Smuteční obřad za Alžbětu II. skončil. Královnina rakev byla uložena do hrobky

Truhla s ostatky královny Alžběty II. před
Westminsterským opatstvím (The Royal Family / se souhlasem)

Truhla s ostatky královny Alžběty II. před Westminsterským opatstvím | FOTO: The Royal Family / se souhlasem

Spuštěním rakve královny Alžběty II., ze které byly odebrány korunovační klenoty, do krypty v kapli svatého Jiří na hradě Windsor skončil smuteční obřad, kterého se tam účastnilo asi 800 hostů. Byli mezi nimi členové královské rodiny, premiéři členských zemí britského Společenství či zaměstnanci královských sídel, kteří se s panovnicí osobně setkávali. Alžbětu II. večer pohřbí v královské kryptě po boku jejího manžela prince Philipa členové královské rodiny.

Po státním pohřbu a velkolepém průvodu v Londýně odpoledne přijel pohřební vůz s královninou rakví do městečka Windsor. Ke stejnojmennému hradu rakev panovnice doprovodilo procesí s čestnými strážemi po takzvané Dlouhé stezce, kterou lemovali vojáci z několika vojenských útvarů; vojáci rakev také doprovázeli. Každou minutu se rozezněly zvony a zevnitř hradního areálu zněly dělové salvy.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Procesí, které doprovázela smuteční hudba, na místě pozorovaly tisíce lidí. Zesnulou panovnici přišli vyprovodit také její mazlíčci. Zaměstnanci hradu na nádvoří přivedli psy corgi, plemeno, které Alžběta II. chovala celý život, a před hradem byl také královnin poník Emma.

K vojenskému doprovodu se na hradním nádvoří znovu přidali také vysoce postavení členové královské rodiny, včetně nového krále Karla III. Společně se odebrali do kaple svatého Jiří na menší smuteční obřad pro asi 800 lidí.

V doprovodu členů královské rodiny přenesli nosiči rakev do interiéru kaple. Sbor poté zazpíval žalm 121. Bohoslužbu zahájil windsorský děkan David Conner. “Její klidná a důstojná přítomnost nám uprostřed našeho rychle se měnícího a často neklidného světa dodala důvěru, abychom stejně jako ona čelili budoucnosti s odvahou a nadějí,” prohlásil na úvod bohoslužby o královně Alžbětě.

Po Connerovi přečetli modlitby tři kaplani z panství, na kterých královně nejvíce záleželo Sandringhamu, Balmoralu a Windsoru. Korunní klenotník poté z rakve sňal královninu korunu, žezlo a jablko, které budou vráceny do londýnského Toweru. Královnin lord komoří, kterým byl bývalý ředitel tajné služby MI5 Andrew Parker, následně symbolicky zlomil svou úřední hůlku a položil ji na královninu rakev. Ta poté byla za zvuků hymny spuštěna do královské krypty. Rakev bude přenesena do rodinné hrobky, kde ji později večer během soukromého obřadu pohřbí členové královské rodiny.

Za zesnulou královnu se již v poledne uskutečnila hodinová bohoslužba ve Westminsterském opatství, které se zúčastnilo až 2000 hostů. S nejdéle vládnoucí panovnicí v britské historii se přijeli rozloučit příslušníci královských rodin, prezidenti a premiéři z celého světa, včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona nebo amerického prezidenta Joea Bidena, který měl místo před českým premiérem Petrem Fialou.

Premiér Petr Fiala (ODS) (Úřad vlády ČR)

Kázání přednesl arcibiskup z Canterbury Justin Welby, se čtením z evangelia podle Jana poté mimo jiné vystoupila i britská premiérka Liz Trussová. Na závěr bohoslužby zazněla obřadní vojenská skladba Last Post následovaná dvěma minutami ticha pro celou Británii. Po zpěvu hymny nakonec na kůru se sólovým žalozpěvem vystoupil vrchní královský dudák.

Rakev s pozůstatky Alžběty II. poté putovala smutečním průvodem z Westminsterského opatství přes Buckinghamský palác, který byl královniným domovem po 67 let i místem narození jejího syna, krále Karla III. Do tří smutečních průvodů s čestnými strážemi se zapojilo až 4000 příslušníků různých vojenských útvarů.

Hrad Windsor, který původně nechal postavit Vilém Dobyvatel, byl v průběhu staletí několikrát přestavován a upravován. Podle agentury Reuters je ale považován za nejstarší a největší obývaný hrad na světě. Královna tam prožila mnoho času, od druhé světové války až po pandemii covidu-19. Podle britských médií se zvláště v posledních letech stal jejím oblíbeným sídlem.

Alžběta II. večer spočine po boku svého manžela prince Philipa, vévody z Edinburghu, který zemřel loni v dubnu. Státní smutek bude na žádost nového krále pokračovat do 26. září.

 

Pohřeb královny Alžběty II. jsme sledovali ON-LINE:

 • Smuteční obřad skončil

  Spuštěním rakve královny Alžběty II., ze které byly odebrány korunovační klenoty, do krypty v kapli svatého Jiří na hradě Windsor skončil smuteční obřad, kterého se tam účastnilo asi 800 hostů.

 • Bohoslužba v kapli svatého Jiří

  Bohoslužbu zahájil děkan ve Windsoru David Conner. „Sešli jsme se zde, abychom do rukou Boha předali duši jeho služebnice královny Alžběty,“ řekl v úvodu.

 • Smuteční obřad

  V kapli svatého Jiří na hradě Windsor začal smuteční obřad za zesnulou britskou královnu Alžbětu II. Účastní se ho členové královské rodiny, premiéři členských zemí britského Společenství či zaměstnanci královských sídel, kteří se s panovnictví osobně setkávali.

 • Rakev s královnou dorazila na hrad Windsor

  Rakev s královnou Alžbětou II. dorazila na hrad Windsor. Před projíždějícím pohřebním vozem se poklonili zaměstnanci hradu.

   

 • Prezident Biden

  Americký prezident Joe Biden opustil Londýn.

 • Název stanice metra

  Pařížský dopravní podnik Régie autonome des transports parisiens (RATP) také vzdal hold zesnulé královně Alžbětě II. a na den přejmenoval stanici metra, která nese jméno jejího děda Jiřího V. Informoval web iRozhlas.cz.

 • Rakev s ostatky královny Alžbety II. je přepravována do Windsoru

  Od Wellingtonova oblouku je rakev s královninými ostatky přepravována k hradu Windsor v pohřebním voze.

 • Státníci se odebrali na recepci

  Státníci, kteří byli přítomni na bohoslužbě, se pomalu odebrali na recepci. Pořádá ji ministr zahraničí Velké Británie James Cleverly.

 • Členové královské domácnosti se rozloučili s královnou

  S královnou se před branou Buckinghamského paláce rozloučilo i služebnictvo z paláce.

 • Slovenská prezidentka Čaputová vzdala úctu královně Alžbětě II.

  Vzdáváme úctu královně Alžbětě II. a jejímu odkazu, který je trvalou inspirací pro každého vůdce, napsala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na twitteru.

 • Trasa průvodu

  Průvod s rakví s ostatky královny Alžběty II. odejde přes Parlamentní náměstí, třídou Whitehall, ulicí Mall a poté kolem Buckinghamského paláce až k Wellingtonovu oblouku u Hyde Parku.

 • Slavnostní salvy

  Během smutečního průvodu, který prochází Londýnem, střílí královské dělostřelectvo v Hyde Parku z děl.

 • Vojáci vynášejí rakev s ostatky

  Po konci smutečního obřadu začali vojáci vynášet rakev s ostatky panovnice z Wesminsterského opatství. Umístěna bude opět na historickou lafetu, kterou příslušníci královského námořnictva odtáhnou k Wellingtonovu oblouku nedaleko Hyde Parku. Následovat bude její odvoz na hrad Windsor, který se nachází asi 30 kilometrů od Londýna.

 • Pohřeb královny Alžběty II. skončil

  Smuteční obřad končí, z Westminsterského opatství odcházejí církevní představitelé.

 • Bůh ochraňuj

  Britská státní hymna se již zpívá se slovy God save the King, tedy Bože ochraňuj krále.

 • Bohoslužba za Alžbětu II.

  Bohoslužbu vede westminsterský děkan David Hoyle a kázání pronese arcibiskup z Canterbury Justin Welby. Se čtením vystoupila premiérka Liz Trussová i generální tajemnice britského Společenství Patricia Scotlandová.

  “Se vděkem vzpomínáme na její neochvějný závazek vznešenému poslaní královny Británie a Společenství,” pronesl v úvodu bohoslužby Hoyle.

  Krátce po děkanovi z Westminsteru a po zpěvu Žalmu 42 složeného pro tuto příležitost vystoupila se čtením z evangelia podle Jana ministerská předsedkyně Trussová. Vybrala si pasáž, kde Kristus svým následovníkům slibuje místo v nebi.

 • Dvě minuty ticha

  Po proslovech a chvalozpěvech začaly dvě minuty ticha.

 • Smuteční obřad začal

  Rakev s ostatky královny Alžběty II. byla přenesena do chrámu. Ve Westminsterském opatství se královna Alžběta II. v roce 1947 vdávala, v roce 1953 tam byla korunována a uskuteční se v něm i její pohřeb. Obřad vedený děkane Westminsterského opatství bude trvat zhruba hodinu. 

  Rakev je zakrytá královskou standartou Velké Británie, na které na fialové sametové podušce spočívala britská imperiální koruna. Tu měla Alžběta II. na hlavě při své korunovaci v roce 1953.

 • Královská rakev je před Westminsterským opatstvím

  Procesí se pohybovalo tempem 75 kroků za minutu, což je rychlost vyhrazená pro pohřby. Cesta za zvuků skotských dud a bubnů trvala zhruba 8 minut.

 • Průvod s ostatky Alžběty II. míří do Westminsterského opatství

  Ve Westminsterském opatství, místě, kde proběhne smuteční bohoslužba a bude jí přihlížet zhruba dva tisíce hostů, už je i král Karel III. se svojí manželkou a dalšími členy královské rodiny.
 • Premiér Fiala na pohřbu královny Alžběty II.

  Většina státníků už je usazena ve Westminsterském opatství. Pořadatelé ho usadili za americkým prezidentem Joem Bidenem.

 • Americký prezident dorazil do Westminsterského opatství

  Na místo už přijel také francouzský prezident Emmanuel Macron. Biden má podle Sky News sedět ve 14. řadě jižního křídla opatství, a to za polským lídrem a před Petrem Fialou. Do Westminsterského opatství přišli i tři bývalí premiéři Velké Británie – Boris Johnson, Theresa Mayová a David Cameron. Současná premiérka Liz Trussová vystoupí na pohřbu s řečí.

 • Podle odhadů bude smuteční průvod sledovat 20 milionů Britů

  Ve smutečním průvodu bude čtyři a půl tisíce vojáků, 200  hudebníků, na rakvi bude královská koruna s 2868 diamanty a očekává se, že jen ve Spojeném království se v televizi ho bude sledovat dvacet milionů lidí, 4,1 miliardy po celém světě.

 • Na recepci ke králi přijela také Olena Zelenská

  Na recepci ke králi Karlem III. přijela také manželka ukrajinského prezidenta Olena Zelenská. Ještě před recepcí se s ní sešla princezna z Walesu Kate Middletonová.

 • Omezení se týkají i širšího centra Londýna

  I v širším centru Londýna jsou dopravní omezení, policisté v ulicích a také různě označení členové ochranky. Vzhledem k očekávané obrovské účasti představuje státní pohřeb královny Alžběty II. bezprecedentní bezpečnostní výzvu, řekl agentuře AP starosta Londýna Sadiq Khan. V pondělí bude ve službě více než deset tisíc policistů, přičemž ty londýnské doplní posily ze všech 43 britských policejních sborů.

 • Britská média reagují na královnin pohřeb

  Velké portréty zesnulé panovnice a slova jako “děkujeme” a “sbohem”. Takové jsou hlavní motivy titulních stránek britských deníků v den pohřbu královny Alžběty II. Královský zpravodaj vysílací společnosti BBC v komentáři uvádí, že dnešek udělá tečku za “sedmi dekádami stálosti”.

  FORUM 24
  Titulní strany britských deníků v den královnina pohřbu
 • Připomínka života královny Alžběty II.

  Královská rodina připomíná na twitteru život královny Alžběty II. časosběrným videem.

 • Do Westminsterského opatství se začínají sjíždět hosté

  Dveře Westminsterského opatství, kde se za přítomnosti dvou tisíc hostů uskuteční pohřeb královny Alžběty II., se otevřely. Pozvání přijalo přes 500 státníků. Českou republiku bude zastupovat premiér Petr Fiala (ODS) se svojí manželkou.

 • Květiny v Green Parku

  Green Park za Buckinghamským palácem se stal po smrti královny Alžběty II. poutním místem, kam v posledních dnech zamířily desetitisíce lidí s květinami, dárky i vzkazy pro zesnulou. Návštěvníci přinášejí další kytice, ale také si prohlížejí hory vadnoucích květinových darů, dětské obrázky i dojemné dopisy a fotografují se.

  Ti, kdo panovnici obdivovali a ctili, možnost položit květiny na její památku hojně využívají. Pietní areál v Green Parku má rozlohu zhruba tří hektarů a rychle se plní. Lidé pokládají květiny do rovnoběžných záhonů, aby nechali prostor pro pěší.

 • Harmonogram celého dne

  V 9:00 se otevřou dveře Westminsterského opatství, kde se bude samotný pohřeb konat. Rakev s ostatky královny zamíří z parlamentu do Westminsterského opatství v 11:44. Umístěna bude na lafetě původně určené pro dělo královského námořnictva. V poledne ve Westminsteském odstartuje státní pohřeb. Hodinu po poledni státní pohřeb skončí. Průvod doprovodí rakev s ostatky královny k vítěznému oblouku u Hyde Parku. O hodinu později rakev poputuje na hrad Windsor vzdáleného asi 30 kilometrů od Londýna. V čtyři hodiny odpoledne průvod doprovodí rakev do kaple svatého Jiří na hradě Windsor. Ve 20:30 se královská rodina zúčastní smuteční bohoslužby, při které bude královna Alžběta II. pohřbena po boku svého manžela, prince Philipa.

 • Průvod do Westminsterského opatství

  Rakev s ostatky královny Alžběty II. do Westminsterského opatství doprovodí průvod se zbraněmi. Za ním budou následovat starší členové královské rodiny, včetně nového krále a jeho synů prince Williama a prince Harryho.

  Ceremoniál povedou dudy a bubny skotských a irských pluků a také příslušníci královského letectva. Trasu bude lemovat Královské námořnictvo a Královská námořní pěchota. Na Parlamentním náměstí bude stát čestná stráž složena ze všech tří vojenských útvarů za doprovodu kapely Královské námořní pěchoty.

 • Nová fotografie královny Alžběty II.

  Před samotným pohřbem královny Alžběty II. byla zveřejněna její nová fotografie. Pořízena byla u příležitosti královnina platinového jubilea. Byla prvním britským monarchou, který tohoto milníku dosáhl.

 • Parlament je uzavřen

  Dveře Westminsterského sálu, kde se veřejnost od středečního loučila se zesnulou královnou Alžbětou II, jsou uzavřeny.

 • Tři smuteční obřady

  Největší z nich odstartuje přesně v poledne. Zúčastní se ho až 2000 hostů z celého světa. Druhého se odpoledne zúčastní 800 hostů a třetího večer jen královská rodina. Při posledním obřadu budou ostatky Alžběty II. ve 20:30 našeho času uloženy na hradě Windsor do královské hrobky po boku jejího manžela prince Philipa, vévody z Edinburghu.

 • Dvě minuty ticha

  V pondělí v poledne bude království za zesnulou panovnici držet dvě minuty ticha. Dvě minuty ticha se v Británii poprvé držely po první světové válce, tento akt je celosvětově srozumitelný, protože k němu nejsou potřeba slova, uvedl historik ve vysílání televize Sky.

 • Ve službě bude více než deset tisíc policistů

  Vzhledem k očekávané obrovské účasti představuje státní pohřeb královny Alžběty II. bezprecedentní bezpečnostní výzvu, řekl agentuře AP starosta Londýna Sadiq Khan. V pondělí bude ve službě více než deset tisíc policistů, přičemž ty londýnské doplní posily ze všech 43 britských policejních sborů. S usměrňováním davu podél trasy pohřebního průvodu budou pomáhat také stovky dobrovolníků a příslušníků ozbrojených sil.

  Zahraniční lídři se shromáždí mimo areál Westminsterského opatství a budou poté na pohřebdopraveni autobusem, s výjimkou amerického prezidenta, který by měl přijet ve své obrněné limuzíně.

 • Pohřeb se bude vysílat i v kinech

  V přímém přenosu budou pohřeb vysílat televizní stanice BBC, ITV a Sky a smuteční obřad bude možné sledovat mimo jiné ve zhruba 125 kinech po celé Británii a na velkoplošných obrazovkách v mnoha parcích, na náměstích i v katedrálách.

 • Světoví státníci už jsou v Londýně

  Pohřbu královny Alžběty II. se zúčastní přes 500 státníků z celého světa. Účast na pohřbu nejdéle vládnoucí britské královny potvrdil americký prezident Joe Biden se svojí manželkou. Mezi další světové lídry, kteří údajně přijali pozvání, patří irský premiér Michael Martin, německý prezident Frank-Walter Steinmeier, italský prezident Sergio Mattarella a francouzský prezident Emmanuel Macron.

  Pozvání přijal i čínský prezident Si Ťin-pching. Někteří britští poslanci ale jeho pozvání kritizovali kvůli zacházení čínské vlády s ujgurskou menšinou. Podle parlamentních zdrojů BBC byla čínským představitelům zakázána účast na královnině smutečním obřadu ve Westminsterském opatství. V sobotu čínská vláda potvrdila, že se pohřbu zúčastní viceprezident Wang Čchi-šan.

  Na pohřeb královny Alžběty II. naopak nebyli pozváni zástupci Sýrie, Venezuely a Afghánistánu. Pozvánku nedostal ani nikdo z Ruska, Běloruska a Myanmaru.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články