VIDEO: Plná Letná žádala Babišovu demisi, nebo konec jeho střetu zájmů

AUTOR: Milion chvilek pro demokracii

Když se v červnu na Letné sešly stovky tisíc protestujících, kteří nesouhlasí s panováním Andreje Babiše a Miloše Zemana, doufaly ve změnu. Ta skutečně nastala, premiér už není trestně stíhaný kvůli Čapímu hnízdu. Objevilo se však mnoho dalších otazníků, které konec stíhání provázejí, a prezidentovo prohlášení, že by v případě Babišova souzení stejně udělil abolici. Milion chvilek pro demokracii tak uspořádalo další demonstraci, kterou organizátoři slibovali už v červnu. 

Pavel Hofman

Milion chvilek požaduje, aby Babiš buď vyřešil svůj střet zájmů, zbavil se holdingu Agrofert a médií a odvolal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO), anebo aby sám odstoupil. V sobotu spolek na Letné zveřejnil, k jakému datu požaduje splnění ultimáta. Premiér dříve uvedl, že neuvažuje o tom, že by mu vyhověl, důvody demonstrace nechápe.

Prezident Zeman stojí za Babišem a ze Slovenska vzkázal, že Milion chvilek je nedemokratické hnutí a jeho lídr je duševně nenormální.

Spolek Milion chvilek také představil svoji novou vizi, kterou mohou lidé od soboty od 17:11 podepsat na webu www.milionchvilek.cz. Na protestu vystoupili například biskup Václav Malý, signatářka Charty 77 Dana Němcová či Jana Filipová, která Babiše žalovala kvůli výroku o demonstrantech. Soud nepravomocně rozhodl o omluvě, premiér se proti verdiktu odvolal. Demonstraci podpořili také sedláci, kteří přijedou do Prahy na traktorech.

ONLINE:

16:05 – Demonstraci ukončila státní hymna v podání Dana Bárty a zhruba 300 tisíc lidí na Letné.

16:03 – Mikuláš Minář opět všechny vyzval, aby podepsali novou výzvu Milionu chvilek a šířili ji ve svém okolí.

15:52 – Nevidomá dívka zazpívala Modlitbu pro Martu

15:51 – Ivan Trojan poděkoval Milionu chvilek i všem přítomným, že mohl se svými kolegy na takové akci vystoupit. Statisícový dav odpověděl „děkujeme“

15:49 – Bolek Polívka reagoval na transparent „Na Letné to začalo“ a řekl, že doufá, že to na ní i neskončí

15:36 – 12 osobností představilo myšlenky Timothy Snydera. Promluvili Jan Potměšil, Dan Bárta, Daniel Kroupa, Aňa Geislerová, Daniela Kolářová, Bolek Polívka, Ivan Trojan, Vavřinec Hradilek, Bára Hrzánová, Eliška Loumová, Helena Illnerová a Martha Issová.

15:29 – Jaroslav Hutka zahrál svou kultovní píseň Náměšť, která zněla na Letné i v roce 1989. Plná Letná však nenechala hudebníka odejít po jedné písni a vyžádala si přídavek.

15:22 – Předseda Milionu chvilek informoval, že se zástupci spolku setkali s některými opozičními politiky a představil výzvu opozičním stranám

Otevřete se lidem, řekněte jasně koho hledáte a jak se k vám mohou přidat

Přijďte s vizí, srozumitelnou každému člověku. Do 17.11. 2020 zformulujte, kam chce vaše strana naši zemi vést

Vyřešte problém roztříštěnosti hlasů. Je třeba se vyrovnat s volebním systémem, který znevýhodňuje malé strany. Vytvořte tedy koalice, které mohou uspět

15:20 – Mikuláš Minář vyzval všechny přítomné, aby zvážili, jestli nevstoupí do politiky.

15:07 – Slovo dostává Jana Filipová, žena, která vyhrála soud s Andrejem Babišem. Ten lhal, když tvrdil, že jsou demonstranti zaplaceni. „Neudělala jsem nic hrdinského. Nazvala jsem lež lží a důsledně jsem si za tím stála. Pravdu musíme říkat nahlas. Když si ji budeme říkat doma v obýváku, tak nikdy nic nezměníme,“ řekla Filipová.

Tom Rimpel

15:06 – „Za koblihy si nás nekoupíš“ stojí na jednom z transparentů.

15:04 – V České televizi mezi tím Martin Komárek srdnatě bojuje za Andreje Babiše a Milion chvilek označuje za komunisty, když chtějí, aby se Babiš zbavil Agrofertu.

14:49 – Podle policejních odhadů je na Letné přes 200 tisíc lidí a další na ni míří.

14:47 – Jako další promluvila signatářka Charty 77 Dana Němcová, která byla přivítána velkým potleskem. „Právě se vracím z Hradu. Byla jsem poděkovat za to, že máme třicet let příležitost. Ne vždy jsme ji však využili. Dávejme si příště pozor na to, koho budeme volit,“ řekla zaplněné pláni.

14:45 – Termíny následujících protestů, které budou mít kreativnější podobu oznámí Milion chvilek 7. ledna. „Nepolevíme, dokud neodejdete,“ prohlásil Minář. „Andreji Babiši, vyzýváme Vás, abyste ze svého obrovského střetu zájmů vyvodil důsledky a buď jste do konce roku odvolal Marii Benešovou a zbavil se Agrofertu včetně médií, nebo abyste odstoupil z premiérské funkce! Pokud tak neučiníte, ohlásíme 7/1 termín dalších protestů,“ vyzval premiéra Mikuláš Minář.

14:38 – Minář představil novou výzvu, podle níž existují čtyři momenty, kdy se opět půjde do ulic. Podepsat ji bude možné po sedmnácté hodině na stránkách Milionu chvilek.

14:34 – Předseda spolku Milion chvilek poděkoval všem, kdo na Letnou přišli. „Je nás tu minimálně stejně jako minule a další lidé jsou na cestě,“ oznámil Minář. „Andreji Babiši, víme, že o nás řeknete, že jsme na koncertě, nebo že nás platí tajemné síly. Potom je škoda, že jste s námi včera odmítl diskutovat v ČT,“ řekl demonstrantům, kteří začali skandovat „je to srab“. Minář Babiše vyzval, aby všechny výroky zopakoval do jeho očí, jinak je „bábovka“.

repro ČT

14:31 – Stanislav Němec z Asociace soukromého zemědělství ČR odmítl vládu s podporou komunistů i prezidenta, který slouží východním diktaturám. Upozornil také na to, že se lidé opět začínají bát mocných. „Nenechte si namluvit, že za komunistů bylo lépe. Nenechte se koupit za koblihu,“ vyzval Němec nejen účastníky demonstrace.

14:27 – Roll přivítal zemědělce, kteří dorazili na traktorech.

14:22 – Jako první host se představil pomocný biskup pražský Václav Malý. „Politická kultura hrubne, mluví se o rozdělené společnosti. Rozdělují ji ti, kdo používají laciná gesta a podbízí se. V politických výšinách jsou mluvicí hlavy i ti, kteří kumulují moc ekonomickou, politickou a mediální,“ řekl Malý. Podle jeho slov je důležité obnovit ideály a používat svobody, které umožňuje demokratický systém.

14:21 – Roll poděkoval všem, díky nimž mohla dnešní demonstrace vzniknout, včetně novinářů, kteří se nebojí psát pravdu a vědí, že fakta jsou důležitá.

14:17 – „Děkujeme všem, kdo jste se zasazovali o to, aby se tady dalo důstojně žít,“ pronesl Roll. „Předseda vlády řeší místo skutečných problémů své osobní a porušuje demokratická pravidla. Červnová Letná nebyla tečka, ale dvoutečka. Je to běh na dlouhou trať,“ dodal. Zastavení trestního stíhání podle Rolla budí rozpaky. Zmínil také nestandardní chování prezidenta Zemana a slíbenou abolici.

14:15 – Roll požádal o chvilku ticha za oběti boje za svobodu.

14:13 – Demonstraci odstartoval Benjamil Roll, místopředseda a mluvčí Milionu chvilek pro demokracii. Zmínil politiky, kteří akci označili za zbytečnou a připomněl boj za svobodu a demokracii nekončí nikdy.

14:12 – Začíná první blok vystoupení řečníků.

14:06 – V České televizi komentuje dění na Letné bývalý poslanec ANO a „kluk z plakátu“ Martin Komárek, který demonstranty kritizuje. Jako oponenta má třeba Jefima Fištejna. „Vedou nás k poměrům jako v Rusku,“ říká známý publicista. „Podívejte se na ty lidi, jsou snad zralí k agresi?“ a připomíná výroky Andreje Babiše, který varoval před možným napadáním protestujícími.

14:02 – Protestující sledují video, připomínající rok 1989.

13:49 – Akce za pár minut začne a na Letnou stále přicházejí stovky lidí.

13:16 – Organizátoři demonstrace se na poslední chvíli snaží s pomocí lopat odstranit louže, které na pláni zbyly po nedávných intenzivních deštích. V okolních ulicích se připravují na demonstraci policisté. „Desítky policistů budou v průběhu celé demonstrace dohlížet na bezpečnost všech účastníků a plynulost silničního provozu,“ uvedla pražská policie na twitteru.

13: 04 – Svůj příspěvek dodal i Dopravní podnik. Metro jezdí v intervalech kolem minuty a půl, což je o víkendu téměř zázrak.

12:50 – Na Letné už najdete i stánek s časopisy Revue FORUM. Aktuální číslo nabízíme se slevou, starší vydání jsou zcela zdarma. Těšíme se na vás.

12:29Krátce po poledni, tedy dvě hodiny před ohlášeným začátkem protestu proti premiéru Andreji Babišovi, na pražské Letenské pláni čekaly na zahájení protestu spolku Milion chvilek desítky lidí. Další přicházeli od metra, jiní využili možnosti prohlédnout si u místa protestu výstavy spojené s 30. výročím sametové revoluce. Na místě už je podle zpravodajů ČTK připraven také kamion záchranné služby se zdravotníky. Na obdobné akci Milionu chvilek se Letné v červnu sešlo čtvrt milionu lidí. Protest tak byl zřejmě největší demonstrací od roku 1989.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner