Ondráček dorazil na podporu Koněva. Vypišme referendum, navrhuje zastupitel Prahy 6

Shromáždění milovníků Ruska u Koněva. (čtk)

Shromáždění milovníků Ruska u Koněva. | FOTO: čtk

Zastupitelstvo Prahy 6 bude dnes rozhodovat o budoucnosti kontroverzní sochy maršála Koněva. Veřejnou debatu vzbudilo především vandalství, které odstartovalo symbolicky v noci z 21. srpna, kdy pachatel polil sochu červenou barvou a podstavec pomaloval několika nápisy. Starosta TOP 09 Ondřej Kolář nechal následně kolem sochy postavit lešení s plachtou. Ovšem podle ruského ministra kultury Vladimira Medinskije šlo především o plivnutí do tváře českým občanům, kdy zároveň přirovnal šéfa radnice k nacistickým pohlavárům. Plachta pak byla odpůrci zakrytí za značné mediální pozornosti opakovaně stržena.

Jako možné východisko nyní vidí zastupitel Ondřej Chrást (Piráti) vypsání referenda: ,,Situace je vyhrocená, radniční politici nezvládli komunikaci, každý den říkají něco jiného, a ještě si navzájem odporují. Takové české divadílko. Vrcholem bylo doporučení zastupitelům, chodit na dnešní jednání potají, vedlejším vchodem, kvůli ohlášeným demonstracím,“ uvedl pirátský zastupitel a dodal, že on sám jakékoliv podobné opatření  předem odmítnul. Přítomní odpůrci v čele s komunistickým poslancem Zdeňkem Ondráčkem chtějí totiž na dnešním zastupitelstvu požadovat odvolání starosty městské části.

A vedle možnosti referenda nabízí další řešení i europoslanec Jan Zahradil, který navrhuje iniciovat dohodu mezi Prahou 6 a ministerstvem obrany na převzetí pomníku resortem a jeho umístění na některém z jeho pozemků: ,,Socha tak jednak opustí veřejný prostor a zároveň získá ochranu před vandaly,“ tvrdí občanský demokrat.

Vladimir Medinskij (wikipedia.org)

Ovšem podle prohlášení ruského ministerstva zahraničí jsou podobné kroky nepřijatelné, kdy navíc současně označilo některé české politiky uvažující o přemístění památníku za „iniciátory války se symboly vítězství nad fašismem“.  Výraznou eskalaci situace tak nyní plánuje řešit navíc i šéf diplomacie Tomáš Petříček, který se již nechal slyšel, že v kauze připravuje také další kroky.

Koněv se zapsal do české historie přitom nejenom v roce 1945, kdy pomáhal osvobozovat zemi od nacistů, ale zároveň před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa také osobně zaštítil zpravodajský průzkum. Při loňském výročí událostí srpna 1968 byla k soše radnicí připojena i informační tabulka, která všechny činy maršála uvádí tak, aby předešla jednostrannému výkladu historie.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]