Smuteční obřad za Alžbětu II. skončil. Královnina rakev byla uložena do hrobky

Truhla s ostatky královny Alžběty II. před
Westminsterským opatstvím (The Royal Family / se souhlasem)

Truhla s ostatky královny Alžběty II. před Westminsterským opatstvím | FOTO: The Royal Family / se souhlasem

Spuštěním rakve královny Alžběty II., ze které byly odebrány korunovační klenoty, do krypty v kapli svatého Jiří na hradě Windsor skončil smuteční obřad, kterého se tam účastnilo asi 800 hostů. Byli mezi nimi členové královské rodiny, premiéři členských zemí britského Společenství či zaměstnanci královských sídel, kteří se s panovnicí osobně setkávali. Alžbětu II. večer pohřbí v královské kryptě po boku jejího manžela prince Philipa členové královské rodiny.

Po státním pohřbu a velkolepém průvodu v Londýně odpoledne přijel pohřební vůz s královninou rakví do městečka Windsor. Ke stejnojmennému hradu rakev panovnice doprovodilo procesí s čestnými strážemi po takzvané Dlouhé stezce, kterou lemovali vojáci z několika vojenských útvarů; vojáci rakev také doprovázeli. Každou minutu se rozezněly zvony a zevnitř hradního areálu zněly dělové salvy.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Procesí, které doprovázela smuteční hudba, na místě pozorovaly tisíce lidí. Zesnulou panovnici přišli vyprovodit také její mazlíčci. Zaměstnanci hradu na nádvoří přivedli psy corgi, plemeno, které Alžběta II. chovala celý život, a před hradem byl také královnin poník Emma.

K vojenskému doprovodu se na hradním nádvoří znovu přidali také vysoce postavení členové královské rodiny, včetně nového krále Karla III. Společně se odebrali do kaple svatého Jiří na menší smuteční obřad pro asi 800 lidí.

V doprovodu členů královské rodiny přenesli nosiči rakev do interiéru kaple. Sbor poté zazpíval žalm 121. Bohoslužbu zahájil windsorský děkan David Conner. „Její klidná a důstojná přítomnost nám uprostřed našeho rychle se měnícího a často neklidného světa dodala důvěru, abychom stejně jako ona čelili budoucnosti s odvahou a nadějí,“ prohlásil na úvod bohoslužby o královně Alžbětě.

Po Connerovi přečetli modlitby tři kaplani z panství, na kterých královně nejvíce záleželo Sandringhamu, Balmoralu a Windsoru. Korunní klenotník poté z rakve sňal královninu korunu, žezlo a jablko, které budou vráceny do londýnského Toweru. Královnin lord komoří, kterým byl bývalý ředitel tajné služby MI5 Andrew Parker, následně symbolicky zlomil svou úřední hůlku a položil ji na královninu rakev. Ta poté byla za zvuků hymny spuštěna do královské krypty. Rakev bude přenesena do rodinné hrobky, kde ji později večer během soukromého obřadu pohřbí členové královské rodiny.

Za zesnulou královnu se již v poledne uskutečnila hodinová bohoslužba ve Westminsterském opatství, které se zúčastnilo až 2000 hostů. S nejdéle vládnoucí panovnicí v britské historii se přijeli rozloučit příslušníci královských rodin, prezidenti a premiéři z celého světa, včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona nebo amerického prezidenta Joea Bidena, který měl místo před českým premiérem Petrem Fialou.

Premiér Petr Fiala (ODS) (Úřad vlády ČR)

Kázání přednesl arcibiskup z Canterbury Justin Welby, se čtením z evangelia podle Jana poté mimo jiné vystoupila i britská premiérka Liz Trussová. Na závěr bohoslužby zazněla obřadní vojenská skladba Last Post následovaná dvěma minutami ticha pro celou Británii. Po zpěvu hymny nakonec na kůru se sólovým žalozpěvem vystoupil vrchní královský dudák.

Rakev s pozůstatky Alžběty II. poté putovala smutečním průvodem z Westminsterského opatství přes Buckinghamský palác, který byl královniným domovem po 67 let i místem narození jejího syna, krále Karla III. Do tří smutečních průvodů s čestnými strážemi se zapojilo až 4000 příslušníků různých vojenských útvarů.

Hrad Windsor, který původně nechal postavit Vilém Dobyvatel, byl v průběhu staletí několikrát přestavován a upravován. Podle agentury Reuters je ale považován za nejstarší a největší obývaný hrad na světě. Královna tam prožila mnoho času, od druhé světové války až po pandemii covidu-19. Podle britských médií se zvláště v posledních letech stal jejím oblíbeným sídlem.

Alžběta II. večer spočine po boku svého manžela prince Philipa, vévody z Edinburghu, který zemřel loni v dubnu. Státní smutek bude na žádost nového krále pokračovat do 26. září.

 

Pohřeb královny Alžběty II. jsme sledovali ON-LINE:

 • Smuteční obřad skončil

  Spuštěním rakve královny Alžběty II., ze které byly odebrány korunovační klenoty, do krypty v kapli svatého Jiří na hradě Windsor skončil smuteční obřad, kterého se tam účastnilo asi 800 hostů.

 • Bohoslužba v kapli svatého Jiří

  Bohoslužbu zahájil děkan ve Windsoru David Conner. „Sešli jsme se zde, abychom do rukou Boha předali duši jeho služebnice královny Alžběty,“ řekl v úvodu.

 • Smuteční obřad

  V kapli svatého Jiří na hradě Windsor začal smuteční obřad za zesnulou britskou královnu Alžbětu II. Účastní se ho členové královské rodiny, premiéři členských zemí britského Společenství či zaměstnanci královských sídel, kteří se s panovnictví osobně setkávali.

 • Rakev s královnou dorazila na hrad Windsor

  Rakev s královnou Alžbětou II. dorazila na hrad Windsor. Před projíždějícím pohřebním vozem se poklonili zaměstnanci hradu.

   

 • Prezident Biden

  Americký prezident Joe Biden opustil Londýn.

 • Název stanice metra

  Pařížský dopravní podnik Régie autonome des transports parisiens (RATP) také vzdal hold zesnulé královně Alžbětě II. a na den přejmenoval stanici metra, která nese jméno jejího děda Jiřího V. Informoval web iRozhlas.cz.

 • Rakev s ostatky královny Alžbety II. je přepravována do Windsoru

  Od Wellingtonova oblouku je rakev s královninými ostatky přepravována k hradu Windsor v pohřebním voze.

 • Státníci se odebrali na recepci

  Státníci, kteří byli přítomni na bohoslužbě, se pomalu odebrali na recepci. Pořádá ji ministr zahraničí Velké Británie James Cleverly.

 • Členové královské domácnosti se rozloučili s královnou

  S královnou se před branou Buckinghamského paláce rozloučilo i služebnictvo z paláce.

 • Slovenská prezidentka Čaputová vzdala úctu královně Alžbětě II.

  Vzdáváme úctu královně Alžbětě II. a jejímu odkazu, který je trvalou inspirací pro každého vůdce, napsala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na twitteru.

 • Trasa průvodu

  Průvod s rakví s ostatky královny Alžběty II. odejde přes Parlamentní náměstí, třídou Whitehall, ulicí Mall a poté kolem Buckinghamského paláce až k Wellingtonovu oblouku u Hyde Parku.

 • Slavnostní salvy

  Během smutečního průvodu, který prochází Londýnem, střílí královské dělostřelectvo v Hyde Parku z děl.

 • Vojáci vynášejí rakev s ostatky

  Po konci smutečního obřadu začali vojáci vynášet rakev s ostatky panovnice z Wesminsterského opatství. Umístěna bude opět na historickou lafetu, kterou příslušníci královského námořnictva odtáhnou k Wellingtonovu oblouku nedaleko Hyde Parku. Následovat bude její odvoz na hrad Windsor, který se nachází asi 30 kilometrů od Londýna.

 • Pohřeb královny Alžběty II. skončil

  Smuteční obřad končí, z Westminsterského opatství odcházejí církevní představitelé.

 • Bůh ochraňuj

  Britská státní hymna se již zpívá se slovy God save the King, tedy Bože ochraňuj krále.

 • Bohoslužba za Alžbětu II.

  Bohoslužbu vede westminsterský děkan David Hoyle a kázání pronese arcibiskup z Canterbury Justin Welby. Se čtením vystoupila premiérka Liz Trussová i generální tajemnice britského Společenství Patricia Scotlandová.

  „Se vděkem vzpomínáme na její neochvějný závazek vznešenému poslaní královny Británie a Společenství,“ pronesl v úvodu bohoslužby Hoyle.

  Krátce po děkanovi z Westminsteru a po zpěvu Žalmu 42 složeného pro tuto příležitost vystoupila se čtením z evangelia podle Jana ministerská předsedkyně Trussová. Vybrala si pasáž, kde Kristus svým následovníkům slibuje místo v nebi.

 • Dvě minuty ticha

  Po proslovech a chvalozpěvech začaly dvě minuty ticha.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články