Ondráčka: Premiér obklíčil instituce. Je přisátý na veřejných penězích

Končící ředitel Transparency International David Ondráčka (archiv)

Končící ředitel Transparency International David Ondráčka | FOTO: archiv

Ředitel Transparency International David Ondráčka v reakci na zastavení přestupkového řízení ve věci Babišova střetu zájmů tvrdě kritizoval úřady vedené členy ANO. Babiš podle něj instituce obklíčil a úředníci i politici jsou mu loajální.

„Obklíčené instituce (loajální kádry, strach, hrozby, odměny, povýšení). Těžko mohou brzdit premiéra přisátého na veřejných penězích. Nejde jen o média, ale o kontrolu klíčových penězovodů. Zadá si veřejnou zakázku a dotaci dnes, zisk má zítra,“ napsal David Ondráčka na Twitteru v reakci na rozhodnutí úředníků Středočeského kraje.

Již dříve k zastavení napsal: „Překvapit ten krok nemůže nikoho. Silné pochyby nad průběhem řízení kraje trvají (náhlé výměny úředníků, reorganizace). Černošice ukázaly odvahu, ale všechny instituce řízené ANO (kraj, SZIF, MMR, MPO…) drží pevně lajnu. Jde ještě o nezávislá rozhodnutí?“

Šéf TI narážel na to, že těsně předtím, než na krajský úřad Středočeského kraje Babišův případ dorazil, došlo tady k bleskové a utajené reorganizaci bez jakéhokoliv důvodu. Podle kritiků bylo důvodem to, aby se kauza dostala k „těm správným“ úředníkům. Středočeský kraj vede hnutí ANO, hejtmankou je Jaroslava Pokorná Jermanová, která sama figuruje v několika kauzách.

Černošický městský úřad se střetem zájmů Andreje Babiše začal zabývat na základě informací od Transparency International.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]