Piráty dál povede Ivan Bartoš. Prvním místopředsedou je europoslanec Kolaja

Eric Drooker

Předsedou České pirátské strany se na pirátském fóru stal Ivan Bartoš. Křeslo šéfa strany se mu tak podařilo obhájit i přes neúspěch ve volbách. Ve svém povolebním projevu poděkoval protikandidátům i těm, kteří volili. Prvním místopředsedou Pirátů byl pak zvolen místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja, který od svých spolustraníků získal 156 hlasů. Na místopředsednický post poslali Piráti také Hanu Hajnovou, Blanku Charvátovou a Martina Jiránka.

Jednání celostátního fóra Pirátů jsme sledovali ONLINE:

19:20 Celostátní fórum Pirátů skončilo. Děkujeme, že jste sledovali náš online.

19:18 Bývalý poslanec Martin Jiránek byl zvolen čtvrtým místopředsedou strany. Získal 311 hlasů.

18:30 Třetí místopředsedkyní Pirátské strany byla zvolena zastupitelka Prahy 21 Blanka Charvátová. Od svých spolustraníků dostala 213 hlasů.

17:28 Druhou místopředsedkyní Pirátů se stala náměstkyně hejtmana Vysočiny Hana Hajnová. Na celostátním fóru získala 210 hlasů z 663.

16:22 Prvním místopředsedou Pirátů se stal europoslanec Marcel Kolaja. Získal 156 hlasů ze 735. „Děkuji Pirátkám a Pirátům za důvěru! Jako 1. místopředseda strany se budu snažit propojit priority Pirátů na evropské, celostátní a regionální úrovni. Budu nadále prosazovat sociálně-liberální politiku strany, která myslí na budoucnost a nezapomíná na lidi,“ napsal na twitteru.

15:44 Ke gratulacím se připojil i předseda lidovců Marian Jurečka. „Jsem rád, že můžeme pokračovat v započaté spolupráci, která velmi dobře funguje,“ vzkázal na twitteru.

15:40 Bartošovi blahopřál i bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „V loňském roce jste utrpěl hořkou porážku, což je nezbytná zkušenost pro dospělou politiku a budoucí úspěchy. K jejich dosažení Vám přeji hodně sil,“ napsal na twitteru.

15:26 Piráti nyní hlasují o tom, kolik místopředsedů bude strana mít.

15:25 Do druhého kola volby místopředsedů postoupilo šest členů. Nejvíce hlasů získal europoslanec Marcel Kolaja, kterého volilo 523 spolustraníků. Do druhého kola prošel i bývalý poslanec Pirátů a nynější náměstek na ministerstvu pro místní rozvoj Ondřej Profant a místostarosta městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz a ostravský radní David Witosz, který neúspěšně kandidoval na šéfa strany. Dále pak první náměstkyně hejtmana Vysočiny Hana Hajnová, bývalý poslanec Martin Jiránek a zastupitelka Prahy 21 Blanka Charvátová. Naopak nepostoupila třeba neúspěšná kandidátka na předsedkyni Jana Michailidu.

15:10 Ivanu Bartošovi gratulovala také předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) i šéf hnutí STAN Vít Rakušan. „Vím, že to nebylo jednoduché, ale Ivan má teď silný mandát pro působení ve vládě a za to jsem moc rád,“ napsal Rakušan na sociální síti.

15:00 Premiér Petr Fiala (ODS) pogratuloval Ivanu Bartošovi ke znovuzvolení šéfem Pirátů. Ministerský předseda věří, že jejich dosavadní dobrá spolupráce bude pokračovat.

14:42 Senátor Lukáš Wagenknecht nebude usilovat o pozici místopředsedy strany. Po neúspěšné kandidatuře na šéfa strany z volby odstoupil.

14:30 Piráti vybírají místopředsedy v 1. kole volby. Hlasování potrvá do 15:15.

14:27 Byla vyhlášena přestávka, potrvá do 15:10.

14:01 „Zásadní bude konsolidace Pirátské strany do dalších bojů,“ uvedl po znovuzvolení Ivan Bartoš.

14:00 Ivan Bartoš obhájil křeslo předsedy. Získal 662 z 948 hlasů, jeho protikandidáta Lukáše Wagenknechta volilo 265 členů. Bartoš stál v roce 2009 u zrodu Pirátů, v čele strany je s přestávkami přes deset let. Pod jeho vedením se strana dostala do poslanecké sněmovny i senátu, v roce 2019 se strana dostala i do Evropského parlamentu, kde má tři mandáty a rovněž místopředsedu. V Praze má strana primátora.

12:50 Pokračují projevy kandidátů na místopředsedu. Celkově jich je 18.

12:44 Do druhého kola volby předsedy postoupili Bartoš a Wagenknecht. Počty hlasů: Michailidu 285, Bartoš 725, Wagenknecht 484, Witosz 355.

12:42 „Práce v Evropském parlamentu je postavena na vyjednávání a kompromisu, a to samozřejmě i s konzervativními politickými stranami. Když se ohlédnu na poslední dva a půl roku, jde to i bez toho, abychom slevili z našich hodnot. Jako místopředseda bych chtěl přispět k nalezení konsenzu uvnitř Pirátské strany,“ řekl Kolaja.

12:40 Mezi kandidáty na místopředsedy vystoupil europoslanec Marcel Kolaja. Vyzval, aby Piráti prezentovali svoji práci a neustupovali „konzervativnímu mainstreamu“. „Náš koráb narazil ve sněmovních volbách na útes,“ uvedl.

12:30 Volba předsedy se protáhla o pět minut.

11:38 Začaly nominační řeči osmnácti kandidátů na místopředsedy strany, k nim se přidají i neúspěšní kandidáti na šéfa Pirátů, pokud neodstoupí.

11:37 Na celostátním pirátském fóru vystoupil se zdravicí senátor Václav Láska. „Naši zemi už neřídí Agrofert, ale byť demokratická, tak velmi konzervativní vláda. Když jsme opustili směr Peking a Moskva, byla by škoda, kdybychom zaparkovali u Varšavy,“ řekl.

11:32 Piráti v prvním kole vybírají předsedu strany, volit mohou jednu hodinu. Hlasování potrvá do 12:30.

11:31 Wagenknecht upozornil, že názory v Pirátské straně nemají formovat média. „Média chtějí primárně konflikty,“ prohlásil.

11:28 „Musíme být jednotní. Pokud nebudeme, nemá smysl, aby nám volič dával důvěru. Pojďme si udělat doma čisto,“ vyzval Witosz.

11:22 Witosz: „Můj děda byl pasáček krav, který to dotáhl na horníka.“

11:15 „I věci z uzavřeného pirátského fóra čtu v médiích jako citace. Internet má paměť, pamatuje si hodně věcí,“ připomněl Bartoš. „Empatie mezi námi je na bodu mrazu,“ reagoval Witosz.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

11:06 Wagenknecht odpovídal na dotaz, zda Piráti mohou být catch-all party. „Nemůžeme být catch-all party. O to se snažila už jiná strana, která tady vládla osm let a naštěstí už tady nevládne,“ uvedl. Piráti podle něj mají být sebevědomá strana pro liberální voliče. S tím souhlasil i Bartoš. Michailidu v reakci řekla, že koalice se STAN byla označovaná za catch-all party agenturou, která dělala volební kampaň.  „Dokonce říkali: Vy už jste teď establisment. Jsem ráda, že už to tak není, ale netvařme se, že to tak nebylo,“ vstoupila do diskuze.

11:02 Jana Michailidu dostala otázku, co je pro ni ideové jádro strany. „Já bych řekla, že si to ujasníme na ideové konferenci,“ uvedla a odkázala na graf, který vytvořil zakladatel Pirátů.

11:04 Bartoš dostal otázku na to, jak skloubí funkci ministra a předsedy strany. On sám to nevidí jako problém díky tomu, že má podporu řady lidí a že má k dispozici ministerstvo. Je to podle něj o delegaci a práci lidí kolem. „Politik je tak dobrý, o jaký tým se umí opírat,“ doplnil.

10:57 Celostátní fórum pokračuje po krátké přestávce. „Omlouvám se za technické problémy, ale musíme pokračovat, tlačí nás čas,“ řekl Pikal.

10:45 Moderátor celostátního fóra Vojtěch Pikal vyhlásil kvůli technickým problémům s online přenosem přestávku na pět minut. Následně ji musel prodloužit o dalších deset minut. Pokračovat by se mělo v 10:55.

10:38 Pozitivně naladěná byla zdravice šéfa lidovců Mariana Jurečky. Podle něj by se Piráti neměli nechat zlomit neúspěchem ve volbách, jelikož i takovéto věci politika přináší. „Slibovali jsme pozitivní změnu a ta se nám podařila,“ řekl. Popřál Pirátům chladnou hlavu, jednotu i dobrý tým.

10:28 Lukáš Wagenknecht řekl, že se rozhodl kandidovat na předsedu během posledních měsíců. „Hlavním důvodem je budoucnost Pirátů. Chci, aby byla jiná, aby byla dynamičtější. Mohli jsme mít premiéra, máme čtyři poslance,“ prohlásil. Největší výzvou je podle něj prosazení liberálních témat. Zásadní je podle něj pro Piráty svoboda slova, transparentnost, boj za drobné podnikatele nebo sociální politika. Dále je to ekologie, podpora lidských práv a rovných příležitostí.

10:33 Poslední projev měla Jana Michailidu. „Mým hlavním tématem je, že máme ve straně myšlenkový spor. Někteří lidé preferují idealismus a aktivismus a někteří lidé preferují jakýsi pragmatický přístup.“ Podle ní nejsou ve straně všichni členové středově smýšlející. „Máme spoustu lidí, kteří jsou liberálně-středoví, liberálně-pravicoví, ale i liberálně-levicoví,“ prohlásila.

10:23 Mikrofonu se chopil první vyzyvatel Ivana Bartoše David Witosz. „Musím se vám přiznat, že když jsem přijel do Pardubic, že ty baráky jsou tak krásné, že jsem roztrhal svůj projev a vezmu to celé od podlahy,“ řekl v úvodu svého projevu kandidát na šéfa strany.

10:19 „Strana roste a učí se. Jsem si vědom toho, jakých výsledků dosahují naši politici v krajích. Na tom musíme stavět. Na naší odbornosti a na naší odvaze,“ zaznělo v Bartošově projevu.

10:16 Jako první před volbou předsednictva vystoupil předseda Ivan Bartoš. Volby do sněmovny označil za neúspěch. „Já jako předseda za to nesu svůj podíl viny,“ přiznal.

10:10 „Věřím, že i přes nějaké rozmíšky, které jsme mezi sebou měli, se nám podaří se semknout a prosazovat liberální program,“ uvedl host sněmu, šéf STAN Vít Rakušan, který Pirátům popřál jen ta nejlepší rozhodnutí. Pozdrav poslala také šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová s tím, že se sice na všem neshodnou, ale společně hájí demokratické hodnoty nebo ochranu životního prostředí.

10:01 Začalo celostátní fórum Pirátů, kvůli epidemii covidu-19 se koná online.

09:50 Premiér Petr Fiala (ODS) popřál Pirátům úspěšný sněm a dobrou volbu vedení.

Neúspěšná vyzyvatelka Bartoše Jana Michailidu se dostala do povědomí veřejnosti, když se na internetovém fóru strany otevřeně přihlásila k původní komunistické ideologii. „Moje vnitřní přesvědčení je komunistické, ve smyslu původním (demokratickém),“ reagovala na dotaz, který jí položil účastník diskuse Lukáš Doležal.

Křest Týdeníku FORUM (Jan Šibík / FORUM 24)

Michailidu je doktorandkou Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) v oblasti biotechnologie. Aktuálně působí jako vedoucí meziresortního týmu pro návykové chování. V roce 2014 byla místopředsedkyní Pirátů.

Znovuzvolený šéf strany Ivan Bartoš ještě před celostátním fórem Pirátů za své priority označil stabilizaci strany ve vládě, ale také profesionálnější politickou a mediální strategii. Neúspěšný kandidát Lukáš Wagenknecht sliboval, aby se celostátní politika neodrazila do výsledků komunálních voleb. Podle ostravského radního Witosze by Piráti neměli být stranou jednoho muže. „Do poslední chvíle jsem zvažoval, zda do toho půjdu, nebo ne. Tím otazníkem byl Ivan Bartoš. To, že přijal nominaci, mělo zásadní vliv,“ řekl ve středu Deníku.

Celostátní fórum se zabývalo i výsledkem parlamentních voleb, které Piráty sice vynesly do vlády, zároveň ale strana získala pouze čtyři poslanecká křesla. Kvůli epidemické situaci v České republice proběhlo jednání strany online, fyzicky se sešli pouze někteří řečníci a organizační tým.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]