Sečteno. Petr Pavel vyhrál o sedmnáct procent. V zahraničí získal drtivou převahu 95 procent

Nově zvolený prezident Petr Pavel (Veronika Chválková, Pavel Hofman / FORUM 24)

Nově zvolený prezident Petr Pavel | FOTO: Veronika Chválková, Pavel Hofman / FORUM 24

Po sečtení všech hlasů suverénně vyhrál generál Petr Pavel. Andrej Babiš zaostal takřka o sedmnáct procent, tedy skoro o milion hlasů. Zbývá již sečíst pouhou setinu okrsků. Drtivou prohru utrpěl Babiš zvláště ve volbách mezi krajany v zahraničí. Tam získal jen 4,8 procenta. VOLBY JSME SLEDOVALI V ON-LINE REPORTÁŽI.

Po sečtení všech hlasů je jasné, že Petr Pavel získal přízeň 3 358 926 voličů, což představuje 58,32 procenta. Andrej Babiš dostal 2 400 271 hlasů, tedy 41,67 procenta. Volební účast byla 70,25 procenta oprávněných voličů.

Generál Petr Pavel zvláště drtivě vyhrál volby mezi Čechy hlasujícími v zahraničí. Získal od nich 95,2 procenta hlasů. Pro expremiéra Andreje Babiše (ANO) hlasovalo v cizině 4,8 procenta voličů. Volební účast činila 80,3 procenta. Pavel obdržel 21 835 hlasů, o zhruba 13 000 hlasů více než v úvodním kole. Babiše volilo 1097 Čechů hlasujících v cizině. Bylo jich přibližně o 450 více než před dvěma týdny. K finále prezidentských voleb přišlo na ambasádách 23 000 voličů, o zhruba 7000 více než k prvnímu kolu.

Prezidentský kandidát Petr Pavel ve svém volebním štábu při sledování výsledků prvního kola prezidentských voleb. (ČTK / Šimánek Vít)

Hlasy voličů ve druhém kole letošních prezidentských voleb v Královéhradeckém kraji nejrychleji sečetli v Kunčicích na Hradecku. V obci zvítězil Petr Pavel s 58,45 procenta odevzdaných hlasů, Andrej Babiš získal 41,54 procenta hlasů.

Volební účast ve druhém kole prezidentských voleb se dvě hodiny před polednem pohybovala nejčastěji kolem 60 procent, a to napříč celou republikou. Podle volebních komisí bude celková účast zřejmě vyšší než v kole prvním. Ve stejnou dobu před dvěma týdny dosahovala účast 50 až 55 procent a celkově přišlo o budoucí hlavě státu hlasovat v prvním kole 68,24 procenta voličů, což bylo zatím nejvíc v prezidentských volbách. Volby dosud neprovázejí žádné větší problémy či incidenty. Hlasovat lze ještě do 14:00, pak se začnou sčítat hlasy. 

Nově zvolený prezident bude slavnostně inaugurován ve Vladislavském sále Pražského hradu pravděpodobně 9. března. Termín bude ještě upřesněn. Zemanovo volební období končí po deseti letech 8. března 2023. Nový prezident odříká a následně podepíše slavnostní slib: „Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.“ Poté se ujme na následujících pět let prezidentského úřadu.

VOLBY JSME SLEDOVALI V ON-LINE REPORTÁŽI:

 • ONLINE z prezidentské volby končí

  Online přenos deníku FORUM 24 skončil s vyhlášením výsledků. Děkujeme vám za pozornost, kterou jste nám po oba dva dny věnovali

 • Sečteno. Podtrženo. Rozdíl byl značný

  Po sečtení 100 procent volebních okrsků je jasné, že Petr Pavel získal přízeň 3 358 926 voličů, což představuje 58,32 procenta. Andrej Babiš dostal 2 400 271 , tedy 41,67 procenta. Volební účast byla 70,25 procenta oprávněných voličů.

  Veronika Chválková, Pavel Hofman / FORUM 24
  FOTO: Veronika Chválková, Pavel Hofman / FORUM 24
 • Petr Fiala ve Foru Karlín

  Nově zvolenému prezidentovi Petru Pavlovi přijel do volebního štábu osobně pogratulovat premiér Petr Fiala.

  Veronika Chválková, Pavel Hofman / FORUM 24
  FOTO: Veronika Chválková, Pavel Hofman / FORUM 24
 • Zuzana Čaputová dorazila do volebního štábu Petra Pavla

  Do volebního štábu nového prezidenta Petra Pavla dorazila slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Pozdravila všechny přítomné a pogratulovala Petru Pavlovi ke zvolení.

  FOTO: Veronika Chválková, Pavel Hofman / FORUM 24
  FOTO: Veronika Chválková, Pavel Hofman / FORUM 24
 • Gratulace ze Slovenska

 • V Bruselu zaznamenali rekord

  Rekordní počet českých voličů přišel odevzdat hlasy ve druhém kole českých prezidentských voleb na ambasádu v Bruselu. V jediné volební místnosti v Belgii hlasovalo 1474 lidí, zatímco v prvním kole dorazilo 1269 voličů. Sdělila konzulka Sandra Miholová. V minulých prezidentských volbách v roce 2018 hlasovalo 1108 lidí.

 • Nepředpokládám, že by se to mohlo obrátit

  Volební predikce naznačují, že se vítězem prezidentských voleb stane generál Petr Pavel. „Nepředpokládám, že by se to mohlo ještě obrátit,“ řekl deníku FORUM 24 politolog Ladislav Mrklas. „Vzhledem k tomu, že on byl favoritem po celou tu dobu, tak si myslím, že spíš bude důležité a zajímavé, jak velký ten rozdíl bude,“ dodal.

 • Podle predikce zvítězí Petr Pavel. Má získat přes 58 procent hlasů

  Podle predikce založené na algoritmu společnosti Blindspot zvítězí generál Petr Pavel se ziskem přesahujícím 58 procent. 

  Pavel Hofman / FORUM 24
  Generál Petr Pavel ve volebním štábu.
 • Kunčice na Hradecku mají sečteno. Vyhrál Petr Pavel

  Hlasy voličů ve druhém kole letošních prezidentských voleb v Královéhradeckém kraji nejrychleji sečetli v Kunčicích na Hradecku. V obci zvítězil Petr Pavel s 58,45 procenta odevzdaných hlasů, Andrej Babiš získal 41,54 procenta hlasů. Pavel v Kunčicích zvítězil i v prvním kole volby. 

 • Daniela Kolářová je ve štábu Petra Pavla

  Další z podporovatelů Petra Pavla, herečka Daniela Kolářová, bude sledovat sčítání hlasů ve volebním štábu svého kandidáta.

  Jenny Nowak / se souhlasem
  Daniela Kolářová ve volebním štábu Petra Pavla
 • K Petru Pavlovi přišel Michal Horáček

  Do karlínského štábu Petra Pavla dorazil Michal Horáček.

  Jenny Nowak / se souhlasem
  Michal Horáček přichází do volebního štábu Petra Pavla
 • Pavel Fischer je v Karlíně

  Ve volebním štábu Petra Pavla v Karlíně bude sčítání volebních výsledků sledovat i Pavel Fischer, který mu po prvním kole vyjádřil podporu.

  Pavel Hofman / FORUM 24
  Pavel Fischer ve volebním štábu Petra Pavla
 • Hlasování skončilo, začíná sčítání hlasů

  Volební místnosti se právě definitivně uzavřely. Začíná sčítání odevzdaných hlasů. Zanedlouho budou známy předběžné výsledky. Definitivní výsledky lze očekávat během pozdního odpoledne.

 • Příjezd Petra Pavla do volebního štábu

  Zdroj: Vojtěch Laštůvka / FORUM 24

 • Petr Pavel přijel do svého štábu

  FOTO: Pavel Hofman / FORUM 24
  FOTO: Pavel Hofman / FORUM 24

  Prezidentský kandidát Petr Pavel dorazil do svého volebního štábu v Karlíně.

 • Někteří krajané v zahraničí ujedou kvůli volbám i stovky kilometrů

 • V Jeseníkách bude někde účast přes 100 %

  V některých horských obcích a střediscích v Jeseníkách dosáhla volební účast již v pátek večer sta procent. Postarali se o to rekreanti, kteří do zdejších volebních místnosti zamířili v pátek, ale také dnes, s voličskými průkazy. Například v Ostružné na Jesenicku, kde mají 357 vlastních voličů, odvolilo již dnes před polednem 570 lidí. Podobná situace je například i v Branné na Šumpersku. I tam už volební účast překročila v součtu sto procent. Lidé při pobytu na horách míří do volebních místností pěšky, ale i na běžkách.

 • Generál Pavel dorazí do volebního štábu zhruba ve 14 hodin

  Generál Petr Pavel dorazí do svého volebního štábu zhruba ve 14 hodin. Krátce se pozdraví s médii a uchýlí se do útrob komplexu Forum Karlín, kde bude sledovat průběžné sčítání hlasů. Až bude rozhodnuto, vystoupí před médii znovu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články