČTK i některé e-shopy. Podle šéfa prodejce pokladních systémů Shoptet Miroslava Uďana má systém aktivovaný zhruba polovina e-shopů, kteří tuto povinnost mají.

Do druhé vlny EET nespadají například obchodníci, kteří přijímají pouze platby převodem z účtu na účet. Část podnikatelů, kteří současně s maloobchodem podnikají v pohostinství, využila své autentizační údaje získané pro první vlnu. Na jižní Moravě se zase některá větší turistická a informační centra zapojila do elektronické evidence tržeb, přestože jim to zákon nenařizuje, jsou-li zřizovaná obcemi. Důvodem je snaha zachovat komisní prodej některých suvenýrů, které by musely jinak z nabídky zmizet. Některá infocentra už dříve komisní prodej postupně utlumila a některá jej ke smůle drobných lokálních výrobců zrušila.

Finanční správa již dříve deklarovala, že kontroly dodržování EET zahájí okamžitě. Za závažné porušení zákona o evidenci tržeb hrozí pokuta až 500.000 korun nebo uzavření provozovny. K zásadnímu porušení například patří, že obchodník nebude mít zařízení pro evidenci tržeb.

Někteří podnikatelé se ale rozhodli raději obchody uzavřít. Problém je to hlavně na venkově a v malých městech. Starší majitelé se často už nechtěli učit nové věci, pro jiné byly náklady na pořízení nové pokladny příliš vysoké. Babiš se ale růstu nezaměstnanosti v této souvislosti neobává. „My máme nejnižší nezaměstnanost v Evropě, když jdete na úřad práce, tak vám nemají co nabídnout,“ řekl. Největším problémem Česka podle něj je, že má 366.000 nezaměstnaných, a když nějaká firma nabízí volná místa, tak o ně nikdo nestojí.

Vláda si od evidence tržeb slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků.

Sledovali jsme on-line:

15.21

15.16

15.11

Práskání iDnes pokračuje − redaktor MF DNES Jan Pánek přinesl další postřehy z Brna. Problematické místo je zejména podchod pod Hlavním nádražím, kde se nachází mnoho prodejců nejrůznějšího zboží. V některých obchodech nejsou vidět žádné pokladny. Pokud se například vietnamských prodejců zeptáte, jestli něco o EET vědí, zpravidla nerozumějí nebo to aspoň předstírají. Na vyžádání účtenky reagovala jedna prodavačka slovy: „Dnes ne, zítra.“ Dále se o EET odmítla bavit.

 

15.00

14.57

14.53

Druhá vlna EET zasáhla i český fotbal. Fotbalový klub v Teplicích musel zrušit doplňkový prodej na pokladnách stadionu. Podle manažera marketingu a PR Martina Kovaříka by totiž museli vybavit všechny pokladny na stadionu elektronickými kasami, s čímž počítají až ve třetí vlně EET.

14.50

Vzkaz pro živnostníky má i ODS.

14.38

14.31

14.15

Propaganda a udávání Babišových médií pokračuje − předseda řetězce maloobchodů COOP Pavel Březina odpovídal na otázky redaktora MF DNES k EET. „Dodavatel, který objíždí malé prodejny, mi říkal, že v některých jsou vybaveni dvěma pokladnami – tou původní a novou, připravenou na EET. Je pak otázka, zda přes tu novou nebudou evidovat jen část tržeb,“ zpochybnil účinnost EET vzhledem k zamezení nekalé konkurence, uvádí iDNES.

14.11

14.09

13.56

13.54

13.50

13.43

13.36

EET byla v ostrém provozu spuštěna 1. prosince loňského roku pro hotely a restaurace. Ode dneška musejí tržby evidovat i firmy a podnikatelé ve velkoobchodu a maloobchodu včetně obchodníků s auty a náhradními díly na ně. Autentizační údaje, které k tomu podnikatelé potřebují, si jich podle informací z Finanční správy vyzvedlo zhruba 113 000. Původně přitom odhadovala, že by se měla druhá vlna týkat až 250 000 subjektů.

„Ty údaje, které Finanční správa hlásila, zahrnují i různé jednorázové obchody, které fungují jen pár měsíců v roce,“ poznamenal k rozdílu v počtech Babiš. Je přesvědčen o tom, že stejně jako v první vlně bude i po spuštění druhé vlny EET dál přibývat podnikatelů, kteří požádají o autentizační údaje. Ministerstvo financí počítá letos s tím, že by EET měla do rozpočtu přinést zhruba čtyři miliardy korun a nižší počet zapojených podnikatelů na tom podle Babiše nic nemění. „Sestavovaly se konzervativní odhady,“ dodal ministr financí.

13.30

Po spuštění druhé vlny elektronické evidence tržeb zatím žádné problémy hlášeny nejsou. Novinářům to dnes při návštěvě dvou obchodníků v Harrachově na Semilsku řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Setkal se mimo jiné s majiteli prodejny Sport Čermák a e-shopu www.levnelyze.cz, oba uvedli, že proti EET nic nemají a žádné problémy nezaznamenali.

13.21

Ohlasy z Facebooku:

Koupil jsem 10 ložisek, a ve skladu jsme našli jenom 8 ks. Tak zpátky do kanceláře opravit fakturu (doklad placený hotově). No jo, ale už byla odeslána takže žádná oprava z 10 na 8 , ale storno a nová fa. Celkem asi 5 minut. A místo 10 ložisek 10 papírů.

13.16

13.13

13.03

12.57

12.56

12.51

12.49

12.46

Babišovi lidé v udavačské akci − Redaktorka iDNES.cz přináší svědectví z minimarketu na Praze 9. V provozu je zde úplně nová, masivní pokladna, ale i ta stará. Prodavačka něco ťuká do nové pokladny, ale účtenku nevydá. Při žádosti o účtenku si vyžádá všechno zboží z tašky zpátky na pult a pomocí skeneru ho začne napípávat.

Jenže snaha je zřejmě marná, zve si na pomoc majitele obchůdku, skener prý nefunguje. A internet prý také ne. Obchodník demonstrativně vyndavá a zandavá flashku s mobilním internetem do pokladny. Nakonec zákazník dostane účtenku ze staré pokladny bez kontrolních kódů, na kterou obchodník obřadně otiskne firemní razítko.

Andrej Babiš (ATEO)

12.32

12.30

12.27

12.22

12.19

12.15

„Nefunguje to dobře,“ posteskl si několik hodin po začátku své pracovní doby jeden z trhovců. „Z kasy mi občas vyjedou nesmysly, navíc to zdržuje. Avizované dvě vteřiny na potvrzení to rozhodně nejsou,“ píše iDnes.

12.13

12.07

„Nemám žádné zprávy, že by systém nefungoval. Odhady ministerstva financí nyní hovoří o tom, že by ročně mělo získat 4 miliardy korun a to je ještě konzervativní odhad,“ řekl novinářům spokojený Andrej Babiš.

12.05

12.03

Finanční správa k dnešnímu dni vydala přibližně 160 tisíc autentizačních údajů, z toho zhruba 110 tisíc po startu prvná vlny po 1. prosinci 2016. Čísla poskytují dostatečnou záruku, že jakákoliv panika ohledně počtu subjektů přihlášených k druhé vlně EET rozhodně není na místě. Deklarovaná horní hranice 200−250 tisíc subjektů, které by teoreticky mohly být v rámci druhé vlny povinny evidovat, zahrnovala také bez elektronické evidence tržeb obtížně kvantifikovatelný soubor podnikatelů, kteří evidovat nemusejí, případně začnou až později.

11.59

11.55

11.51

Kdo chtěl informace získat, tak k nim přístup měl, říká náměstkyně MF Alena Schillerová v reakci na stížnosti živnostníků, kteří tvrdí, že nebyli dostatečně informováni.

11.49

11.46

11.44

11.40

Do systému elektronické evidence tržeb se dnes zapojila i Poštovna na Sněžce, která je nejvýše položenou provozovnou v Česku. Od poloviny února poštovna vydávání účtenek EET za prodej občerstvení, suvenýrů a pohledů ve zkušebním provozu testovala a na provoz EET školila personál.

11.37

11.35

11.30

11.26

Marketingový tým ministra financí zatím stále nevymyslel status na sociální sítě, kde by dostatečně Babišův šmírovací nástroj pochválil.

11.25

Babišovi novináři z iDnes jezdí se svým šéfem po obchodech.

11.22

11.20

11.17

Podnikatel a právník Nguyen Manh Tung: Vietnamští obchodníci mají očekávání s , vietnamští obchodníci na vesnici to budou mít složitější.

11.15

11.12

Datové centrum vygenerovalo dnes v 6.00 hodin celkem 294 milionů účtenek, do této chvíle je to ještě o 3 miliony víc.

11.09

11.07

Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků: Stát se musí postavit k tomu, jestli chceme v obcích do 500 obyvatel obchod.

11.05

11.01

10.58

10.56

10.53

Dnes v poledne proběhne symbolická stávka živnostníků proti EET. Organizátoři protestní akce vyzývají podnikatele, aby své prodejny na tři minuty uzavřeli nebo asi alespoň vylepili do výlohy plakát podporující stávku.

10.45

10.44

10.42

Řetězec Albert ještě minulý týden mluvil o pomalejší odezvě ze systému ministerstva financí v nákupní špičce a prosil zákazníky a prodavače o trpělivost. Včera už problémy neměl, píše Mladá fronta DNES.

10.38

10.36

10.34

10.31

Systém zatím funguje bez problémů. Obchodní řetězce hlásí prodloužení doby nákupu v řádech vteřin.

10.29

10.27

10.23

10.22

Ohlasy z Facebooku: 

Byl jsem u Vietnamce, vše při starém, pokladnu nemá, o ničem neví a ničemu nerozumí … asi ho brzy bonznu.

Tady přece ale od začátku nejde o to, jestli to bude nebo nebude fungovat, jestli se mají platit daně, jestli je potřeba vydávat účtenky. Na to se samozřejmě odpovídá: ano bude, je, je. Tady jde o to, že EET je ON-LINE NAPOJENÍ VŠECH A VŠUDE a že to je GENERÁLNÍ OBVINĚNÍ VŠECH Z TOHO, ŽE JSOU ZLODĚJI. To by nám na tom mělo vadit nejvíc. Všechny si vás napojím, všechny vás budu sledovat, všichni jste podezřelí…..

Lidi , jen vše bude dražší, dát za pokladnu přes 40 tis. je záhul pro každého.

10.18

Mnoho živnostníků stále neví, zda se jich druhá vlna EET týká. „Mám velkoobchod a neberu hotovost. Ale nejsem si jistý, zda si musím evidenci pořizovat. Risknu to, protože nebudu dávat tisícovku finančnímu úřadu, aby mi to zjistil,“ řekl deníku FORUM 24 jeden z živnostníků.

10.16

10.14

10.11

10.08

Falešný twitterový účet ODS poupravil zprávu strany:

10.07

Systém EET zvýšené zatížení zatím zvládá. Po dnešním připojení 110 000 podnikatelů se nehroutí. Od prosince je zaevidováno téměř 294 milionů účtenek.

10.03

Předseda Asociace podnikatelů a manažerů Radomil Bábek na Facebooku:

10.00

EET ohrožuje podnikatele se zrakovým postižením. Pokladny nepočítají s nevidomými, píše server Novinky.cz.

Registrační pokladny pro elektronickou evidenci tržeb (EET) nejsou technicky uzpůsobeny pro uživatele se zrakovým hendikepem, upozornila nezisková organizace Kafira. Nevidomí podnikatelé proto podle ní stojí před volbou, zda ukončit výdělečnou činnost, nebo ji provozovat pod hrozbou vysokých sankcí, uvádějí Novinky.

9.58

9.55

9.53

Ohlasy z Facebooku: Tak jsem si šel koupit něco na E-shop: Z důvodu integrace modulu EET – elektronické evidence tržeb a přechodu na režim DPH bude e-shop v době od 28. 2. 2017 14.00 hodin do 5. 3. 2017 přepnutý do módu katalog. V této době nebude možné objednávat zboží, nakupovat budete moci opět od 6. 3. 2017 8.00. Děkujeme za pochopení.

Díky, Andreji

9.52

9.50

9.46

Finanční správa již dříve také deklarovala, že kontroly dodržování EET zahájí okamžitě. Za závažné porušení zákona o evidenci tržeb přitom hrozí pokuta až 500 000 korun nebo až uzavření provozovny. K zásadnímu porušení například patří, že obchodník nebude mít zařízení pro evidenci tržeb.

9.40

Do další vlny evidence tržeb nespadají například obchodníci, kteří přijímají pouze platby převodem z účtu na účet. Část podnikatelů, kteří současně s maloobchodem podnikají v pohostinství, využila své autentizační údaje získané pro první vlnu.

9.33

Twitter Petr Fiala: Další vlna EET začíná. Vláda lidem zbytečně komplikuje život a dusí drobné podnikání. My nesmysly zrušíme, daně a byrokracii zjednodušíme.

Pražská kavárna (ATEO)

9.30

Autentizační údaje byly podle Finanční správy vydány většině podnikatelů ve velkoobchodu a maloobchodu, kteří musejí ode dneška evidovat tržby. Přidali se k provozovatelům ubytovacích a stravovacích služeb, pro které je EET povinná od loňského 1. prosince.

9.28

Praha-západ: Bojanovice

9.21

9.20

Provoz elektronické evidence tržeb (EET) je po dnešním zapojení obchodníků plynulý a bez problémů. Autentizační údaje, které k tomu podnikatelé ve velkoobchodu a maloobchodu potřebují, si jich vyzvedlo zhruba 113 000. ČTK to řekla mluvčí Finanční správy Petra Petlachová. Problémy nehlásí ani server Hlídač EET, který monitoruje dostupnost a rychlost komunikace pokladen podnikatelů se servery EET.

Fouskova koláčovna ()

9.18

Babišovy Lidové noviny si spuštění EET nevšímají.

9.13

Někde si poradili s velikostí účtenky po svém.

9.06

Podle Hlídače EET je nyní do EET zapojeno 155.000 podnikatelů. Znamená to, že dnes se připojilo 110.000 provozoven.

9.02

9.00

EET se rozjela.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]