Ondráčka: Státní zástupci se za zbabělý krok Pavla Zemana stydí

David Ondráčka (ČTK)

David Ondráčka | FOTO: ČTK

Ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka se ostře vyjádřil ke zdůvodnění rozhodnutí nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který v červenci odmítl podat správní žalobu týkající se Babišova střetu zájmů kvůli ovládání médií. Závěr krajského úřadu, že premiér ve střetu zájmů není, NSZ výslovně označilo za nesprávný. Na dokument dnes upozornil server Neovlivní.cz.

„Po prostudování všech relevantních podkladů lze dospět k závěru, že obviněný z pozice zakladatele a obmyšleného svěřenského fondu a na podkladě pravidel fungování svěřenského fondu v jeho Statutu disponuje prostředky, díky nimž fakticky a nepřímo (prostřednictvím svěřenského správce a Rady protektorů) vykonává v obchodních korporacích provozující média rozhodující vliv. (…) Rozhodnutí správního orgánu je nesprávné,“ stojí v dokumentu ze 17. července, který podepsal Zemanův podřízený, státní zástupce Zdeněk Snášel.

Na tato slova zareagoval Ondráčka, který se Babišovým střetem zájmů dlouhodobě zabývá. „O to víc nedává smysl rozhhodnutí Pavla Zemana neposlat kauzu k soudu. Ten by se s ní meritorně popral, téměř jistě by došel ke stejnému věcnému závěru, ale hlavně by šlo o verdikt nezávislého soudu. Dostávám vzkazy od státních zástupců, že se za zbabělý krok Nejvyšího státního zástupce Pavla Zemana stydí a nechápou ho,“ uvedl na sociálních sítích.

Zeman své rozhodnutí nepodat žalobu zdůvodnil minulý měsíc tím, že pro tento postup neshledal závažný veřejný zájem. Samotný fakt, že se v daném případě jedná o významného představitele veřejné moci, podle něj nezakládá závažný veřejný zájem na soudní přezkum správního rozhodnutí.

Správní řízení se týkalo údajného Babišova přestupku proti zákonu o střetu zájmů. Premiér čelil podezření, že stále ovládá média spadající pod holding Agrofert. Krajský úřad ale loni dospěl k názoru, že přestupek se nestal a řízení pravomocně zastavil. Nejvyšší státní zástupce ještě mohl jeho rozhodnutí zvrátit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]