Ondřej Trojan o ohroženém festivalu Slavonice: Výpadek financí je demotivující

Ondřej Trojan (Pavel Hofman)

Ondřej Trojan | FOTO: Pavel Hofman

Režisér Ondřej Trojan poskytl deníku FORUM 24 rozhovor o festivalu, který se každoročně koná ve Slavonicích. Letos ale získal mnohem méně peněz od Státního fondu kinematografie – a Trojan popisuje, co to pro organizaci znamená.

Co pro rozpočet festivalu znamená výpadek financí ze Státního fondu kinematografie?

Já to vezmu zeširoka: Předně bych chtěl zdůraznit, že když se po třech ročnících konečně prokoušete k tomu, aby vaši práci začal brát Fond kinematografie, respektive jeho Rada, která o dotacích rozhoduje, vážně a zařadí vás po bok menších festivalů, které si zaslouží státní podporu, je těžké se smířit s tím, že vás najednou hoděj do jinýho pytlíčku a seberou vám veliký kus financí, aniž by se Slavonice Fest svoji dramaturgií nějak změnil. My jsme mým prostřednictvím neudělali nic víc a nic míň, než že jsme o tomto stavu informovali přes web a sociální sítě naše festivalové publikum, protože finanční výpadek je pro náš rozpočet fatální a vzhledem k času, který je potřeba pro přípravu festivalu, destruktivní a demotivující. My už nemáme co z rozpočtu seškrtat, aniž bychom zásadně nepoškodili festival samotný. Tedy buď se nám povede během krátké doby tuto díru zalepit z jiných zdrojů, nebo to zabalíme.
Na druhou stranu je třeba říct, že pokud se měšec, ze kterého Rada Fondu dotace rozděluje, několik let nemění a zároveň rok od roku rostou náklady na pořádání filmových festivalů, tak někde prostě musejí začít škrtat. Kdybych seděl na jejich místě, zachoval bych se podobně nebo stejně.
Mě naštvalo zdůvodnění Rady Fondu pro tak radikální seškrtání dotace právě pro náš festival. Proto jsem při komunikaci s naším publikem zvolil vůči Radě lehce uštěpačnou formu. Už u prvního ročníku o nás jistý expert přes festivaly napsal větu, že jde o akci, kdy si chce Trojan udělat za státní peníze ve Slavonicích mejdan. Tahle nálepkující, nehorázná a podlá kravina rezonovala letos opět v hodnocení experních analýz od lidí, kteří o Slavonice Fest nikdy nezavadili. (Dva experti, kteří hodnotili náš festival pro rozhodnutí o udělení dotací Státním fondem kinematografie, na něm nikdy nebyli. Z celého Fondu byl na Slavonice festu za těch 5 let jen loni pár dní jeden člověk, pozn. Barbary Trojanové.)

Kolik let jste peníze z Fondu dostávali? Byly někdy nějaké reakce nebo indicie, že něco není dle Rady v pořádku?

Po třech ročnících se ty na webu Fondu kinematografie veřejně dohledatelné částky začaly blížit pokrytí deseti procent celkového rozpočtu, vždy jsme ovšem žádali o dvojnásobek, který by nám vytvořil polštář pro rozvoj a stabilizaci festivalu, na kterém jsme v prvních ročnících krutě finančně vykrváceli. Rada se každý rok z jedné třetiny obměňuje a každý rok si nalinkuje krátkodobou strategii ve všech okruzích, kde je naše kinematografie podporovaná dotacemi, což je zejména vlastní výroba filmů. Obsahově nelze strategii Rady pro letošek nic vyčíst. Vše je čisté, korektní a transparentní. Jen jsem si prostě myslel, že ten jejich škatulkující pytlík “festivalu lokálního významu” už máme za sebou.

Jak budete situaci řešit?

Festival se financuje z velkého množství zdrojů. Kolik jen nám sponzorsky pomáhá subjektů ať už finančně, nebo technikou, nápoji a podobně! Samozřejmě vypomáhá i město Slavonice. Ale bez opravdu velkého partnera nelze tak velkou akci zafinancovat bez dotací. My doufáme, že se k této situaci nějak pěkně postaví Jihočeský kraj. Na první ročník nám poskytl dotaci šedesát tisíc, tedy částku asi tak na rozpočet hasičského candrbálu. Koneckonců je to i apel Rady Fondu, aby se zapojily i instituce z místa konání. A třeba se nám ještě ohlásí i nějací soukromí partneři.

Máte již nějaké reakce na dopis, který jste zveřejnili?

Spousty, ze všech koutů naší republiky, odkud jezdí naši diváci na náš “lokální festiválek”, i když to mají mnohem blíž na festivaly, které jsou “správnější” a konají se v podobném termínu. Za to divákům moc děkujeme, přestože už asi ani nejde přijít s nápadem, který jsme ještě nevytěžili.
Jestli by mě něco hodně mrzelo, kdybychom byli nuceni to skutečně zapíchnout, tak je to právě těch pět let budování něčeho jiného, než jsou přes kopírák podobající se festivaly se zázemím vybavených kinosálů v aglomeracích či lázeňských městech. Právě kvůli našemu publiku, které nám vždy dodá motivaci a sílu do dalšího ročníku. Já si prostě za naší koncepcí stojím. Kdyby nefungovala, diváci i naši partneři by se k nám už dávno obrátili zády.

A nemohu se nezeptat – už se na sociálních sítích objevily spekulace, že to souvisí s vašimi politickými postoji, pane Trojane. Vím, že nic takového nelze dokázat, ale přece jen, co si o tom myslíte?

To je čirá pitomost. V radě Fondu sedí inteligentní a respektované osobnosti, které by se k ničemu takovému, nota bene en bloc nikdy nesnížily.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]