Skandální cesta poslance Zdeňka Ondráčka do nelegální Doněcké lidové republiky měla neméně ostudnou dohru ve sněmovně. Vládní koalice zabránila jejímu odsouzení, ačkoli ANO původně slibovalo opak. Premiér zodpovědný za zahraniční politiku zůstává ve vleku komunistů.
[ctete postid=“251934″ title=“Babiš a Zeman tunelují ČSSD, která jim slouží. Její strmý pád ohrožuje vládu“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/04/Babiš-Maláčová-Schillerová-385×230.jpeg“ excerpt=“Jasně největším poraženým voleb do Evropského parlamentu zůstává ČSSD, jejíž strmý “ permalink=“https://forum24.cz/babis-a-zeman-tuneluji-cssd-ktera-jim-slouzi-jeji-strmy-pad-ohrozuje-vladu/“]251934[/ctete]
Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček slavil v polovině května páté výročí vyhlášení samozvané Doněcké lidové republiky na východní Ukrajině. Ačkoli se hájí, že šlo o soukromou cestu, ve skutečnosti byl přijat s oficiálními poctami jako představitel České republiky. Potvrdily to i televizní záběry, které vylučují soukromý charakter Ondráčkovy doněcké výpravy, přestože nebyla, a ani nemohla být posvěcena sněmovními orgány.
Člen delegace České republiky
Ondráček byl označen jako zástupce „delegace České republiky“. Osobně ho srdečně přivítal Denis Pušilin, „úřadující prezident“ z hlediska mezinárodního práva neexistující Doněcké lidové republiky. Poté jej pořadatelé poctili českou hymnou.
„Postupně, krok za krokem, se navracíme domů, do Ruska. Zvlášť chci vyjádřit slova vděku našim hostům ze spřátelených států… Je příjemné vědět, že nás slyší a podporují po celém světě. Jste našimi spolehlivými soudruhy a spolubojovníky,“ prohlásil Pušilin.
Kromě Ondráčka mu naslouchali poslanci ruské Dumy a zástupci dalších samozvaných Kremlem podporovaných okupantských režimů z Jižní Osetie, Luganské lidové republiky, Abcházie a Krymu, které nemají žádnou mezinárodně právní legitimitu.
Komunistický poslanec dodatečně vysvětloval, že soukromě jezdí do zahraničí často, například do Polska. Srovnávat návštěvu sousední země s cestou do okupované enklávy podporované Ruskou federací je drzost, která bere dech. Zrovna podle polských zákonů by už byl za tento exces souzen za vlastizradu.
Ondráčka podpořil kromě vedení KSČM, které jistě muselo tuto „soukromou“ cestu schválit, pouze prezident Miloš Zeman. Jelikož je všeobecně považován za exkluzivního člena kremelské rezidentury v Evropě, nemůže jeho postoj nikoho překvapit.
ANO: Vyšleme jasný signál
Ostré kritice naopak podrobila doněcké extempore komunistického poslance demokratická opozice. Jedná se o tak závažné porušení zahraniční orientace České republiky, že požadovala jeho projednání na půdě Poslanecké sněmovny s cílem se od této sóloakce distancovat.
Za ostudu označil Ondráčkovu cestu i ministr zahraničí Tomáš Petříček. Jeho ministerstvo vydalo prohlášení, že neschvaluje cesty na okupovaná území a neuznává takzvané „lidové republiky“. Upozornilo i na to, že poslanec porušil ukrajinské zákony, zakazující vstup na území ovládaná separatisty bez speciálního povolení. Za to mu může hrozit i trestní stíhání. „Mlátička“ mu jen vzkázala, aby se „šel bodnout“.
Podobně se v té době ohradil premiér Andrej Babiš, podle něhož by měl Ondráčkovu cestu řešit parlament. Jeho slova podpořil v Otázkách Václava Moravce předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek (19. 5. 2019).
„Sněmovna nemůže nijak trestat kolegu Ondráčka, ale můžeme dát jasný signál vůči té zemi, že to není zástupce České republiky,“ přislíbil Faltýnek. A jak to nakonec dopadlo?
Návrh na otevření debaty a přijetí usnesení Poslanecké sněmovny, které se distancuje od cesty Zdeňka Ondráčka na východ Ukrajiny, přednesl Miroslav Kalousek. Odmítl jeho legendu o soukromé aktivitě. „Vystupoval tam jako poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a přijímal protokolární pocty, které přísluší oficiální delegaci.“
Navrhovaný bod proti očekávání neprošel o jediný hlas. Podpořily ho kluby ODS, Pirátů, TOP 09, STAN, KDU-ČSL, tentokrát překvapivě i SPD a část ČSSD. Ondráčka kromě klubu KSČM podrželi proti původním slibům poslanci ANO, kteří se většinově zdrželi hlasování, stejně jako čtyři poslanci ČSSD v čele s Janem Hamáčkem, což nakonec rozhodlo.
Petříček nechápe Hamáčka
Tomáš Petříček byl tímto výsledkem zaskočen, jelikož očekával, že jeho kolegové návrh na debatu, která by se jasně vymezila proti Ondráčkově cílené sabotáži, podpoří. „Netěší mě to a kolegy nechápu, tedy asi s výjimkou pana Foldyny, se kterým se názorově rozcházíme,“ reagoval pro portál Novinky.
[ctete postid=“251743″ title=“Vládní koalice ve volbách propadla, Hamáček by měl rezignovat“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/09/Babiš-Hamáček-385×230.jpeg“ excerpt=“Premiér Andrej Babiš považuje vítězství ANO v evropských volbách za skvělý výsledek, “ permalink=“https://forum24.cz/vladni-koalice-ve-volbach-propadla-hamacek-by-mel-rezignovat/“]251743[/ctete]
Ministr zahraničí a místopředseda ČSSD tedy nechápe i postoj svého předsedy Jana Hamáčka, a není sám. To, co šéf ČSSD předvádí v poslední době, kdy bagatelizuje totální propadák v evropských volbách a nechá si líbit, že s ním Babiš a Zeman zacházejí jako s posledním posluhou, se pohybuje za hranou nejbujnější představivosti.
Nyní se přidávají i komunisté, kteří Hamáčkovi vetují demisi „rudého“ ministra kultury Staňka. Šéf ČSSD jim přesto vyjde vstříc a spolu s dalšími kolegy kryje záda poslanci, který porušuje mezinárodní právo a torpéduje zahraniční politiku státu. Hamáčkovy postoje jsou skutečně nepochopitelné.
Babišova vizitka
V tom je ovšem zajedno s premiérem, který se sice hlasování nezúčastnil, ale poslanecký klub ANO dal s jeho vědomím jasně najevo, na čí straně stojí a koho strategicky potřebuje. Že přitom znovu obrátí a poruší včerejší slib, je už běžnou výbavou jeho chování.
Andrej Babiš opakovaně tvrdí, že zahraniční politiku určuje jako premiér hlavně on. Stále častěji to však vypadá, že je nejen v této oblasti řízen rozmary komunistů, které výměnou za podporu jeho vlády legitimizoval na celostátní úrovni. Mezinárodní skandál poslance Ondráčka je tak i jeho vizitkou.