Praha slavila 1. máj: Konvičkovců přišlo málo, Bartoš se bál, aby ho nezatkli

Příliš účastníků setkání nemělo. (Foto: Petr Zewlakk Vrabec)

Příliš účastníků setkání nemělo. | FOTO: Foto: Petr Zewlakk Vrabec

Jako tradičně se 1. květen stává důvodem mnohých politických setkání i demonstrací. Letos se samozřejmě přidalo i téma uprchlíků – koná se tak Pochod proti islamizaci, iniciativy ale také svolávají akci proti xenofobii. Shromáždění svolávají i politické strany, od rána jsou na pražském výstavišti komunisté.

16:42

Vypadá to, že 1. máj proběhl v Praze poměrně klidně. Děkujeme vám za pozornost věnovanou naší reportáži.

16:38

V centru Vídně se dnes sešlo několik desítek tisíc lidí na demonstraci organizované vládními sociálními demokraty. Jejich předseda Werner Faymann byl ale po několika minutách projevu vypískán. Na shromáždění se podle agentury APA šířily letáky volající po Faymannově rezignaci a obměně stranického vedení. Demonstranti tak reagovali na neschopnost vládní koalice reagovat na uprchlickou krizi. V nedávném prvním kole prezidentských voleb sociální demokraté i jejich koaliční partneři z Lidové strany (ÖVP) zcela propadli.

16:25

Česká vlajka opačně – fenomén, se kterým se na demonstracích A. B. Bartoše setkáváme běžně.

Screenshot 2016-05-01 16.25.29

16:21

Řečníci na Slovanském ostrově žádají peníze na právníky pro A. B. Bartoše.

16:16

Takhle vypadali recesisté v Brně a jejich „Nahotní domobrana“.

Z brněnské prvomájové akce avizované jako setkání národní domobrany se 1. května odpoledne vyklubalo shromáždění desítky recesistů. Ti myšlení pravicových radikálů vystupujících proti migraci parodovali. Aktivisté se po několika minutách proslovů s hesly jako "Láska místo zbraní" nebo nápisy "Cítíme se bezpečně" vysvlékli do naha a odjeli z centra města pryč na kolech.
Z brněnské prvomájové akce avizované jako setkání národní domobrany se 1. května odpoledne vyklubalo shromáždění desítky recesistů. Aktivisté se po několika minutách proslovů s hesly jako „Láska místo zbraní“ nebo nápisy „Cítíme se bezpečně“ vysvlékli do naha a odjeli z centra města pryč na kolech.

16:14

První květnový den vyšli do ulic odboráři v Německu. Demonstrace organizovala hlavně odborová federace DGB, která na mítincích vyzývala k odporu proti xenofobii a pravicovému extremismu. Centrální manifestace se letos uskutečnila ve Stuttgartu, kde vůdce DGB Werner Hoffmann odsoudil pravicový populismus, který „nemá nic společného se sociální soudržností, spravedlností ani solidaritou“.

V saském Cvikově narušili prvomájovou manifestaci pravicoví radikálové, kteří bezmála napadli ministra spravedlnosti Heiko Maase. Tribunu, z níž promlouval, musela střežit policie. Incidenty jsou nahlášeny i ze saského Plavna, kde se levicoví aktivisté podle agentury DPA utkali s pravicovými extremisty. Podle policejního hlášení byly boje „masivní“.

15:51

A nyní projev vrcholí: „Jak už jsem řekl! Já nejsu rasista!“

15:47

Černohorský má zjevně hodně co říct: Toto tvrdí o organizaci NATO: „Jsou to teroristé, kteří rozesívají zlo, smrt a nenávist!“

15:44

„Já mám rád ženský zadky, odhalený nohy a výstřihy! A tak to tady zůstane!“ burcuje ochránce křesťanských hodnot Černohorský.

15:41

Černohorský dál mluví a jmenuje různé zákony naprosto bez ladu a skladu a kritizuje je. Přes adopci dětí homosexuály, EET, evropské dotace… „Kdo tuto zem budoval? My!“ křičí dál.

059d9b93015aae7cbab4b801555aea8f

15:37

„Na Adama útočí těch 14 kriplů, co sedí ve vládě!“ křičí Černohorský dál. (Vystupující používá mnoho vulgárních výrazů, které redakce nepřepisuje, pozn. red.)

15:31

Opatrného Bartoše, který promluvil o svých snech a o tom, jak systém končí. Střídá jej další neonacistická figurka, Jiří Černohorský. Není jasné, zda je opilý, nebo jen hysterický. „Je jedno, co si myslí nějaká policie, nějaká prokurátorka!“ řve. Jeho spoluúčastníci skandují: „Gestapo!“

15:21

Hovoří Bartoš, bojí se ale zatčení. Pokračuje ve své obehrané písničce o vlastizrádném Bohuslavu Sobotkovi a nikým nvolených úřednících v Bruselu. „Nikdy se za svá slova neomluvím!“ Bartoš je prý rád, že je blízko akce ČSSD. „Protože po nich jdeme!“ burcoval Bartoš. „Za První republiky bylo českou tradicí, že schůze nepřátelských stran se rozbíjely,“ prohlásil s tím, že samozřejmě nevyzývá k trestným činům.

d1218a8cfc6d7f0d42c0a9d78127aa52

15:19

Lucie Kirchschlagerová Hašková se rozohnila nad zatčením A. B. Bartoše. „Máme toho dost!“ skanduje. „Systém nás 26 let učí, že se máme starat pouze sami o sebe, své byty, domečky, zahrádky a hlavně o svou práci, aby si lumpové mohli žít nad poměry,“ prohlašuje.

15:16

A nyní Jana Yngland Hrušková zpívá státní hymnu. Bizarní pohled.
Přidává i slovenskou, bohužel neumí slova.

15:13

Extremisté došli na místo a nyní si pouštějí ORTEL a píseň Mešita. Někteří zpívají. Mítink zahájen.

15:01

V průvodu jde samozřejmě i mediální hvězda Yngland Hrušková.

14:54

Extremisté procházejí po Smetanově nábřeží, zatím vše probíhá pokojně, až na občasné pískání nebo výkřiky.

14:46

Pochod je zatím klidný.

File 01.05.16 14 46 36

14:39

Mariánské náměstí právě teď.

File 01.05.16 14 38 35

14:36

Podle záběrů DVTV extremisté křičí a vyhrožují. Padají výrazy jako „Na tebe taky dojde.“

File 01.05.16 14 36 27

14:32

Na Mariánském náměstí je asi stovka neonacistů a jejich příznivců. Na štáb ČT skandují „ČT lže!“ a snaží se jejich auto napadnout.

14:19

Podle Aktuálně.cz dopadlo nečekaně setkání domobrany v Brně. Jednalo se o recesisty, kteří poté odjeli nazí na kolech.

14:11

Za několik minut začne na Mariánském náměstí setkání Národní demokracie A. B. Bartoše. Zamířila tam i část demonstrantů od Martina Konvičky.

14:09

Takhle vypadal Konvičkův pochod očima naší reportérky. Slibované tisíce lidí ani zdaleka.

14:07

ODS právě teď.

Screenshot 2016-05-01 14.07.10

13:56

Hnutí ANO pořádalo procházku s primátorkou Adrianou Krnáčovou a ministrem obrany Martinem Stropnickým.

13:38

ODS si na setkání připomíná mj. 25. výročí založení strany. Dorazili Jan Zahradil, marek Benda, předseda Petr Fiala, Alexandra Udženija nebo Filip Humplík.

13:20

Setkání Zleva proti xenofobii končí.

13:08

Policisté uzavřeli Mánesův most, zřejmě vzhledem k tomu, že na druhém břehu Vltavy na Klárově se shromáždili účastníci pochodu proti nelegální migraci a islamizaci Evropy, kterou pořádal Blok proti islámu. Tam byly nakonec podle odhadu policie přítomny necelé čtyři stovky lidí.

13:07

Prvomájového pochodu organizovaného iniciativou Zleva proti Xenofobii se zúčastnilo podle odhadů policie na 250 lidí. Manifestace zaměřená na podporu přijímání uprchlíků a vymezující se vůči kapitalismu a ukrývání majetku v daňových rájích začala na pražském náměstí Republiky, odkud se protestující vydali na pochod k nábřeží přes Pařížskou ulici a dále k náměstí Jana Palacha. Tam mají různé propagační materiály a placky, např. proti sexismu, na podporu feminismu nebo proti dohodě TTIP.

Protestující pochod zahájili skandováním hesel „vyžeňte boháče z daňových rájů“ nebo „nedej náckům žádnou šanci“. Ještě kolem 11:00, kdy byl oficiální začátek akce, se na náměstí Republiky sešlo jen několik přihlížejících. Počet demonstrantů se zvýšil až příchodem anarchistů, kteří se přesunuli ze Střeleckého ostrova, kde měli předtím své shromáždění. S touto skupinou dorazil mimo jiné ruský student Igor Ševcov, který se stal známým v souvislosti s obviněním kvůli údajné účasti na útoku zápalnými lahvemi na dům ministra obrany Martina Stropnického. Ve středu soud Ševcova pro nedostatek důkazů zprostil obžaloby.

13:00

Začíná setkání ODS na Petříně.

Screenshot 2016-05-01 12.51.49

12:49

Akce Bloku proti islámu končí.

12:41

Prahou prošel i studentský průvod. K vidění byla hesla proti xenofobii, na krále Majálesu tentokrát kandidoval např. Tuzeman. Někteří účastníci měli ústa přelepená ruskou vlajkou.

Screenshot 2016-05-01 12.44.06

12:31

Demonstranti v čele s Volfovou zpívají hymnu.

12:24

Někteří účastníci Konvičkova pochodu lezou na pomník na Klárově a fotí se na něm. Opět hovoří Volfová. Lidé skládají krabice od mléka.

12:17

Demonstrovalo se i v Rusku. Na 100.000 lidí přišlo podle policie na Rudé náměstí v Moskvě do prvomájového průvodu pořádaného federací nezávislých odborů spolu s vládní stranou Jednotné Rusko a prokremelskou lidovou frontou. Do prvomájových průvodů po celé zemi podle předsedy federace Michaila Šmakova vyrazilo na 2,3 milionu odborářů.

„Zněla hesla o zvýšení mezd a o nepřípustnosti zvýšení věku pro odchod do penze. V rukou mnoha demonstrantů byly plakáty s požadavky zajistit pro mladé dostupné bydlení a důstojnou práci,“ vylíčila agentura TASS průvod u zdí Kremlu. „Zněla také hesla proti nekontrolovanému přílivu migrantů a požadavky ponechat pracovní místa ruským občanům,“ dodala.

11:51

Za pokřikování na novináře se pochod vydal z Letné směrem na Klárov.

11:41

Jana Volfová, která již prošla mnoha stranami a už se jí podařilo napomoci rozložení spojení Bloku proti islámu a Úsvitu, nazvala skupinu demonstrujících spolubojovnicemi a spolubojovníky. „Já nechci, aby jednou moje dcera byla ukamenována za to, že na ulici políbí svého partnera.“

Foto: Petr Zewlakk Vrabec
Příliš účastníků setkání nemělo.

11:33

„Chceme konec vlády a předčasné volby do parlamentu. Chceme referendum o vystoupení z Evropské unie,“ prohlásil Jiskra. Poté se bojovník proti islámu pustil do debaty o exekutorech.

11:29

Na Letné hovoří aktivista Jiří Jiskra, který prohlásil, že je v České republice násilně vynucována tolerance k jiným kulturám. Do debaty opět zatáhl Evropskou unii a USA, jak je u podobných názorových skupin zvykem.

11:23

ODS se připravuje na setkání ve 13:00 na Petříně.

Screenshot 2016-05-01 11.23.46

11:15

Letná: Hovoří Martin Konvička. Uprostřed řeči mu volala manželka. Poté zase rozvinul svou tezi o sexuální frustraci muslimů. „Místo toho, abych byl s rodinou, jsem tady,“ prohlásil.

11:07

Podle prvních odhadů se na Konvičkově Pochodu proti islamizaci zatím sešlo kolem 150 osob.

11:02

Na náměstí Republiky jsou na setkání Zleva proti xenofobii jen jednotlivci. Na místo by měli dorazit i Mladí zelení.

11:00

ČT: Účastníci pochodu organizovaného Blokem proti islámu se scházejí u kyvadla, první bude hovořit Martin Konvička.

10:58

Anarchisté položili květiny k pomníku oslavy Svátku práce v roce 1890. Na setkání zavítal i předseda České pirátské strany Ivan Bartoš. Účastníci byli vybaveni červenočerným praporem na násadě od lopaty a transparentem s nápisem „Ničíme patriarchát“, který držely v rukou dvě anarchistky.

Screenshot 2016-05-01 11.03.08

10:50

U kyvadla na Letné se scházejí odpůrci islámu na událost nazvanou Velký prvomájový pochod proti islamizaci.

10:29

Sociální demokracie chce řešit situaci v českém zdravotnictví a udržet v něm kvalitní pracovníky. Navrhuje zvýšení tarifních platů lékařů a zdravotních sester o deset procent. O stejnou částku by se měly navýšit také platy ve školství. Uvádí se to v Prvomájovém manifestu ČSSD, s nímž dnes vystoupil premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve Vyškově.

10:15

Na Střeleckém ostrově se scházejí anarchisté, zatím to na velký pochod nevypadá.

10:11

Na svobodě stíhaný Adam B. Bartoš svolává na odpoledne setkání příznivců neonacistické Národní demokracie. Přestože mu opět hrozí zatčení, bude prý mluvit.

10:08

Čest práci! Žijeme v zemi, která má vládu, která se chlubí tím, jak vládne. Ale to koneckonců dělají všechny vlády. Vládne způsobem, kdy se tváří, že nás čekají samé sociální jistoty. Bohužel si myslím, že milion chudých, půl milionu nezaměstnaných a důchodci, kteří nevyžijí z důchodů, takže tito si o těch jistotách myslí své,“ řekl Dolejš z poloviny zaplněnému amfiteátru u Křižíkovy fontány.

10:03

KSČM: V tuto chvíli se na místě představují zastupitelé a další členové KSČM. Dorazil i Miloš Jakeš, hovořila Marta Semelová. Na Výstavišti je ale i skupinka odpůrců proti komunistickému režimu.

Screenshot 2016-05-01 11.05.32

09:00

Začalo setkání KSČM u Křižíkovy fontány na Výstavišti.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články