Zastupitelstvo Prahy 6 bude dnes rozhodovat o budoucnosti kontroverzní sochy maršála Koněva. Veřejnou debatu vzbudilo především vandalství, které odstartovalo symbolicky v noci z 21. srpna, kdy pachatel polil sochu červenou barvou a podstavec pomaloval několika nápisy. Starosta TOP 09 Ondřej Kolář nechal následně kolem sochy postavit lešení s plachtou. Ovšem podle ruského ministra kultury Vladimira Medinskije šlo především o plivnutí do tváře českým občanům, kdy zároveň přirovnal šéfa radnice k nacistickým pohlavárům. Plachta pak byla odpůrci zakrytí za značné mediální pozornosti opakovaně stržena.
Jako možné východisko nyní vidí zastupitel Ondřej Chrást (Piráti) vypsání referenda: ,,Situace je vyhrocená, radniční politici nezvládli komunikaci, každý den říkají něco jiného, a ještě si navzájem odporují. Takové české divadílko. Vrcholem bylo doporučení zastupitelům, chodit na dnešní jednání potají, vedlejším vchodem, kvůli ohlášeným demonstracím,“ uvedl pirátský zastupitel a dodal, že on sám jakékoliv podobné opatření předem odmítnul. Přítomní odpůrci v čele s komunistickým poslancem Zdeňkem Ondráčkem chtějí totiž na dnešním zastupitelstvu požadovat odvolání starosty městské části.
A vedle možnosti referenda nabízí další řešení i europoslanec Jan Zahradil, který navrhuje iniciovat dohodu mezi Prahou 6 a ministerstvem obrany na převzetí pomníku resortem a jeho umístění na některém z jeho pozemků: ,,Socha tak jednak opustí veřejný prostor a zároveň získá ochranu před vandaly,“ tvrdí občanský demokrat.

Ruský ministr kultury znovu útočí na Prahu 6. Prý porušuje smluvní závazky
číst článek »Ovšem podle prohlášení ruského ministerstva zahraničí jsou podobné kroky nepřijatelné, kdy navíc současně označilo některé české politiky uvažující o přemístění památníku za „iniciátory války se symboly vítězství nad fašismem“. Výraznou eskalaci situace tak nyní plánuje řešit navíc i šéf diplomacie Tomáš Petříček, který se již nechal slyšel, že v kauze připravuje také další kroky.
Koněv se zapsal do české historie přitom nejenom v roce 1945, kdy pomáhal osvobozovat zemi od nacistů, ale zároveň před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa také osobně zaštítil zpravodajský průzkum. Při loňském výročí událostí srpna 1968 byla k soše radnicí připojena i informační tabulka, která všechny činy maršála uvádí tak, aby předešla jednostrannému výkladu historie.