Petr Fiala suverénně obhájil funkci předsedy ODS. Ve vedení je Stanjura, Vondra, Vystrčil, Kupka a Baxa

AUTOR: ODS

Občanská demokratická strana dnes opět zvolila Petra Fialu svým předsedou. Získal 470 z 505 platných hlasů, tedy ohromnou většinou delegátů kongresu. „Na příštím kongresu bude ODS silná vládní strana,” slíbil po vyhlášení volby Petr Fiala. Dramatická volba prvního místopředsedy nakonec dopadla po nezvolení Alexandry Udženiji vítězně pro Zbyňka Stanjuru. Ve volbě získal 322 z 500 odevzdaných hlasů. Udženija získala pouze 217 z 434 platných hlasů. 

Dalšími místopředsedy delegáti kongresu večer zvolili tyto kandidáty:

Martin Baxa 338 hlasů

Martin Kupka 405 hlasů

Alexandr Vondra 443 hlasů

Miloš Vystrčil 432 hlasů

Delegáti přitom odevzdali 487 platných hlasů.

Petr Fiala přednesl sebevědomý a optimistický projev 

Předseda ODS Petr Fiala ve svém kandidátském projevu na obhajobu funkce přirovnal premiéra Andreje Babiše (ANO) s jeho Národním investičním plánem k baronu Prášilovi. Vláda podle něj v posledních letech zpronevěřila příležitosti plynoucí z ekonomického růstu. Fiala podle očekávání zůstal jediným kandidátem na předsedu občanských demokratů, kterým je od ledna 2014.

Fiala delegátům řekl, že ho zneklidňuje, s jakou samozřejmostí veřejnost přistupuje na pojmy, které vláda používá v souvislosti se svým plánem investic za osm bilionů korun zveřejněným koncem loňského roku. Podle Fialy nejde o plán investic, ale maximálně o náhodný investiční seznam. „Nemůžete slíbit každému všechno, ale každému to podstatné,“ popsal svůj odlišný přístup Fiala.

Babiš ve svém novoročním projevu uvedl, že kdyby byl  kouzelníkem Harrym Potterem ze známé knížky, stalo by se Česko novým Švýcarskem. „Ani ten Harry Potter s kouzelnou hůlkou, ve kterého by se rád proměnil náš premiér, by si s takovým ‚plánem‘ nevěděl rady. To jiná postava, totiž baron Prášil, by s tím žádný problém neměl, jenže víte, jak to s těmi barony Prášily je,“ řekl Fiala.

Šéf ODS se vyslovil pro slušnou a demokratickou politiku. Pokud by se ODS ujala vlády, slibuje Fiala zdvojnásobení investic do dopravní infrastruktury tak, aby dosáhly tří procent HDP. Investice do školství by měly stoupnout na pět procent HDP, do výzkumu a inovací by mělo jít jedno procento. „Místo marketingových seznamů máme skutečný investiční plán,“ konstatoval. Fiala chce snížit a zjednodušit daně. Strana se chystá odpoledne představit podrobnosti své kampaně „Země, která vítězí“.

Fiala také vyzdvihl, že ODS se od posledního kongresu podařilo vyhrát volby do Senátu. „Udělali jsme z něj silnou a užitečnou pojistku demokracie proti polokomunistické vládě,“ uvedl. Občanští demokraté by podle něj před dvěma lety nevěřili, že dosáhnou na funkci předsedy Senátu, kterou nyní zastává Jaroslav Kubera (ODS).

()

Poté, co delegáti odmítli Alexandru Udženiju jako první místopředsedkyni, musela strana improvizovat a na téměř dvě hodiny kongres přerušit, aby našla další kandidáty. Nakonec jako liberálního zvedli nominaci i Pavla Novotného, který přítomným delegátům nejprve vynadal. „Podívejte se, k**va, jakou práci prodává Babiš,“ řekl s tím, že oni přitom v mediální prezentaci prozatím pokulhávají. Jako příklad uvedl „bezvýznamné Řeporyje“, kde je starostou, a které se kvůli plánovanému zřízení památníku vlasovců dostaly i do velkého množství světových médií.

I přes značnou pozornost byl jako dvojka strany, s přímluvou samotného šéfa, nakonec zvolen šéf poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura. První místopředseda občanských demokratů získal v tajné volbě hlasy od 322 delegátů z celkového počtu 502 hlasujících. „Mojí ambicí je vyhrát volby a sestavovat příští vládu. K získání nevoličů a voličů jiných parlamentních stran potřebujeme dobrého, přesvědčivého lídra – toho máme a silný program, na kterém pracujeme a vytvoříme ho,“ uvedl během projevu.

Pokud jde o samotnou volbu místopředsedy, přijal Pavel Novotný kandidaturu znovu a přitvrdil. Podle něj nebyla Udženija zvolená, neboť Praha nebyla jednotná. „Tohle by se v Řeporyjích nestalo. Když se něco domluví na třináctce (Praha 13), tak postupujeme jednotně. Kvůli tomu se podle jeho názoru nyní smějí především Piráti, kterým fiasko v průběhu kongresu mělo vynést další tři procenta ve volebních průzkumech. „Smějou se a kouří špeky, tohle bylo strašné.“

Na začátku programu vystoupil zpěvák Dan Bárta, který zazpíval českou hymnu. Petr Fiala přednesl dramatický a optimistický projev zaměřený na ostrou kritiku vlády hnutí ANO a ČSSD s podporou komunistů.

Kongres ODS pozdravili zástupci ostatních demokratických stran

Zdravice poté přednesli i předsedové dalších stran. „Jsme připraveni na spolupráci. I když se na něčem neshodneme, tak věřím, že většina z nás vnímá jako zásadní zbavit Českou republiku agrosocialistické vlády, která se opírá o komunisty,“ řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Musíme společně vyhrát příští parlamentní volby,“ pokračoval dosluhující šéf KDU-ČSL Marek Výborný. „Nebojím se říci, že jsme na jedné lodi, dokonce v jedné kajutě. ODS stejně jako KDU-ČSL hájí konzervativní hodnoty, které nám přišly ještě před pár lety samozřejmé.“ V závěru svého projevu vyzval stranu k další spolupráci.

Že je společnost rozdělená, podotkl i poslední řečník, šéf STAN Vít Rakušan, který mluvil o výsledcích průzkumu společnosti Paměti národa, která ukazuje na to, že polovina lidí by raději žila v dobách před Sametovou revolucí. „Politika nemá být prázdnou schránkou natřenou do těch nejhezčích barev, ale předmětem ideologií. Svoboda je svoboda, estébák estébákem.“ I on v závěru projevu vyzval ke společnému překlenutí případných rozdílů.

Udženija prohrála volbu první místopředsedkyně

Prvního místopředsedu bude sněm ODS v Praze vybírat ve druhé volbě. Dosavadní statutární zástupkyně předsedy Petra Fialy Alexandra Udženija získala 217 z 434 platných hlasů. Neměla protikandidáta. Po vyhlášení výsledků pražská zastupitelka uvedla, že již nebude kandidovat a dá prostor novým lidem. 

Co se týče odpolední volby místopředsedů, v centru zájmu je i nový europoslanec Alexandr Vondra, který se stal skokanem minulých eurovoleb, když byl vykroužkován z patnáctého na druhé místo. Ve straně se od té doby těší velké oblibě, i když v poslední době budí kontroverze jeho kritika současného přístupu k environmentální politice. Vondra se před první volbou prvního místopředsedy kandidatury vzdal.

Stanjura 1. místopředsedou, Novotný vynadal členům ODS

Po neúspěchu dosavadní první místopředsedkyně Alexandry Udženiji ve volbě statutárního zástupce lídra ODS bude na funkci kandidovat šéf poslanců této opoziční strany Zbyněk Stanjura. Do volby půjde také Marie Kubíková, radní pro školství Prahy 6, nominaci přijal i starosta Řeporyjí Pavel Novotný. Nominaci Stanjury oznámil po poradě s regiony staronový předseda občanských demokratů Petr Fiala. Vedení ODS s regionálními lídry se o tom radilo zhruba hodinu na separátním jednání.

Nominaci z pléna dostal i europoslanec Alexandr Vondra, který odmítl kandidovat i v první volbě statutárního zástupce předsedy. Funkce je podle něj ale časově náročná, takže se nedá zvládnout z Bruselu. Znovu ji proto nepřijal a z pódia podpořil Stanjuru.

Fiala při oznámení nominace Stanjury uvedl, že je přesvědčen, že šéf poslaneckého klubu je výraznou osobností ODS. Zdůraznil, že je také jednou z nejvýraznějších osobností Sněmovny, zakládající člen ODS a byl by i dobrým prvním místopředsedou ODS. Stanjura v krátkém projevu uvedl, že chce chránit zájmy střední třídy a ODS chce pomoct dovést k vítězství ve volbách. „Máme na to, vyhrajme volby pro sebe, pro střední třídu, pro Českou republiku,“ uvedl.

Kontroverzní starosta Řeporyjí v proslovu, který měl připraven jako kritický na třetí hodinu ráno, nikoli volební, své stranické kolegy kritizoval za neschopnost prezentovat práci v médiích. Bývalý bulvární novinář mluvil na druhou stranu ale o své loajalitě k Fialovi. Na úvod své provokativní řeči se vyjádřil k překvapivé situaci ve volbě prvního místopředsedy: „Gratuluji venkovu, že nemá ani koule postavit vlastního kandidáta, když tady dělá převrat.“

V projevu Novotný pochválil svou práci na zviditelnění Řeporyjí přes kauzu s plánem na výstavbu pomníku vlasovců. „O vás nepsala půl roku ani regionální příloha Rudého práva,“ řekl delegátům. Klíč k úspěchu ODS podle něj tkví v sebereflexi a odhodlání. „(Předseda ANO Andrej) Babiš nejedná slušně, prodává lež a lejna, ODS má větší potenciál. Máme na to, ale musíme si věřit jako Řeporyje,“ řekl. Svoji řeč uzavřel: „Nevím, jestli tu stranu budu za deset minut opouštět, nebo vést. Obojí zvládnu.“

Podle očekávání se po bok Fialy ve vedení postaví Zbyněk Stanjura. Bývalý ministr dopravy je jedním z nejbližších spolupracovníků předsedy ODS, tudíž jeho zvolení nebylo překvapením.

Opoziční lídři gratulovali Petru Fialovi

Lídři opozičních stran gratulují na sociálních sítích Petru Fialovi k dnešnímu znovuzvolení předsedou občanských demokratů. Zatímco Ivan Bartoš (Piráti), Marek Výborný (KDU-ČSL), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) či Vít Rakušan (STAN) se těší na další spolupráci, předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik popřál Fialovi rozumnou míru ambicí a umění vnímat i názory druhých.

Bartoš uvedl, že se těší na další spolupráci tam, kde se programy ODS a Pirátů potkávají. „A na vysokou míru věcnosti tam, kde se naopak rozcházejí a kde probíhá ona zdravá soutěž politických idejí. Demokracie je diskuse,“ napsal na Twitteru.

Končící šéf lidovců Výborný popřál Fialovi, aby vedl ODS k odvaze a společnému úspěchu, který povede k potřebné změně v Česku. „Za KDU-ČSL se těším na pokračování spolupráce od komunální až po parlamentní úroveň,“ napsal. Na spolupráci i čestné politické souboje se podle příspěvku na Twitteru těší Rakušan.

Pekarová Adamová, která byla jedním z hostů dnešního kongresu ODS, se za TOP 09 těší na spolupráci nejen v senátních volbách. V minulosti se podle ní osvědčila. „Ač nás mnohé odlišuje, nacházíme i řadu průsečíků v programech našich stran a víme, že budoucnost je třeba začít řešit už teď,“ konstatovala.

Aktualizované zpravodajství vzniká s použitím servisu ČTK a s přispěním editorů deníku FORUM 24.

Průběžně aktualizujeme.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]