Vondráček a Okamura opět narazili. Sněmovna místopředsedu nevybrala

Radek Vondráček (Zbyněk Pecák / se svolením autora)

Radek Vondráček | FOTO: Zbyněk Pecák / se svolením autora

Poslanci ani ve druhém kole nezvolili chybějícího místopředsedu poslanecké sněmovny. Proti sobě kandidovali bývalý předseda dolní komory Radek Vondráček z hnutí ANO a šéf SPD a někdejší místopředseda sněmovny Tomio Okamura. Ani jeden z nich opakovaně neuspěl. Post tak zůstává nadále neobsazen.

Ke zvolení bylo nutných 93 poslaneckých hlasů. Vondráček v prvním kole dostal 65 hlasů a Okamura 18 hlasů, oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO). Komise vydala 185 hlasovacích lístků, 97 poslanců ale svůj hlas neodevzdalo. Volilo 88 zákonodárců. Situace se nezměnila ani v druhém kole.

()

Předsedkyně poslaneckého klubu ANO a končící ministryně financí Alena Schillerová o Vondráčkovi řekla, že byl v minulém volebním období jednoznačně dobrým předsedou a svoji funkci vykonával svědomitě. Prohlásila, že nezaznamenala jedinou výtku k řízení schůzí.

Místopředseda poslaneckého klubu SPD Radek Rozvoral v projevu na podporu Okamury prohlásil, že je pro toto hnutí nepřijatelné, aby třeba Piráti se čtyřmi poslanci nebo TOP 09 se 14 poslanci měli zastoupení ve vedení sněmovny, zatímco SPD s 20 poslanci nikoli.

Vondráček a někdejší místopředseda dolní komory Okamura neuspěli v klání o funkci místopředsedy sněmovny už na ustavující schůzi před dvěma týdny. Poslanci tehdy zvolili kromě předsedkyně Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) pětici jejích zástupců, a to Věru Kovářovou (STAN), Jana Bartoška (KDU-ČSL), Jana Skopečka (ODS), Olgu Richterovou (Piráti) a Janu Mračkovou Vildumetzovou (ANO). Neobsazená šestá pozice patří podle dohody hnutí ANO, k Vondráčkovi měla však většina v dolní komoře od začátku výhrady.

Jednání sněmovny jsem sledovali ONLINE:

16:40 – Poslanci se věnují dalším bodům programu. Online z jednání sněmovny tímto končíme, děkujeme za pozornost.

16:37Sněmovna ani ve druhém kole chybějícího místopředsedu dolní komory nezvolila. Post tak zůstává nadále neobsazen.

16:35 – Zákonodárci po přestávce na druhé kolo volby místopředsedy opět zasedli v jednacím sále.

16:16 – Poslanci hlasují v druhém kole tajné volby místopředsedy sněmovny. Schůze bude pokračovat v 16:35.

16:07V prvním kole volby šestého místopředsedy nebyl nikdo zvolen. Radek Vondráček (ANO) ani Tomio Okamura (SPD) neuspěli, oba postoupili do druhého kola. Bylo vydáno 185 hlasovacích lístků, odevzdáno jich však bylo jen 88. Vondráčka volilo 65 poslanců, Okamuru jen 18.

16:05 – Jednání sněmovny pokračuje.

15:40 – Sněmovna v tajné volbě vybírá šestého místopředsedu. Jednání bude pokračovat v 16:05.

15:16 – Poslanci začali volit šestého místopředsedu poslanecké sněmovny. Hnutí ANO opět navrhuje bývalého šéfa dolní komory Radka Vondráčka, SPD posílá do boje svého předsedu Tomia Okamuru.

15:15 – Sněmovna schválila program schůze. Poslanci ještě předtím odmítli na program zařadit bod  „Diskuze o nepřijatelných opatřeních souvisejících s covidovou situací, která jsou neúčinná a hrubě porušují práva občanů“, který navrhoval Tomio Okamura.

Dárkové předplatné Týdeníku FORUM (FORUM 24)

15:00 – Poslanci už několik desítek minut diskutují o programu schůze.

14:40Poslanecký klub občanských demokratů povede Marek Benda.

14:15Sněmovna je kompletní, slib dodatečně složili poslanci Jiří Carbol, Pavla Golasowská, Marie Jílková (všichni KDU-ČSL), Josef Flek (STAN) i Margita Balaštíková (ANO), která nahradila svého stranického kolegu a zlínského hejtmana Radima Holiše.

14:00Začala druhá schůze nově zvolené poslanecké sněmovny.

13:50Poslanecký klub hnutí ANO bude chtít ve sněmovně vysvětlení slov předsedkyně dolní komory a šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. Ta nedávno v rozhovoru pro Seznam Zprávy řekla, že je záměrem vlády Andreje Babiše (ANO) předat zemi v co nejhorší covidové situaci.

13:40 – Hnutí ANO opět navrhne na pozici místopředsedy sněmovny Radka Vondráčka. Na tiskové konferenci to oznámila předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

13:25Koalice SPOLU s Piráty a Starosty podle Stanjury představí svůj plán na opatření proti šíření covidu pro příští týdny a měsíce na tiskové konferenci ve středu.

13:20 – Na tiskové konferenci vystupují zástupci koalice SPOLU, předsedové poslaneckých klubů Zbyněk Stanjura (ODS), Marek Výborný (KDU-ČSL) a Jan Jakob (TOP 09). Stanjura neočekává, že by dnes byl zvolen šestý místopředseda sněmovny. „Považuji za málo pravděpodobné, že by ta volba byla úspěšná,“ řekl na tiskové konferenci.

13:00V úvodu druhé schůze by měli dodatečně složit slib poslanci Jiří Carbol, Pavla Golasowská, Marie Jílková z KDU-ČSL a Josef Flek z hnutí STAN. Z ustavující schůze se omluvili ze zdravotních důvodů. Slib má složit také Margita Balaštíková z hnutí ANO, ve sněmovně nahradí hejtmana Zlínského kraje Radima Holiše, který se v závěru ustavující schůze vzdal poslaneckého mandátu.

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (Krajský úřad Jihočeského kraje / se souhlasem)

12:45SPD podá správní žalobu na vládní opatření pro boj s covidem-19, začne sbírat podpisy pod petici. Hnutí zároveň chce, aby sněmovna projednala opatření proti covidu, považuje je za nefunkční. Usilovat bude o bod na řádném jednání i o svolání mimořádné schůze.

12:40 – Předseda hnutí Tomio Okamura se v úvodu vyjádřil k případnému nouzovému stavu. „SPD nepodporuje vyhlášení nouzového stavu, protože ho vláda dříve zneužila. Je nutné vrátit možnost bezplatného testování. Odmítám diskriminaci neočkovaných, má to být svobodná volba všech lidí“ řekl šéf SPD.

12:39 – Na tiskové konferenci před jednáním poslanců vystupuje hnutí SPD.

12:35 – Začátek jednání sněmovny je naplánován na 14. hodinu. Kromě volby šestého místopředsedy na zákonodárce čeká také založení stálých komisí, naplnění výborů členy a stanovení zasedacího pořádku podle příslušnosti k jednotlivým klubům. V návrhu programu je dále například potvrzení částek, které stát vyplatí politickým stranám na úhradu volebních nákladů.

Zdroj: ČTK

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]