On-line zpravodajství jsme 17. 4. 2020 přerušili

Roman Prymula a koronavirus (ČT/F24)

Roman Prymula a koronavirus | FOTO: ČT/F24

V Česku je doposud 6437 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, který způsobuje onemocnění COVID-19. Celkově bylo provedeno již 154.307 testů. V souvislosti s epidemií zemřelo dosud 170 osob. Vyléčeno je zatím 979 lidí. Aktuální údaje zveřejnilo na svém webu ministerstvo zdravotnictví. V Česku se nákaza poprvé prokázala 1. března. Kvůli šíření koronaviru platí v zemi nouzový stav, výrazné omezení volného pohybu lidí i většiny aktivit. (Zprávy monitorujeme v servisu ČTK, na ČT24 a v dalších zdrojích.)

17. 4.

9.38 Počet vyléčených z nemoci COVID-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, se blíží tisícovce. Od čtvrtečního večera se uzdravilo dalších sedm lidí, celkem jich je podle ministerstva zdravotnictví 979. Zemřelých v nemocnicích je 170, proti čtvrtku o jednoho více. Potvrzených případů nákazy je 6437. 

9.01 Prodej nových aut v EU v březnu kvůli pandemii klesl o 55 procent na 567 308, uvedlo sdružení ACEA. Prodej vozů Škoda klesl téměř o 39 procent.

8.34 Předseda německého Spolkového sněmu Wolfgang Schäuble připustil možnost zkrácení letních prázdnin. „Až na výjimky zůstanou školy ještě nějakou dobu zavřeny. Takže se ptám, zda představitelé jednotlivých spolkových zemí neuvažují o nějakém zkrácení prázdnin,“ řekl Schäuble v rozhovoru pro Augsburger Allgemeine.

7.49 „Mnozí odborníci tvrdí, že reálný propad čínské ekonomiky je dvouciferný. Ale bylo by překvapivé až šokující, kdyby čínská vláda přiznala takovou ekonomickou slabost,“ uvedla zpravodajka ČT v Asii Barbora Šámalová. „Výsledek (za první čtvrtletí) ovlivní cíl čínské vlády pro letošní rok. Střízlivé odhady očekávají růst 1 až 2 procenta nebo dokonce vůbec,“ dodala.

7.15 Itálii začínají vyrábět přístroj určený pro očekávanou fázi přechodu z koronavirové karantény do běžného života – bezdotykový turniket s teploměrem, který dokáže změřit teplotu zákazníkům u vchodu do obchodů či restaurací. V případě, že u některého člověka zjistí teplotu nad 37,5 stupně, rozsvítí se turniket červeně a nevpustí danou osobu dovnitř.

6.52 Živnostníci a podnikatelé, které zasáhla opatření kvůli koronaviru, dostanou za květen od státu jednorázový příspěvek 15.000 korun. Deníku Právo to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Vláda je podle něj v případě potřeby připravena i na platby za červen. Za období od 12. března do 30. dubna činí příspěvek 25.000 korun. Podle plánu postupného rozvolňování opatření mají zůstat některé provozovny uzavřeny déle. Třeba kadeřnictví mají otevřít až 25. května, divadla nebo hotely až 8. června.

6.13 Senátrozhodne opokutáchza porušení opatření proti epidemii koronaviru nebo o pravidlech zkoušek na vysokých školách. Schvalovat má také návrh, aby firmy v přechodných hospodářských potížích kvůli epidemii na sebe nemusely bez zbytečného odkladu podat insolvenční návrh.

6.24 Emeritní biskup Karel Herbst se vyléčil z nemoci covid-19, měl negativní testy. Byl převezen zpět z Nemocnice na Homolce do střešovické nemocnice. Jeho stav je stabilizovaný, není však moc dobrý, uvedla ve čtvrtek na webu Česká biskupská konference. Šestasedmdesátiletý Herbst je při vědomí a nyní ho čeká zřejmě dlouhá rekonvalescence.

16. 4. 

20.37 Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) chce v souvislosti s možným zmírněním zákazu cestování do zahraničí znát nejprve data od expertů. Až poté je možné dát veřejnosti jasnou zprávu, napsal dnes na Twitteru. Kritizoval protichůdná vyjádření k tématu. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula ve středu v České televizi řekl, že se pravidla pro vycestování zřejmě zmírní, koncem března přitom prohlásil, že cesty do zahraničí mohou být omezeny i v příštím roce či dvou. Cestování Čechů do ciziny a vstup cizincům do Česka vláda zakázala kvůli pandemii koronaviru zhruba v polovině března.

11.02 Opoziční ODS chce dnes formou pozměňovacího návrhu k předloze projednávané v Senátu prodloužit pomoc pro živnostníky postižené opatřeními proti epidemii koronaviru do konce června. Návrh počítá s postupným navyšováním denní částky z dubnových 500 korun na den, přes 700 korun na den v květnu po 900 korun na den v červnu. Návrh představil před jednáním horní parlamentní komory předseda senátního klubu ODS Martin Červíček.

9.00 V českých nemocnicích ve středu nikdo s nemocí COVID-19 nezemřel. Je to poprvé od 23. března, kdy v ČR není žádná oběť nemoci.

Počet vyléčených z nemoci COVID-19 se od středečního večera zvýšil o 12 na 831. Ve středu v ČR nikdo s touto nákazou v nemocnicích nezemřel. Pokud by byl tento údaj potvrzen i v dalších dnech, bylo by to poprvé od 23. března, kdy v ČR nebyla žádná oběť s COVID-19. Potvrzených případů nákazy je 6303. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k dnešním 08:30.

06.15 Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku stoupl ve středu podle ministerstva zdravotnictví o 160 na 6301, v předchozích třech dnech se přitom denní nárůst držel pod stovkou. Dosud zemřelo v nemocnicích 166 lidí s nemocí COVID-19, uzdravilo se jich 819. 

0.35 Ministerstvo zdravotnictví v noci ohlásilo, že je v Česku 6301 nakažených novým koronavirem. Aktuální počet lidí s prokázaným onemocněním je o téměř tisíc menší: 5316; nejsou v něm zahrnuti mrtví a vyléčení. V nemocnicích leží 427 pacientů. Počet mrtvých je nyní 166. 

15. 4.

20.00 Armády Severoatlantické aliance (NATO) poskytnou další vojenské kapacity k boji proti koronavirové pandemii, zároveň však musí být připraveny čelit vnějším hrozbám, které ani během krize nepolevují. Po dnešní videokonferenci aliančních ministrů obrany to řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. 

18.22 Itálie hlásí 578 nových obětí COVID-19, méně než v úterý. V porovnání s úterým klesl i počet nově nakažených, virus testy nově potvrdily u 2667 lidí.

17.40 Česko má 6216 nakažených, za den jen 65 nových případů. Celkem je jich od počátku března 6216. Podle dostupných informací stoupl počet uzdravených o 143 na 819, zatímco tři lidé nemoci nově podlehli. Celkem má Česko 166 obětí.

17. 00 Pandemie koronaviru už překročila hranici dvou milionů lidí, u kterých byla nákaza potvrzena. Reálně se ale může jednat jen o zlomek skutečného počtu nemocných. Podle britského listu The Guardian se v řadě zemí testy na virus SARS-CoV-2 provádějí jen u vážně nemocných lidí.

Více než 120 tisíc lidí nemoci COVID-19 podlehlo, naopak nejméně půl milionu se úspěšně vyléčilo. V Evropě přesáhl počet případů nákazy milionovou hranici.

14.13 Repatriační lety stály více než sto milionů korun. Podle MZV proplatí až 75 % této částky Evropská unie.

11.21 Deset procent podnikatelů už zastavilo své podnikání nebo to udělají v nejbližší době. Dalších 18 procent firem má vážné finanční problémy. Vyplývá to z průzkumu agentury SC&C.

10.06 Rusko ohlásilo 3388 nových případů koronaviru, což je další rekordní nárůst během jednoho dne. Celkový počet oficiálně udávaných infikovaných dosáhl 24.490.

8.44 Ke konci dubna bude podle odhadů ÚZIS kumulativně asi 10 tisíc pozitivně diagnostikovaných případů COVID-19. Z toho bude asi 25 % seniorů.

8.37 Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek uvedl, že je v Česku šíření nemoci COVID-19 pod kontrolou. „Vidíme poměrně přesně, že nedochází k nárůstu počtu nakažených v rizikových skupinách. Nepozorujeme žádné výrazné změny v počtu lidí, kteří míří do nemocnic. To jsou dva jasné indikátory, že máme pandemii pod kontrolou.“

6.50 V USA již podruhé podlehlo nemoci COVID-19 za jediný den více než dva tisíce lidí. Poprvé hlásily USA více než 2000 mrtvých v pátek.

6.48 Celkový počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku stoupl na 6141, v úterý přibylo 82 nakažených, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Denní nárůst se tak již třetí den drží pod stovkou

6.43 Americký prezident Donald Trump prohlásil, že Spojené státy dočasně přeruší financování Světové zdravotnické organizace (WHO). Rozhodnutí zdůvodnil tím, že mohla pandemii nového koronaviru v současné míře předejít, kdyby nešířila dezinformace předkládané Čínou, v níž se virus loni objevil poprvé. Spojené státy jsou zdaleka největším přispěvatelem WHO, loni organizaci zaslaly přibližně 22 % jejího rozpočtu.

14. 4.

18.35 Vláda zveřejnila plán postupného uvolňování opatření. Jako poslední přijdou na řadu vnitřní prostory restaurací, v příštím týdnu otevřou farmářské trhy.

17.31 Podle údajů ministerstva zdravotnictví se v Česku celkem nakazilo novým koronavirem 6101 lidí, ukazují testy.

17.27 Aktuálně máme v péči 41 COVID-19 pozitivních pacientů, z toho 10 na JIP, oznámila Nemocnice Na Bulovce.

17:10 Od pondělí 20. dubna bude možné opět pořádat farmářské trhy. Pořadatelé však musí zajistit bezpečné rozestupy lidí a dezinfekci.

17:01 V Praze dnes odpoledne přistálo letadlo s více než 300 českými občany, kteří se vrátili z Austrálie a Nového Zélandu. Na palubě letadla bylo i 35 občanů dalších evropských zemí.

16.20 Na zajištění provozu domovů sociálních služeb, ve kterých bude prokázáno nakažení novým typem koronaviru, bude nasazena armáda. Rozhodla o tom dnes vláda. Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) bude moci být povoláno až 360 vojáků.

15.17 Mezinárodní měnový fond v aktuální prognóze předpovídá pro ČR propad ekonomiky v letošním roce o 6,5 %. Již v příštím roce bychom ale měli růst o 7,5 %.

15.01 Liberecký kraj má 180 potvrzených případů onemocnění COVID-19, o dva více než v pondělí. V kraji se celkově uzdravilo 28 lidí, dva novému koronaviru podlehli.

14.09 Stát by měl podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) koupit České aerolinie (ČSA). Řekla to Hospodářským novinám. Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) již dříve připustili, že by stát mohl do klíčových podniků vstoupit, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do problémů. Schillerová očekává, že právě MPO připraví analýzu, které firmy jsou natolik strategické, že je má stát zachránit.

13.51 Češi utratili přes Velikonoce v hobbymarketech a prodejnách jízdních kol, které se po nuceném uzavření od čtvrtka znovu otevřely veřejnosti, zhruba 552 milionů korun. Je to o 61 procent více než loni.

13.16 Vedení Prahy zvažuje rezidentům prodloužit platnost parkovacích oprávnění o dobu, po kterou jsou zrušena. Informaci poskytl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě).

12.35 Skupina Ústředního krizového štábu pro nákupy osloví české dodavatele, kteří by mohli dodávat státu ve velkých tendrech ochranné prostředky.

12.26 Na devadesát procent případů koronaviru je z Evropy a USA, uvedla WHO. Podle ní se situace v Itálii i Španělsku zlepšuje, vakcína bude podle ní prý nejdříve za rok.

12.15 Renault kvůli slabému odbytu odchází ze společného podniku s čínskou Dongfeng. Je teprve druhou globální automobilkou, která se tak posledně rozhodla.

12.05 Česká republika darovala Severní Makedonii v souvislosti s bojem proti šíření nákazy novým typem koronaviru milion roušek. Zdravotnické roušky do země v pátek přepravil český armádní speciál.

12.04 Pardubice zprovozní stanové městečko pro bezdomovce. Do něj zamíří ti, kterým hygiena nařídí karanténu. Podle mluvčího magistrátu bude mít kapacitu 25 míst.

11.41 „Ministr školství se o názorech premiéra dozvídá někde na tiskové konferenci, hlavní hygienička dává rozhovory do rozhlasu,“ kritizuje komunikaci ohledně otevření škol místopředseda Senátu Jiří Růžička (za TOP 09 + STAN). Podle něj o návratu studentů do škol musí rozhodovat ministr školství. Růžička to řekl ve vysílání ČT 24.

11.29 Hamáček: Vláda projedná usnesení, které umožní používat armádu v případech, jako byla situace v domově pro seniory v Břevnici.

11.24 „Před jednáním vlády nechci rozdmýchávat nějaké spekulace ohledně plánů,“ odmítl Hamáček komentovat případné rozvolňování opatření.

11.23 Předsedu Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka mrzí, že lidé přes Velikonoce polevili v dodržování vládních opatření. „Proběhlo 53.500 kontrol,“ dodal. 

11.22 „Máme zastabilizované dodávky ze zahraničí a děláme vše pro to, abychom oslovili i domácí dodavatele,“ uvedl předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD).

11.13 Evropská komise (EK) navrhuje členským zemím postupně nahrazovat nouzové stavy cílenými opatřeními proti koronaviru. Otevření hranic by měly státy koordinovat.

11.06 Latinská Amerika zatím nehlásí tolik případů nákazy koronavirem jako Evropa či Spojené státy, což je podle expertů mimo jiné důsledek toho, že v latinskoamerických zemích se neprovádí tolik testů. Navíc ne všechny místní vlády zřejmě informují objektivně, například venezuelská či nikaragujská. Kromě toho vrchol epidemie v regionu ještě nenastal, kupříkladu Chile ho očekává na přelomu dubna a května.

10.33 Francouzská ekonomika letos kvůli koronaviru patrně vykáže osmiprocentní propad, řekl dnes ministr financí Bruno Le Maire. Za poslední týden už vláda zhoršila výhled podruhé, ještě před pár dny čekala celoroční pokles hrubého domácího produktu (HDP) o šest procent. 

10.13 Počet nakažených koronavirem v Rakousku přesáhl hranici 14 tisíc. Rakousko jako jedna z prvních zemí v Evropě začalo uvolňovat karanténní opatření.

10.03 Pražští strážníci se přes Velikonoce zabývali 3758 prohřešky kvůli koronaviru. Většinou šlo o sundanou roušku

9.44 Rusko ohlásilo 2774 nových případů koronaviru, což je další rekordní nárůst za jeden den. Celkový počet nakažených překročil 21 tisíc.

9.05 Polská vláda začne od 19. dubna s „pomalým rozmrazováním“ ekonomiky, ochromené opatřeními proti šíření koronaviru.

8.46 Podle údajů ministerstva zdravotnictví zemřelo v Česku 147 nakažených koronavirem, vyléčilo se 527 lidí.

8.25 Počet nakažených v Německu stoupl za den o 2082 na 125.098. V posledních dnech se růst zpomalil. Obětí přibylo 170, čímž jejich počet vzrostl na 2969.

7.11 Češi mohou ode dneška v odůvodněných případech vycestovat do zahraničí. Podle ministerstva vnitra mohou lidé vyjet například kvůli úředním povinnostem, na služební cestu, na pohřeb nebo za rodinou. V případě cesty delší než 24 hodin budou muset do 14denní karantény.

13. 4.

21.10 Epidemiologové nedoporučují úplné otevření škol do konce června, řekla hlavní hygienička Rážová Radiožurnálu. Jejich návrh projedná vláda. Podle iniciativy KoroNERV-20 má o otevření škol místo emocí rozhodovat úvaha založená na znalosti rizik a datech o promořenosti populace.

19.45 Onemocnění COVID-19 způsobené novým koronavirem je desetkrát smrtelnější než takzvaná prasečí chřipka či chřipka A (H1N1), která se koncem března 2009 objevila v Mexiku. Podle agentury AFP to dnes uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO) a vyzvala země, aby zpomalily uvolňování přísných opatření.

18.50 Počet obětí COVID-19 v americkém státě New York překonal hranici 10 tisíc. Nově přibylo 671 mrtvých, v neděli zemřelo 758 lidí. S odvoláním na tamní správu o tom dnes informovala agentura Reuters. Stát, který je koronavirem nejhůře postiženou oblastí Spojených států, je však „z nejhoršího venku“, domnívá se tamní guvernér Andrew Cuomo. Podle listu LA Times Kalifornii od nejhoršího zachránila včasná opatření. Jižní Korea hodlá v úterý poslat do USA 600 tisíc testovacích sad na koronavirus. Jde o první takovou zásilku poté, co o testy požádal prezident Trump.

17.30 V pondělí byla v ČR potvrzena nákaza u 31 lidí, 4 zemřeli a 52 se uzdravilo. Aktuální údaje ministerstva zdravotnictví: Potvrzených nakažených je 6022, vyléčených 519 a 143 lidí zemřelo.

16.20 ČT 24: V nemocnicích ve Velké Británii zemřelo během dne dalších 717 lidí nakažených koronavirem. Celkový počet mrtvých se tak zvýšil na 11 329.

15.39 Španělsko má méně nakažených i obětí, počty rostou v Belgii. Ve Španělsku za poslední den zemřelo 517 lidí nakažených koronavirem, což je o stovku méně, než oznámily místní úřady v neděli. Rovněž případů nákazy přibylo podle dnešních údajů méně, a to 3477 oproti 4167 nahlášeným v neděli. Dalších 303 mrtvých za posledních 24 hodin oznámila Belgie, počet obětí v zemi tak vystoupil na 3903.

13.28 Poslední plánovaný repatriační let dopraví do Prahy Čechy z Austrálie. V úterý dopraví do Prahy 329 Čechů a další Evropany, kteří uvízli v Austrálii a na Novém Zélandu po opatřeních přijatých kvůli šíření koronaviru. České ministerstvo zahraničí využilo spolupráci s jihokorejskými aerolinkami a na organizování letu se podílela také korejská ambasáda v Praze. Česko-korejská spolupráce usnadní také cestu domů téměř 300 Korejců, 80 lidem z Austrálie na cestě do Soulu a 200 z Česka, Polska a Slovenska při návratu letadla do Koreje ve středu 15. dubna. Ministerstvo zahraničí o tom dnes informovalo v tiskové zprávě.

12.33 Na COVID-19 v USA zemřelo podle JHU přes 22 tisíc lidí. Za posledních 24 hodin podlehlo v USA nemoci COVID-19 dalších 1514 lidí. Celkem tak již v zemi bilance obětí přesáhla hranici 22 tisíc. Informovala o tom dnes americká Univerzita Johnse Hopkinse (JHU), která situaci kolem šíření koronaviru SARS-CoV-2 dlouhodobě sleduje. Potvrzených případů nákazy v USA je již více než 557 tisíc. Podle listu LA Times Kalifornii od nejhoršího zachránila včasná opatření. Jižní Korea hodlá v úterý poslat do USA 600 tisíc testovacích sad na koronavirus. Jde o první takovou zásilku poté, co o testy požádal prezident Trump.

11.10 V Německu dál klesá počet nových případů, Španělé smí do práce. V Německu počet potvrzených případů nákazy koronavirem za 24 hodin vzrostl o 2537 na 123.016. Počet nových případů se tak třetí den v řadě snižuje. Tisíce Španělů smí po dvou týdnech opět do práce. Přestalo totiž platit opatření, jímž vláda kvůli koronaviru zastavila provozy, které nejsou pro chod země nezbytné. V Rusku vzrostl počet nakažených koronavirem za den o 2558 na celkových 18.328, uvedla agentura TASS. Jde o nejvyšší denní nárůst případů v této zemi.

10.02 Čína hlásí nejvyšší nárůst nakažených, Japonsko má 530 nových případů. V Číně za 24 hodin přibylo 108 nových případů nákazy koronavirem. To je nejvíce za posledních více než pět týdnů. Úmrtí na COVID-19 hlásí Peking dvě. Japonské ministerstvo zdravotnictví potvrdilo 530 nových případů nákazy koronavirem, čtyři lidé v neděli zemřeli. Celkem je v zemi 7967 nakažených.

9.17 V Německu dál klesá počet nových případů nákazy koronavirem. V Německu vzrostl za posledních 24 hodin počet potvrzených případů nákazy koronavirem o 2537 na celkových 123.016. Informoval o tom dnes tamní Institut Roberta Kocha (RKI). Obětí nemoci COVID-19, kterou virus SARS-CoV-2 způsobuje, přibylo 126. Celkem si tak onemocnění v Německu vyžádalo již 2799 životů.

8.37 Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo aktuální údaje za Českou republiku. Zemřelo 139 lidí. 467 lidí se uzdravilo. Aktuálně je v ČR 5991 potvrzených případů nákazy. Provedeno bylo 128 359 testů.

6.59 Počet úmrtí na nákazu koronavirem se v USA snížil. Ve Spojených státech na nákazu koronavirem během neděle zemřelo 1920 lidí, což představuje mírný pokles proti předchozímu dni. Uvedla to americká Univerzita Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie monitoruje celosvětově. Celkový počet obětí nemoci COVID-19 v zemi podle JHU činí 20.608, počet případů nákazy pak přesáhl 530.000, čímž jsou USA momentálně nejpostiženější zemí světa. Stát New York dnes oznámil 758 obětí během neděle. V sobotu na nemoc zemřelo 783 lidí.

5.50 Itálie vykázala nejnižší nárůst počtu obětí nákazy od 19. března. Itálie v neděli vykázala nejnižší denní nárůst počtu obětí nemoci COVID-19 za tři týdny. V zemi zároveň, podobně jako ve Francii, ubývá pacientů na jednotkách intenzivní péče. Ve Španělsku klesl o necelých sedm set denní nárůst pozitivně testovaných na koronavirus. Nejmenší nárůst v porovnání se dvěma předchozími dny ohlásila v neděli Británie, kde byl z nemocnice propuštěn premiér Boris Johnson, jenž měl těžký průběh nemoci COVID-19. Ve Spojených státech, momentálně pandemií nejpostiženější zemi světa, podlehlo během neděle nemoci 1920 lidí, což představuje mírný pokles proti předchozímu dni.

12. 4.

17.35 V britských nemocnicích zemřelo dalších 737 lidí a počet obětí koronaviru v království tak vzrostl na 10.612. Jde přitom o nejmenší nárůst za poslední dny.

16.23 Počet potvrzených případů nákazy v Německu vzrostl podle RKI za posledních 24 hodin o 2821 na 120.479. Nových úmrtí je 129, celkem 2673. Ve Španělsku zemřelo za den 619 nakažených koronavirem, o stovku více, než oznámily úřady v sobotu. Případů nákazy přibylo za den na 4100. Rusko eviduje 2186 nových případů koronaviru – je to dosud nejvyšší denní nárůst. Celkem je v zemi 15.770 infikovaných a 130 obětí COVID-19. Počet obětí koronaviru po celém světě přesáhl 110.000, uvedla Univerzita Johnse Hopkinse. Potvrzených případů nákazy je téměř 1,8 milionu.

11.28 Rusko vykázalo 2186 nových případů koronaviru – je to dosud nejvyšší denní nárůst. Celkem země dokázala zjistit (anebo přiznala) 15 770 infikovaných a 130 obětí COVID-19.

8.01 Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Německu vzrostl za posledních 24 hodin o 2821 na 120.479. Nových úmrtí je 129, celkem 2673.

11. 4.

19.01 Desítky přestupků proti vládním opatřením kvůli koronaviru řešila od pátku policie v Jihomoravském kraji. Policisté během pátku provedli v souvislosti s nařízenými opatřeními 1514 kontrol a dnes v nich pokračovali. Jen za pátek předali 48 případů do správního řízení. Na webu policie to v sobotu uvedl policejní mluvčí Pavel Šváb.

17.30 Ministerstvo zdravotnictví hlásí nová čísla: V Česku se koronavirem nakazilo 5831 osob, 411 se vyléčilo, 129 zemřelo.

16.50 Irsko prodloužilo celostátní karanténu podobnou té, jaká je například v Česku, do 5. května. Původně měla karanténa platit po dva týdny do 12. dubna.

15.30 Dánsko nejdřív otevře 15. dubna jesle, školky a prvních šest tříd základních škol. Podmínkou je, že počet nových případů infekčního onemocnění a počet úmrtí zůstane stabilní. Další omezení jako shromažďování většího počtu lidí či uzavření restaurací budou trvat minimálně do 10. května.

14.40 Otevření hranic není podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) otázka týdnů ani měsíců.

13.05 Lidé mohou od soboty využívat mobilní aplikaci eRouška, která je jednou ze složek chytré karantény. Odborníkům má pomoci dohledat rizikové kontakty lidí nakažených koronavirem. Aplikaci vytvořili odborníci platformy COVID19CZ. Ke stažení je pro telefony s operačním systémem Android v Google Play, pro iOS by měla být podle mluvčí COVID19CZ dostupná za několik dní.

10.53 Počet případů koronaviru v Kanadě překonal hranici 22 tisíc. Infekci v této severoamerické zemi zatím podlehlo 569 lidí, dalších 6000 se vyléčilo.

10.28 V Maďarsku se za posledních 24 hodin zvýšil počet potvrzených případů nákazy koronavirem o 120. Celkem je tak v zemi již 1310 nakažených. Nemoci COVID-19 podlehlo dalších osm lidí.

10.10 Používání dat z telefonů k boji s koronavirem vyvolává otázky o zachování soukromí. Společný projekt Apple a Google ochranu slibuje, Trump to ale prověří. Technologičtí giganti totiž v pátek oznámili, že k boji proti koronaviru chtějí společně využívat uživatelská data z telefonů se systémy Android a iOS k vytvoření platformy, díky které budou ostatní uživatelé varováni před možným kontaktem s nakaženou osobou.

8.45 Česku dosud zemřelo 123 lidí s nákazou novým koronavirem. Od pátečního večera tento počet stoupl o čtyři. Uzdravilo se 370 lidí. Nakažených je 5735.

8.30 Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Německu za posledních 24 hodin vzrostl o 4133 na 117 658. V zemi zemřelo dalších 171 lidí a dohromady je tak obětí nákazy již 2544, informoval německý Institut Roberta Kocha.

7.15 Americký prezident Donald Trump nařídil představitelům své administrativy, aby pomohli Itálii v boji s pandemií koronaviru. Pomoc by měla spočívat v poskytnutí zdravotnických potřeb a humanitární pomoci, informovala agentura Reuters.

7.00 Spojené státy se staly první zemí na světě, kde za jediný den zemřelo na nákazu koronavirem přes 2000 lidí. Podle Univerzity Johnse Hopkinse v zemi za 24 hodin přibylo 2108 úmrtí na nemoc COVID-19. Celkový počet obětí v zemi je 18.693, nakažených je pak přes 500.000, dodala univerzita. Za posledních 24 hodin přibylo 35.000 případů nákazy.

6.00 Už více než 1,6 milionu lidí na celém světě se nakazilo nemocí COVID-19. Podlehlo jí přes sto tisíc pacientů.

1.20 Britský premiér Boris Johnson se zotavuje. Johnson je kvůli nemoci COVID-19 od minulého týdne v nemocnici. Už je mu ale lépe a dokáže ujít kratší vzdálenost. Uvedl to mluvčí jeho kanceláře. Johnson je v dobré náladě, hovořil se svými ošetřujícími lékaři a děkuje celému zdravotnickému personálu za skvělou péči, které se mu dostalo, dodala Downing Street.

10. 4.

22.55 New York pohřbívá některé oběti nemoci COVID-19 do hromadných hrobů. Na internetu se objevily snímky a video pořízené z dronu, na nichž pracovníci v ochranných oblecích ukládají v New Yorku rakve do hromadných hrobů. Informoval o tom dnes zpravodajský web BBC. Americký stát New York má nyní více potvrzených případů nákazy koronavirem než jakákoli jednotlivá země na světě. Počet infikovaných podle tamních úřadů ve čtvrtek stoupl o 10.000 na 159.937 a 7000 lidí nemoci podlehlo. Hřbitov s hromadnými hroby se nachází na newyorském ostrově Hart, k poslednímu odpočinku tam jsou ukládána těla zemřelých, kteří neměli příbuzné či peníze na pohřeb. Potvrzených případů koronaviru bylo dosud v USA zaznamenáno 462.000 a 16.500 lidí nemoci COVID-19 podlehlo. Na světě se nákaza potvrdila u 1,6 milionu lidí a 95.000 lidí zemřelo.

20.49 Chytrá karanténa by se měla rozjet naplno do konce dubna. Do konce dubna by se měla naplno spustit chytrá karanténa, s jejíž podobou nyní finišují odborníci napříč všemi odbory. Pokud se projekt naplno rozjede, bude moci přijít na řadu pozvolné uvolňování současné plošné karantény, řekl ČTK ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny (ÚMTM) olomoucké lékařské fakulty Marián Hajdúch, který koordinuje v projektu tuzemské laboratoře na testování vzorků.

20.01 Domovy seniorů počítají s testy pro pracovníky po svátcích. Domovy seniorů v různých krajích většinou předpokládají, že své zaměstnance začnou povinně testovat na nemoc COVID-19 po velikonočních svátcích. Mimořádné opatření na testování vydalo ve čtvrtek ministerstvo zdravotnictví. Sociální zařízení podle něj mají ode dneška zajistit testování personálu každých 14 dní. Musí vést evidenci vyšetření a nákazu zaměstnance oznámit hygienikům, kteří mu nařídí karanténu. Podle ředitele prostějovského domova seniorů mělo toto opatření přijít dřív.

19.19 Nemoc COVID-19 si celosvětově vyžádala již přes 100 tisíc obětí. Koronavirem, který onemocnění způsobuje, se nakazilo přes 1,6 milionu lidí. Napsala to agentura Reuters, která shromáždila údaje od jednotlivých států. Prvního zemřelého zaznamenalo čínské město Wu-chan 9. ledna. Hranici 50 tisíc mrtvých svět překonal o 83 dní později, k překročení 100 tisíc obětí však stačilo již jen osm dní.

18.33  V americkém státu New York poprvé od začátku pandemie klesl počet lidí, kteří se léčí z nemoci COVID-19 na jednotkách intenzivní péče. Zemřelých však přibylo za 24 hodin 777, což je v podstatě stejně jako v posledních dnech, kdy nově oznamované počty lámaly smutné rekordy. Na tiskovém brífinku to dnes oznámil guvernér Andrew Cuomo, podle nějž je zpráva o úbytku pacientů na JIP znamením, že se státu daří dostávat průběh pandemie pod kontrolu.

17.42 Během pátku se v ČR uzdravilo 35 lidí. Celkový počet uzdravených je nyní 346. Celkem 119 lidí zemřelo. Aktuálně zdravotníci evidují 5674 nemocných COVID-19.

14.33 Laboratoře v ČR se blíží testovací kapacitě až 10 tisíc vzorků denně. Vzorky na podezření nákazy novým typem koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc COVID-19, nyní vyšetřuje téměř osm desítek laboratoří po celé České republice. Propojený systém laboratoří by se měl stát jedním z pilířů chytré karantény, která by se po Jihomoravském kraji měla postupně zavádět v ostatních regionech. ČTK to řekl ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny olomoucké lékařské fakulty Marián Hajdúch, který byl pověřen koordinací laboratorní části projektu při ministerstvu zdravotnictví.

12.40 V Alzheimercentru Ostrava je 57 pozitivních testů na COVID-19. Novým typem koronaviru bylo nakaženo už 40 klientů a 17 zaměstnanců. Centrum žádá kraj o personální pomoc i ochranné pomůcky. Ve čtvrtek centrum hlásilo 24 pozitivních klientů a devět zaměstnanců, nechalo ale znovu zopakovat testy u lidí, kteří původně měli negativní výsledek. Po přetestování tak přibylo 16 nakažených klientů a osm zaměstnanců. ČTK to za centrum řekla Martina Svobodová. Ve čtvrtek hejtman Ivo Vondrák (ANO) uvedl, že jedna z nakažených klientek centra zemřela.

10.57 Počet potvrzených případů koronavirové nákazy v Německu vzrostl na 113.525, obětí je celkem 2373. Maďarsko zaznamenalo dalších 210 lidí s koronavirem, celkově jich má 1190. Jde o nejvyšší denní nárůst v počtu potvrzených případů od začátku epidemie.

9.52 Pevninská Čína dnes hlásí 42 nových výskytů koronavirové nákazy, což je méně než předchozí den. Osmatřicet z nich jsou lidé, kteří přicestovali ze zahraničí. Například provincie Chu-pej, která je považována za původní ohnisko nynější pandemie, nezaznamenala žádný nový případ. Kontinentální Čína má kromě toho jednu novou oběť koronaviru Sars-CoV-2. Korea má jen 27 nově nakažených. Tchaj-wan dnes oznámil, že zaznamenal šesté úmrtí a dva nově nakažené. Thajsko eviduje 50 nově nakažených a jedno úmrtí. Informovala o tom agentura Reuters.

8.40 Aktuální údaje za Českou republiku: Nyní má koronavirová epidemie na svědomí již 113 obětí. V Česku bylo dosud provedeno 114.854 laboratorních testů a bylo při nich potvrzeno 5589 případů nákazy. Vyléčilo se již 309 lidí.

7.20 Německo má už 113.525 nakažených koronavirem a 2373 obětí. Počet potvrzených případů koronavirové nákazy v Německu vzrostl za posledních 24 hodin o 5323 na 113.525. V zemi zemřelo dalších 266 lidí s koronavirem Sars-CoV-2, a dohromady tak je obětí nákazy už 2373. Informoval o tom dnes německý Institut Roberta Kocha.

6.33 Rakousko zavádí zdravotní kontroly na hranicích s ČR a Slovenskem. Rakousko rozšířilo zdravotní kontroly svých hranic kvůli koronaviru také na hranice s Českou republikou a Slovenskem. Podle agentury APA to vyplývá z nařízení rakouského ministra zdravotnictví Rudiho Anschobera, zveřejněného v noci na dnešek. Rakousko tak už kontroly provádí na hraničních přechodech se všemi svými sousedy.

5.20 V USA zemřelo za jediný den 1783 lidí s koronavirem. Ve Spojených státech zemřelo ve čtvrtek 1783 lidí infikovaných koronavirem Sars-CoV-2. Ukazovaly to v noci na dnešek údaje Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která šíření koronaviru sleduje v USA i ve světě. Celkový počet obětí koronavirové pandemie v USA už přesáhl 16.500.

0.35 Ministerstvo zdravotnictví upřesnilo aktuální počet případů nákazy: 5569.

9. 4.

21.50 Papež František v téměř liduprázdné bazilice svatého Petra odsloužil mši na památku Ježíšovy poslední večeře a ve svém kázání ocenil obětavou práci všech zdravotníků pečujících o nakažené koronavirem.

21.30 Hygienci zkoumají sobotní schůzku prezidenta Zemana s jeho expertním týmem v Lánech. Tu opozice kritizuje za nezodpovědný přístup k opatřením proti koronaviru, protože účastníci seděli blízko sebe a na stole před nimi bylo jídlo. Informaci potvrdil policejní prezident Jan Švejdar ve vysílání Českého rozhlasu.

21.15 Ministři financí EU jednají o záchranném plánu, podle některých zemí je dnešní dohoda klíčová pro budoucnost celé Unie. Předseda euroskupiny Mario Centeno uvedl, že země eurozóny jsou blízko dohodě. Pod tlakem dalších států se ocitlo Nizozemsko, které dosud blokovalo návrh využít téměř půl bilionu eur (skoro 14 bilionů Kč) ze záchranného fondu ESM bez jakýchkoli podmínek.

20.15 Předseda vlády Andrej Babiš vyzval v projevu v České televizi: „V žádném případě ještě nesundávejte roušky. Stále platí povinnost je nosit.“

19.15 Senát příští týden navrhne zamítnutí novely zákona o rozpočtové odpovědnosti, avizoval jeho předseda Miloš Vystrčil (ODS). Podle něj jsou senátoři zklamáni i z podoby kompenzací pro OSVČ, protože nebudou mimo jiné pro lidi, kteří jsou zároveň živnostníky i zaměstnanci. Řekl to dnes v rozhovoru pro ČT.

18.45 V Itálii za poslední den zemřelo 610 pacientů s koronavirem, což je více než po dva předchozí dny. Celkem má země už 18.279 obětí nemoci COVID-19. Oproti středě stoupl i počet nově nakažených, infikovaných je celkem už přes 143 tisíc lidí, informoval dnes úřad civilní ochrany.

17.57 Úřady práce evidují za duben zatím 27.151 uchazečů o práci. V prvním březnovém týdnu byl počet zhruba poloviční. 

17.40 Uzdravených z nemoci COVID-19 je v Česku 301, od rána jich přibylo 58. Počet zemřelých se zvýšil o osm na 112. Ministerstvo zdravotnictví eviduje 5467 případů nákazy.

17.18 Česká měna se po sérii posílení dostala poprvé od poloviny března pod kurz 27 korun za euro. K 17.00 byla k euru na kurzu 26,92 Kč/EUR.

17.00 Vláda na pomoc kultuře zasažené opatřeními proti koronaviru uvolní více než miliardu korun. Nezávislé umění z toho dostane 440 milionů korun, na podporu regionální kultury půjde 300 milionů. Příspěvkové organizace v resortu, kam mezi 29 institucemi patří třeba Národní divadlo, Národní muzeum či Národní památkový ústav, získají z balíčku zatím 300 milionů korun. 

16.25 Armádní odběrové týmy budou v rámci takzvané chytré karantény připraveny ve všech krajích od pátku. Výjimkou je Praha, kde budou připraveny po Velikonocích.

16.10 Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci dostat od státu příspěvek až 25 tisíc korun kvůli koronaviru. Vládní návrh schválil Senát.

15.15 Příští týden budou otevřeny další obchody, jejich seznam doladí ministerstva průmyslu a zdravotnictví během Velikonoc. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to řekl vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu i dopravy Karel Havlíček (za ANO). Pracovní tým podle něj nebude navrhovat uvolňování opatření podle oborů, ale podle velikosti ploch obchodů s přihlédnutím k tomu, do jaké míry se podaří eliminovat shlukování lidí v provozovnách.

15.06 Chytrá karanténa se rozšíří do celého Česka. Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly se ukázala řada drobných problémů i některých větších. Platí ale, že plošně má být nasazena po Velikonocích.

14.58 Roušky v autě nově nemusí nosit kromě dětí do dvou let také členové jedné domácnosti, lidé s autismem a profesionální řidiči v odděleném prostoru. 

11.30 První dávka léku Favipiravir dorazí z Japonska do Česka jako dar. „Ten by měl být pro 20 až 25 pacientů. Pokud by dar nestačil, potom jsme připraveni lék ještě nakoupit. Možnost by byla pro zhruba 80 pacientů,“ uvedla ředitelka SÚKL Irena Storová.

10.50 Propad tržeb v cestovním ruchu od počátku krize do konce dubna, do kdy může zatím trvat nouzový stav, dosáhne 50 miliard korun. S připočtením služeb navázaných na toto odvětví budou ztráty činit přes 75 miliard korun. Vyplývá to z dat zaměstnavatelských a odborných asociací. Vyzývají proto vládu, aby se začala zabývat jejich návrhy na záchranu cestovního ruchu.

10.19 Komunikačnímu a reklamnímu průmyslu by mohl kvůli opatřením souvisejícím s bojem proti koronaviru klesnout obrat až o polovinu, tedy o 85 miliard korun za rok. Obor, který zaměstnává kolem 100.000 lidí, z čehož polovinu tvoří zaměstnanci a polovinu návazné živnosti OSVČ, očekává pokles počtu pracovních míst o čtvrtinu a snížení počtu OSVČ až o 40 procent. Vyplývá to z výzvy vládě, kterou podepsalo deset nejvýznamnějších asociací v odvětví.

8.32 Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že počet zemřelých v souvislosti s nemocí COVID-19 přesáhl stovku. Nyní má koronavirová epidemie na svědomí již 104 obětí. V Česku bylo dosud provedeno 106 845 laboratorních testů a bylo při nich potvrzeno 5335 případů nákazy. Vyléčilo se již 243 lidí.

7.02 Německu za posledních 24 hodin přibylo dalších 4974 lidí nakažených koronavirem, zemřelo 246 lidí, vyplývá z údajů Institutu Roberta Kocha. Po pěti dnech nižších denních přírůstků tak počet potvrzených případů opět strmě vzrostl. Zhoršil se i trend v počtu denních úmrtí.

1.50 V nemocnicích budou moci pracovat lékaři ze zemí mimo Evropskou unii i bez potřebných aprobačních zkoušek. Vládní návrh zákona schválila dnes Sněmovna zrychleně ve stavu legislativní nouze, když odolala snahám ODS a SPD o zamítnutí. Předlohu ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident Miloš Zeman.

Lékaři z takzvaných třetích zemí by mohli pracovat v nemocnicích po dobu nouzového stavu vyhlášeného kvůli koronavirové krizi a ještě tři měsíce po jeho skončení. Pokud by nouzový stav trval déle než půl roku, lhůta by se prodloužila na dalších šest měsíců od jeho konce. Obdobná pravidla mají platit pro nelékařské zdravotnické pracovníky.

8. 4.

18.52 V americkém státě New York narostl za posledních 24 hodin počet úmrtí na nemoc COVID-19 o 779. To je dosud nejvyšší nárůst, uvedl guvernér Andrew Cuomo.

17.10 Vláda neuspěla se snahou zpochybnit nestrannost senátu Městského soudu v Praze, který posuzuje podnět k revizi opatření proti koronaviru. Podle Nejvyššího správního soudu není podjatý.

15.25 Systém tzv. chytré karantény v současnosti nikdo nevyužívá. Tvůrce tzv. vzpomínkových map ani operátoři nedostali za poslední týden žádný požadavek od hygieniků, aby podle mobilu zjistili, kde se nakažený pohyboval. Vyplývá to z informací firem. V rámci prvotního testování se ještě v březnu uskutečnilo několik set hovorů, které zahrnovaly žádost o souhlas, trasovací telefonáty, volání dohledaným kontaktům nebo lékařům.

15.22 Šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček uvedl, že rozvolňování opatření zatím není namístě. Týká se to i velikonočních svátků. „Kdybych byl doma, tak prostě neotevřu, protože bych se bál, že mě někdo nakazí, a věřím, že takto budou uvažovat i naši spoluobčané,“ uvedl k možnosti, že by lidé přesto v pondělí chodili koledovat.

14.47 Některé čerpací stanice kvůli upadající poptávce po pohonných hmotách  přerušily provoz. Jiné jej jen omezily.

12.08 V ČR se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) podařilo zastavit nekontrolované šíření nemoci COVID-19. Země se může začít připravovat na návrat k běžnému životu. Na konci měsíce má být podle odhadů 10 tisíc nakažených.

11.01 V Rusku opět rekordně přibylo potvrzených případů nákazy koronavirem. Dnes jich země eviduje o 1175 více než včera. Celkem Rusko udává 8672 případů. Pět dalších lidí zemřelo a celkový oficiální počet obětí tak vzrostl na 63.

10.49 Krize způsobená koronavirem bude mít v Německu za následek hluboký hospodářský úpadek, hrubý domácí produkt (HDP) se může snížit o 4,2 procenta. Shodly se na tom přední hospodářské instituty v Německu.

9.39 Sněmovna bude dnes pokračovat v projednávání dalšího souboru návrhů, které předložila vláda ANO a ČSSD ve stavu legislativní nouze kvůli kvůli epidemii nového koronaviru. Více informací naleznete zde.

9.27 Nezaměstnanost se v březnu oproti únoru nezměnila, zůstává na úrovni tří procent. Stejná byla i v březnu 2019. Počet lidí bez práce klesl proti únoru o téměř 1700 na 225.678, což je nejnižší březnová hodnota od roku 1997. Vyplývá to z údajů Úřadu práce.

8.35 Zakladatel firmy Twitter Jack Dorsey slíbil, že na boj s koronavirem poskytne miliardu dolarů (25 miliard Kč).

6.48 Americký prezident Donald Trump pohrozil Světové zdravotnické organizaci (WHO) pozastavením plateb z amerických fondů, což zdůvodnil tím, že tato agentura OSN situaci kolem šíření koronaviru nezvládla. Ještě předtím na Twitteru o WHO napsal, že „to zbabrala“, že je pročínská a že na začátku pandemie vydala špatné doporučení.

7. 4.

23.16 „To není žádná revoluční záležitost,“ řekl k plánovanému promoření populace náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. „My budeme pouze postupně uvolňovat plošná opatření. Dá se očekávat, že v populaci dojde k mírnému nárůstu onemocnění, ale řízeným způsobem. Nikdy tady nemůže dojít k tak prudkému rozvoji epidemie jako v Itálii. Chceme, aby ten nárůst byl velmi pozvolný, abychom ho byli schopni zvládat našimi prostředky,“ dodal v Událostech, komentářích.

22.38 Lidé i firmy budou moci kvůli epidemii koronaviru požádat o odklad splátek úvěrů a hypoték, a to buď o tři, nebo o šest měsíců. Schválila to Sněmovna.

22.21 Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci získat od státu příspěvek až 25 tisíc korun kvůli koronaviru. Schválila to Sněmovna.

21.24 V Alzheimercentru Ostrava se nákaza COVID-19 potvrdila u 23 klientů a 9 zaměstnanců. Výsledky testů jsou kompletní. Tři klienti jsou hospitalizováni.

21.20 Francie je nyní co do počtu obětí s 10.328 mrtvými čtvrtou nejhůře postiženou zemí po Itálii, Španělsku a USA.

19.47 Ve Francii už mají přes 10 tisíc obětí koronaviru. Za uplynulý den zemřelo v nemocnicích a domovech pro seniory 1417 lidí, výrazně více než v pondělí.

19.36 Prezident Vladimir Putin při poradě s experty prohlásil, že v Rusku epidemie ještě nedosáhla vrcholu. „Teď je mimořádně důležité vyhnout se cizím chybám, nehledě na vlastní. Musíme si z toho vzít lekci a opírat se o stanovisko lékařského, vědeckého společenství,“ prohlásil podle listu Kommersant.

18.58 Banky a další firmy umožní spotřebitelům a menším podnikům odložit splátky půjček až na devět měsíců. Po dohodě bank se státem to schválil Parlament.

18.23 Již přes tisíc hospod a restaurací se zaregistrovalo do projektu Zachraň hospodu. Ten umožňuje nákup poukazů na jídlo na dobu, kdy se podniky opět otevřou. Lidé si mohou vybrat konkrétní hospodu nebo restauraci a hodnotu poukazu. Vedle toho funguje také projekt Zachraň gastro, který sestavuje mapu podniků nabízejících jídlo s sebou. Obdobný projekt Zachraň pivo vymyslel minipivovar v Kytíně. Lidé si na mapě mohou najít nejbližší minipivovar z celkem 269 pivovarů.

18.05 Zemřelých s nemocí COVID-19 v Česku dnes zatím přibylo o sedm na 88. Počet uzdravených se zvýšil o 20 na 172. Celkem ministerstvo zdravotnictví eviduje 4944 případů nákazy.

17.47 ČR si i přes zvýšené testování v žebříčku EU pohoršila, klesla ze sedmého na 13. místo. V počtu případů nákazy na milion obyvatel je stále šestnáctá.

17.33 U chřipky i nemoci COVID-19 je podle Státního zdravotního ústavu primární příčina úmrtí pacientů často jiná. Statistiky tak většinou nezahrnují všechny případy.

16.53 Poslanecká sněmovna schválila prodloužení nouzového stavu do 30. dubna.

16.40 Úřady musely stornovat dvě třetiny žádostí o kurzarbeit, které dostaly za první hodiny po startu programu Antivirus. Byly nesprávně vyplněné, zdůvodňuje ministerstvo práce a sociálních věcí.

16.16 Podle Zbyňka Stanjury (ODS) si vláda vykládá dotazy jako kritiku. Ve vystoupení ministrů mu chybí naděje a optimismus. „Opatření jsou těžká a opozice jako celek je podpořila. Naši občané jsou disciplinovaní, kreativní a přispívají k tomu, že to zvládáme relativně dobře. Ale čas běží, jsme skoro měsíc v nouzovém stavu. Čekal jsem, že vláda ví, co bude dělat, kdy to bude dělat a za jakých podmínek to může dělat,“ shrnuje poslanec a první místopředseda opoziční ODS.

16.01 V čínském velkoměstě Wu-chanu, kde se postupně uvolňuje omezení pohybu, si lidé začínají vyzvedávat z pohřebních ústavů urny s popelem svých blízkých, píše dnes deník Financial Times. Obyvatelé totiž neměli během uzávěry možnost vystrojit pro své příbuzné pohřby.

15.03 Česko se podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky může inspirovat v opatřeních u Tchaj-wanu, který boj s koronavirem zvládá. Po inspiraci u úspěšných zemí volá i Jakub Michálek (Piráti), podle nějž český stát situaci už v lednu podcenil.

14.54 Kompletní výměnou vlády chce řešit nedostatek zdravotnických ochranných prostředků v Bělorusku prezident Alexandr Lukašenko. Podle místní tiskové agentury BelTA pohrozil ministrům, že je všechny vyhodí, pokud do konce týdne nezajistí roušky a respirátory aspoň pro zdravotnický personál.

14.36 Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) poukazuje na nepřítomnost premiéra, ministra vnitra či zdravotnictví ve Sněmovně, která projednává legislativu k nouzovému stavu. „Pokud to skutečně myslí vážně a chtějí, abychom podpořili jejich žádost, tak tu mají sedět, odpovídat na otázky a vést s námi dialog,“ je přesvědčena šéfka TOP 09 a žádá přerušení schůze, dokud se dotyční na plénum nedostaví.

14.16 Učitelé se staví skepticky k návrhu na návrat dětí do škol s rouškami. Jejich nošení by narušovalo běžné fungování výuky i přestávek, uvedlo sdružení.

13.39 Změní se pravidla pro pendlery. V zahraničí budou muset zůstat dva týdny místo původních tří, poté budou v Česku dva týdny v karanténě, řekl ministr vnitra Jan Hamáček.

13.22 Lidé, kteří po uvolnění pravidel pro vycestování překročí hranice ČR, budou muset až na výjimky do povinné 14denní karantény, upozornil ministr vnitra Jan Hamáček. Chce ukončit striktní zákaz vycestování.

12.51Íránu přibylo za minulých 24 hodin přes dva tisíce lidí nakažených koronavirem a celkem je jich tam víc než 62 tisíc. Podle údajů ministerstva zdravotnictví v zemi zemřelo od začátku epidemie více než 3870 lidí.

12.35 Česko se podle rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy nemůže kvůli koronaviru zavřít na dlouhé měsíce do izolace. Virus podle něj nezmizí a dlouhotrvající omezení by mohla rozložit fungování společnosti. Vláda by proto měla představit strategii uvolňování opatření proti viru, řekl.

12.33 Britský ministr-kancléř Michael Gove krátce poté, co ráno v rádiu BBC informoval o zdravotním stavu premiéra Borise Johnsona, musel sám odejít do karantény. S odkazem na informace televize Sky to uvedl zpravodaj ČT v Londýně Bohumil Vostal.

12.11 Zaorálek bude chtít po vládě 1,16 miliardy pro pomoc kultuře. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) bude žádat vládu o 1,16 miliardy korun, které by podle něj měly přispět ke zmírnění dopadů koronavirové krize na kulturu. Pro nezávislé subjekty bez vlastního zřizovatele chce 440 milionů, které se přidají do grantového řízení. Navrhuje zřídit program na podporu zpřístupňování kultury prostřednictvím digitálních médií s 30 miliony korun. Regionální kultuře chce poslat 390 milionů a pro resortní příspěvkové organizace chce letošní příspěvek navýšit o 300 milionů korun.

11.36 Nouzový stav je v zájmu obyvatel, řekl poslancům Babiš. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes požádal Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o měsíc do pondělí 11. května v souladu s usnesením vlády. Podmínky pro jeho vyhlášení podle ministerského předsedy trvají a nouzový stav je v zájmu každého obyvatele. Opozice chce po vládě vysvětlení, k čemu chce nouzový stav využít. Stát nyní díky němu může zejména nakupovat zdravotnické ochranné pomůcky a další materiál rychle bez výběrových řízení.

11.07 Česká lékařka v USA vidí řadu problémů v tažení proti koronaviru. Těžkopádná reakce úřadů, roztříštěnost kapacit pro testování, celková struktura země nebo absence vůdcovství ze strany prezidenta Donalda Trumpa. Tyto faktory přispěly podle české lékařky Aleny Bartákové k tomu, že se Spojené státy stávají zemí nejhůře zasaženou nemocí COVID-19. V rozhovoru s ČTK vyjádřila lékařka výhrady také vůči přístupu mnohých Američanů; vláda i běžní obyvatelé v Česku podle ní krizi zvládají o poznání lépe.

10.28 Nouzový stav podle analýzy paralyzuje pětinu aktivních živnostníků. Podnikání muselo v čase tvrdých opatření proti šíření koronaviru podle poradenské firmy Bisnode ukončit nebo přerušit 204.000 fyzických osob – podnikatelů. Zprostředkovaně se toto nařízení dotklo dalších desetitisíců osob, o jejichž zboží a služby se zcela nebo podstatně snížil zájem. Nejvíce se to týká podnikatelů ve stravování, kadeřnických a kosmetických služeb či maloobchodu, vyplývá z analýzy Bisnode.

9.30 Zbyněk Stanjura (ODS): Chceme, aby živnostníci dostali 30 tisíc korun bez rozdílu, zda podnikají na hlavní nebo vedlejší činnost.

9.25 Petr Fiala (ODS): Krizi zvládáme díky obětavým lidem v první linii a disciplinovaným občanům.

9.19 Piráti chtějí, aby se záruka nevýpovědi z nájmu stanovila do konce května. Uznávají, že delší doba by přinesla existenční potíže majitelům domů.

8.42 Počet lidí vyléčených v Česku z COVID-19 stoupl oproti pondělnímu večeru o šest na 127. Počet zemřelých nakažených koronavirem vzrostl o dva na osmdesát.

8.27 ČSSD preferuje měsíční prodloužení nouzového stavu. Podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Jana Chvojky je jeho pokračování nutné především kvůli nákupu ochranných prostředků z ciziny.

8.12 KDU-ČSL podpoří prodloužení nouzového stavu o 14 dní. Pokud se situace zhorší, je strana připravena jednat o dalším prodloužení na řádné schůzi Sněmovny.

7.39 TOP 09 odmítá prodloužit nouzový stav o třicet dní, prodloužení do 30. dubna bude pečlivě vážit. Od vlády chce strana slyšet jasný plán, řekla její předsedkyně Markéta Pekarová Adamová.

7.26 Starostové jsou ochotni hlasovat pro prodloužení nouzového stavu do 30. dubna. Je to ale naposledy, co podpoří prodloužení o víc než čtrnáct dní.

6.44 Pevninská Čína hlásí poprvé od propuknutí epidemie nulový přírůstek mrtvých během posledních 24 hodin.

6.29 Ministerstvo zdravotnictví v mimořádném opatření uvedlo, že za splnění podmínek lze provozovat například běh, cyklistiku, gymnastiku, venkovní bruslení, skateboarding, jízdu na koni, golf s maximálně dvěma lidmi ve skupině hráčů, tenis, stolní tenis, badminton, volejbal a nohejbal (vždy s nejvýše dvěma hráči na každé straně hřiště). Je také možné věnovat se vodním sportům, jako je jachting, kanoistika či veslování, při nejvýše dvou osobách na lodi, a také sportovní střelbě nebo sportovnímu letectví.

6. 4.

21.33 Ministerstvo zdravotnictví dnes s okamžitou platností ukončilo omezení rozsahu úředních hodin pro kontaktní místa veřejné správy, takzvané CzechPointy. Pro ostatní orgány veřejné moci a správní orgány platí nadále opatření, podle kterého mohou být otevřeny jen dva dny v týdnu. Na dnešním zasedání to schválila vláda, vyplývá z výsledků jednání na jejím webu.

19.55 Slovensko od středy obnoví kvůli koronaviru kontroly na hranicích. Rozhodl o tom dnes kabinet premiéra Igora Matoviče, vyplývá z informací na vládním webu. Otevřeny budou jen vybrané hraniční přechody, například s Českem deset z 15 silničních přechodů.

18.55 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) obdrželo zatím 37.000 žádostí živnostníků o vyplacení ošetřovného na hlídání dětí do 13 let. Vyplatit chce všechny žádosti do 26. dubna. První začne vyřizovat ve čtvrtek, naplno plánuje agendu vyřizovat po velikonočních svátcích. Novinářům to dnes po zasedání vlády řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

18.15 V Itálii přibylo 3599 případů nákazy novým koronavirem, zemřelo 636 lidí. Denní přírůstky jsou již několik dní nižší než před týdnem.

17.35 Nové informace českého ministerstva zdravotnictví: 4735 případů nakažených, 121 vyléčených, 78 lidí zemřelo.

16.47 Ministerstvo zdravotnictví dosud objednalo 88,5 milionu kusů ochranného materiálu za šest miliard korun. Doručeno bylo 19,5 milionu kusů, distribuováno už je zhruba 11,1 milionu. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

16.25 Skupina signatářů Charty 77 dnes vyzvala vládu, aby se výslovně přihlásila k demokratickým a právním hodnotám v souvislosti s krizí kolem epidemie koronaviru. Výzvu podepsal mj. bývalý premiér a předseda Senátu Petr Pithart nebo bývalá ombudsmanka Anna Šabatová.

15.23 Podnikatelské organizace předložily premiérovi Andreji Babišovi (ANO) návrh na postupné otevírání obchodů, služeb a stravovacích zařízení. Upozornily přitom na nežádoucí opatření, která by provozovatelé nedokázali v denním fungování zajistit. Mezi nimi i měření teploty lidem vstupujícím do prodejen.

15.02 Středočeský kraj poskytne bezúročné půjčky živnostníkům postiženým při koronavirové epidemii. Vyčlenit na ně chce 2,75 miliardy korun, finanční zdroje si zajistí krátkodobým překlenovacím úvěrem od bank. Podnikatelé budou moci získat maximálně 50.000 korun, půjčka bude splatná do čtyř let, řekla dnes ČTK Helena Frintová z krajského úřadu.

14.27 Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) chce na dnešním jednání vlády mluvit o případném uvolnění prodejů na farmářských trzích. Zásadní ale bude stanovisko zdravotnického resortu, sdělil ČTK mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý. Tržiště jsou podobně jako jiné obchody zavřená vládním nařízením od poloviny března, důvodem je zamezení šíření nákazy koronavirem.

13.51 „S ukvapeným ‚promořováním obyvatelstva‘ mám problém. Zatím se o tom nevedla odborná diskuze, chci počkat na odborníky. Upozorňuji, že taková změna by už nešla vzít zpět. I proto musíme sledovat země, kde se tato cesta neosvědčila. Například Velká Británie,“ uvedl ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček.

13:42 Pokud se situace do středy nezmění, bude možné podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) omezení přijatá kvůli pandemii nového koronaviru zmírnit. Mohly by se otevřít některé prodejny, například stavebniny nebo papírnictví.

13.22 Premiér Andrej Babiš (ANO) nesouhlasí s názorem náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly, že pokud se podaří ochránit rizikové skupiny, měla by velká část zdravé populace nemoc COVID-19 prodělat nebo se s ní setkat. Babiš dnes Radiožurnálu řekl, že taková myšlenka je riskantní a neumí si to představit. Zdůraznil, že Česko jde cestou tzv. chytré karantény.

Prymula v rozhovoru pro DVTV uvedl, že názor na promořenost společnosti změnil poté, co Čína poskytuje nekorektní a zřejmě vyfabulovaná data o počtu lidí nakažených novým typem koronaviru. Babiš řekl, že s aktuálním názorem bývalého šéfa Ústředního krizového štábu nesouhlasí.

12:39 O přijetí pacientů s nemocí COVID-19 ze zahraničí projevily zájem i pražské nemocnice. Prvních šest nakažených z Francie přiletí do Brna odpoledne.

12.09 Jan Hamáček na tiskové konferenci uvedl, že hranice zůstanou zavřené, ale zákaz vycestování by mohl být zrušen. „Chceme, aby naši občané mohli vycestovat do zahraničí v odůvodněných případech,“ řekl ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu .

11.22 Jihočeské divadlo ruší letošní sezonu otáčivého hlediště v Českém Krumlově. Sezona měla začít 3. června a nabídnout 86 představení.

10.26 Firmy, na které dopadla nařízená omezení kvůli koronaviru a požádají o kurzarbeit, by mohly dostat příspěvky od státu na mzdy do několika dnů. Žádosti o peníze je možné podávat elektronicky na webu www.uradprace.cz od dnešních 12.00.

9.39 Ministři by dnes mohli rozhodnout o čtvrtečním otevření obchodů s pracovními oděvy či dětským textilem. Kabinet pravděpodobně také upraví podmínky pro získání jednorázového příspěvku 25.000 korun pro živnostníky.

9.29 Po dobu nouzového stavu by podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové měly mít nárok na příspěvky z programu Antivirus i firmy, které mají dluh vůči státu

8.25 Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo aktuální informace o nákaze koronavirem. Nakazilo se 4591 lidí, 72 zemřelo.

7.33 Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Německu stoupl za 24 hodin o 3677. Země má nyní přes 95 tisíc nakažených a 1434 mrtvých.

6.15 Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se dnes chystá představit kurzarbeit z programu Antivirus. Z něj mohou příspěvky na mzdy od státu získat firmy, na které dopadla nařízená vládní omezení proti koronaviru. Podle plánu by zaměstnavatelé mohli o peníze začít žádat dnes. Podpora má bránit propouštění.

6.00 Britský premiér Boris Johnson byl převezen do nemocnice kvůli tomu, že u něho příznaky nemoci COVID-19 přetrvávají i deset dnů poté, co měl pozitivní test. Podle premiérovy kanceláře jde o „preventivní krok“.

5. 4.

20.40 Šéfka EK: Evropská unie potřebuje Marshallův plán, rozpočet se musí proměnit. Evropská unie potřebuje masivní záchranný plán pro dobu, až odezní pandemie COVID-19 těžce zasahující ekonomiky unijních zemí. Jeho stěžejní součástí bude příští sedmiletý rozpočet EU, jehož podoba se musí proti nedávným návrhům změnit. Napsala to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v textu otištěném několika evropskými médii. Španělský premiér Pedro Sánchez varoval, že pokud EU nepřijde s daleko výraznějším hospodářským stimulem než dosud, je v sázce její budoucnost. Více ZDE.

18.50 Američany čeká nejhorší týden jejich životů, řekl šéf zdravotnické služby USA. Většinu Američanů čeká nejhorší týden jejich životů srovnatelný s národními tragédiemi formátu napadení přístavu Pearl Harbor či teroristických útoků z 11. září 2001. V televizi Fox News to dnes prohlásil šéf americké zdravotnické služby Jerome Adams. V americkém státě New York podlehlo nemoci COVID-19 za sobotu 594 lidí, což bylo méně než v pátek. Výrazně se snížil také počet nově potvrzených případů, a to z téměř 10.800 na 8327.

17.35 Během neděle se v ČR uzdravilo 18 pacientů. Celkem už v zemi 67 lidí zemřelo, 96 lidí se uzdravilo a testy odhalily 4543 nemocných novým koronavirem.

16.46 Extraliga házenkářů se nedohraje, titul nikdo nezíská. Extraliga házenkářů byla předčasně ukončena a titul za ročník 2019/20 nebude udělen. Rozhodl o tom výkonný výbor Českého svazu házené po jednání s kluby. Z nejvyšší soutěže nikdo nesestoupí ani do ní nepostoupí za předpokladu, že se do příštího ročníku přihlásí stejní účastníci.

15.40 MPSV: Nezaměstnanost v březnu zůstala na třech procentech. Nezaměstnanost zůstala v březnu na únorových třech procentech. Ubývá ale volných pracovních míst. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní i první dny dubna ukazují na „standardní čísla“ a až vývoj v průběhu měsíce ukáže, jak budou firmy i celý trh reagovat na pandemii koronaviru a vládní opatření. Úřad práce zveřejní data o vývoji březnové nezaměstnanosti ve středu 8. dubna.

14.55 Maláčová: Všichni nakažení senioři možná budou muset do nemocnic. Pokud se potvrdí zpráva, že v havlíčkobrodské nemocnici zemřeli na covid-19 dva klienti domova pro seniory s lehkými příznaky, bude zřejmě nutné všechny nakažené seniory umístit do nemocnic. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). V každém případě by podle ní měli být senioři testováni přednostně, aby nemuseli čekat na výsledky několik dní.

14.20 Plaga: Školy otevřou v druhé půli května, variantní plány nejsou. Ministr školství Robert Plaga (ANO) dnes v České televizi uvedl, že žáci a studenti by se mohli podle současných plánů do školy vrátit v druhé polovině května. Pro otevření škol je podle něj zásadní stanovení podmínek pro takový krok od ministerstva zdravotnictví – tedy třeba dostatek dezinfekce, roušek či teploměrů ve školách. Žádné variantní plány pro otevírání škol, které by vycházely z údajů ministerstva zdravotnictví a vývoje šíření nemoci, podle něj nejsou.

13.12 Opozice bude žádat podrobné vysvětlení pro nouzový stav. Opozice bude ve Sněmovně po vládě požadovat podrobné vysvětlení, proč navrhuje prodloužit nouzový stav kvůli nákaze novým koronavirem. V diskusním pořadu Partie televize Prima to dnes řekli předseda ODS Petr Fiala a předseda Pirátů Ivan Bartoš. Teprve poté je podle nich možné návrh podpořit, ne však na 30 dní. ODS mluví o možnosti prodloužení o dva týdny, Bartoš zmínil alternativu do konce dubna. Podle opozice přijímá nyní vláda opatření pro boj s nákazou novým koronavirem chaoticky.

11.55 Ve Španělsku výrazný pokles úmrtí, v Německu přibývá nakažených. V Německu bylo za poslední den evidováno 5825 nových případů koronaviru. Nárůst je vyšší než v sobotu, kdy přibylo zhruba 5000 případů. Ve Španělsku za posledních 24 hodin vzrostl počet obětí koronaviru o 674, celkem už země zaznamenala 12.418 zemřelých. Jedná se o výrazný pokles v porovnání se sobotou, kdy bylo hlášeno 809 obětí.

9.51 ČSOB: Sedm procent firem raději propouští, než by využily kurzarbeit. Propouštění zaměstnanců před využitím tzv. kurzarbeitu dává přednost sedm procent českých firem. Vysvětlují to tím, že tato pomoc není dostatečná a je výhodnější se se zaměstnanci nyní rozloučit a poté je zase nabrat. Vyplývá to z online průzkumu ČSOB mezi stovkou tuzemských manažerů. Průzkum se uskutečnil ve čtvrtek.

8.45 Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo aktuální údaje za Českou republiku. K dnešnímu dni zemřelo 62 lidí, 78 se uzdravilo, aktuálně je evidováno 4475 nemocných, testování podstoupilo 80.304 lidí.

8.05 Babišovi při řešení krize důvěřuje jen 19 procent Čechů, více lidí věří Prymulovi a Hamáčkovi. Při řešení krizové situace v důsledku epidemie nového koronaviru důvěřuje předsedovi vlády Andreji Babišovi pouze 19 procent Čechů. Zjistil to průzkum společnosti Kantar CZ z přelomu března a dubna. Více ZDE.

7.31 V USA přes 300.000 nakažených, Trump odmítl nosit roušku. Ve Spojených státech se potvrdila nákaza koronavirem již u více než 300.000 lidí. Na 8162 z nich přitom nemoci COVID-19 podlehlo. Stát New York zaznamenal za poslední den 630 dalších úmrtí a přes 10.800 nově nakažených koronavirem. U obou údajů se jedná o zatím největší přírůstek za 24 hodin. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučuje Američanům, aby pomohli omezit šíření koronaviru používáním látkových roušek. Oznámil to prezident USA Donald Trump. Zdůraznil ale, že takovéto zakrývání obličeje není povinné, a upozornil, že on sám roušku nosit nehodlá.

6.28 Pevninská Čína hlásí 30 nových případů nákazy koronavirem. V pevninské Číně v sobotu přibylo 30 nových potvrzených případů nákazy koronavirem a tři další úmrtí na nemoc COVID-19, kterou virus způsobuje. S odvoláním na čínskou zdravotní komisi o tom dnes informovala agentura Reuters.

5.15 Trump: USA čekají nejtěžší týdny, během nichž zemře mnoho lidí. Spojené státy čekají nejtěžší týdny, během nichž přijde mnoho lidí o život. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil americký prezident Donald Trump. Zároveň zopakoval, že Spojené státy musí zrušit omezení zavedená ve snaze zabránit dalšímu šíření viru a znovu otevřít svou ekonomiku, jak jen to bude možné.

4. 4.

21.05 ČT: Babiš a Havlíček připustili vstup státu do firem v problémech. Stát by mohl vstoupit do klíčových podniků, pokud by se kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru dostaly do problémů. Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) to připustili v České televizi (ČT). Babiš v té souvislosti zmínil leteckou společnost Smartwings. Zástupci pravicové opozice takové úvahy kritizují.

19.48 Studie: Koronavirus sníží letos emise leteckého průmyslu o 38 %. Emise oxidu uhličitého z letecké dopravy by letos mohly klesnout o více než třetinu. Epidemie onemocnění způsobeného novým koronavirem prudce snížila poptávku po letecké přepravě a tento trend by mohl pokračovat, protože firmy přehodnocují své potřeby létat. Vyplývá to ze zprávy hospodářského institutu Australia Institute, na kterou upozornila agentura Bloomberg.

18.50 Prymula: Plošné testování seniorů v domovech neplánujeme. Stát plánuje pravidelné testování personálu domovů pro seniory na nový typ koronaviru, u klientů to s ohledem na jejich množství zatím není reálné. V České televizi to dnes řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Dalším zvažovaným opatřením podle náměstka je, aby personál bydlel v provizorních podmínkách přímo v zařízeních a nechodil mezi běžnou populaci. Výrobce experimentálního léku remdesivir si vyžádal dvě až tři místa pro případné další testování medikamentu proti koronaviru v ČR. Měly by to být Fakultní nemocnice Brno a v Praze Fakultní nemocnice Motol a Nemocnice na Bulovce.

17.30 Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo nové statistiky: 4362 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, 59 osob zemřelo, 78 se vyléčilo.

15.40 V Británii přibylo 708 mrtvých. Počet obětí koronaviru v Británii za poslední den stoupl o 20 procent na 4313. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví. Oproti předešlému dni přibylo 708 mrtvých, a jde tak o nový smutný rekord.

13.30 Německo má 85.500 nakažených, ve Španělsku zemřelo dalších 809 lidí. V Německu bylo k dnešnímu dopoledni zaznamenáno již 85.559 případů nákazy koronavirem, infekci dosud podlehlo 1154 lidí. Vyplývá to ze statistiky agentury DPA, která zohledňuje údaje z jednotlivých spolkových zemí. Oficiální údaje zatím nejsou k dispozici.

12.11 Hudební scéna chce po vládě půjčky nebo změny DPH. Návrhy, jak efektivně a koncepčně pomoci hudebnímu sektoru postiženému pandemií koronaviru, připravila pracovní skupina zástupců české hudební scény. Tvoří ji zástupci festivalů, autorských svazů i nezávislých umělců, své návrhy hodlají co nejdříve předložit vládě. Chtějí bezúročné půjčky, posečkání s placením nájmů, pokud je pronajímatelem stát, a ponechání přidělených grantů i v případě, kdy se projekt neuskutečnil celý. O návrzích dnes za jejich autory ČTK informoval Libor Galia jménem Divadelního ústavu a platformy SoundCzech.

11.23 Biskupové vyzvali věřící, ať oslaví vzkříšení Krista světlem svic. Čeští a moravští biskupové vyzývají věřící, kteří se nebudou moci zúčastnit velikonoční vigilie, aby na Bílou sobotu po setmění zapálili za okny svých domovů svíčku. Mohou také vystavit obraz Ježíše Krista. Křesťané věří, že v noci na neděli, jíž se lidově říká velikonoční, vstal Ježíš z mrtvých. Slaví zmrtvýchvstání Páně a tímto okamžikem se završuje celý křesťanský liturgický rok. Letos se kvůli opatřením zavedeným státem proti šíření koronaviru nebudou moci k tomuto svátku setkávat ve větších skupinách, a tedy ani v kostele.

10.28 Interna v Břeclavi má šest nakažených zdravotníků, devět pacientů. Na interně Nemocnice Břeclav mají nákazu koronavirem tři lékaři, tři sestry a devět pacientů. ČTK to dnes řekl ředitel nemocnice Petr Baťka. V pátek nemocnice informovala pouze o nakaženém personálu a pacientech, čísla ale neuvedla. Podle Baťky bylo dalších 50 testů negativních. Oddělení nemusí být uzavřeno, ale interna B nepřijímá žádné pacienty.

9.49 Pevninská Čína hlásí 19 nových případů nákazy koronavirem. V pevninské Číně v pátek přibylo 19 nových potvrzených případů nákazy koronavirem a čtyři další úmrtí na nemoc COVID-19, kterou virus způsobuje. S odvoláním na čínskou zdravotní komisi o tom dnes informovala agentura Reuters. Čína si připomněla oběti nákazy třemi minutami ticha.

9.08 Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo aktuální údaje. V ČR zemřelo celkem 56 lidí, 74 osob se uzdravilo, aktuálně je v zemi 4194 potvrzených případů a 74170 lidí bylo testováno.

7.40 V USA se doporučuje nošení roušek, prezident Trump ji nosit odmítl. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučuje Američanům, aby pomohli omezit šíření koronaviru používáním látkových roušek. Oznámil to prezident USA Donald Trump. Zdůraznil ale, že takovéto zakrývání obličeje není povinné, a upozornil, že on sám to dělat nehodlá. Nejnovější údaje americké Univerzity Johnse Hopkinse podle agentury AFP ukázaly, že počet obětí koronaviru v USA se vyšplhal na 7406, když během 24 hodin od čtvrtečního do pátečního večera přibylo rekordních 1480 úmrtí.

6.28 Ministerstvo: Učitelé by nyní při výuce na dálku neměli známkovat. Učitelé by v současnosti při online výuce neměli využívat hodnocení jako formu nátlaku. Místo známkování by měli děti hodnotit slovně a dávat jim na výběr z různě obtížných úkolů. Při výuce by měly školy zohledňovat časové možnosti rodin. Učivo by se mělo zaměřit hlavně na nejdůležitější předměty a vyučující by se měli domluvit, jakou látku případně přesunou do příštího školního roku. Vyplývá to z doporučených postupů pro období online výuky, které připravilo ministerstvo školství. ČTK o doporučení informovalo tiskové oddělení ministerstva.

5.11 Zeman se sejde se svým poradním týmem kvůli koronaviru. Prezident Miloš Zeman bude dnes opět jednat na zámku v Lánech se svým poradním týmem o situaci kolem koronaviru. Jednání se zúčastní také ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD), ministr obrany Vladimír Metnar (za ANO) a policejní prezident Jan Švejdar. Podle dřívějších informací Hradu budou vyhodnocovat krizová opatření kvůli šíření koronaviru a jedním z témat bude i rozvoj policie.

3. 4.

22.44 Jihomoravský kraj podle hejtmana Bohumila Šimka neuzavře na víkend žádnou lokalitu. Apeloval ale na obyvatele kraje, aby dodržovali platné předpisy. Ani v Praze nebude žádné místo o víkendu uzavřeno, řekl primátor Zdeněk Hřib. Vyzval však k dodržování odstupu a nošení roušek i během vycházek.

22.27 Koronavirus má podle šéfky Mezinárodního měnového fondu Kristaliny Georgievové mnohem horší dopad na ekonomiku, než měla globální finanční krize z let 2008-2009.

21.03 Patriarcha ruské pravoslavné církve Kirill dnes objížděl ruskou metropoli s ikonou Panny Marie a modlil se za zastavení epidemie koronaviru v Moskvě.

20.22 Andrew Cuomo, guvernér státu New York, který je nejpostiženějším státem USA, se chystá podepsat exekutivní příkaz. Ten by úřady opravňoval zabavit soukromým nemocnicím a společnostem plicní ventilátory a zdravotnický materiál nepoužívaný pro boj s koronavirem.

20. 21 Podle serveru worldometer.info se koronavirem celosvětově nakazilo přes milion lidí a více než 56 tisíc pacientů zemřelo.

19.34 Vláda by mohla v pondělí rozhodnout o opětovném zpřístupnění některých sportovišť, uvedl pro ČT premiér Babiš. Otevřít by mohla také papírnictví nebo obchody s obuví.

18.58 „Četl jsem prognózy různých renomovaných institucí a velmi nepříjemná zpráva je, že i kdyby to trvalo relativně krátce, tak ten propad bude extrémně hluboký. V případě Spojených států už jsem viděl číslo minus 5,5 procenta, což je nejvíc od konce druhé světové války, a to je opravdu hodně tvrdé,“ říká o dopadech krize ekonom Miroslav Zámečník, který je hostem pořadu Interview ČT24.

18.49 Počet zdravotníků kardiologického oddělení Pardubické nemocnice s prokázanou nemocí COVID-19 vzrostl z deseti na 21, tři z nich jsou lékaři. Oddělení se dočasně uzavírá. Nové nakažené odhalilo další kolo testování po pěti dnech od prvního odběru vzorků.

18.28 Hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD) se nakazil novým koronavirem. První test měl negativní, nákazu prokázal až druhý. Pozitivní testy mají i dva krajští radní.

18.26 Pokud se Sněmovna rozhodne prodloužit nouzový stav o zhruba dva týdny do 30. dubna, bude ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) rozhodnutí respektovat. Trvá ale na tom, že bude potřeba stav znovu prodloužit. Hamáček to uvedl po jednání stálé pracovní skupiny Ústředního krizového štábu.

18.01 Pražský magistrát spustí od pondělí 6. dubna nové odběrové místo na bubenečském Výstavišti v Praze 7, kde se lidé budou moci nechat otestovat na koronavirus. Lidem budou odebírány vzorky přímo z auta, nebudou ani vystupovat. U vjezdu budou muset předložit žádanku.

17.26 V pražských nemocnicích není dostatek míst pro klienty domovů pro seniory, kteří jsou nakažení novým typem koronaviru. Musí tak zůstávat v zařízeních, která nemají možnosti zajistit potřebnou míru izolace. Dnes to uvedla pražská radní pro zdravotnictví a sociální oblast Milena Johnová (Praha sobě), podle které na to stát rezignoval.

17.21 Přibližně čtvrt milionu občanů Evropské unie se dosud marně snaží dostat domů z mimoevropských zemí, jejich návrat se EU bude snažit co nejdříve zařídit. Prohlásil to šéf unijní diplomacie Josep Borrell po páteční videokonferenci ministrů zahraničí.

16.34 Britská královna Alžběta II. promluví kvůli koronaviru v neděli k národu. Speciální projev, natočený v královském sídle na hradě Windsor, bude teprve čtvrtým za dobu její 68 let trvající vlády.

15.44 Česká lékárnická komora varuje před užíváním léčivých přípravků s obsahem paracetamolu jako prevence před koronavirovou nákazou. Preventivní podávání paracetamolu nejenže pacienta neochrání, ale navíc může významně zatížit organismus.

15.18 Senát by mohl projednat další zákony, které bezprostředně souvisejí s epidemií koronaviru a nesnesou odkladu, příští čtvrtek. ODS chce přednostně projednat opatření týkající se živnostníků. Zbývající z balíku zákonů, o nichž chce příští týden rozhodovat Sněmovna, by pak Senát posoudil až po Velikonocích. Na dotaz ČTK to dnes uvedla tisková tajemnice horní komory Sue Nguyen.

14.44 ČT: „Máme velké kompetence, ale my je nezneužíváme. Neděláme násilná rozhodnutí,“ řekl premiér Andrej Babiš (ANO) k nouzovému stavu. Ve čtvrtek uvedl, že souhlasí s jeho prodloužením do konce dubna. „Všichni se chceme vracet do normálu, ani psychologicky lidem nedělá nouzový stav dobře. Očekávám, že bude pěkné počasí a lidé budou chtít mít pocit, že se mohou vracet do normálu,“ uvedl. Jaká jednotlivá uvolnění bude vláda zavádět, neupřesnil.

14.08 Německý ministr vnitra Horst Seehofer chce podle magazínu Spiegel rozšířit opatření zavedená kvůli koronaviru na hranicích. Nově se mají týkat také České republiky, na kterou se ta dosavadní nevztahovala. Jejich reálný dopad ale vzhledem k omezením, která už nyní platí v Česku pro přeshraniční styk, nemusí být velký.

Od 16. března v Německu platí nařízení, podle něhož přes hranice s Rakouskem, Francií, Švýcarskem, Lucemburskem a Dánskem mohou jen lidé, kteří k tomu mají pádný důvod. Například takzvaní pendleři, kteří za prací každodenně dojíždějí přes hranice. Neomezená je nadále nákladní doprava.

14.04 Pokud by na Velikonoční pondělí platil nouzový stav, budou moci být otevřené i prodejny nad 200 metrů čtverečních. Nadále by ale platila opatření vlády a ministerstva zdravotnictví týkající se zákazu maloobchodního prodeje. Výjimka by se tak vztahovala především na potravinářské řetězce, které by za běžných okolností musely mít podle zákona o prodejní době zavřeno.

13.46 Svaz průmyslu vyzývá vládu, aby ještě do Velikonoc přišla s jasným plánem, jak a s jakými podmínkami bude uvolňovat omezení přijatá v souvislosti s šířením koronaviru. Firmy musí mít čas, aby se na obnovení chodu připravily, řekl na videokonferenci viceprezident svazu Radek Špicar.

13.14 Vedoucí lékař intenzivní péče KARIM VFN a 1. LF UK Martin Balík je ošetřujícím lékařem muže, kterému byl podán experimentální lék remdesivir. „Kůra byla ukončena ve čtvrtek. Bez ohledu na to, co jsme mu podávali, je pacient při vědomí a na nadějné cestě režimu odvykání na ventilaci, tedy na cestě k uzdravení. Ale nevíme, jestli byl remdesivir to, co mu pomohlo. Máme ukazatele, že šlo o komplexní uzdravení,“ řekl.

12.44 Pokud se vládní opatření kvůli koronaviru uvolní do června, v jižních Čechách bude výpadek příjmů z turistického ruchu do veřejných rozpočtů šest miliard korun a ohroženo bude 17 tisíc pracovních míst. Kdyby lidé v cestovním ruchu přišli o letní sezonu a opatření se uvolnila až od září, bude výpadek veřejných rozpočtů 8,5 miliardy korun a v ohrožení 25 tisíc pozic. Extrémní dopad by mělo i to, kdyby vláda nepovolila letní hudební festivaly a akce.

12.26 Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Německu dosáhl už téměř 80.000. Za 24 hodin přibylo 6174 infikovaných. Mrtvých je už přes tisíc. Počet nakažených koronavirem se ve Španělsku za den zvýšil o 7472 na 117.710, což je druhý nejvyšší počet ve světě po USA.

12.18 Ekonomika Spojených států by v letošním roce mohla klesnout o 5,5 procenta, což by byl nejhlubší propad od roku 1946.

11.58 Podnikatelská aktivita v eurozóně v březnu oslabila více, než se předpokládalo. Její souhrnný index v konečném zúčtování klesl na 29,7 bodu z únorové hodnoty 51,6 bodu, oznámila organizace IHS Markit.

11.25 Kvůli epidemii koronaviru se letos neuskuteční tradiční Den pozemního vojska Bahna. Už 31. ročník akce, kterou navštěvují desetitisíce zájemců, se měl konat 20. června u Strašic na Rokycansku v bývalém vojenském újezdu Brdy. Akci každoročně organizuje armádní Nadace pozemního vojska ve spolupráci s Pozemními silami Armády České republiky. Ty ale nyní plní úkoly spojené s opatřeními proti šíření nákazy. O zrušení akce dnes ČTK informovali pořadatelé.

11.12 Česko v sobotu vypraví repatriační let ze Srí Lanky a z Nepálu, který přiveze zhruba 100 českých občanů. Příští týden vyzvednou letadla Čechy uvízlé v Indonésii, kterých je zhruba 120, a v Austrálii a na Novém Zélandu, kde je jich celkem asi 350. Novinářům to dnes řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Celkem je podle ministerstva zahraničí ve světě ještě asi 2500 českých občanů, kteří projevili zájem o repatriaci. Dosud ministerstvo přímo dopravilo do Česka přes 5000 lidí pomocí letadel i autobusů.

10.48 Ukotvení maximální hodnoty strukturálního deficitu pro rok 2021 na čtyři procenta je podle Národní rozpočtové rady nadbytečné. I současné znění zákona umožňuje přijmout nezbytná rozpočtová opatření, sdělila dnes rada ČTK. Vláda ve středu v rámci novely zákona o rozpočtové odpovědnosti zvýšila strukturální deficit na čtyři procenta hrubého domácího produktu. Jde o deficit veřejných financí očištěný o vliv hospodářského cyklu.

10.30 Návrh ministerstva spravedlnosti na možnost zastavení dlouhodobých exekucí i bez souhlasu věřitelů neřeší problém dlužníků, kteří se dostanou do dluhové pasti kvůli dopadům opatření proti šíření koronaviru. Uvedl to dnes poslanec KDU-ČSL Marek Výborný. Jako předseda sněmovního podvýboru pro řešení exekucí a insolvencí proto před úterní schůzí Sněmovny žádá o úpravu návrhu. Ministerstvo spravedlnosti podle něj slíbilo na přípravě pozměňovacích návrhů spolupráci.

10.01 Ve městě Wu-chan se měla příští středu uvolnit restriktivní opatření. Stranický šéf ve městě Wang Čong-lin podle páteční zprávy listu The Guardian vyzval obyvatele, aby dál zůstávali doma, a naopak oznámil zostření některých omezení.

9.39 V Německu za poslední měsíc, kdy země bojuje s koronavirem, prudce stoupla důvěra ve vládu vedenou kancléřkou Angelou Merkelovou. S prací kabinetu je podle průzkumu pro veřejnoprávní televizi ARD spokojeno 63 procent občanů, začátkem března jich bylo jen 35 procent. Výrazně nahoru šla také obliba Merkelové i dalších vládních politiků.

9.33 Nemocnice Břeclav má nové případy nákazy koronavirem u lékařů a sester. Všichni jsou z interního oddělení, řekl dnes ČTK ředitel nemocnice Petr Baťka. Počet zatím upřesňovat nechtěl. Nakažených je i několik pacientů.

9.28 Bývalý pražský primátor Pavel Bém byl minulý týden pozitivně testován na nový koronavirus. Žádné příznaky nemoci COVID-19 nepociťuje a je v domácí karanténě, do které muselo i několik zdravotníků, s nimiž přišel do styku.

8.30 Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) upozornil veřejnost, že před slunečným víkendem se policie zaměří na kontrolu turisticky oblíbených míst i rychlosti jízdy na silnicích. Uvedla to na svých stránkách Česká televize.

8.05 V době omezeného pohybu lidí roste spotřeba alkoholu, varují odborníci. „Velké stresory, které teď lidé prožívají, se mohou podílet na vyvolání závislosti. Chronický stres vyvolává úzkost, od té ulevuje alkohol, ale při pravidelné konzumaci nastávají problémy. Je potřeba řešit stres jinak, třeba více komunikovat s okolím,“ upozornil ve Studiu 6 Petr Popov, primář Kliniky adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF UK v Praze. „Léčba závislostí je teď navíc hůře dostupná, protože omezujeme ambulanci i lůžka,“ dodal.

7.56 S fungováním takzvané chytré karantény seznámí v pátek odpoledne Ústřední krizový štáb hejtmany. Do videokonference se zapojí i vojáci, kteří by měli s projektem pomáhat. Na starosti ho má náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula a cílem je zmapovat pohyb nakažených lidí pomocí informací z mobilního telefonu a o použití platební karty. Umožnit by to mělo rychleji vyhledávat případné další infikované.

7.28USA mezi středečním a čtvrtečním večerem místního času nemoci COVID-19 podlehlo 1169 lidí. Je to největší denní nárůst počtu obětí v některé ze zemí světa.

7.09 Nárůst počtu potvrzených případů nemoci COVID-19 způsobené koronavirem ve čtvrtek v Česku dále zpomaloval, za den jich přibylo 269 na celkových 3858. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Největší výskyt koronaviru je stále v Praze a v Olomouckém kraji. Z nemoci se podle posledních informací ministerstva ze čtvrtečního večera dosud v republice vyléčilo 67 lidí a zemřelo na ni 44 lidí.

2. 4.

20.40 Člověk v tísni vyhlásil kvůli koronaviru sbírku SOS Česko. Nevládní organizace Člověk v tísni dnes vyhlásila sbírku SOS Česko na pomoc nejohroženějším skupinám, které se kvůli koronavirové epidemii ocitly v tíživé ekonomické situaci. Pracovníci a dobrovolníci společnosti chtějí pomoci například živnostníkům, samoživitelkám, sociálně slabým, lidem v insolvenci nebo těm, kteří přijdou o práci. Uvedla to dnes organizace v tiskové zprávě.

19.23 Stát New York má přes 90.000 nakažených, více než 2300 obětí. Americký stát New York k dnešnímu dni eviduje již 92.381 lidí s koronavirem. Jejich počet přitom narostl za posledních 24 hodin o 8669. Od středy tam také nemoci COVID-19 podlehlo dalších 432 lidí, čímž celkový počet obětí vystoupal na 2373. Podle agentury Reuters to dnes oznámil guvernér tohoto nejhůře zasaženého amerického státu Andrew Cuomo.

18.33 Španělsko má přes 10.000 obětí koronaviru, Německo 73.522 nakažených. Počet obětí koronaviru ve Španělsku přesáhl 10.000, když za den přibylo 950 úmrtí z řad nakažených. Počet prokázaných případů nákazy koronavirem v Německu překročil 70.000 a vyšplhal se na 73.522. Mrtvých za 24 hodin přibylo 140. Celkem zatím zemřelo 872 infikovaných. Německo kvůli epidemii zvýšilo počet lůžek na jednotkách intenzivní péče z 28.000 na 40.000. V Rusku počet potvrzených výskytů koronavirové nákazy stoupl na 3548 po rekordním přírůstku o 771 nových případů za uplynulých 24 hodin. Rekordních 569 obětí za poslední den hlásí také Británie. Itálie zaznamenala již 760 obětí nemoci COVID-19 a 115.242 nakažených.

17.47 Ministerstvi zdravotnictví zveřejnilo aktuální údaje. Celkem zemřelo 44 lidí, 67 se uzdravilo a aktuálně je v ČR 3805 potvrzených případů nákazy novým koronavirem.

17.24 Pěstitelům chybějí lidi, Toman chce jiné podmínky pro přivýdělek. Pěstitelům chybějí pracovníci, důvodem jsou opatření kvůli onemocnění COVID-19 včetně výrazných omezení pohybu osob. Ze zahraničních brigádníků je nyní v České republice jen zlomek obvyklého počtu. Pomoci by mohl návrh ministerstva zemědělství. Podle ministra Miroslava Tomana (za ČSSD) je třeba změnit podmínky pro přivýdělek včetně zvýšení přípustného počtu hodin. Návrh brzy projedná vláda, řekl dnes novinářům Toman při zahájení sklizně chřestu v Hostíně u Vojkovic. Nabídka brigádníků je nyní velká, přivýdělek totiž hledají lidé z gastronomie, hotelnictví, cestovního ruchu i někteří živnostníci.

16.49 Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové dnes dopoledne zemřela devětasedmdesátiletá pacientka s nákazou COVID-19. Žena trpěla dalšími vážnými onemocněními. V minulých dnech byla hospitalizovaná na infekční klinice fakultní nemocnice. V ČR evidovaly úřady dnes ráno v souvislosti s nákazou COVID-19 celkem 40 úmrtí.

16.11 Opatření Spojených států proti koronaviru řídí ze zákulisí hlavní poradce a zeť prezidenta Donalda Trumpa Jared Kushner, přestože na veřejnosti se prakticky neobjevuje. Napsal to server Politico.

14.58 V Česku je 26 policistů nakažených novým typem koronaviru. Od minulého pondělí tak počet narostl o 16 nových případů z původních 10. Počet policistů v karanténě oproti tomu klesl ze 765 na 393. Testy prokázaly nákazu u 34 hasičů21 lidí pak bylo s pozitivním výsledkem testováno u Armády ČR.

14.53 Stát si nechal udělat test pečiva na koronavirus, ten v něm jihlavská veterinární laboratoř nenašla.

14:12 Piráti chtějí kvůli koronavirové krizi prosadit plošné zastavení nařizování exekucí do doby, než Poslanecká sněmovna přijme nová exekuční pravidla.

13.15 První kolo žádostí o bezúročné úvěry v programu COVID II je po třech hodinách vyčerpáno. O půjčku požádalo více než 700 živnostníků a malých a středních podnikatelů. Žádosti bude Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) vyhodnocovat v následujících deseti pracovních dnech. Druhé kolo programu začne 20. dubna. Informace zveřejnila ČMZRB na svém webu. Do prvního kola bylo vyčleněno 1,5 miliardy korun, podle informací ČMZRB hodnota předložených žádostí o úvěry tuto sumu přesáhla.

12.59 Více než 95 procent z 30 tisíc obětí koronaviru v Evropě bylo starších 60 let. Dnes to podle agentury AP oznámil šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) v Evropě Hans Kluge, který zároveň varoval, že věk není u nemoci COVID-19 způsobené koronavirem jediným rizikovým faktorem.

12.22 Čínské město Šen-čen se v rámci opatření proti nákaze koronavirem rozhodlo zakázat konzumaci psů a koček. Nařízení vejde v platnost 1. května, informovala dnes agentura Reuters.

11.40 Pivovary zahájily kampaň za záchranu hospod. Lidé si mohou na stránkách Zachranhospodu.cz kupovat poukazy, které uplatní, až se restaurace znovu otevřou, napsal dnes server Lidovky.cz. Situace je kritická, uvedl dnes v tiskové zprávě Český svaz pivovarů a sladoven. Podle odhadů Asociace hotelů a restaurací klesnou celkové roční tržby restaurací o 40 procent, pokud se vrátí k běžnému provozu v červnu.

10.25 Izraelský ministr zdravotnictví Jaakov Licman a jeho manželka Chava se nakazili koronavirem. V Izraeli koronaviru dosud podlehlo 31 lidí a nakažených země eviduje více než 6200.

10.21 Rusko potvrdilo 771 nových případů nákazy koronavirem, celkový počet případů nákazy, který se Rusku podařilo zjistit a přiznalo je, tak překročil 3500.

8.53 V Česku je 3604 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Zemřelo 40 lidí. Nárůst počtu nakažených se i přes zvyšující se počet testů zpomalil.

08.10 Na Vysočině se z nemoci COVID-19 vyléčil první z nakažených lidí v tomto kraji. Vyléčení potvrdily u pacienta z Jihlavska dva negativní testy za sebou.

06.50 Ve Spojených státech na koronavirus zemřelo již více než 5000 lidí. Vyplývá to z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse. Nakazilo se 216.515 lidí.

06.49 Koronavirus se rozšířil i na americké letadlové lodi USS Theodore Roosevelt kotvící u tichomořského ostrova Guam. Kvůli hrozící nákaze z ní podle informací úřadujícího ministra námořnictva Thomase Modlyho bude moci odejít nejméně 2700 členů posádky. Námořnictvo hledá možnosti, kam vojáky umístit do karantény.

1. 4.

20.01 Na dotaz, proč není premiér Babiš na tiskové konferenci, ministryně financí Alena Schillerová řekla: „Pan premiér vypadá výborně, cítí se skvěle.“

19.40 Prodejny domácích potřeb, které budou nabízet ochranné prostředky, mohou být od čtvrtka otevřené. Schválila to vláda, oznámil ministr Havlíček.

19.26 Vláda navrhuje prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní. Nově by platil do 11. května. O návrhu rozhodne příští týden Sněmovna.

19.01 Neodhalených případů nákazy COVID-19 je v ČR podle odhadů náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly v populaci asi 30 procent. Řekl to dnes večer v České televizi. Potvrzených případů je k dnešnímu odpoledni zhruba 3500. Při započtení 30 procent neodhalených by to znamenalo v populaci přibližně 4500 nemocných, asi tisícovka nakažených by tak nebyla zatím testována ani izolována.

18.24 Vláda schválila odklad splátek hypoték a úvěrů sjednaných před 26. březnem 2020 na tři až šest měsíců. Opatření se má týkat všech, kteří o odklad požádají.

18.16 V Itálii dnes přibylo 4782 nakažených, 727 lidí zemřelo.

17.30 V Česku je 3508 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, 39 lidí zemřelo.

17.12 Opoziční politici kritizují vládní opatření. „Vláda schválila kurzarbeit v designu, který účinně pomůže velkým firmám, které mají velké dluhy a spoustu zaměstnanců, které nepříliš dobře platí. Takovým firmám bude pomoženo. Živnostníci jsou hozeni víceméně přes palubu. Těch 25 tisíc, na které nedosáhne zdaleka každý, není žádné řešení pro živnostníka, který má velké fixní náklady,“ prohlásil ve vysílání ČT 24 Miroslav Kalousek (TOP 09) .

16.22 Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 miliardy korun z únorových 27,4 miliardy korun. Loni ke konci března byl schodek 9,2 miliardy korun. Informovalo o tom ve středu ministerstvo financí.

14.40 Ústřední krizový štáb navrhne vládě prodloužení nouzového stavu o 30 dní.

Ústřední krizový štáb doporučí vládě, aby požádala Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o 30 dní. Po jednání štábu to dnes novinářům řekl jeho předseda ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Nouzový stav podle něj neovlivní případné rozvolňování vládních nařízení v případě, že by k tomu situace směřovala. Štáb se dnes poprvé sešel v plné sestavě poté, co Hamáček v jeho čele nahradil epidemiologa Romana Prymulu. Kabinet by měl návrh na prodloužení nouzového stavu projednat dnes odpoledne. Následně musí toto opatření schválit Sněmovna. Zabývat by se tím měla příští týden. Vláda může vyhlásit nouzový stav nejvýše na měsíc, Česko je v něm od čtvrtka 12. března od 14:00.

14.36 Ústřední krizový štáb navrhne vládě změnu zákona, na jejímž základě by policisté a strážníci mohli ukládat lidem na místě pokuty za porušení vládních nařízení zavedených kvůli nákaze novým koronavirem. Po jednání štábu to dnes novinářům řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). V současné době se podle něj musí veškeré delikty řešit ve správním řízení.

Policisté by podle Hamáčka měli mít možnost na místě pokutovat lidi, kteří se například budou ve větším počtu scházet na veřejnosti nebo nebudou mít na veřejných místech zakrytá ústa a nos. Pokuty by měly být do výše 10 tisíc korun.

14.15  Ministerstvo práce očekává případné zvýšení nezaměstnanosti kvůli koronavirové krizi zhruba až o pět procent.

14.14 Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) mohou od dnešního rána podávat žádosti o ošetřovné na děti do 13 let v souvislosti s uzavřením škol. Nárok mají na 424 korun za den, maximálně mohou dostat 13.144 korun měsíčně.

13.47 Předseda ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) doporučil vládě, aby požádala Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o 30 dní. „Nouzový stav je jediný režim, v jakém jsme schopni zvládnout tuto krizovou situaci.“

13.08 Zástupci hráčských, manažerských a pořádajících sportovních agentur se shodli, že finanční dopady na pořádání sportovních akcí budou jako po ekonomické krizi před 12 lety dlouhodobé a mohou mít až katastrofické následky. Zároveň ale pociťují přízeň stávajících sponzorů a doufají, že se sport zase postaví na nohy.

12.35 Podle šéfa Severoatlantické aliance Jense Stoltenberga se NATO nesmí vzdát svých základních povinností, současná krize podle něj nesmí přerůst do krize bezpečnostní, uvedl zpravodaj ČT v Bruselu Lukáš Dolanský.

11.50 Nejen za nedostatek ochranných pomůcek, ale také kvůli relativně pomalému testování pacientů čelí v těchto dnech kritice britská vláda v souvislosti se šířením koronaviru. Téma dnes v Británii na titulních stránkách rozebírá několik celostátních deníků.

11.34 Italská vláda zmírnila omezení pohybu, které vyhlásila pro tuto šedesátimilionovou zemi před třemi týdny. Nově budou děti moci na vycházku s jedním z rodičů, dosud ven nesměly. Informoval o tom deník Corriere della Sera.

11.09 Testování na koronavirus se početně zvyšuje. Podle ministra zdravotnictví Vojtěcha bylo v Česku provedeno za poslední březnový den 6606 testů, což je nový rekord. Podíl nakažených je přitom 6,1 procenta osob ze všech testovaných.

10.59 V pražské Nemocnici Na Františku začalo fungovat oddělení, které je vyčleněno pro pacienty nakažené koronavirem v seniorském věku. Zařízení pro ně vyčlenilo tři pokoje s devíti lůžky. Nemocnice tím vyšla vstříc ministerstvu zdravotnictví, které vyhradilo seniorům s nemocí COVID-19 celkem 329 lůžek.

10.56 Počet nakažených v nemocnici Pardubice se zvýšil. Nákaza je potvrzena u deseti zdravotníků a osmi pacientů kardiologického oddělení. Stav jedné pacientky je vážný. Původ nákazy není jasný.

10.38 V březnu přerušilo podnikání kvůli koronaviru 10.033 živnostníků, meziročně o 47 procent více. Nejvíce jich je ve stravování a kadeřnictví, uvedla společnost Bisnode.

10.07 Ministr zdravotnictví Vojtěch nepovažuje plošné testování za efektivní. Rychlotesty by ale mohly být využity na Litovelsku a pro pracovníky v sociálních službách.

9.39 Pandemie nemoci COVID-19 si ve Spojených státech vyžádá 100 tisíc až 240 tisíc mrtvých, očekává Bílý dům v případě dodržování současných preventivních opatření.

9.28 Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek uvedl, že pouze 13 % všech diagnostikovaných končí v nemocnici.

9.26 Ve Švédsku, které zaujalo liberálnější přístup než řada evropských zemí, je zakázáno shromažďování více než 50 osob. Zavřené jsou také střední a vysoké školy. Zatím je v zemi 4500 nakažených, z toho 180 lidí zemřelo. „Devadesát procent obětí jsou lidé nad 70 let, 105 obětí tvoří muži, ještě před týdnem bylo mužů 75 procent,“ sdělil spolupracovník ČT Tomáš Sniegoň.

8.02 Ve Spojených státech prudce roste počet nakažených koronavirem. Už jich je na 190 tisíc. Jednotlivé státy unie budují provizorní nemocnice pro pacienty. V USA už zemřelo více než čtyři tisíce lidí.

0.30 V Česku bylo zatím hospitalizováno 291 pacientů s potvrzenou nákazou novým koronavirem. Ve vážném stavu se nachází 64 lidí, kteří leží na jednotkách intenzivní péče. Uvedlo to v úterý večer ministerstvo zdravotnictví. 

31. 3.

23.00 Večerní statistiky ukazují, že v Itálii se denní přírůstky nakažených již nezvyšují. Mírnější nárůst zaznamenává několik dní také Německo, za poslední březnový den tam ovšem přibylo 5453 nových potvrzených případů. V Španělsku, Francii a Velké Británii naopak nákaza kulminuje. Na celém světě bylo zatím evidováno 850 tisíc případů, 42 tisíc lidí zemřelo a 178 tisíc se vyléčilo.

22.05  Člen britského kabinetu Michael Gove připustil, že „nárůst počtu úmrtí je šokující a zneklidňující“. Zatím podle něj nelze odhadnout, kdy smrtelné případy dosáhnou vrcholu. Britské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že na koronavirus v nemocnicích během posledních 24 hodin zemřelo 381 lidí.

20.32 COVID-19 se potvrdil u 9 pracovníků kardiologického oddělení nemocnice Pardubice.

19.56 Vláda ve středu projedná návrh ministerstva financí na pozastavení splátek úvěrů a hypoték. Splácení bude možné přerušit na tři nebo šest měsíců, výběr délky bude na klientech. Ti o přerušení splácení budou muset požádat.

19.40 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce kvůli narůstajícímu počtu nemocných v domovech pro seniory rázně testovat na nákazu novým koronavirem v těchto zařízeních. O situaci bude ve středu znovu jednat prostřednictvím videokonference s hejtmany.

19.13 „Situace v domovech seniorů mě mrzí,“ uvedl ministr zdravotnictví Vojtěch. Podle něj není situace tak dramatická a ochranné pomůcky jsou rozváženy.

19.09 Pokles na hranice blízké nule bude ještě trvat. Režim už bude volnější, ale je diskutabilní, jestli se bude moci cestovat, uvedl Roman Prymula.

18.46 Stát pořídí do všech nemocnic v České republice kamery snímající teplotu, dnes jich objednal 500. Novinářům to po jednání vlády řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). V nemocnicích by měly termokamery v souvislosti se šířením nového typu koronaviru pomáhat odhalovat potenciálně infekční lidi.

18.42

18.32 Adam Vojtěch: V Česku je 3237 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. 29 lidí zemřelo, 45 se vyléčilo. Ministerstvo zdravotnictví v té chvíli uvádělo 3138 nakažených osob.

18.20 Jana Maláčová oznámila, že tzv. program Antivirus, v rámci kterého by měl stát platit část mzdy zaměstnanců postižených firem, by měl v březnu přijít na téměř 11 miliard korun.

18.15 OSVČ postižení pandemií dostanou od státu jednorázovou částku 25 tisíc korun, schválila vláda. Podmínkou je například výše příjmu nebo pokles tržeb.

17.47 V litoměřickém domově pro seniory je potvrzeno 52 pozitivních případů nákazy koronavirem mezi klienty.

17.01 Počet obětí koronaviru se v Británii za pondělí zvýšil o 27 procent na 1789. Oznámilo to ministerstvo zdravotnictví. Nakažených je 25.150.

17.00 Z opozičních kandidátů budou v Ústředním krizovém štábu poslanec a lékař Vít Kaňkovský (KDU-ČSL), prezident České stomatologické komory Roman Šmucler, senátor a bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS) a ekonom Filip Matějka.

16.50 Lidé z nejbližšího okolí premiéra Andreje Babiše (ANO) prošli dnes preventivními testy na koronavirus. Mluvčí vlády Vladimír Vořechovský ČTK řekl, že testováno bylo zhruba 15 lidí, kteří přicházejí s Babišem pravidelně do styku. Testy provedli zdravotníci přímo ve Strakově akademii.

16.25 Ve Španělsku platí striktní karanténa. Ze svých domovů nemají vycházet lidi, kteří nezajišťují nutný chod státu. Opatření má platit dalších čtrnáct dnů.

16.06 Nová odběrová místa v Praze. Vzorky na COVID-19 budou odebírat laboratoře EUC na Veleslavíně a další ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady.

15.20 Jeden z obyvatel domu s pečovatelskou službou v Příbrami se nakazil koronavirem, skončil v oblastní nemocnici. V zařízení se 400 nájemníky platí zpřísněná hygienická opatření. Hygienici poslali do karantény šest lidí, z toho tři obyvatele domova, řekla dnes ČTK mluvčí krajské hygienické stanice Dana Šalamunová.

14.05 Senátor ODS Pavel Karpíšek se nakazil koronavirem, je v domácím ošetřování, potvrdil televizi Prima místopředseda Senátu Růžička (za TOP 09 a STAN). Preventivní karanténu mají podle něj do 2. dubna všichni, kteří s Karpíškem přišli do kontaktu. Plánované jednání horní komory v příštím týdnu tak ohroženo není.

13.44 

13:07 Armáda bude dezinfikovat veřejná prostranství. Chemici z Liberce a jejich 31. pluk radiační, chemické a biologické ochrany sestavili 14 dezinfekčních týmů.

12.34 ČT: Celníci kvůli koronaviru dali 53 povolení k denaturaci, díky nimž bylo zpracováno 4,9 milionu litrů lihu na dezinfekci. Povolení mají i školy a hasiči.

12.26 Piráti žádají po vládě informace o tom, jak bude dál postupovat v boji proti epidemii koronaviru. Pokud je dostanou, jsou připraveni podpořit ve Sněmovně prodloužení nouzového stavu, který nyní v Česku platí. Vláda vyhlásila nouzový stav do 12. dubna, jeho případné prodloužení musí schválit poslanci, kteří o něm budou hlasovat příští týden.

11.54 Ve Španělsku zemřelo dalších 849 nakažených koronavirem, což je dosud nejvíce za den. Celkem má země 8189 obětí. Počet nakažených vzrostl na 94.417.

11.11 Koronavirem se nakazila ošetřovatelka v Domově seniorů Iris v Ostravě-Mariánských Horách.

10.38 V Kynicích na Havlíčkobrodsku dnes výjezdová skupina zdravotní záchranné služby odebrala devět vzorků na kontrolní testy na koronavirus, řekl ČTK mluvčí Zdravotní záchranné služby Kraje Vysočina Petr Janáček. Obec, ve které bylo potvrzeno osm případů nemoci COVID-19, je dnes poslední den v karanténě. Opatření o jejím uzavření platné od 16. března skončí o půlnoci.

9.58 K návrhu ministra Metnara: „V České republice máme krizový zákon. Je nepřípustné v současné době, ve stavu nouze, bez důkladného projednání s opozicí vymýšlet postup, jak obejít Parlament a moc kumulovat v rukou jedné osoby. Maďarská cesta pro nás nesmí být vzorem, pokud chceme zachovat principy parlamentní demokracie. Takové jednání vlády tolerovat nebudeme,“ uvedl předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

9.10 Městský soud v Praze v pondělí odmítl návrh na zrušení mimořádného opatření, kterým ministerstvo zdravotnictví kvůli koronavirové krizi zakázalo přítomnost doprovodu u porodů. V tiskové zprávě o tom informovala Liga lidských práv, která se na přípravě žaloby podílela. Soud v rozhodnutí argumentuje tím, že ministerstvo napadené opatření již zrušilo, což brání dalšímu řízení. Liga upozorňuje, že opatření bylo nahrazeno jiným, a míní, že soud se měl zabývat platným opatřením. Organizace chystá proti usnesení soudu kasační stížnost a pracuje i na podání k Ústavnímu soudu.

8.46 V Česku je 3002 nakažených koronavirem.

8.16 Veřejné úřady budou nejméně do 11. dubna otevřené jen dva dny v týdnu a budou nabízet jen omezené služby. Vláda v pondělí vzala na vědomí mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, které prodlužuje platnost omezení. Vyplývá to z výsledků pondělního jednání zveřejněných na webových stránkách kabinetu. Podle dosud schválených nařízení v rámci boje proti epidemii koronaviru měl být provoz úřadů omezen do dnešního rána.

7.22 Jedna špatná zpráva:

6.36 Počet obětí koronaviru ve Spojených státech v pondělí překročil 3000, nakažených je více než 163 tisíc lidí. S odvoláním na své propočty to napsala agentura Reuters.

6.34 Vláda se dnes odpoledne formou videokonference vrátí k jednání o opatřeních k omezení dopadů šíření koronaviru. Menšinový kabinet ANO a ČSSD by se měl zabývat vyplácením 15 tisíc korun měsíčně osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým nařízeními vlády, kurzarbeitem nebo moratoriem na splácení úvěrů.

0.30 V Česku je 3001 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. V pondělí jich přibylo 184.

30. 3.

22.40Uvolnění omezení pohybu už o Velikonocích je nepravděpodobná varianta. Velikonoce zůstanou bohužel v omezeném režimu, jaký je teď,“ řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v pořadu Události, komentáře.

21.20 Německá kancléřka Angela Merkelová se s největší pravděpodobností nenakazila koronavirem. I třetí test na přítomnost viru SARS-CoV-2 u ní byl negativní. Informoval o tom podle agentury DPA mluvčí vlády.

21.00 Operní pěvec Plácido Domingo je podle informací BBC kvůli nákaze koronavirem v nemocnici v Mexiku. Jeho rodina zůstává v izolaci. Pěvci je 79 let.

18.51 Kabinet prodloužil omezení volného pohybu v ČR do 11. dubna. Omezení volného pohybu po celé České republice, které je jedním z opatření proti šíření nového typu koronaviru v zemi, dnes kabinet opětovně prodloužil do 11. dubna do 06.00. ČTK to sdělil premiér Andrej Babiš. Opatření platí od 16. března, vláda ho naposledy prodloužila do středy 1. dubna. Rozšířila ho tehdy rovněž o ustanovení, podle kterého nemají lidé na veřejně dostupných místech tvořit skupinky a být nejvíce ve dvou.

18.51 Ministr zdravotnictví na tiskové konferenci informoval, že celkový počet úmrtí se zvýšil na 23 lidí. Současně vzrostl také počet vyléčených, a to na 25 lidí.

18.36 Itálie hlásí 4050 nových případů nakažení koronavirem, zemřelo dalších 812 lidí.

18.30 V Česku je 2942 potvrzených případů nákazy novým koronavirem.

16.55 Ústecký kraj hlásí první úmrtí na COVID-19 na svém území. Dnes zemřel 85letý muž, klient z litoměřického Domova U Trati, kde bylo nákazou zasaženo několik lidí. Muž byl od minulého týdne na infekčním oddělení Masarykovy nemocnice. V rámci celé ČR jde o 18. úmrtí.

16:39 V Plzeňském kraji se objevily první dva případy nákazy koronavirem v domově seniorů. Jeden je v krajském zařízení v Domažlicích, kam přišel klient z léčebny dlouhodobě nemocných (LDN), druhý je v soukromém zařízení na Plzeňsku. V obou domovech se daří situaci zvládat, všichni potenciálně nakažení byli testováni a izolováni.

16.03 V Česku má kvůli dopadům šíření nákazy nového koronaviru na hospodářství vzniknout Hospodářský krizový štáb. Bude pracovním orgánem vlády pro řešení strategických hospodářských záležitostí spojených s krizí, ale i jejích následků. Povede ho vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

15.33 Ministerstvo vnitra dosud distribuovalo 12,9 milionu roušek a 3,4 milionu respirátorů. Nejvíce dostaly kraje a ministerstvo průmyslu a obchodu.

14.22 Hygienici evidují v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku více než 30 lidí nakažených novým typem koronaviru. Nejvíc nemocných je na sídlišti Pod Vinohrady. Město proto chystá pečlivou dezinfekci společných prostor všech bytových domů na sídlišti.

13.50 Podpora vlády pro zaměstnavatele je podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy nedostatečná. V souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru, které stát v boji proti šíření nákazy zavedl, očekává ke konci března masové propouštění.

13.21 Česká televize: Celkový počet zdravotníků, kteří v Česku onemocněli novým koronavirem, byl ke včerejšímu večeru 144. ČT to potvrdilo ministerstvo zdravotnictví. Ze 144 zdravotníků je nakažených 56 lékařů, 54 zdravotních sester, 5 laboratorních pracovníků a 29 pracovníků zdravotnického personálu.

13.05 V Nemocnici Liberec nemají dost sad pro testování – je pozastaveno.

12:00 Španělský operní pěvec Plácido Domingo byl kvůli komplikacím spojeným s nemocí COVID-19 hospitalizován v mexickém Acapulcu.

11.22 Česká republika kvůli dodávkám ochranných prostředků z Číny posiluje letecký most. Na Twitteru to oznámil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

11.02 V reakci na výměnu Romana Prymuly v čele Ústředního krizového štábu za ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) připomínají premiérovi zástupci opozice, že toto obsazení prosazovali již od začátku. Tehdy se ale Andrej Babiš (ANO) rozhodl na místo dosadit právě náměstka ministra zdravotnictví a epidemiologa Prymulu. Potřebná k tomu byla změna i statutu.

10.21 Zaměstnavatelům a živnostníkům stále chybějí konkrétní informace o podpoře, kterou jim slíbila vláda v souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru. Nevědí například, za jakých podmínek a kdy budou mít na ni nárok. Tyto informace úřady nezveřejnily, žádosti tedy ani nezačaly přijímat, řekl na dnešní tiskové konferenci prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

8.59  Prymulu by v čele Ústředního krizového štábu mohl vystřídat Hamáček. Řekl to Babiš v rozhovoru pro Lidové noviny. Prymula by se podle něj měl soustředit na chytrou karanténu.

8.23 Pozitivní test na koronavirus má i pátý nejbohatší Čech Daniel Křetínský. V deníku E15 uvedl, že onemocnění u něj má mírný průběh, od 12. března je v izolaci. Více ZDE.

8.01 Německo hlásí 4751 nových případů koronaviru a 66 úmrtí. V Německu za neděli vzrostl počet nakažených koronavirem o 4751 na 57.298 případů a zemřelo 66 lidí, dosavadní bilance obětí tak činí 455. Dnes to oznámil Institut Roberta Kocha.

7.18 Nejvíce úmrtí na COVID-19 se v USA čeká za dva týdny, řekl Trump. Vědecké propočty naznačují, že počet úmrtí v souvislosti s koronavirem ve Spojených státech pravděpodobně dosáhne vrcholu za dva týdny. Na nedělní tiskové konferenci to médiím řekl prezident USA Donald Trump. Zároveň oznámil, že federální doporučení ohledně omezení kontaktů s lidmi, která byla původně vyhlášena na 15 dní, zůstanou v platnosti do konce dubna.

6.38 Čína hlásí 31 nových případů nákazy a čtyři mrtvé. V pevninské Číně přibylo za neděli 31 známých případů nákazy koronavirem, zatímco zde nemoci COVID-19 podlehli další čtyři lidé. Všechna čtyři úmrtí byla hlášena z provincie Chu-pej, kde šíření koronaviru začalo, všechny nové případy infekce byly naopak v jiných částech země. S odvoláním na aktualizovaná oficiální čísla o tom informovala agentura Reuters.

5.20 Začíná test chytré karantény, mohla by nahradit plošná opatření. Na jižní Moravě dnes začíná testování takzvané chytré karantény, která má pomoci v boji proti nemoci COVID-19. K vyhledání a izolaci lidí nakažených novým koronavirem poslouží hygienikům údaje od mobilních operátorů a bank. Do akce se zapojí také armáda. Vytvoří mobilní týmy odebírající vzorky od lidí, kteří se dostali do kontaktu s nakaženým. Pokud se projekt osvědčí v praxi, mohla by chytrá karanténa v Česku nahradit plošná restriktivní omezení komplikující každodenní život a dopadající na ekonomiku.

00.30 Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo aktualizovaný počet osob, u nichž byla potvrzena nákaza novým koronavirem. Nyní jich je v Česku 2817.

29. 3.

23.05 Zemřela zdravotní sestra z pražské Thomayerovy nemocnice. „Můžeme potvrdit, že doma zemřela zdravotní sestra z Thomayerovy nemocnice. S ohledem na přání rodiny nebudeme sdělovat žádné další informace,“ uvedl pro Seznam Zprávy mluvčí nemocnice Petr Sulek. Jde o první oběť koronaviru v ČR z řad zdravotníků.

21.18 Vláda pravděpodobně minimálně o týden prodlouží omezení volného pohybu. Řekl to v ČT ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

20.50 V Česku je 2775 osob s prokázaným onemocněním COVID-19. Večer tuto informaci zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Dosud 16 lidí v souvislosti s novým koronavirem zemřelo, 11 pacientů se z nemoci uzdravilo.

20.18 Hesenský ministr financí Thomas Schäfer spáchal sebevraždu. Údajně proto, že byl „hluboce znepokojen“ ekonomickými dopady pandemie koronaviru. Podle německého serveru The Local o tom informoval hesenský premiér Volker Bouffier. Respektovaný 54letý Schäfer byl v sobotu nalezen mrtvý poblíž železniční trati.

19.56 Vláda prodlouží omezení volného pohybu minimálně o týden, uvedl ministr zdravotnictví Vojtěch. Nyní opatření platí do 1. dubna.

19.22 Premiér Andrej Babiš potvrdil v rozhovoru pro Českou televizi, že od pondělí 30. března bude spuštěn projekt chytré karantény, při němž mají být podchycena a izolována ohniska nákazy. Do projektu, který nejprve začne na jižní Moravě, budou zapojeny desítky armádních jednotek. Na území celé republiky by se pak měl systém rozšířit po Velikonocích.

18.42 V Česku zemřeli další tři lidé v souvislosti s novým koronavirem. Počet obětí COVID-19 tak stoupl na 16. Potvrzených případů nákazy je 2743. Zatím 11 lidí se z nemoci zotavilo.

18.30 V Česku je 2743 potvrzených případů nákazy novým koronavirem.

18.12 V Itálii přibylo za posledních 24 hodin 756 obětí nákazy koronavirem, je to méně než v pátek a sobotu. Celkový počet infikovaných se blíží počtu 100 tisíc.

18.00 Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že bude lékařům v terénu dodávat 300 tisíc respirátorů týdně. „Jsme schopni pravidelně zásobovat respirátory nejen velké nemocnice, ale také praktické a dětské lékaře, stomatology, ambulantní specialisty a lékárníky,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

17.45 Londýn čeká tsunami nových případů nákazy. Hugh Montgomery, profesor lékařské fakulty z londýnské Univerzity College, na stanici Channel 4 varoval, že britskou metropoli v následujících dvou týdnech čeká „tsunami nových případů“ a že nemocnice kvůli chybějícím lůžkům brzy přestanou situaci zvládat. V Londýně zatím testy prokázaly koronavirus u více než pěti tisíc lidí.

Ministr zdravotnictví Matt Hancock oznámil, že už příští týden má v Londýně začít fungovat obří polní nemocnice v kongresovém centru ExCel, kde bude až 4000 lůžek. NHS už hledá dobrovolníky, kteří se tam budou o pacienty starat.

„Jsme v bojovém módu,“ říká pro ČTK Češka Marie Dubská, která pracuje jako zdravotní sestra na jednotce intenzivní péče londýnské nemocnice Hammersmith.

17.10 Koronavirus by mohl ve Spojených státech zabít 100 až 200 tisíc lidí. Uvedl to hlavní vládní expert na infekční onemocnění Anthony Fauci. Varoval tak obyvatele USA před riskantním chováním.

16.30 Český premiér Andrej Babiš poradil na Twitteru americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, aby se inspiroval v Česku a zavedl také povinné nošení roušek na veřejnosti.

16.29 V Praze přistálo letadlo z Indie se 136 Čechy. Na palubě byli především zaměstnanci Škody Auto, ale i turisté.

16.10 Ministerstvo zdravotnictví pošle praktickým lékařům, pediatrům a zubařům v krajích 300 tisíc respirátorů. Dostat by je měli v úterý. V České televizi to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

15.05 V Británii se počet obětí koronavirové nákazy vyšplhal na 1228, za poslední den tak přibylo 209 mrtvých. Nakažených je 19.522 ze 127 tisíc testovaných lidí.

14.25 Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo počet nakažených koronavirem. Je jich nově 2697. Testů na virus bylo v Česku uskutečněno k nedělnímu ránu 40.700. Počet obětí zůstává na čísle 13. Uzdravilo se dosud 11 lidí.

13.10 Německá ekonomika by v letošním roce mohla kvůli koronaviru klesnout zhruba o pět procent. Předpovídají to podle agentury DPA analytici.

12.30 Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo počet nakažených koronavirem. Je jich nově 2689. Testů na virus bylo v Česku uskutečněno již 40.700. Počet obětí zůstává na čísle 13. Uzdravilo se dosud 11 lidí.

12.00 Hygiena zrušila od pondělka mimořádná opatřeníkterá uzavřela na dva týdny Litovel, Uničov a dalších 19 obcí v Olomouckém kraji. Hlídky policie se stáhnou po půlnoci.

9.40 V Česku zemřelo na nemoc z nákazy koronavirem již 13 lidí. Nakažených je 2669, uzdravených 11. Celkem bylo provedeno 40.700 testů. Uvádí to ministerstvo zdravotnictví.

9.30 V Česku bylo do nedělního rána provedeno přes 40 tisíc testů na nemoc COVID-19. Na výsledky testů se ale čeká často i několik dní a vyskytly se i případy, kdy výsledek byl známý až po deseti dnech. Informaci přinesl Radiožurnál. Laboratoře jsou přitom schopné vyhodnotit testy do několika hodin. O možnostech testování mluvil ve vysílání Radiožurnálu šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula.

6.32 Ministerstvo zdravotnictví v neděli v 6.30 ráno oznámilo, že v Česku je již 2663 osob nakažených koronavirem. Jedenáct lidí v souvislosti s epidemií zemřelo. Za sobotu přibylo 262 nakažených. To je méně než v pátek, kdy za den přibylo 373 pacientů s nákazou, což byl dosud nejvyšší denní přírůstek. Během soboty zemřeli dva pacienti.

6.20 Nejvyšší počet potvrzených případů nákazy koronavirem hlásí Spojené státy, kde je více než 124.000 nakažených. Virus Covid-19 si tam vyžádal přes 2200 obětí. Uvedla to americká Univerzita Johnse Hopkinse.

28. 3.

22.10 Ve Vatikánu mělo šest osob pozitivní test na koronavirus, papež a jeho nejbližší ale mezi nimi nejsou, informoval britský list The Guardian s odvoláním na vatikánského mluvčího. Test byl proveden celkem 170 lidem, jedním z nakažených je i italský duchovní, který žije ve stejné vatikánské rezidenci jako papež František, uvedl mluvčí Matteo Bruni ve svém prohlášení.

21.45 V domácí karanténě je i pražský arcibiskup Dominik Duka. Pozitivní test na nový typ koronaviru měl totiž biskup Karel Herbst. Pražské arcibiskupství potvrdilo, že u biskupa Karla Herbsta bylo potvrzeno onemocnění způsobené koronavirem. Jeho stav je vážný, je na jednotce intenzivní péče.

20.42 Česká televize: V domově důchodců Břevnice u Havlíčkova Brodu se potvrdila nákaza koronavirem u 26 lidí. Jde o 20 klientů a šest zaměstnanců. Domov má 22 obyvatel.

20.30 V Česku je 2622 potvrzených případů nákazy novým koronavirem.

19.11 Počet nakažených koronavirem v americkém státě New York se zvýšil na 52.318, počet obětí vzrostl na nejméně 728.

18.33 Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že v souvislosti s nákazou novým koronavirem zemřeli v Česku další dva lidé.

18.26 Počet mrtvých v Itálii je k dnešku 10.023. Dnes přibylo 5974 nakažených, zemřelo 889 lidí.

18.22 Do sociálních služeb v Česku je nyní podle ministryně sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) rozváženo půl milionu respirátorů, které zajistila ministerstva vnitra a zdravotnictví. Vzhledem k počtu domovů pro seniory a domovů se speciálním režimem je fyzicky dnes nemusí všechna zařízení mít k dispozici, počátkem týdne ale ano. Maláčová to dnes řekla České televizi.

17.22 Ministerstvo obrany eviduje 12 nakažených koronavirem, v karanténě je 907 příslušníků, uvedla armáda na Twitteru.

16.55 V Česku je 2541 potvrzených případů nákazy koronavirem.

16.20 Při kontrole státních hranic se nemocí COVID-19 nakazil jeden voják 44. lehkého motorizovaného praporu v Jindřichově Hradci. Je v domácím léčení, má lehký průběh onemocnění. Informovala o tom dnes Česká televize a ČTK informaci potvrdil starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka (ČSSD). Vyjádření Armády ČR ČTK zjišťuje.

16.15 V Česku je 2477 potvrzených případů nákazy novým koronavirem.

16.00 Poslankyně Olga Richterová: Ministerstvo zdravotnictví v reakci na můj návrh týkající se zákazu přítomnosti otců u porodu přijalo přesné výjimky umožňující doprovod k porodu cizinkám, ženám s postižením nebo se závažnou duševní nemocí.

15.43

15.22 Onemocnění COVID-19 test prokázal u druhého klienta Domova seniorů v Liberci na Františkově. Stejně jako muž, u něhož byla nákaza novým koronavirem prokázána ve čtvrtek, je hospitalizovaný na infekčním oddělení liberecké nemocnice. Oba nemocní muži spolu byli v domově na pokoji. Nakazila se i pracovnice z přímé péče, která je teď v izolaci. Novináře o tom informoval náměstek libereckého hejtmana pro sociální věci Pavel Svoboda (ČSSD).

14.53 ČT: Na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově dnes přistálo druhé letadlo se zdravotnickým materiálem z Číny. Přivezlo roušky, respirátory i obleky.

14.34 Rusko má 1264 případů nákazy koronavirem, za den přibylo 228.

13.19 Ministerstvo vnitra požádalo o uvolnění dalších čtyř miliard korun na nákup ochranných pomůcek.

13.01 Počet obětí koronaviru ve Španělsku vzrostl na 5690, za posledních 24 hodin přibylo 832 mrtvých. Nakažených je již přes 72 tisíc, informovala vláda.

12.59 Šéfka EK von der Leyenová se kvůli krizi kolem koronaviru obává o soudružnost EU. Připravuje strategii, jak co nejrychleji zrušit omezení pohybu.

12.04 Pro seniory z domovů důchodců, u kterých se potvrdí nákaza nemocí COVID-19, vyhradí ministerstvo zdravotnictví 329 lůžek v pražských nemocnicích Na Bulovce a Na Františku, v lázních Toušeň a v Těchoníně. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) to dnes uvedl na Twitteru.

10.58 Vnitro popírá, že vypracovalo analýzu změny právního základu pro vyhlášení nouzových opatření, zjistil Český rozhlas. O analýze mluvila ministryně financí.

10.42 Počet nemocných v Libereckém kraji, u nichž testy prokázaly COVID-19, vzrostl o čtyři na 50, uvedla na internetových stránkách Krajská hygienická stanice Libereckého kraje.

10.10 Čínské velkoměsto Wu-chan, kde se na konci loňského roku poprvé objevil nový typ koronaviru, se v sobotu po více než dvouměsíční izolaci otevřelo světu. Krátce po půlnoci ve městě zastavil první vlak s hrstkou cestujících, informovala agentura AFP. Většinu nově příchozích tvořili obyvatelé Wu-chanu, kteří před uzavřením zůstali uvězněni za hranicemi města.

10.01 Prezident Miloš Zeman odmítl vyhlásit amnestii. Reagoval tak na podnět advokátů, kteří mu tento krok navrhli v souvislosti s pandemií nového typu koronaviru. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček dnes ČTK v tiskové zprávě sdělil, že Zeman je zásadním odpůrcem plošné amnestie. Zároveň tento podnět v současné epidemiologické a ekonomické situaci považuje za škodlivý.

08.19 Agentura Fitch kvůli koronaviru zhoršila úvěrový rating Británie o jeden stupeň na AA-. Británii tak nyní hodnotí stejnou ratingovou známkou jako Česko.

07.30 Zemědělcům na Litoměřicku budou v době sklizně, pokud se plodiny urodí, chybět zahraniční brigádníci především z Ukrajiny. Zemědělci nabízejí práci všem, kteří v souvislosti s nouzovým stavem vyhlášeným vládou kvůli koronaviru přišli o zaměstnání.

07.15 Belgické úřady oznámily případ přenosu nového koronaviru z člověka na kočku. Nákazu u zvířete, jehož majitel onemocněl na COVID-19, odhalili výzkumníci z lékařské fakulty univerzity v Lutychu. Podle belgických expertů však není důvodem domnívat se, že by kočky nebo psi mohli koronavirem nakazit člověka.

07.00 Trump v noci na sobotu prohlásil, že Spojené státy vyrobí za 100 dní 100 tisíc plicních ventilátorů, které poslouží pacientům nakaženým koronavirem. Krátce předtím šéf Bílého domu nařídil ministerstvu zdravotnictví, aby s využitím zákona o obranné výrobě přinutilo firmu General Motors plicní ventilátory pro vládu USA vyrábět.

27. 3.

18.50 V Británii přibylo za den rekordních 181 obětí viru, v Itálii 919. Británie hlásí už 759 úmrtí pacientů s koronavirem, o 181 víc než ve čtvrtek. Po předchozím nárůstu o 115 mrtvých jde o další denní maximum. V Německu se za posledních 24 hodin potvrdilo dalších 5780 případů nákazy koronavirem. Celkově tak země má již 42.228 infikovaných. Nemoci COVID-19 podlehlo 253 pacientů. Španělsko hlásí přes 64.000 nakažených a 4858 mrtvých. Počet obětí koronaviru v Itálii za den vzrostl o rekordních 919 na 9134.

18.40 Počet pozitivních testů na nákazu koronavirem dnes stoupl o 257. Česko má 2279 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, který způsobuje nemoc COVID-19. Údaje aktualizované k dnešním

17.45 zveřejnilo na webu ministerstvo zdravotnictví. Za dnešek tak zatím přibylo 257 nových případů. Počet vyléčených dnes stoupl z deseti na 11.

17.51 Aktuální počet potvrzených nakažených lidí v České republice: 2279.

15.59 Thomayerova nemocnice uzavřela pro veřejnost odběrové místo. Pražská Thomayerova nemocnice v Krči pro veřejnost uzavřela odběrový stan i odběrové místo v jednom ze svých pavilonů. Do odvolání bude odběry pro testy na koronavirus dělat jen u hospitalizovaných pacientů a zaměstnanců, případně u akutních případů. Nemocnice informaci zveřejnila na webu a ČTK ji potvrdil její mluvčí Petr Sulek. Dodal, že zařízení k tomu přistoupilo z kapacitních důvodů. V Praze se odběry provádí ve třech dalších nemocnicích.

15.25 Petříček navrhne karanténu všech navrátilců do ČR. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) navrhne v pondělí vládě kvůli zhoršení koronavirové pandemie ve světě, aby do povinné dvoutýdenní karantény musel každý po návratu do České republiky. Dosud se tato povinnost týkala pouze lidí vracejících se z rizikových oblastí. Petříček to uvedl na Twitteru.

14.06 V Česku se z nemoci COVID-19 uzdravil další člověk a byl propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze. Celkový počet vyléčených se tak zvýšil na 11.

12.28 Britský premiér Boris Johnson byl pozitivně testován na koronavirus. Podle všeho má prozatím pouze lehké příznaky nemoci. Informaci oznámil na svém twitteru.

11.20 Mero ČR spouští krizový plán a izoluje dispečink ropovodů. Státní podnik Mero ČR spouští krizový plán a izoluje dispečink, z něhož pracovníci řídí provoz ropovodů Družba a IKL a tankoviště ropy. Společnost tak chce chránit zaměstnance před onemocněním COVID-19. Ode dneška jsou operátoři a dispečeři zcela izolováni od ostatních zaměstnanců a na týden i od svých rodin, sdělila dnes ČTK tajemnice společnosti Radomíra Doležalová.

10.51 Vláda podle Pirátů nedostatečně odůvodňuje opatření kvůli koronaviru; zvyšuje tím riziko, že tato opatření soudy zruší. Vláda by měla analyzovat dopady na firmy a na jejím základě jim újmu částečně kompenzovat. V interpelaci na předsedu vlády Andreje Babiše (ANO) to uvedl předseda pirátských poslanců Jakub Michálek.

10.36 České velvyslanectví ve Spojených státech vyzývá české občany, aby si rezervovali letenku do Evropy. V dalších dnech se očekává omezování spojení, což povede k růstu cen letenek. Ambasáda také potvrdila, že se příští týden uskuteční repatriační let z Chicaga do Prahy, který dopraví zpět české občany, kteří nebudou mít možnost cesty s komerčními dopravci. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) ale upozornil na to, že to bude jediný let, který diplomacie z USA vypraví.

10.12 Česká televize: Obec Kynice na Havlíčkobrodsku, která je od minulého pondělí uzavřená kvůli obavám z šíření koronaviru, bude otevřena ve středu 1. dubna.

10.01 Stav pacienta, který tři dny dostává lék remdesivir, se podle Všeobecné fakultní nemocnice výrazně zlepšil.

09.48 Čeští dopravci by mohli díky státní garanci získat možnost platit dodavatelům za odebranou naftu až s půlročním odkladem. Ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) už o možnosti prodloužit splatnost faktur za naftu ze 30 na 180 dní jednal s vedením státního distributora paliv Čepro a sdružení autodopravců Česmad Bohemia.

09.05 Dorazila aktuální data z ministerstva zdravotnictví. 27. 3. je k 9. hodině v ČR 2062 potvrzených případů nákazy COVID-19. Zdravotníci provedli k dnešnímu dní 31.127 testů, 9 lidí zemřelo, 10 lidí se uzdravilo.

08.37 Trump a Si mluvili o nutnosti spolupráce v boji proti koronaviru. Prezidenti Spojených států a Číny Donald Trump a Si Ťin-pching dnes v telefonickém rozhovoru zdůraznili nutnost spolupráce svých zemí v boji proti šíření koronaviru SARS-CoV-2. Podle agentury AFP jde o signál určitého uvolnění napětí po vzájemných slovních výpadech v posledních dnech souvisejících s koronavirovou krizí.

07.55 Macron podle Reuters varoval před koncem Schengenu. Francouzský prezident Emmanuel Macron na dnešním videosummitu varoval ostatní šéfy unijních států a vlád, že bez solidarity během nynější koronavirové krize hrozí konec Evropy bez vnitřních hranic. S odvoláním na nejmenovaného diplomata o tom informovala agentura Reuters. Shodou okolností si dnes Evropa připomíná 25. výročí, kdy vstoupila v platnost dohoda o schengenském prostoru bez kontrol na vnitřních hranicích.

07.02 USA nyní mají nejvíce nakažených koronavirem na světě. Spojené státy mají nyní nejvíce potvrzených případů nákazy koronavirem na světě, uvedla na svém webu Univerzita Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie monitoruje. Američané ale masivně testují, více než mnohé jiné země včetně ČR, takže prosté srovnání počtu nakažených může být zavádějící. Podle údajů univerzity počet nakažených Američanů dosáhl 82.404, zatímco Čína má 81.782 nakažených obyvatel a Itálie 80.589 případů. Více ZDE.

06.20 V pátek ráno se podle zmírňujícího opatření vlády mohou otevřít myčky automobilů, zámečnictví a opravny zařízení pro domácnost. Přestal se na ně vztahovat zákaz prodeje.

06.05 Francouzský prezident Emmanuel Macron ohlásil v noci na pátek, že spolu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a představiteli dalších zemí připravuje „důležitou iniciativu“ ohledně dopadů pandemie nemoci COVID-19.

26. 3.

23.30 Europoslanci jasnou většinou hlasů schválili trojici návrhů na pomoc ekonomikám sužovaným koronavirem. Hlasování kvůli pandemii koronaviru probíhalo přes e-mail.

20.27 „Stát není schopen refundovat zisky podnikatelům a živnostníkům. To by byly stovky miliard korun,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček.

20.00 Odborová konfederace ostře kritizovala postup vlády při změně omezení z krizového zákona na zdravotní. Předák odborové centrály Josef Středula to označil za přešlap a chování šmejdů.

19.49 Ve Francii za poslední den zemřelo 365 lidí nakažených koronavirem, včetně 16leté dívky. Nakažených je už celkem 29 155, mrtvých 1696, uvedly úřady.

18.20 Počet obětí koronaviru v Itálii překročil 8000, za poslední den se zvýšil o 662. Nakazilo se už přes 80.000 lidí, od středy přibylo 6153 případů.

17.56 V Česku je 1925 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, který způsobuje onemocnění COVID-19. Celkově bylo provedeno 26.698 testů. 9 osob v souvislosti s epidemií zemřelo a 10 se uzdravilo.

17.21 Plicní lékaři už mohou posílat své pacienty přímo na testy na COVID-19. Dosud k tomu potřebovali souhlas od praktických lékařů či hygieniků.

17.19 Policie České republiky chystá v pátek 27. 3. živý chat pro všechny, kteří by se chtěli zeptat na něco ohledně nových opatření souvisejících s šířením koronavirové nákazy. Policie to ve čtvrtek uvedla na svém twitteru. (ČT24)

17.34 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) na svém twitteru oznámil: „Prodloužili jsme zákaz maloobchodního prodeje a prodeje služeb v provozovnách, s výjimkou vybraných prodejen.“ Resort zdravotnictví do výjimek zařadil zámečnictví, servis výrobků a strojů pro domácnost, myčky automobilů i činnosti týkající se pohřebnictví.

16.33 Předsedové opozičních stran dnes jednali o situaci kolem koronaviru s premiérem. Jako první přinesl vyjádření šéf STAN Vít Rakušan.

16.17 Prezidenti a premiéři zemí EU zahájili videosummit věnovaný boji proti koronaviru a jeho ekonomickým dopadům. Jednají o dalších krocích proti krizi.

16.05 Příspěvky na mzdy při kurzarbeitu budou od státu dostávat jen firmy, které neporušují zákoník práce. Úřad práce z kurzarbeitového programu Antivirus pak zaměstnavatelům poskytne náhradu vyplacených výdělků do určité výše. Přesná pravidla podpory by vláda měla schválit v pondělí. Na tiskové konferenci to dnes řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Ministerstvo se chystá zahájit kampaň na podporu práv zaměstnanců.

15.12 Ministerstvo průmyslu a obchodu počítá s přípravou velkého balíku opatření na podporu domácího cestovního ruchu. Chce tím mimo jiné podpořit tuzemské cestovní kanceláře, které se kvůli koronaviru a vládním opatřením potýkají s vážnými problémy. K motivaci lidí cestovat v rámci České republiky využije státní agenturu CzechTourism. Domácí cestovní ruch chce podpořit marketingově, mediálně i finančně.

14.48 Přijímací zkoušky na střední školy se uskuteční nejdříve 14 dnů po znovuotevření škol, které byly uzavřeny kvůli pandemii nového koronaviru. Maturitní zkoušky se mají konat o týden později, pokud se školy otevřou do 1. června. Mají být do konce školního roku.

14.42 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zatím nechce předjímat, jestli bude nutné prodloužit nouzový stav, který v Česku platí kvůli epidemii koronaviru do 11. dubna. Řekl to dnes novinářům po jednání vlády. Upozornil ale na to, že data ohledně šíření epidemie zatím nejsou nejpříznivější. „V tuto chvíli se k tomu nechci vyjadřovat. My jsme jasně řekli, že prodlužujeme opatření do 1. dubna, a podle té situace se k tomu budeme vyjadřovat,“ řekl Vojtěch na dotaz k možnému prodloužení nouzového stavu.

14.05 Od myšlenky zastropovat ceny dezinfekce vláda nakonec ustoupila. Je jí velké množství druhů, technicky je to neproveditelné, řekla na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády ministryně financí Alena Schillerová.

13.46 Armáda připraví 14 mobilních odběrových týmů, které budou po celé České republice odebírat vzorky od osob s podezřením na onemocnění novým koronavirem. Týmy budou připraveny od příštího týdne. V případě potřeby je armáda připravena jejich počet navýšit až na 33.

13.13 Vláda uvolnila 3,3 miliardy korun na udržení potravinové soběstačnosti ČR pro resort zemědělství. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Další peníze směřují do Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF) na pomoc podnikatelům v zemědělství s úvěry.

13.05 „To, že to děláme podle zdravotního zákona, je to, jak se to dělat má. Takto je to v pořádku,“ odpověděla Schillerová na dotaz, zda zůstává nárok na náhradu škody.

12.58 Schillerová odpovídala na dotaz týkající se přesunu opatření pod ministerstvo zdravotnictví tím, že vyjmenovala, co všechno vláda dělá pro občany. „Zdravotní zákon přesahuje nouzový stav,“ uvedla ministryně financí ke kritice na adresu vlády, že zradila živnostníky. „Ten dopad je úplně stejný,“ tvrdí Schillerová.

12.51 Prymula: „Doufám, že budeme moci rozšířit systém inteligentní karantény do celé republiky.“

12:47 Roman Prymula uvedl, že nárůst počtu nakažených souvisí s velkým navýšením testovacích kapacit. Zdůraznil, že je nutné dodržovat vládní opatření.

12.40 Adam Vojtěch: Prodejny potravin budou od pátku nabízet u vchodu zákazníkům jednorázové rukavice nebo jinou ochranu rukou.

12.28 Karel Havlíček: Ošetřovné pro živnostníky bude 442 korun za den v maximální částce 13.144 korun po dobu uzavření škol.

12.25 Ministerstvo financí proto připraví novelu zákona o spotřebitelském úvěru.

12:23 Vláda podpoří OSVČ 15 tisíci korunami měsíčně. Podle Aleny Schillerové se to bude týkat lidí, kteří teď nemohou vydělávat.

12.07 Hejtman Jiří Čunek pro ČT: Mezi 89 nakaženými ve Zlínském kraji je nově i primář jednoho oddělení uherskohradišťské nemocnice.

11.45 Vojáci dostanou možnost si vzít delší služební volno, aby se mohli kvůli uzavřeným školám postarat o malé děti. Navrhuje to vyhláška ministerstva obrany, kterou dnes úřad vložil do veřejné vládní knihovny. Možnost zůstat doma s dítětem budou mít tak dlouho, dokud budou uzavřeny školy a dětská výchovná zařízení kvůli šíření epidemie nového koronaviru. Dostávat v té době budou celý plat. Stejnou možnost parlament schválil i pro příslušníky bezpečnostních sborů.

11.19 Ministerstvo kultury neplánuje kvůli dopadu opatření proti koronaviru na kulturu rušit či odsouvat plánované investiční akce. Mluvčí ministerstva kultury Michaela Lagronová na dotaz ČTK uvedla, že stát nesmí v době krize přestat investovat. Bylo by to proti smyslu všeho, co říká ministr Lubomír Zaorálek a co dělá vláda, uvedla. Na ministerstvu se připravuje balíček opatření s názvem Záchrana kultury. „Ministr by ho rád předložil na vládu zřejmě příští týden. S tím souvisí i částka, o kterou budeme vládu žádat,“ uvedla mluvčí. Serveru idnes.cz dnes Zaorálek řekl, že bude žádat o 1,5 miliardy korun.

10.57 Čína podle velvyslance Spojených států v Británii Roberta Wood Johnsona zatajovala informace o původu a šíření koronaviru na svém území a následně mezinárodním expertům poskytovala pouze selektivní a zavádějící zprávy.

09.56 TV Noe: Z kostela sv. Marcela v Římě byl sňat zázračný kříž, který byl v roce 1522 nesen v procesí městem, aby v Římě tehdy skončila velká morová epidemie. Bude postaven na Svatopetrském náměstí, kde se před ním bude papež František v pátek v 18.00 hodin modlit a udělí mimořádné požehnání Urbi et Orbi.

09.53 Člen představenstva firmy Škoda Auto pro oblast personalistiky Bohdan Wojnar byl pozitivně testován na koronavirus. Jeho zdravotní stav je ale stabilizovaný, potvrdil serveru Novinky mluvčí automobilky Tomáš Kotera.

08.56 Adam Vojtěch: K dnešku máme 34 pacientů s těžkým průběhem.

08.47 V Česku je 1775 nakažených koronavirem. Bylo provedeno 26.698 testů.

08.45 Koronavirem se nakazil italský duchovní, který žije ve stejné vatikánské rezidenci jako papež František. S odvoláním na své zdroje z okolí hlavy římskokatolické církve o tom informoval italský list Il Messaggero.

08.35 Dorazí další ochranné pomůcky, oznámil ministr vnitra.

07.50 USA: Senát schválil rekordní balík na podporu tamní ekonomiky v hodnotě 2,2 bilionu dolarů (55,2 bilionu korun).

07.20 Německo má podle nové bilance více než 36.500 potvrzených případů nákazy koronavirem. 

07.01 Ode dneška platí nová pravidla pro Čechy dojíždějící za prací do Rakouska a Německa. Takzvaní pendleři nemohou vyjet za hranice na méně než 21 dní a po návratu do Česka je čeká dvoutýdenní karanténa. Nově lze v Německu a Rakousku pracovat i více než 100 kilometrů od hranic.

6.00 Na koronavirus zemřelo ve světě 21.284 lidí. Uzdravených je 114.228.

5.40 V Českém Krumlově onemocnělo virem COVID-19 sedm klientů sociální služby a tři členové personálu. V nemocnici jsou hospitalizováni dva klienti. Jihočeský kraj má 16 nových nemocných.

25. 3.

20.52 Nakažených nemocí COVID-19 je 13 seniorů na oddělení následné péče Thomayerovy nemocnice v Praze. Na dotaz ČTK to dnes sdělil ředitel nemocnice Zdeněk Beneš. Jeden nakažený, pětasedmdesátiletý muž, dnes zemřel. Minulý týden se tam nemoc prokázala u tří zdravotních sester, před nimi u dvou dalších na plicní klinice.

20.01 Nejvýše ve skupinkách po dvou se mohou lidé v Česku pohybovat na veřejně dostupných místech. Výjimku z omezení sdružování mají členové jedné domácnosti, účastníci pohřbů nebo lidé vykonávající své povolání či podnikatelskou činnost. Vyplývá to z pondělního mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví, které prodloužilo a rozšířilo dřívější omezení volného pohybu v Česku kvůli šíření koronaviru.

18.41 Na české občany, kteří dojíždějí za prací v sousedních zemích a pracují ve zdravotnictví, sociálních službách nebo v záchranných složkách, se od čtvrtka nebudou vztahovat přísnější pravidla pro takzvané pendlery.

17.36 V Thomayerově nemocnici v Praze zemřel pacient nakažený koronavirem. Byl hospitalizovaný na oddělení následné péče, měl pokročilé srdeční selhání.

17.31 Podle nového opatření vlády se mohou lidé na veřejných místech pohybovat nanejvýš ve dvou. Nařízení se netýká osob ze společné domácnosti, účastníků pohřbů nebo podnikatelské činnosti.

17.23 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) chce na jednání vlády mluvit i o možné pomoci Itálii a Španělsku, které nejhůř z evropských zemí zasáhla epidemie koronaviru. Petříček naznačil, že by pomoc mohla být ve formě vyslání lékařských týmů za souhlasu ministerstva obrany a zdravotnictví.

16.16 Speciální let z Vietnamu dnes odpoledne přivezl do Prahy 204 Čechů a 82 občanů dalších 11 zemí Evropské unie. Byl to první repatriační let v době koronavirové pandemie, který byl koordinován na celoevropské úrovni, řekl novinářům ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Letadlo dovezlo do Česka také tisíce látkových roušek, které zemi darovalo vietnamské ministerstvo veřejné bezpečnosti.

15.55 Od soboty nebudou v Pardubickém kraji o víkendech jezdit regionální autobusy. Hejtmanství se na tom dohodlo s dopravci. Další omezení nastanou i v železniční dopravě. Vše platí do odvolání, uvedl kraj v tiskové zprávě.

14.23 Schválený schodek letošního státního rozpočtu se zvýší z původních 40 miliard na 200 miliard korun. Novelu zákona o rozpočtu dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Důvodem navýšení schodku je epidemie nového typu koronaviru a s tím související opatření vlády.

14.10 Piráti a STAN se shodli na nominaci společného kandidáta do Ústředního krizového štábu. Je jím doc. RNDr. Filip Matějka, Ph.D., který se specializuje na makroekonomii, ekonomickou teorii, ekonomii informací a behaviorální ekonomii a pomocí ekonomických teorií vysvětluje chování lidí a státu. Podle zástupců stran budou právě ekonomické dopady nyní největší výzvou.

14.01 Prezident Miloš Zeman se zúčastní v Moskvě květnové vojenské přehlídky k výročí konce druhé světové války, pokud ji organizátoři nezruší. ČTK to dnes řekl jeho kancléř Vratislav Mynář. Kreml zatím oslavy 75 let od konce druhé světové války kvůli šíření nového koronaviru neodvolal, podle médií bude vše záviset na vývoji epidemiologické situace.

13.23 Místopředseda ODS Martin Kupka představil návrh strany na mimořádnou pomoc živnostníkům, kteří byli zasaženi opatřeními zavedenými kvůli boji s koronavirem. Na jeho základě by každý obdržel 30 tisíc korun od státu. Oznámil to na svém twitteru.

13.11 Nakladatelé, distributoři a provozovatelé knihkupeckých sítí v otevřeném dopise požádali premiéra Andreje Babiše (ANO) o finanční pomoc při záchraně českého knižního trhu. Rozhodnutí vlády o uzavření většiny obchodů včetně knihkupectví je podle nich pro český knižní trh a vůbec tuzemský svět literatury fatální.

12.53 Babiš o pendlerech:

12.26 Nákaze koronavirem podlehl v Česku pátý nemocný. 88letý muž trpěl chronickým onemocněním.

12.15 Rusko dnes oznámilo rekordní denní nárůst pacientů nakažených koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví podle agentury TASS nyní eviduje 658 případů onemocnění, což je o 163 více než v úterý. Nárůst je ve srovnání s předchozími dny trojnásobný. Hlavním ohniskem je Moskva, kde za den přibylo 120 nových případů nákazy a celkem jich je 410.

12.03 Prezident Miloš Zeman svolal na sobotu 4. dubna další jednání svého poradního týmu. Bude se opět věnovat boji s nákazou novým typem koronaviru, oznámil mluvčí Jiří Ovčáček. Schůzky, která se tradičně uskuteční v Lánech, se zúčastní ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a policejní prezident Jan Švejdar.

11.59 Ve Španělsku zemřelo už 3434 nakažených koronavirem, což je více než v Číně, uvedl deník El País. Počet potvrzených případů vzrostl na 47 610.

11.46 Následník britského trůnu prince Charles (71) byl pozitivně testován na koronavirus. Informaci potvrdil Buckinghamský palác.

11:25 V Česku zemřel čtvrtý člověk nakažený koronavirem. Oznámila to Nemocnice Na Bulovce. Pacient měl dlouhodobé chronické zdravotní obtíže související s vysokým věkem.

11.11 Pražský maraton se v ohlášeném termínu 3. května nepoběží, oznámili pořadatelé. Důvodem je šíření koronaviru. Hledá se nový termín, který by mohl být na podzim.

10.23 V Polsku v noci na středu zemřeli dva další pacienti nakažení koronavirem a celkově této infekci v zemi dosud podlehlo 12 lidí.

09.43 V noci se do Česka vrátilo letadlem 88 Čechů, kteří kvůli opatřením proti koronaviru uvázli na Filipínách. Přiletělo také 169 Čechů z Hondurasu a Mexika. Na Twitteru o tom informoval ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), jehož úřad evakuační lety organizuje. Na cestě je podle ministra dalších 300 Čechů například z Dominikánské republiky nebo Vietnamu.

08.50 V České republice je 1497 potvrzených případů nákazy koronavirem, o 185 více než předchozí den. Otestováno bylo již 22.600 lidí.

07.38 Německo má podle nové bilance více než 31.500 lidí nakažených koronavirem. Počet úmrtí na onemocnění COVID-19 se v Německu zvýšil z úterních 114 na 149.

07.05 Na pardubickém letišti v noci na středu opět přistál velkokapacitní letoun Ruslan se zdravotnickým materiálem z Číny určeným pro zvládání epidemie koronaviru. Vykládku Ruslanu organizuje armáda, která má na místě asi stovku vojáků a dvacítku nákladních aut.

24. 3.

21.43 Ministerstvo zdravotnictví změnilo v pondělí seznam zemí s vysokým rizikem nákazy koronavirem. Vyřadilo z něj třeba Čínu a Jižní Koreu a nově na něj zařadilo USA či Portugalsko. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva, na změny upozornil server iRozhlas.cz. Vláda 13. března rozhodla o povinné domácí karanténě pro lidi vracející se do Česka ze států na seznamu rizikových zemí. Tehdy bylo na seznamu 15 států, nyní je jich 19.

21.15 Počet vyléčených z koronaviru v Česku vzrostl na 10.

21.13

Zemřel třetí pacient.

„Smutná zpráva z VFN. Zemřela pacientka roč. 1949, od 22. 3. hospitalizována s plicní chorobou. Měla další zdravotní problémy. Koronavirus u ní zjistili ve VFN. Bohužel se nakazila v rodině. Je mi to moc líto. Prosím všechny, aby své prarodiče teď nenavštěvovali, nebo vždy s rouškou,“ oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

21.10 Česká armáda dnes dočasně stáhla vojáky z Iráku. Zdůvodnila to výrazným omezením operačních úkolů, bezpečnostními hrozbami, epidemií koronaviru a plánovanou restrukturalizací mise. Stažení se týká 30 vojáků. Do České republiky se letecky vrátili dnes večer.

20:39 Po vyčerpání všech bodů navrhli zástupci legislativy namísto ukončení schůze Poslanecké sněmovny její přerušení do 11. dubna. Vyhlášený stav legislativní nouze totiž umožňuje schvalování zákonů ve zkráceném čtení, kdy je rovnou přistoupeno ke třetímu čtení. Proti tomu se ale postavila opozice, která o návrhu nevěděla. Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) návrh nakonec po kritice stáhl.

20.34 Schodek státního rozpočtu má v tomto roce činit 200 miliard korun. Navýšení z původně plánovaných 40 miliard korun dnes schválili poslanci kvůli zavedeným opatřením v boji s koronavirem ve třetím čtení. Situace vedla k významnému propadu ekonomické aktivity, a tím i k omezení daňových příjmů státního rozpočtu. Zároveň vyvolala potřebu vydat z rozpočtu víc peněz na boj proti šíření epidemie a na podporu ekonomiky.

20.21 Poslanci dnes posvětili změnu školského zákona. Podle novely se mají maturity uskutečnit nejdřív 21 dnů po znovuotevření škol zavřených kvůli šíření koronaviru. Rozhodující datum má být 1. června. Pokud by se středoškoláci do škol vrátili později, zkoušky by už dělat neměli. Kdyby se školy otevřely dříve, nemuseli by maturanti letos psát sloh z češtiny a cizích jazyků. Za účelem odlehčení zátěže středním školám prosadil bývalý šéf KDU-ČSL Marek Výborný ponechání hodnocení u CERMAT.

20.17 TOP 09 nominuje do Ústředního krizového štábu  prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera. Strana reagovala na dnešní příslib premiéra Andreje Babiše (ANO), že opozice bude mít možnost nominovat do krizového štábu tři zástupce.

20.15 Poslanci schválili ve třetím čtení zrušení záloh na sociální a zdravotní pojištění pro živnostníky, a to do konce srpna. Podle Aleny Schillerové (ANO) by mělo opatření zlepšit cash-flow podnikatelům.

20.01 Třetí a čtvrtá vlna EET začne zřejmě platit tři měsíce po skončení nouzového stavu, rozhodli poslanci. Přestože opozice požadovala delší odklad, přes vládní většinu podpořenou komunisty návrhy neprošly. Stejně tak ani návrh Mikuláše Ferjenčíka (Piráti), který znovu předložil návrh na úplné zrušení rozšíření evidence. Zákon nyní míří na schvalování senátorům. I zde se očekává hladký průběh.

19.48 Ošetřovné ve výši 60 % redukovaného vyměřovacího základu bude zřejmě vypláceno po celou dobu trvání nouzového stavu širšímu okruhu lidí. Poslanci návrh zákona schválili ve zkráceném řízení, nyní poputuje k hlasování senátorům. Předseda ODS Petr Fiala kritizoval vládu za to, že přes slova o spolupráci, nebyl schválen ani jeden pozměňovací návrh opozice.

19.40 Poslanecká sněmovna dnes schvaluje zákony ohledně koronaviru. Na pořadu je například odložení EET, odpuštění záloh na sociální a zdravotní pojištění nebo změny u vyplácení ošetřovného.

19.14 Česko předalo Itálii 110 tisíc roušek jako náhradu za ty nedopatřením zabavené v Lovosicích v Ústeckém kraji. Na Twitteru o tom dnes informuje ministr zahraničí Tomáš Petříček. Česko roušky do Itálie odvezlo autobusem spolu se 43 italskými občany. Zpět do Česka se dnes autobusem z Itálie vrací 34 Čechů.

19.06 Roman Prymula připustil, že dodávky ochranných pomůcek některé kraje rozdělily tak, že na praktické lékaře či ambulantní specialisty materiál nezbyl. S hejtmany chce mluvit o rozdělování zásob.

18.50 V Itálii přibylo 5249 nakažených koronavirem. Zemřelo 743 lidí. Klesající trend se tak nepotvrdil a počet nakažených atakuje 70 tisíc.

18.12 Rozpočet Ministerstva obrany se letos kvůli úsporám spojeným s bojem proti novému typu koronaviru sníží o 2,9 miliardy korun. Obrana měla letos hospodařit se 75,5 miliardy korun. Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) jde o maximální možnou podporu státu ze strany ministerstva. Úspory se nemají týkat klíčových vyzbrojovacích projektů. Odsunut bude třeba nákup malého letadla či splátky za letadla CASA.

18.09 Do Česka se dnes letecky vrátilo z egyptské Hurghady 104 českých občanů, letoun přivezl i dalších 85 občanů zemí Evropské unie, kteří se nemohli z letoviska vrátit jinak. V dalších 24 hodinách dorazí do Prahy i letadla s Čechy evakuovanými z Filipín, z Hondurasu a z Mexika.

18.02 Během dneška přibylo zatím 107 nakažených. Osm lidí se dosud z nemoci vyléčilo, dva pacienti zemřeli. Krizový štáb chce zavést inteligentní karanténu. Nový systém identifikace nakažených, takzvaná inteligentní karanténa, umožní pomocí dat z mobilů a platebních karet zmapovat, kde se nakažený člověk pohyboval v posledních pěti dnech. Systém by měl být spuštěn po Velikonocích, řekl šéf krizového štábu a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

17.50 Vysoce postavení představitelé Pentagonu uvedli, že rychle šířící se koronavirová nákaza může ve Spojených státech trvat měsíce. Armáda proto bude po dobu, po kterou to bude nutné, pomáhat ve snaze dalšímu šíření zabránit. Informovala o tom agentura Reuters. Koronavirová pandemie si ve Spojených státech dosud vyžádala více než 550 obětí a přes 43.800 lidí se nakazilo.

17.02 Zástupci Číny se v České republice v lednu a v únoru pokoušeli nakoupit důležitý zdravotnický materiál. Uvedly to dnes servery Respekt, Deník N a Aktuálně bez jmenování zdroje. Vládu před čínskými nákupy podle nich varovala Bezpečnostní informační služba (BIS). Mluvčí kontrarozvědky Ladislav Šticha se k informaci serverů nevyjádřil.

16.19 Schůzka předsedů sněmovních stran s premiérem Andrejem Babišem (ANO), na které měli jednat o aktuální situaci s epidemií koronaviru, byla odložena z dneška na čtvrtek. Důvodem je dnešní mimořádná schůze Sněmovny, které se účastní všichni předsedové stran.

15.36 Do záchytného zařízení v Bělé pod Bezdězem budou kvůli možné hrozbě nákazy novým typem koronaviru umisťováni všichni nově zajištění cizinci a žadatelé o mezinárodní ochranu. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí Ministerstva vnitra Klára Dlubalová.

15.23 Budoucí strategie státu: Inteligentní karanténa.

Šéf krizového štábu Roman Prymula oznámil, že stát má v úmyslu postupně proměnit současnou plošnou karanténu v tzv. inteligentní karanténu, při níž budou izolováni lidé s infekcí a skupina osob v jejich okolí. „Naším cílem je omezit plošná opatření a přejít na systém takzvané inteligentní karantény,“ uvedl po jednání Ústředního krizového štábu náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Cesty lidí, kterým vyšly pozitivní testy na koronavirus, budou elektronicky trasovány elektronicky a následně bude zjišťováno, s kým se potkali.

15.14 VFN: Vznikne schéma pro podávání léku remdesivir v Česku.

Americká firma Gilead ve spolupráci se zdravotníky vytvoří schéma, podle nějž se experimentální lék remdesivir v Česku dostane k nejpotřebnějším pacientům. Novinářům to dnes řekl zástupce přednosty anesteziologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) Martin Balík. Do ČR se podle něj dostane možná pár desítek nebo pár stovek ampulí léku, který může pomáhat proti nemoci COVID-19 způsobované novým koronavirem.

Lék pro experimentální léčbu byl do VFN přivezen dnes ráno, nemocnice ho vzápětí intravenózně podala pacientovi s těžkým průběhem onemocnění COVID-19. Jde o muže připojeného na speciální přístroj, který okysličuje krev.

Podle Balíka, který je ošetřujícím lékařem pacienta ve vážném stavu, se VFN stala účastníkem klinické studie. „Nevíme, jestli ten lék je tak život zachraňující, jak všichni doufáme, jak se to prezentuje,“ zdůraznil. „Firma bude muset s námi asi ve spolupráci s intenzivisty, infektology a nepochybně ministerstvem vytvořit jakýsi mechanismus a indikační schéma, podle kterého se tento lék dostane těm nejpotřebnějším,“ doplnil.

15.01 Pražští strážníci k dnešnímu dni evidují 4912 porušení nařízení mít zakrytý nos a ústa, které zavedla vláda v rámci opatření proti koronaviru. Necelá polovina přestupků byla v MHD. Uvedla to mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

14.40 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) informoval na Twitteru o osmém vyléčeném z koronaviru. Tentokrát se jedná o pacienta z Olomouckého kraje.

13.42 Olympijské hry v Tokiu se letos neuskuteční. Japonský premiér Šinzó Abe se dohodl s šéfem MOV Thomasem Bachem na přeložení her na příští rok.

13.40 Lékař Martin Balík o pacientovi, který dostal lék remdesivir: „Jeho současná situace není vůbec jednoduchá. Můžu říci, že odpovídá na tu léčbu podle našich představ, ale ani zdaleka nemůžu říct, že zvítězíme. Tudíž oslava, že dorazil lék, je úžasná, ale radši bych vás informoval ve chvíli, kdy budu mít jistotu, že to zvládneme.“ Pacient ve vážném stavu leží ve Všeobecné fakultní nemocnici. (ČT)

12.46 Vláda podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nezneužije krizi kvůli koronaviru k posílení své moci. Babiš také vyzval všechny parlamentní strany, aby ukončily politické půtky a spolupracovaly. Uvedl to dnes v úvodu schůze Sněmovny, která má schvalovat vládní opatření. Svůj projev zakončil modlitbou. Premiér nabídl opozici tři místa v Ústředním krizovém štábu. Nevládních stran je ve Sněmovně sedm.

12.18 V Česku zemřel druhý pacient nakažený novým typem koronaviru. Muž narozený v roce 1975 byl hospitalizován v Havířově, trpěl pokročilým onkologickým onemocněním, uvedl na Twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). První oběť epidemie Česko oznámilo v neděli, byl to pětadevadesátiletý muž z Prahy.

12.01 Šéfka T0P 09 Markéta Pekarová Adamová během sněmovní rozpravy apelovala na vládu, aby zlepšila tok informací nejenom směrem k občanům, ale především ke složkám Integrovaného záchranného systému. Navrhla vznik jednotného informačního centra, které by situaci ulehčilo.

11.45 Předseda SPD Tomio Okamura navrhl na dnešním jednání Poslanecké sněmovny seškrtání fiskálních výdajů. Prostředky by vzal v první řadě tzv. neziskovým organizacím, které dlouhodobě kritizuje.

11.40 Premiér Andrej Babiš  (ANO) slíbil, že nezneužije krizi kvůli koronaviru k posílení své moci. Babiš také vyzval všechny parlamentní strany, aby ukončily politické půtky a spolupracovaly. Uvedl to dnes v úvodu schůze Sněmovny, která má schvalovat vládní opatření. Nabídl opozici tři místa v Ústředním krizovém štábu.

11.23 Zakladatel společnosti Microsoft Bill Gates řekl, že s účinnými bezpečnostními opatřeními by mohly státy ukončit přijatá omezení za pouhých šest týdnů.

10.44 SPD Tomia Okamury navrhuje získat peníze seškrtáním peněz politickým neziskovým organizacím, ukončením inkluze ve školství, stažením vojáků z Afghánistánu, zrušením nákupu amerických vrtulníků a jiné armádní techniky, ořezáním peněz pro tzv. solární barony. Peníze se mají přesunout k „pracujícím a slušným občanům“.

10.20 Všeobecná fakultní nemocnice v Praze už má k dispozici lék remdesivir a začíná jej podávat pacientovi s těžkým průběhem onemocnění COVID-19. Na Twitteru to dnes uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

10.09 Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly by při vyčerpání personálních kapacit zdravotníků pro péči o nakažené s nemocí COVID-19 mohlo být možné zkracovat u nich karanténu na deset dní. „Pokud bude personál na nějakém oddělení, kde pečuje o kriticky nemocné jedince a nebude tam záložní kapacita, tak je logické, že by karanténa, která by byla nasazena v plné míře, ohrozila zdraví těchto pacientů,“ řekl náměstek.

9.37 Na konci března by podle Ústavu zdravotnických informací (ÚZIS) mohlo být v ČR asi 3000 případů nákazy COVID-19. Na konci dubna se očekává kumulativně asi 15.000 nakažených, včetně už vyléčených. Lůžková péče by tento počet měla zvládnout, řekl dnes novinářům ředitel ÚZIS Ladislav Dušek.

9.34 ANO chce dnes jednat tak dlouho, než Poslanecká sněmovna schválí všech šest předpisů předložených vládou k nynější koronavirové krizi. Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek na tiskové konferenci vyzval k odložení politického boje.

09.00 V Česku je 1289 potvrzených případů nákazy novým koronavirem.

8.54 Navzdory omezením pohybu po Evropě pokračuje zásadní lékařská spolupráce přes hranice. Vážně nemocní pacienti z francouzského regionu Alsasko jsou léčeni v okolních městech v sousedním Švýcarsku a Německu, kde nemocnice stále mají kapacitu. (BBC)

8.51 TOP 09 chce zvýšit ošetřovné, které pobírají rodiče v době uzavření škol kvůli epidemii koronaviru, na 80 procent vyměřovacího základu. Předloží příslušný pozměňovací návrh k vládnímu návrhu zákona, který Sněmovna dnes projedná ve stavu legislativní nouze a který počítá se 60 procenty. Opoziční strana žádá také odklad účinnosti posledních vln elektronické evidence tržeb (EET) nejméně k lednu 2021 a kritizuje navrženou úpravu státního rozpočtu.

8.09 Vít Rakušan, předseda STAN: „Říkáme to dlouho – stát má sloužit, ne překážet. A v době téhle krize to platí dvojnásob. Když už neumí stát zajistit ochranné a dezinfekční prostředky, ať alespoň nepřekáží těm, kteří jsou schopní a ochotni stát zastoupit.“

7.40  Počet potvrzených nakažených v Německu se zvýšil během jediného dne o téměř 5 tisíc na celkových 29 059, uvádí to web časopisu Der Spigel

7.06 Mnoho lidí ve Velké Británii se probouzí do podivného nového světa. Je uzavřena řada obchodů a cesty na nákupy mají být omezeny na nezbytné minimum. Otevřeny mohou být restaurace, kavárny a kantýny – ale jen pro odnesení si potravin. Otevřeny jsou i lékárny, novinové stánky, banky a pošty. (BBC)

7.01 Dosud nejlidnatější země bez případů koronaviru- Myanmar (Barma) – hlásí dva případy.

6.02 Do Česka dorazily z Číny další ochranné pomůcky. V noci je na pražské Letiště Václava Havla přivezlo druhé letadlo skupiny Smartwings. Ihned po jeho příletu začali hasiči a policisté 1,9 milionu roušek a 100 tisíc respirátorů vykládat. Další zdravotnický materiál přiveze dnes do Pardubic velkokapacitní letoun An-124 Ruslan.

5.55 Čína za pondělí zaznamenala 78 nově nakažených koronavirem, dvakrát více, než den předtím. Vzrostl rovněž počet domácích přenosů nákazy. Podle Reuters o tom informovaly místní zdravotnické úřady. V dnes oznámené bilanci je rovněž vyšší počet případů, kdy se pacienti nakazili od nemocného na čínském území. Jeden z nich se přitom infikoval ve městě Wu-chan, kde se nákaza potvrdila koncem loňského roku poprvé. Počet nově nakažených již 13 dní v řadě klesá v Jižní Koreji.

Čína se nyní snaží zabránit tomu, aby virus do země zavlekli cestující ze zahraničí. Z dnes oznámené bilance přijelo 74 nakažených z ciziny, čtyři lidé se však nakazili lokálně. Země přitom v minulém týdnu zaznamenala několik dní, kdy byl počet domácích přenosů nulový.

Úřady v Pekingu dnes oznámily, že všichni, kteří přilétají do metropole ze zahraničí, nebo před příjezdem do města v zahraničí pobývali, budou podrobeni karanténě a podstoupí testy na koronavirus.

23. 3.

20.20 Poděkování za solidaritu a spolupráci, které premiér Andrej Babiš (ANO) ve své řeči směřoval k dobrovolníkům i profesionálům ve všech oborech i rodinám, ocenili večer jeho koaliční partneři i zástupci opozice. Chybělo jim ale vytýčení dalších plánů. Za přiměřený vážnosti situace Česka a dalších zemí postižených koronavirovou epidemií ohodnotili projev Babišův vládní partner Jan Hamáček (ČSSD) a předseda komunistů Vojtěch Filip. Podle opozice by vláda měla s veřejností více mluvit o svých plánech. „Je správné, že premiér ve svém projevu vyzval k soudržnosti a reagoval na chyby vlády, které se staly. Záleží na tom, s jakými konkrétními kroky nyní vláda přijde. Stále nabízíme podanou ruku, podpoříme všechny návrhy, které pomohou lidem,“ uvedl na sociálních sítích předseda opoziční ODS Petr Fiala.

18:50 V Itálii přibylo 4789 nakažených. Dnes zemřelo 601 lidí.

18:00 Vláda prodloužila omezení volného pohybu osob v celé České republice do středy 1. dubna. Do stejného data ministři prodloužili i všechna dříve přijatá opatření.

17:45 Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo data o nakažených. V tuto chvíli je v ČR 1236 potvrzených nakažených COVID-19. Testováno bylo 17.377 lidí.

17:36 Lidé se svolávají. V čas Babišova projevu mají jít na balkon a zatleskat lékařům. Andrej Babiš ohlásil, že dnes ve 20 hodin promluví k občanům z obrazovek televizních stanic České televize, TV Nova a TV Prima. Na neobvyklý krok reagovali i lidé. Na stejný čas se svolávají k jinému programu a ignorování Babiše. Mají vyjít na balkon nebo otevřít okno a zatleskat zdravotníkům. Více ZDE.

16:25 „ČR ukradla roušky,“ hlásí francouzská televize. Velvyslanec protestuje. Český velvyslanec ve Francii Michel Fleischmann vydal prohlášení, ve kterém odmítl způsob, jakým francouzská televize informovala o případu zabavených ochranných pomůcek ve skladu v severočeských Lovosicích. Ve francouzských médiích a na sociálních sítích vyvolala pohoršení a kritiku zpráva, že Česko zkonfiskovalo roušky směřující do Itálie. Tisk přitom převzal nepřesné informace italského listu La Repubblica. Více ZDE.

15:42 Vláda schválila pozastavení EET na dobu nouze a další tři měsíce. Vláda jednomyslně schválila pozastavit elektronickou evidenci tržeb (EET) po dobu trvání nouzového stavu a následujících tří měsíců. Znamená to, že žádný poplatník nebude muset evidovat své tržby a tato povinnost nebude nikterak kontrolována. ČTK to řekl mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Návrh, který je třeba upravit zákonem, v úterý projedná Poslanecká sněmovna na mimořádném zasedání.

15:25 Vláda schválila umoření daňové ztráty zpětně nebo prominutí záloh. Vláda dnes schválila další daňová opatření ministerstva financí na podporu firem kvůli dopadům šíření koronaviru, tzv. liberační balíček II. Jde například o prominutí červnové zálohy na daň z příjmů u fyzických i právnických osob. Firmy budou také moci umořit případnou letošní daňovou ztrátu zpětně a MF plošně promine pokuty za pozdě podané daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí nebo úhradu daně. Informoval o tom mluvčí MF Michal Žurovec.

14:01 Pavel Telička má nabídku pro vládu.

Twitter
Pavel Telička a nabídka roušek

 

11:25 Další vyléčený. Mluvčí Nemocnice Prostějov Radka Miloševská dnes ráno České televizi potvrdila, že dnes dopoledne bude z nemocnice propuštěn Japonec, který tam byl od 10. března hospitalizován na infekčním oddělení s nákazou koronavirem. Muž žije v Olomouci a pracuje v Olomouckém kraji.

10:48 V Česku je nyní novým koronavirem nakaženo 22 příslušníků hasičského sboru. V Praze má nákazu 19 profesionálních hasičů, dva v Karlovarském kraji a jeden v Jihomoravském kraji. V karanténě jich je 267.

10:31 Pivovar Budějovický Budvar zastavil kvůli koronaviru linku na stáčení piva do sudů. Prodeje do řetězců jsou za březen meziročně podobné. Balené pivo pomůže Budvaru vykrýt část ztrát z prodejů sudového piva, které se zastavily. Pivovar by pro zaměstnance potřeboval 1200 látkových roušek, zatím jich má 200. Budvar je schopen vyrobit část potřebné dezinfekce v laboratoři. ČTK to řekl generální ředitel Budvaru Petr Dvořák. Firma zaměstnává 670 lidí.

9:50 Havlíček: Firmy zavřené bez věcného důvodu náhradu mezd nedostanou. Stát proplatí část mzdy pracovníků jen firmám zavřeným kvůli propadu odbytu, chybějícímu materiálu nebo zaměstnancům v karanténě. Podniky, které kvůli šíření koronavirové nákazy uzavřely bez „objektivního důvodu“, na náhradu nebudou mít nárok. V České televizi (ČT) to dnes řekl ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Kabinet ve čtvrtek rozhodl o tom, že zaměstnavatelům proplatí náhrady mezd lidem v karanténě a 80 procent mzdy pracovníků zavřených provozů. Více ZDE.

9:00 V Česku bylo v pondělí ráno 1165 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, který způsobuje onemocnění COVID-19. Celkově bylo provedeno 17.377 testů. Údaje aktualizované k pondělní 9. hodině zveřejnilo na svém webu Ministerstvo zdravotnictví.

8:25 Firma Gilead přestává udílet povolení na použití léku Remdesivir. Americká firma Gilead Sciences, která vyvinula potenciálně účinný lék proti koronaviru remdesivir, přestává „kvůli přílišné poptávce v posledních dnech“ udělovat povolení k pokusné léčbě. Jedinou výjimku budou tvořit těhotné ženy a děti mladší 18 let, uvedla dnes agentura Reuters s odkazem na prohlášení společnosti. Kalifornská farmaceutická firma sdělila, že v posledních dnech zaznamenala exponenciální nárůst žádostí individuálních pacientů o podstoupení léčby tímto neschváleným lékem, a celý program byla proto nucena zastavit. Nyní se soustředí na to, jak lék zpřístupnit většímu počtu lidí. Remdesivir vyvinul ve firmě Gilead Sciences tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře.

6:26 Pomoc firmám k překonání problémů způsobených pandemií nového typu koronaviru, ale také dopady celosvětové situace na české hospodářství, dnes probere vláda. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne novelou zákona o státním rozpočtu kvůli ekonomickým dopadům šíření koronaviru zvýšit schodek rozpočtu ze 40 na 200 miliard korun. Schodek chce pokrýt zejména prodejem státních dluhopisů. Vláda projedná i návrh Schillerové na pozastavení elektronické evidenci tržeb (EET) po dobu trvání nouzového stavu a následujících třech měsíců.

6.15 Z Číny přiletělo první letadlo ČSA, které přepravilo další zakoupené ochranné prostředky. Na letišti v Praze přistálo zhruba hodinu po půlnoci, přivezlo jeden milion roušek a další zdravotnický materiál. Další letadlo společnosti Smartwings Group s potřebnými ochrannými pomůckami dorazí z Číny do Prahy v noci na úterý. Letadla ČSA, která mají být součástí zásobovacího mostu s Čínou, měla problémy se získáním přeletových povolení.

6.08 Japonská vláda oznámila, že zvažuje odložení letní olympiády v Tokiu, „jestliže nebude možné uspořádat hry v úplné formě“. O odkladu uvažuje i Mezinárodní olympijský výbor. Definitivní rozhodnutí přijde do čtyř týdnů.

5:40 Kanada nepošle své sportovce na letní olympijské a paralympijské hry, které se mají uskutečnit v Tokiu. Informoval o tom dnes Kanadský olympijský výbor (COC). Rozhodnutí souvisí s obavami kvůli šíření koronaviru, kterým se po celém světě nakazilo již na 330.000 lidí a přes 14.000 jich zemřelo. Podle kanadského výboru „není nic důležitějšího než zdraví a bezpečí našich atletů i světového společenství“.

21:05 Miloš Zeman k prvnímu úmrtí na koronavirus v ČR: „Milí spoluobčané, zpráva o odchodu člověka je vždy bolestná a zasáhne srdce. Chci vás všechny moc poprosit, abyste pečlivě dodržovali přijatá opatření, nepropadali strachu, protože oslabuje. S odvahou a společně toto období překonáme! Velké poděkování vyslovuji lékařům a dalším zdravotníkům, protože jsou doslova v první linii a bojují o záchranu nemocných ohrožených na životě.“

20:20 Česko má první oběť koronaviru. V pražské Nemocnici Na Bulovce zemřel pětadevadesátiletý muž. Měl další zdravotní problémy.

19:19 Německá kancléřka Angela Merkelová musí do karantény. Setkala se s nakaženým doktorem.

19:06 Česká televize, TV Nova a FTV Prima budou v pondělí ve 20 hodin vysílat projev premiéra Andreje Babiše.

18:28 V Itálii přibylo 5560 nakažených, aktuálně jich je 59 138. V neděli zemřelo 651 lidí, celkově už Itálie hlásí 5476 úmrtí.

17:45 V Česku je 1120 nakažených koronavirem.

17.20 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch napsal na Twitteru: Podle vědeckých poznatků se lék Plaquenil jeví jako potenciálně účinný na onemocnění COVID-19. Sehnat ho půjde obtížněji. Od dnešní 18. hodiny proto platí mimořádné opatření @ZdravkoOnline, které reguluje jeho předepisování, abychom zajistili dostatek tohoto léku pro léčbu pacientů nakažených koronavirem.

16.26 Německo hlásí 23.974 nakažených a 92 mrtvých na koronavirus. Podle jiných zdrojů 93. Uzdravených je 266.

16:18 Aerolinky Emirates, jedna z největších leteckých společností světa, kvůli pandemii koronaviru od středy zastaví všechny své lety kromě nákladních.

16:11 „Tahle úvaha pana Prymuly už je na úrovni šíření poplašné zprávy. Ze své pozice by se měl ve vyjadřování omezit na fakta,“ napsala europoslankyně Veronika Vrecionová.

16:03 „Vyjádření Romana Prymuly o uzavření hranic až na dva roky apod. nejsou šťastná. Pojďme řešit, jak budeme žít za měsíc a co uděláme pro lidi, aby to zdravotně i ekonomicky zvládli. Neděsme je věcmi, které dnes nikdo nemůže vědět,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala.

15:23 Česko v příštích dnech vyšle do Pobaltí, Egypta, na Filipíny a do Vietnamu čtyři evakuační lety. Do země uzavřené kvůli pandemii koronaviru nového typu by se díky čtyřem letům mělo dostat 700 lidí, z toho téměř 600 českých občanů. Volná místa v letadlech Česko poskytlo dalším zemím EU, uvedlo dnes v tiskové zprávě ministerstvo zahraničí.

14:33 V Česku by se podle Romana Prymuly mohl začít používat lék, který zkracuje dobu vylučování viru. Uvedl to v OVM. Lék je nyní stahovaný z lékáren, aby ho lidé nevykoupili. Ze stejného důvodu Prymula neuvedl jeho název.

13:40 Fakultní nemocnice v Motole má nově k dispozici speciální oddělení s 20 lůžky s plicní ventilací pro pacienty nakažené koronavirem. Chod bude zajišťovat až 240 zdravotníků.

13:03 Vláda by měla v pondělí podle Hamáčka znovu zvážit zákaz jízd pendlerů za prací. Riziko, že narušují systém dalších opatření, je příliš veliké, řekl.

12.40 Vidíme světlo na konci tunelu, řekl ministr vnitra Jan Hamáček v České televizi. Tabulka srovnání denních přírůstků diagnostikovaných případů nákazy koronavirem podle něj ukazuje klesající tendenci.

12.23 Ministr vnitra Jan Hamáček uvedl, že policie poskytla zásoby nejsilnějších respirátorů zdravotníkům. Pro lékaře a sestry jsou takto kvalitní respirátory důležitější než pro policii. Učinily tak i další profese z rezortu Ministerstva vnitra, uvedl Hamáček. 50 tisíc respirátorů nechal odvézt ministr vnitra České stomatologické komoře, v jejímž čele stojí Roman Šmucler.

12:11 „Dobrá zpráva je, že už konečně budou respirátory a roušky! Když je nebude osobně rozvážet premiér, ale nechá to na vnitru a krizovém štábu, mohly by se rychle dostat k lidem v první linii,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala.

11:20 Podle Romana Prymuly by se měla karanténa začít rozvolňovat od poloviny dubna.

10:29 Pražské ulice jsou vylidněné. Podívejte se na unikátní fotografie.

Trochu jiná Praha. Podívejte se na vylidněné ulice hlavního města

09:55 Ve Velké Británii pokračují práce na vývoji vakcíny ChAdOx1 proti nemoci COVID-19. Testy na zvířatech by měly začít v příštím týdnu a testy na lidech na počátku dubna v laboratoři v Porton Down u Salisbury.

09:00 V České republice je potvrzeno 1047 nakažených koronavirem.

07:33 V sobotu večer v madridské nemocnici podlehl koronaviru bývalý prezident Realu Madrid Lorenzo Sanz. Bylo mu 76 let.

06:43 Itálie zastavuje veškerý průmysl s výjimkou potravinářství a zemědělství.

05:03 Žena, která na internetu šířila falešnou nahrávku o zákazu vycházení, se sama přihlásila policii.

2.21 Počet nakažených celosvětově překonal hranici 300 tisíc případů. Na nákazu již zemřelo 13 tisíc lidí a uzdravilo se 95 tisíc lidí.

23.40 V Pardubicích přistál obří ukrajinský letoun Antonov Ruslan s další várkou zdravotnických potřeb pro boj s epidemií koronaviru v České republice. Na palubě jsou dva miliony respirátorů, 120 tisíc ochranných obleků a 80 tisíc brýlí, pět milionů roušek. Celkem jde o 106 tun materiálu.

Let objednalo české Ministerstvo obrany díky českému členství v Severoatlantické alianci (NATO) v rámci programu letecké přepravy SALIS. Z Číny Antonov dovezl mimo jiné dva miliony respirátorů a pět milionů roušek, které budou rozděleny mezi kraje a nemocnice řízené ministerstvem zdravotnictví.

19:05 V Itálii zemřelo za jediný den 793 pacientů nakažených koronavirem. To je nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie. I další čísla jsou alarmující. Ve Španělsku za poslední den přibylo více než 300 obětí. Německo pak eviduje 20 tisíc případů nákazy.

17:26 Z nákazy koronavirem se v České republice vyléčil šestý pacient. Byl hospitalizovaný v Nemocnici Na Bulovce v Praze. Informoval o tom ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

17:06 Čeští hygienici evidují v sobotu zatím 36 nových případů koronaviru. Celkem je tak nákaza v Česku potvrzená u 925 lidí. Testů už bylo provedeno přes třináct tisíc. Nejvíce infikovaných je v Praze a Středočeském kraji, mezi nakaženými je více mužů než žen. „Za včerejší den (pátek) jsme vyšetřili 2085 osob. Zapojujeme další laboratoře a zvládáme testovat čím dál víc lidí,“ napsal na Twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Zatím se vyléčilo pět osob, poslední člověk přibyl v sobotu, ležel v nemocnici v Ústí nad Labem a šlo o pacienta z první vlny nemocných z Děčínska. Kvůli nákaze dosud v Česku nikdo nezemřel. Celkem sedm osob má ale velmi těžký průběh. Například v nemocnici u svaté Anny v Brně teď leží tři pacienti ve velmi vážném stavu napojení na plicní ventilaci.

14:50 Ve Švýcarsku přibylo za jeden den 1273 nových případů nákazy koronavirem, což je zatím nejvyšší nárůst. Celkem je nakažených 6113 tamních obyvatel, 56 lidí zemřelo.

14:18 Nákaza koronavirem se prokázala u pěti zdravotních sester v pražské Thomayerově nemocnici. Dvě se možná nakazily od pacienta, informovala Česká televize.

14:10 Ministerstvo to ještě do svých údajů nezahrnulo, z nákazy koronavirem se nicméně v Česku vyléčil další, pátý pacient.

13:17 Ochranných pomůcek pro personál se nedostává ani dialyzačním střediskům pečujícím o lidi se selháním ledvin. Jak upozorňuje web čt24, tato zařízení musí  několikrát týdně navštěvovat asi 7000 Čechů, kteří jsou často v seniorském věku a mají i další nemoci, jsou tedy spolu se zdravotníky novým typem koronaviru nejvíc ohroženou skupinou.

13:11 Opatření omezující aktivity obyvatel s cílem předejít kolapsu zdravotnictví pod náporem pacientů s koronavirem budou v Británii potřeba nejméně půl roku a v jisté míře ještě výrazně déle. Uvádí se to v čerstvě zveřejněných materiálech komise SAGE, která za současné zdravotnické krize připravuje doporučení pro britskou vládu.

12:03 Německo podle Institutu Roberta Kocha (RKI) eviduje dalších  2705 potvrzených případů nákazy koronavirem a že kvůli němu od pátku zemřelo dalších 16 lidí. Od začátku šíření viru SARS-CoV-2 se v zemi podle RKI infekce prokázala u 16 662 lidí, z nichž 47 zemřelo.

11:39 Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula na sociálních sítích avizuje, že každý občan obdrží bezplatně roušku. Jejich přidělování se ještě projednává.

10:09 Bezmála polovina lidí, kteří měli po návratu z Itálie před 14 dny jít do karantény, zašla ještě na nákupy. Podle serveru Seznam Zprávy to ukázala data o platbách.

09:05 Norský olympijský výbor požádal MOV o odložení letošních her v Tokiu.

08:01 Policie vymáhá dodržování opatření. V Mladé Boleslavi dostal v pátek muž za nenošení roušky na veřejnosti a neuposlechnutí výzvy úřední osoby pokutu 10 000 korun. S dalšími dvěma muži popíjel alkohol na předzahrádce jedné z restaurací.

07:50 Jeden z členů kanceláře amerického viceprezidenta Mikea Pence měl pozitivní test na koronavirus. Pence ani prezident Donald Trump však s touto osobou nebyli v „úzkém kontaktu“. Informovala o tom viceprezidentova mluvčí.

07:43 Ukrajinský letoun An-124 Ruslan, který má do Česka dopravit z Číny víc než 100 tun zdravotnického materiálu, dorazí na letiště v Pardubicích až večer. Původně měl  přiletět kolem poledne.

07:40 V Itálii, kterou pandemie koronaviru zasáhla zatím nejvíce, v pátek ve spojitosti s touto nákazou evidovali úmrtí 627 lidí.

07:01 Schodek státního rozpočtu může být v souvislosti s krizí způsobené koronavirem i 200 miliard korun, odhaduje Babiš

0.09 Kvůli možné nákaze koronavirem je v karanténě šéf středočeských záchranářů Jiří Knor. Dostal se do kontaktu se záchranářkou, u které byla nákaza potvrzena, informovala pražská hygienická stanice na Twitteru. Zprávu přinesl Deník N.

22.40 Schodek státního rozpočtu se oproti schválenému plánu prudce zvýší. Státní rozpočet pro letošní rok byl schválen se schodkem 40 miliard korun. Vláda ale kvůli dopadům koronavirové epidemie již počítá se schodkem 200 miliard korun. Premiér Andrej Babiš to řekl v České televizi. Počítá s poklesem příjmů a výdaji na podporu firem.

19:55 Nejnovější údaje mluví o 833 nakažených koronavirem v České republice.

18:04 Velkokapacitní letadlo Antonov poletí do Číny pro zdravotnický materiál ještě příští týden v úterý a v pátek, řekl Hamáček. 

17:58 V Praze je podle hygieniků 241 potvrzených případů nákazy koronavirem. To je o 18 více než ve čtvrtek odpoledne.

16:20 Ve Španělsku zemřelo už na 1000 lidí. Čínská Chu-pej naopak už dva dny nezaznamenala žádného nového pacienta.

15:30 Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula na brífinku po jednání Ústředního krizového štábu informoval o navýšených kapacitách nemocničních lůžek. Štáb navrhuje zrušení „akcí“ supermarketů, které komplikovaly režim ochrany seniorů při nákupech.

Prymula doporučil používat textilní roušky na úkor jednorázových papírových. Úplný zákaz vycházení podle něj zatím není v plánu, označil jej až za limitní opatření.

Lidé nemají jezdit na chaty, a pokud pojedou, nemají nakupovat v místních obchodech a mají se vyhnout kontaktu s místními.

14:51 Bavorsko vyhlašuje od sobotní půlnoci omezení pohybu obyvatel. Opatření má platit 14 dní. Povoleny jsou cesty do práce a zpět, nejnutnější nákupy a cesty za účelem pomoci druhým, návštěvy životních partnerů a pohyb a sport na čerstvém vzduchu – ten však pouze samostatně anebo spolu s osobami ze společné domácnosti. Porušování nařízení bude citelně pokutováno, varoval předseda zemské vlády Markus Söder.

14:30 Instituce Evropské unie jsou situací kolem pandemie koronaviru zatíženy hned dvojím způsobem. Jednak stávající krize určuje jejich agendu (EK koordinuje kroky států a pokouší se zmírňovat ekonomické dopady epidemie) a jednak jsou nuceny jednat téměř výhradně na dálku, což je zpomaluje.

13:45 Zhruba milion respirátorů z první letecké dodávky rozvážejí hasiči do nemocnic a na další místa, kde jsou nezbytně potřeba.

13:43 Ministerstvo dopravy ruší vlaky. Nepojedou expresy z Prahy do Plzně ani do Českých Budějovic.

13:07 Moravskoslezský kraj zřejmě uvolní dalších 50 milionů korun na krytí nákladů spojených s opatřeními proti šíření koronaviru. Dřívější příspěvek 10 milionů korun byl již vyčerpán. O financích budou radní rozhodovat v pondělí. Novinářům to po dnešním zasedání krizového štábu řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO).

12:52 Čtvrtý pacient v Česku se uzdravil. Informoval o tom ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

12:33 Ministerstvo zdravotnictví vyzývá k omezení návštěv chat na minimum. Lidé bez příznaků a ti, kteří nebyli v kontaktu s osobou, která pobývala v zasažené oblasti, jet mohou, ale nemají se stýkat s dalšími lidmi a neměli by se pohybovat mimo vlastní rekreační objekt resp. pozemek. Vyplývá to z tiskové zprávy ministerstva.

12:25 Krize způsobená koronavirem podrývá důvěru v českou ekonomiku. Ta v březnu klesla nejvíce od listopadu 2011. Meziměsíční pokles byl o 3,2 bodu na 94,4 bodu. Data Českého statistického úřadu však neodrážejí zhoršení situace z posledních dnů. Drastický propad  analytici čekají v průzkumu za duben.

12:03 Světová ekonomika je kvůli pandemii způsobené novým koronavirem v úpadku. Takový je názor 31 z celkových 41 ekonomů, které v rámci ankety tento týden  v Evropě a ve Spojených státech oslovila agentura Reuters.

11.28 Letadlo China Eastern s ochrannými prostředky pro české nemocnice přistálo na pražském letišti Václava Havla. Další letadlo má přivézt milion respirátorů. Na přílet letadla na letišti čekal ministr vnitra Jan Hamáček i premiér Andrej Babiš.

První letadlo z Číny s dodávkou 150 tisíc rychlotestů na zjišťování nákazy novým typem koronaviru přistálo v Praze v noci na středu. V pátek odpoledne pak obří letoun Ruslan, který si stát zapůjčil na Ukrajině, doveze více než 100 tun roušek, respirátorů a testů na koronavirus nového typu. Ruslan přiletí na letiště v Pardubicích.

11.24 Pražský městský soud obdržel návrh na zrušení vyhlášení nouzového stavu a některých dalších vládních opatření souvisejících s koronavirovou nákazou. Podal ho brněnský advokát David Zahumenský jménem své ženy. Podle manželů usnesení nesplnilo požadavky ústavního zákona.

„Hlavním důvodem je to, že premiér porušuje ústavní zákon a zákony, nesvolal Ústřední krizový štáb, nepostupuje od počátku podle pandemického plánu, lidé nejsou pravdivě informováni, Babiš zneužívá situaci pro svoje PR a pro svoje podnikání,“ uvedl právník. Nouzový stav je podle něj přiměřený, ale měl by být vyhlášen v souladu s právem.

11.10 Britští vědci údajně objevili protilátku, která přináší naději při boji s epidemií viru COVID-19. Látka může podle vědců koronavirus SARS-CoV-2 neutralizovat. Zajímavé je, že danou silnou protilátku identifikovali podle britského deníku Telegraph v krvi pacienta, který se v minulosti zotavil z onemocnění SARS. Bližší informace přináší server Novinky.

List The Guardian uvedl ve včerejším vydání, že v boji s koronavirem se ukazují jako účinné nové léky, které byly vyvinuty v Japonsku proti běžné chřipce. Povzbudivé výsledky má konkrétně lék favipiravir, vyvinutý dceřinou společností firmy Fujifilm.

10.55 Masarykova univerzita dostala od Státního zdravotního ústavu povolení analyzovat vzorky na přítomnost koronaviru. Do testování se díky tomu nově zapojí laboratoře Středoevropského technologického institutu (CEITEC MU). Laboratoře nebudou přímo odebírat vzorky od lidí. Chystají se pouze na vzorky dodané nemocnicemi, které zajišťují kvalifikované odběry od pacientů s příznaky onemocnění COVID-19. Univerzitní dobrovolníci se ovšem zapojují také do odběrů ve Fakultní nemocnici Brno.

10:50 Šéf krizového štábu Roman Prymula pohrozil, že nebude-li se dodržovat karanténa, je ve hře úplný zákaz vycházení.

10:16 Ve čtvrtek se do Česka letecky vrátilo 202 českých občanů, kteří uvázli v Maroku. Dalších zhruba 200 Čechů dopravilo do vlasti pět autobusů, které Ministerstvo zahraničí vypravilo z Frankfurtu, Curychu a Vídně, uvedl na Twitteru ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Dnes zamíří do Česka dalších 12 evakuačních autobusů.

9:35 V Česku je již 774 nakažených koronavirem, otestováno bylo 11 619 lidí.

7:33 Koronavirus se šířil i ve známém rakouském lyžařském středisku Ischgl, píše Politico. Zdravotníci po celé Skandinávii vystopovali stovky případů do Ischglu. V úterý Norsko oznámilo, že čtyřicet procent z více než 1400 případů v zemi má původ v Rakousku. Také rakouské úřady spojují stovky nakažených v zemi s Ischglem.

7:18 Do Česka míří další letadlo s ochrannými pomůckami, dopraví více než milion respirátorů.

7:00 Čas vyhrazený pro nákupy seniorů se změnil. Nově je od 7:00 do 9:00.

6:00 Koruna se v důsledku krize dále propadá. Ve čtvrtek končila na 27,62 k euru a 25,82 k dolaru.

Události 19. 3. 2020

20:44Pražské nemocnice mají zásoby ochranných pomůcek jen na několik dní, u roušek a respirátorů různých úrovní ochrany se to liší. Některým dochází i rukavice či dezinfekce, vyrábějí si i vlastní. Vyplývá to z informací, které dnes ČTK sdělili tiskoví mluvčí. Ministerstvo zdravotnictví na webu uvedlo, že do Prahy bylo dodáno 31.000 respirátorů a 17.000 rychlotestů.

Eric Drooker

18:47Zhruba čtyři stovky mediků v Praze se kvůli současné situaci kolem koronaviru již zapojily do výpomoci v nemocnicích. Pracují třeba jako ošetřovatelé.

18:17 – V Itálii přibylo 5322 nakažených koronavirem. Jen dnes zemřelo 427 lidí, celkem 3405 – více než v Číně.

17:38Z infekčního oddělení z nemocnice v Praze utekl pacient, který měl pozitivní test na COVID-19. Do půl hodiny ho policisté vypátrali v Povltavské ulici nedaleko nemocnice.

17:25 – „V Šanghaji už se nakládá 1,1 milionu respirátorů. Pokud chcete sledovat, jak letí, číslo letu je MU707… Zítra v Praze!“ napsal na Twitteru Jan Hamáček.

17:21Autobusový dopravce FlixBus zastaví od soboty kvůli krizi kolem koronaviru dočasně veškerý svůj provoz v ČR. Společnost už přestala jezdit v Německu.

17:12Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) po jednání Krizového štábu hlavního města Prahy apeluje na vládu, aby se vyhrazená doba pro nakupování seniorů vztahovala i na osoby s oslabenou imunitou.

17:08Výsledky testů na COVID-19 z odběrových míst dostanou lidé v Praze většinou za 48 hodin, rychlost limituje kromě kapacity odběrových míst také možnosti laboratoří, které vzorky zpracovávají. Největší nápor na první čtyři otevřená místa v nemocnicích už opadl.

16:22

16:01

16:00 – Na poliklinice v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku byla potvrzena nákaza koronavirem u lékaře. Hygiena dohledává, kdo s ním byl ve styku, uvedl starosta města Radim Holiš (ANO) na facebooku města. Poliklinika je v provozu.

Eric Drooker

„Ordinace a přilehlé prostory jsou desinfikovány. Poliklinika Rožnov je nadále v provozu, bohužel však dnes došlo k výpadku pevné telefonní sítě. Na opravě se aktuálně pracuje,“ uvedlo město na svých webových stránkách. Všichni pacienti lékaře a lidé, se kterými přišel do kontaktu, byli již informováni.

14:23Armáda kvůli šíření nákazy novým typem koronaviru zkrátí kurz základní přípravy, kterým musí projít všichni armádní nováčci. Místo dosavadního tříměsíčního kurzu bude jarní výcvik zkrácen na polovinu. Měl by být ale intenzivnější, uvedla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. V dubnu by do kurzu mělo nastoupit 500 nováčků.

13:34Analyzovat testy na koronavirus by mohly také Výzkumný ústav veterinárního lékařství a Státní veterinární ústav Jihlava. Zvládly by stovky analýz denně, sdělili dnes ČTK zástupci ministerstva zemědělství. Resort dnes nabídku na využití jemu podřízených institucí navrhl ministerstvu zdravotnictví.

12:41Do Olomouckého kraje dorazilo 7000 rychlotestů určených pro zjištění nákazy koronavirem. Je jich o 3000 více, než se původně čekalo. Obdržely je Fakultní nemocnice v Olomouci a prostějovská nemocnice,

12:25 – Zdravotnický materiál dopravený letecky na pardubické letiště z Číny na ochranu před koronavirem se bude vozit do meziskladu v blízkém Opočínku Odtud se bude rozvážet do jednotlivých krajů

12:02Plzeň kvůli riziku šíření nákazy koronavirem ruší letošní Slavnosti svobody, které se měly konat 1. až 6. května. Jedny z největších oslav konce druhé světové války v Evropě měly být letos při 75. výročí osvobození Plzně americkou armádou velkolepé. Mimořádný program přesune město na příští rok.

11:50

11:33Vojenští policisté vybudovali v noci na dnešek nedaleko Litovle na Olomoucku mobilní odběrovou stanici. Urychlit by měla testování obyvatel z oblasti Litovle a Uničova, která byla uzavřena v pondělí kvůli šíření nákazy koronavirem. Stanoviště vzniklo i kvůli velké poptávce zdejších obyvatel a starostů, dosud byly v místě testovány jen desítky lidí. Zamíří sem však pouze lidé s příznaky na doporučení hygieniků. V Olomouckém kraji je dosud evidováno 51 nakažených, z toho 25 v obvodu Litovel a 18 v územním obvodu Uničova.

11:17

10:53

10:29Radnice pražských městských částí dostanou od magistrátu dohromady 392,5 milionu korun. Peníze budou sloužit na uhrazení nákladů spojených s bojem proti epidemii nového koronaviru. Rozhodli o tom dnes zastupitelé hlavního města. Peníze město vezme z rezervy pro krizová opatření, do níž radní převedli 396,5 milionu. Zastupitelé dnes zároveň zrušili maximální finanční limit rozpočtových opatření, které mohou radní rozhodnout bez vědomí zastupitelstva.

9:54Někteří středočeští starostové tvrdí, že je krajský krizový štáb nechce informovat o koronavirové nákaze. Podle opozičního hnutí STAN krizový štáb zakázal poskytovat informace o počtu potvrzených nákaz v obcích, přestože je členové štábu znají.

9:32

8:56

8:10Ve středních Čechách nebudou v nočních hodinách po 22:30 jezdit autobusy integrované dopravy. Rozhodl o tom krizový štáb kraje. Opatření, související s koronavirovou epidemií, vejde v platnost v noci na sobotu.

6:50 – Testy v českobudějovické nemocnici potvrdily nákazu koronavirem u tří lidí ze Strakonicka. Nemoc COVID-19 tak má na jihu Čech 19 lidí. Českobudějovická nemocnice od začátku února testovala kvůli podezření na nákazu koronavirem 886 případů.

6:00S půlnocí začal v Česku platit zákaz vycházení bez zakrytí nosu a úst. Povinnost nosit mimo bydliště respirátor, roušku, ústenku, šátek nebo šálu ve středu schválila vláda jako opatření proti šíření nového koronaviru. Ode dneška je také v prodejnách potravin nebo lékárnách doba mezi 10:00 a 12:00 vyhrazena pro lidi starší 65 let. Ministři se dnes v poledne znovu sejdou, večer televize Prima odvysílá projev prezidenta Miloše Zemana k aktuální situaci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články