Po masakru v Buče chystá Evropa další balík sankcí proti Rusku. Zelenskyj zkritizoval OSN

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve městě Buča (ČTK / AP)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve městě Buča | FOTO: ČTK / AP

Ruské jednotky se stahují ze severu Ukrajiny. Situace na východě země však zůstává velmi vážná a Rusko chystá nové vojenské údery v Donbasu a Charkově, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ruské rakety zasáhly infrastrukturní cíle v centrální Ukrajině. Prezident Volodymyr Zelenskyj přijel do města Buča, kde byly zavražděny stovky lidí. Přítomným novinářům řekl, že je důležité, aby celý svět viděl, co udělala ruská armáda. Rusko obvinění z masakru odmítá a označuje ho za ukrajinskou provokaci. K masakru se vyjádřil i americký prezident Joe Biden, který je přesvědčen, že Vladimir Putin je válečný zločinec a za dění v Buče se má zodpovídat u soudu.

Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva (ONCHR) potvrdil zabití 1417 civilistů, včetně 121 dětí během ruské invaze na Ukrajinu. Zraněných bylo dalších 2038 lidí, včetně 171 dětí, uvedla světová organizace. Ukrajinské zdroje uvádějí vyšší počty mrtvých.

Za hlavní příčinu smrti a zranění lidí ONCHR označila dělostřelecké a raketové ostřelování a letecké bombardování. Předchozí bilance ONCHR, zveřejněná 1. dubna, čítala nejméně 1276 obětí z řad civilistů a 1981 zraněných.

Americká společnost Maxar zveřejnila satelitní snímek ukrajinského města Buča z 31. března, na kterém je patrný asi 15 metrů dlouhý příkop v areálu místního kostela svatého Ondřeje; zde se později našel masový hrob. Maxar tvrdí, že na snímku z 10. března jsou patrné zemní práce v areálu kostela, uvedla agentura Reuters a stanice BBC na svém webu s tím, že nemohly pravost snímků ověřit.

Ukrajinské jednotky osvobodily tři obce důležité pro prolomení ruského obklíčení oblastního centra, města Černihiv na severu země, uvedla ukrajinská média s odvoláním na místní velitelství ozbrojených sil. Obce Kolyčivka, Jahidne a Ivanivka leží u hlavní trasy na Černihiv, poznamenal list Ukrajinska pravda na svém webu. Ruské jednotky se stahují i ze Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, uvedl tamní gubernátor podle agentury Unian.

Mezinárodnímu výboru Červeného kříže se ani dnes nepodařilo evakuovat civilisty z několik týdnů obléhaného města Mariupol. Týmu organizace se do města nepodařilo dostat kvůli bezpečnostním podmínkám, řekl agentuře Reuters mluvčí MVČK Jason Straziuso. Ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková z blokování evakuačních snah obvinila ruské invazní jednotky.

Důležité informace:

 • Americký prezident Joe Biden označil ruského prezidenta Vladimira Putina za válečného zločince a vyzval k dalším protiruským sankcím. Informovala o tom agentura AP. Biden reagoval na masakr ve městě Buča u Kyjeva. Biden rovněž vyzval, aby byl Putin kvůli válečným zločinům postaven před soud.
 • Vladimir Putin podepsal dekret, jenž zavádí „odvetná vízová opatření“ vůči občanům zemí, které Moskva označuje jako státy, jež nejsou vůči Rusku přátelské. Informovala o tom agentura TASS.
 • Ukrajinské úřady o víkendu oznámily, že jejich ozbrojené složky získaly zpět kontrolu nad celou Kyjevskou oblastí a osvobodily ji od Rusů.
 • Ruská ofenziva se zaměřuje na Donbas na východě Ukrajiny a do oblasti míří další ruské jednotky, uvádí britské ministerstvo obrany. Ruské vzdušné síly zaútočily na Oděsu, podle Moskvy zničily rafinerii a zásobníky paliv. 
 • Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky uteklo z Ukrajiny již více než 4,13 milionu lidí. Na 2,437 milionu uprchlíků vstoupilo do Polska, oznámila polská pohraniční stráž.
 • HWPL poslala dodávku humanitární pomoci v hodnotě přibližně 50 000 Kč do města Mariupol, které se ocitlo uprostřed prohlubující se humanitární katastrofy.
 • „Ano, je to možné,“ odpověděl papež František novinářům na otázku týkající se případné návštěvy Kyjeva. Ruského prezidenta Vladimira Putina nepřímo označil za potentáta v zajetí nacionalistických zájmů, který podněcuje konflikty.
 • Ukrajinská ekonomika může letos kvůli válce klesnout až o 40 procent. Informovalo o tom ministerstvo hospodářství v Kyjevě, které zároveň ohlásilo pokles výkonu ukrajinské ekonomiky o 16 procent za první čtvrtletí tohoto roku.

Situaci na Ukrajině sledujeme ON-LINE:

 • Indie odsoudila zabíjení civilistů v Buči

  Indie dnes odsoudila zabíjení civilistů v ukrajinském městě Buča a vyzvala k nezávislému vyšetřování. Podle agentury Reuters se jedná o zjevné přitvrzení postoje vůči invazi na Ukrajinu, kterou v únoru zahájilo Rusko – dlouholetý partner Indie. Dillí dosud vpád ruských vojsk na Ukrajinu výslovně nekritizovalo.

 • Ekonomičtí ministři budou řešit dopady ruské invaze i energetická opatření

  Ekonomičtí ministři budou na své dnešní poradě řešit dopady ruské invaze na Ukrajinu, mimo jiné ceny energií. ČTK a České televizi to před jednáním řekl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) na poradě podle Bartoše projedná energetická opatření. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) řekl ČTK, že je řada návrhů jednotlivých ministerstev a zřejmě se nepodaří všechny projednat. Porada ekonomických ministrů se koná před středečním jednáním vlády.

 • Rusko stáhlo další odvolání proti vyloučení z MS ve fotbale, v Kataru definitivně nebude

  Ruský fotbalový svaz stáhnul další odvolání proti vyloučení národního týmu z mistrovství světa, takže sborná se letošního turnaje v Kataru definitivně nezúčastní. Informovala o tom Mezinárodní sportovní arbitráž CAS.

 • Ukrajinská podpora vstupu do NATO klesá

  Mezi Ukrajinci klesá podpora vstupu do Severoatlantické aliance, upozornil dnes na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na výsledky průzkumu sociologické skupiny Rejting. Tato podpora podle deníku klesla skoro na „předválečnou“ úroveň před ruským vpádem z 24. února.

 • Norové předali plnou kontrolu nad svými ruskými tiskárnami šéfredaktorovi nezávislého listu

  Norská mediální skupina Amedia, která odchází z ruského trhu, předala plnou kontrolu nad svými čtyřmi tiskárnami v Rusku šéfredaktorovi listu Novaja gazeta Dmitriji Muratovovi, oznámila dnes agentura Interfax. Amedia vysvětlila, že vzhledem k počínání Ruska na ukrajinském území nepokládá za možné pokračovat v polygrafickém podnikání v Rusku.

 • USA oznámí další balík sankcí

  Spojené státy zítra oznámí další balík protiruských sankcí, který bude koordinován se státy G7 a Evropské unie, píše web stanice CNN s odvoláním na nejmenovaného představitele prezidentské administrativy. Součástí nových opatření by měl být úplný zákaz investic v Rusku, zpřísnění sankcí vůči ruským finančním institucím a státním podnikům i sankce vůči ruským vládním představitelům a jejich rodinným příslušníkům, informoval web ČT24.

 • Vrchní generál USA doporučil vytvořit nové základny na východě Evropy, bez trvalých posádek

  Nejvýše postavený americký generál doporučil v reakci na ruskou hrozbu vytvořit v Pobaltí, Polsku či Rumunsku nové americké základny, na nichž by rotovaly skupiny vojáků. Šéf sboru náčelníků štábů Mark Milley tuto myšlenku dnes formuloval při slyšení ve výboru Sněmovny reprezentantů. Vyjádřil při tom názor, že řada zemí na východě Evropy by velmi ráda hostila americké mise a mimo jiné by zaplatila za vybudování základen.

 • 95 % Ukrajinců je přesvědčeno o vítězství Ukrajiny, méně pak věří v rychlý konec války

 • Zelenskyj dnes promluvil ke španělskému parlamentu

  Současná situace na Ukrajině připomíná Guerniku, baskické město, které během španělské občanské války zničilo bombardování letectva nacistického Německa a fašistické Itálie. Španělskému parlamentu to dnes řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Vyzval také k přísnějším sankcím Evropské unie proti Rusku. Po Madridu Zelenskyj žádal, aby přestal obchodovat s Ruskem.

 • Putin prohlásil, že svět kvůli sankcím Západu čelí potravinové krizi

  Rusko musí bedlivě sledovat svůj vývoz potravin do nikoli přátelských zemí, protože protiruské sankce západních států vyvolaly globální potravinovou krizi a spirálovitý růst cen energií. Prohlásil to dnes prezident Vladimir Putin při poradě s představiteli ruského zemědělství. Varoval současně, že vyšší ceny energií v kombinaci s nedostatkem hnojiv přimějí Západ tisknout peníze na skupování zásob, což povede k nedostatku potravin v chudších zemích.

 • Německo zvažuje možnosti dalších zbrojních dodávek Ukrajině

  Německo je s ohledem na ruská válečná zvěrstva v ukrajinském městě Buča v zásadě připraveno k dalším zbrojním dodávkám Kyjevu. O jejich typu však dosud není rozhodnuto, uvedla dnes podle agentury DPA německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. K dodávce těžkých zbraní včetně tanků vyzývá vládu kancléře Olafa Scholze konzervativní opozice. Berlín dosud poskytl například protiletadlové střely či pancéřové pěsti.

 • Zelenskyj: Neexistuje zločin, kterého by se ruské jednotky v Buče nedopustily

  Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes na zasedání Rady bezpečnosti OSN řekl, že neexistuje zločin, kterého by se ruské jednotky ve městě Buča na předměstí Kyjeva nedopustily. Dodal, že svět je nyní svědkem toho, co se stalo v Buče, ale teprve uvidí, co se dělo v jiných městech, v jiných oblastech Ukrajiny. V jeho zemi se podle něj dějí ty nejhorší válečné zločiny od druhé světové války a Rusko chce z Ukrajinců udělat tiché otroky.

 • Rusové plánují protiukrajinskou provokaci v Mariupolu

  Rusko plánuje velkou protiukrajinskou provokaci v Mariupolu, tvrdí podle BBC ukrajinská kontrarozvědka SBU. Tajná služba uvádí, že Rusové hodlají shromáždit na jednom místě těla civilistů, které zavraždili, a svalit vinu na Ukrajince, uvedl web ČT24.

 • Blinken obvinil Rusko ze záměrného páchání zvěrstev

  Události v obci Buča severozápadně od Kyjeva nejsou dílem neposlušné ruské jednotky, ale projevem úmyslné snahy „zabíjet, mučit a páchat zvěrstva“, prohlásil dnes americký ministr zahraničí Antony Blinken. V Buči média od nedávného odchodu ruských vojáků dokumentují desítky zabitých lidí v civilním oblečení, kteří podle všeho přišli o život během ruské okupace. Západní činitelé i experti hovoří o válečných zločinech nebo dokonce o genocidě ukrajinské populace.

 • Plzeňský kraj má u Sberbank 156 milionů na termínovaném vkladu

  Plzeňský kraj má u ruské banky Sberbank, která v ČR zavřela své pobočky, 156 milionů korun na termínovaném vkladu. Na běžném účtu mu v ní zůstalo zhruba 700.000 korun poté, co kraj téměř 31 milionů Kč stáhl. V reakci na interpelaci opozičního zastupitele Jiřího Valenty (KSČM) to ČTK řekl ekonomický náměstek hejtmana Roman Zarzycký (ANO).

 • Kamion s humanitární pomocí vyslaly VŠCHT a ČVUT pro univerzitu v Mykolajivu

  Kamion s humanitární pomocí za 1,2 milionu korun dnes vyslaly na Ukrajinu Vysoká škola chemicko-technologická v Praze (VŠCHT) a České vysoké učení technické (ČVUT). Pomoc je určena pro Národní univerzitu admirála Makarova pro stavbu lodí, která sídlí v městě Mykolajiv na jihu Ukrajiny a slouží jako humanitární centrum. Za VŠCHT o tom dnes informoval Michal Janovský v tiskové zprávě. Pražské školy reagovaly na dopis rektora mykolajivské univerzity Eugenyia Trushliakova, který žádal o pomoc v podobě potravin a léků pro tamní obyvatele.

 • Izraelský premiér odsoudil masakr v Buči, Rusko ale nezmínil

  Izraelský premiér Naftali Bennett dnes odsoudil zabíjení civilistů v ukrajinském městě Buča, ale nepřipsal odpovědnost za masakr ruským silám. Informuje o tom agentura Reuters.

 • Největšími odběrateli ruského uhlí v EU jsou Německo a Polsko

  Rusko je dlouhodobě třetím největším vývozcem uhlí a Evropská unie patří k jeho významných odběratelům. Podle americké vládní energetické agentury EIA vyvezlo loni 237 milionů tun uhlí, největším exportním trhem je Čína, na kterou připadá čtvrtina ruského exportu uhlí, celkový vývoz do zemí EU je pak jen mírně nižší. Podle unijní statistické agentury Eurostat bylo v roce 2020 největším importérem ruského uhlí Německo následované Polskem a Itálií.

 • Kyjev tvrdí, že Rusové v Mariupolu zasáhli zahraniční civilní loď

  Ruské síly při ostřelování Mariupolu zasáhly civilní loď plavící se pod vlajkou Dominikánské republiky, uvedlo dnes ukrajinské ministerstvo vnitra. Plavidlo začalo po zásahu hořet a jeden člen posádky utrpěl zranění. Úřady samozvané Doněcké lidové republiky, kterou na Ukrajině vyhlásili proruští separatisté, naopak zásah lodi přičítají ukrajinským silám.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články