Ondřeji Neffovi se nezdá správné psát o tom, že na Primě prý porušují novinářský kodex

Ondřej Neff se na Neviditelném psu pustil do serveru Echo24, protože ten referuje o objevu jiného serveru – HlidaciPes.org.

Podle Hlídacího psa TV Prima prý nařídila redaktorům, aby informovali o uprchlících negativně, což se dokládá anonymními svědectvími z redakce a dlouhodobou analýzou vysílání. Neffovi se to nelíbí. Píše: „Z článku čiší aktivistický duch denunciace. Prima je soukromá televizní stanice a má právo na názor. To, že migrační krize je problém a hrozba, není vynález TV Prima, je to pohled sdílený autoritami od vlád a politických stran až po nezávislé analytiky, jako je třeba Petr Robejšek. Z článku to udavačství trčí jako šídlo z pytle. TV Primu je třeba pranýřovat, jelikož nesdílí Ten Jediný Správný Pohled.“

Pak pokračuje: „To veřejnoprávní média, ta jsou v lati. Když poslouchám veřejnoprávní rozhlas, tak vím, co je správné si myslet a co je populismus a nahnědlá xenofobie.“

Sami jsme o tomto případu psali ZDE.)

Takový názor je dost nepochopitelný. Ať si Prima samozřejmě vysílá, co chce a má názor. Jak se ale někdo může zastávat praxe, kdy nějaké vedení řekne svým novinářům, že se pár měsíců bude kašlat na novinářský kodex? Je jedno, jestli jde o uprchlíky, nebo o sklizeň brambor. To se nedělá. Stěžovat si, jak to pak Neff dělá, že realitu deformují mediální rady a „aktivistické spolky“, je v takové souvislosti dost mimo.

Atmosféra, kdy novináři žijí ve strachu a poslouchají své šéfy, aby nepřišli o práci a odvádí tak jinou práci, než by odvedli svobodně, je otřesná. Srovnávat pak mediální rady veřejnoprávních médií s někdejší komunistickou cenzurou je přímo opak pravdy.

Proč tedy třeba Neff v rámci svobody slova nepíše objektivně o tom, co se stalo z médií, do kterých sám píše, poté, co je koupil Babiš? Ta totiž zcela selhávají, protože se stala nástrojem oligarchy, který si díky síle peněz upravuje politiku a veřejné mínění podle svých mocenských ambicí.

Proč musíme takové samozřejmosti říkat zkušenému novináři a spisovateli, který byl slavný autor už v době, kdy mi soudružky učitelky dávaly na základce diktáty? To opravdu není možné se někdy zastat kolegů z oboru, kterým šéfové šlapou na krk?

Bláznivá doba.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner