Ondřej Vetchý: Demokracie je o naprosté osobní odpovědnosti

Ondřej Vetchý (F24)

Ondřej Vetchý | FOTO: F24

Herec Ondřej Vetchý se v České televizi svěřil, že když nemohl hrát kvůli zavřeným divadlům, pracoval jako dělník v lese. Pomáhal tak prý nahradit chybějící zahraniční pracovníky. Debata se ale stočila i k názorům herce na naši aktuální situaci a samou podstatu demokracie. „Demokracie je o naprosté osobní odpovědnosti,“ řekl Ondřej Vetchý. Podle něj je aktuální stav České republiky způsoben také tím, že lidé byli po roce 1989 příliš naivní a že estébáci využili situace.

Současný stav České republiky je podle něj zaviněn nejen určitou naivitou po roce 1989, ale i tím, že estébáci a bolševici využili situace. „Byl jsem mladý a říkal jsem si: To je, jako bychom všichni vylezli z kriminálu. Někdo si s dovolením nas*al do bot víc, někdo míň, ale všichni jsme byli v kriminále. Pojďme uplatňovat stejný metr na všechny, buďme velkorysí, dejme všem lidem šanci. My nevěděli, že jsou tady estébáci, kteří mají know-how, mají peníze, kteří už jsou na to připraveni. Tak naivních lidí jako já byla asi velká většina. A potom, když to těm gangsterům prošlo, demokracie byla pro lidi floskule, a my místo abychom se doučili, kým jsme a proč takoví jsme, tak jsme se hned unifikovali v tržním mechanismu Evropy a nevrátili se ke svým kořenům. Teď nám chybějí,“ vysvětlil Ondřej Vetchý.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Dále také řekl, že velkým problémem jsou dezinformace a hybridní válka. Lidé prý neradi přijímají dobré zprávy, zatímco těm špatným věří ihned. Ohradil se také proti útokům na Českou televizi. „Kdo napadá veřejnoprávní instituce, z mého pohledu ohrožuje podstatu demokracie, protože je vnímám jako pilíře demokracie v České republice,“ konstatoval herec.

Nejen v souvislosti s kulturou také řekl, že lidé nemají kolektivní vědomí a nezajímají se o historii a naopak věří populistům a ochotně se nechávají manipulovat. „Jako bychom neměli jako národ kolektivní vědomí. Z mnoha důvodů. Nezajímáme se o historii, nezajímáme se o současnost, věříme populistickým kecům, věříme lidem, kteří nás chtějí zmanipulovat, probíhá tady hybridní válka. To všechno vede k tomu, že jsme přišli o schopnost vnímat se jako entita, která vychází z historických zkušeností a na jejich základě se posouvá dál,“ uzavírá Ondřej Vetchý.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]