Farma Čapí hnízdo byla jako součást Agrofertu nežádoucí. Projekt je dodnes ztrátový, vypověděl svědek

Soudce Jan Šott (ČTK / Šimánek Vít)

Soudce Jan Šott | FOTO: ČTK / Šimánek Vít

Na Městském soudu v Praze pokračuje soudní řízení kauzy Čapí hnízdo kvůli padesátimilionové dotaci, kterou společnost získala. Soudce Jan Šott vyslechne další svědky. K výslechu měla dorazit finanční ředitelka Agrofertu Petra Procházková, z jednání se ovšem omluvila. Šott tento týden avizoval, že závěrečné řeči by mohly zaznít v prosinci. Obžalovaná Jana Nagyová k soudu dorazila na dopolední část, odpoledne se účastní své kampaně v rámci senátních voleb v Jihlavě. Andrej Babiš nepřišel vůbec.

Dopolední jednání proběhlo v krátkosti, jelikož dva ze tří svědků nedorazili. Finanční ředitelka Agrofertu Petra Procházková se soudu omluvila ze zdravotních důvodů a vyslyšena bude tedy v říjnu. Marketingová specialistka Tereza Svěráková podle všeho o dnešním hlavním líčení nevěděla.

Andrej Babiš (profimedia.cz)

Soudce Jan Šott vyslechl tedy pouze marketingového specialistu a grafika Jakuba Antoše, který společně s Terezou Svěrákovou v roce 2013 připravoval balíček propagačních materiálů a inzerci pro Farmu Čapí hnízdo. U soudu řekl, že se v té době domníval, že je Farma součástí Agrofertu, a že vedoucím celého projektu byl Andrej Babiš. Podle svědka měl mít rozhodující slovo a schvalovací funkci. Antoš to odůvodnil například mailovou korespondencí. Andrej Babiš tehdy komunikoval prostřednictvím mailové adresa pod doménou Agrofertu.

Finanční ředitelka Agrofertu Petra Procházková je ve výpovědí svědků často zmiňovaná, jelikož byla zároveň součástí společnosti Farma Čapí hnízdo. Advokát Eduard Bruna ji označuje dokonce za klíčového svědka. Navíc ji zmínil Andrej Babiš ml., se kterým měla v Agrofertu podepsat dokumenty, které ovšem nedokázal blíže specifikovat.

Odpoledne vypovídali autor projektu Čapí hnízdo, architekt Jiří Javůrek a podnikatel Jan Bareš, který pro Andreje Babiše pracoval jako technický zástupce investora. Jiří Javůrek vypověděl, ze Andrej Babiš zamýšlel původně projekt mnohem menší, rodinný. Potom, co mu architekt předložil tento návrh, ale změnil názor a souhlasil.

Jan Bareš bude pravděpodobně vypovídat znovu 17. října, jelikož dnes před soudem zmínil nové informace, ke kterým se chce obhajoba vyjádřit. Potřebuje se na to ovšem připravit. Při své výpovědi dnes y označil Janu Nagyovou v souvislosti s dotací za lobbistku, která je schopná zařídit věci nad rámec podmínek. Zároveň se nechal slyšet, že o podmínce, že se dotace týká malých a středních podniků všichni zainteresovaní věděli. Farma Čapí hnízdo je podle něj ztrátovou společností dodnes a v době, kdy ještě patřila pod Agrofert byla považována za nežádoucí. Takovou informaci se prý dozvěděl například od finanční ředitelky Petry Procházkové. 

Nagyová nyní kandiduje za ANO v Jihlavě v senátních volbách. Dostala se do druhého kola, kde se střetne s předsedou horní komory parlamentu Milošem Vystrčilem (ODS). V případě, že by Nagyová zvítězila, získala by imunitu. Tím pádem by nebylo možné v trestním řízení dále pokračovat. Případ by již nemělo v rukou státní zastupitelství, ale samotný soud, který by musel rozhodnout o dalším postupu.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

V pondělí soudce Jan Šott vyslechl zaměstnance banky HSBC, která v minulosti poskytla úvěr na realizaci projektu Farma Čapí hnízdo. Babišův holding Agrofert se za úvěr zaručil. Filip Koutný, někdejší šéf oddělení finanční správy banky, který dostal výpověď tři měsíce po tom, co u policejního výslechu mluvil v neprospěch Andreje Babiše, potvrdil, že majitelem projektu Farma Čapí hnízdo byl předseda hnutí ANO. Opakovaně mělo na jednáních zaznívat, že jde o „srdeční záležitost pana generálního“. Andrej Babiš výpověď Koutného následně označil za nepravdivou, nevěrohodnou a založenou na domněnkách. 

Čapí hnízdo mělo být původně Babišovým privátním projektem, což se Filip Koutný dozvěděl od finanční ředitelky holdingu Agrofert Petry Procházkové. „Původní informace, kterou jsem od paní Procházkové i od svých kolegů vyrozuměl, byla, že projekt začal jako soukromé sídlo pana Babiše a postupem času se rozrostl na poněkud dramatickou velikost. Tuším, že celkové financování z banky HSBC přesáhlo 450 milionů korun,“ řekl Koutný.

Dění u soudu sledujeme on-line:

 • Soudce Jan Šott ukončil další jednací den

  Soudní líčení bude pokračovat v pátek od 9 hodin.

 • Lobbistka Nagyová podruhé

  “Myslel jsem, že dotaci nedostaneme, že to paní Nagyová nezvládne vylobbovat,” řekl Jan Bareš.

 • Bareš bude pravděpodobně svědčit podruhé 17. října

  Obhájce Bartončík soudu sdělil, že z Barešovy výpovědi vzešlo mnoho nových informací. Žádá tedy, aby byl svědek vyslyšen ještě jednou. Bareš s tím nemá problém.

 • Ukončení pracovního poměru s Tomášem Rakem

  Obhájce se zeptal, zda mu dlužil manažer Farmy Tomáš Rak peníze. Bareš, řekl, že ano. Mělo jít asi o 250 tisíc a jen velmi těžko je od něj dostal zpátky. Dostal je z odstupného, na které měl mít Rak právo po jeho propuštění.

  Andrej Babiš Raka tehdy propustil s okamžitou platností. Podle svědka byla hlavním důvodem výpovědi ztráta důvěry, ke které vedla řada událostí. Například případ s medem, které Rak z Farmy kradl.

  Co konkrétně vedlo k takovému závěru ale neví, řekl státnímu zástupci Šarochovi. Tato změna přišla nečekaně.

 • Lobbistka Nagyová

  Následně označil Janu Nagyovou za lobbistku, kterou je podle něj spíše než odbornicí na dotace. Bareš odpověděl slovem “určitě”, když se soudce Šott zeptal, zda mohla zajistit dotaci i nad rámec podmínek.

 • Až mě vyhodí z politiky

  Bareš měl dohodu s Andrejem Babišem, že dostane podíl nebo odměnu z úspory, které docílí při výstavbě. Úspora dělala po dokončení Farmy asi 10 %. Babiš ho v té době ovšem odmítl a poslal za předsedou představenstva Čapí hnízdo Šlingrem, kterého se dohoda netýkala. Ten mu také nevyhověl.

  Svědkovi Andrej Babiš prý řekl, ať přijde až ho vyhodí z politiky, že budou pokračovat.

 • Všichni věděli, že jde o dotaci pro malé a střední podniky

  Jiří Bareš odpověděl soudci, že všichni zainteresovaní samozřejmě věděli, že se dotace měla týkat malých a středních podniků. Potvrdil, že to věděl i Andrej Babiš.

 • Nagyové to moc nešlo

  Nagyová chtěla být ředitelkou Farmy, ta ale měla správní radu. „Jana Nagyová vystupovala jako šéfová,“ řekl svědek. Pak se podle Bareše ukázalo, že na to nestačí a přestala to dělat. Dále se zabývala už pouze dotací.

 • Oddělení společnosti Čapí hnízdo od Agrofertu bylo účelové

  Když padlo rozhodnutí, že se Čapí hnízdo prodávat nebude, začalo se řešit oddělení společnosti z Agrofertu a Jana Nagyová začala hledat dotace v oblasti cestovního ruchu ještě když bylo Čapí hnízdo součástí Agrofertu. Dále se hledaly způsoby, kterými by šlo n dotaci dosáhnout.

  Jan Bareš řekl, že věděl, že společnost pro dotaci nesplňuje podmínky a informoval o tom Andreje Babiše i Janu Nagyovou. Vyřešilo se to prý jednoduše čestným prohlášením, že to neřekne tisku.

 • Vyškrtnutá Babišova vila

  Při žádosti o dotaci byli upozorněni úřadem na skutečnost, že není možné, aby byla součástí žádosti i Babišova soukromá vila, řekl Bareš. Bylo kvůli tomu potřeba předělat celý rozpočet.

 • Prodej Čapího hnízda

  Jan Bareš vypověděl, že Andrej Babiš zvažoval i prodej areálu, nakonec se ale rozhodl si ho ponechat, protože chtěl umožnit dětem podnikat. Projekt byl podle něj zajímavý, přínosem pro krajinu. A pokud by byl projekt ztrátový i přes pořádání akcí pro veřejnost, rozdíl by Babiš doplatil.

  S Adrianou Bobekovou, dcerou Andreje Babiše, o jejím podnikatelském záměru Jan Bareš nikdy nemluvil.

 • Projekt je dodnes ztrátový

  Projekt je v podstatě dodnes ztrátový a nebylo žádoucí, aby Farma byla součástí Agrofertu. Jan Bareš vypověděl, že tuto informaci získal například od finanční ředitelky Procházkové. V jednání byla i možnost, že by Čapí hnízdo patřilo pod ZZN Pelhřimov.

 • Pronájem od Imoby

  Podle svědka se řešilo, že by si Babiš areál od Imoby pronajímal, ale výše pronájmu by byla nesmyslná. Proto padlo rozhodnutí, že se zde budou pořádat akce Agrofertu.

 • Slepičky a králíčci

  “Babiš chtěl koupit statek, aby mohl dětem ukazovat slepičky,” popsal svědek počátky projektu. Původně chtěl držet farmu v rodinné rovině, ale zamýšlel se i nad možnostmi, jak zapojit veřejnost.

 • Smlouvy na Imobu

  Přestože pracoval přímo pro Babiše jako technický zástupce investora, tak smlouvy byly napsány na společnost Imoba.

  O Čapím hnízdě nikdy nejednal s nikým jiným než s obžalovaným.

 • Soudce vyslechne podnikatele Jana Bareše

  Andreje Babiše i Janu Nagyovou zná od roku 2000. S Nagyovou spolupracoval na Farmě. Vztahy popisuje jako pracovní. Velice dobře zná i manželku Moniku Babišovou, Andreje Babiše ml. viděl několikrát a dceři Adrianě pomáhal přistěhování a při jejím pokusu o podnikání na Farmě.

 • A inženýrka Procházková?

  Javůrek státnímu zástupci Šarochovi odpověděl, že finanční ředitelku Agrofertu Procházkovou v souvislosti se společností Farma Čapí hnízd nezaznamenal.

 • Babiš investorem

  Jiří Javůrek chápal Andreje Babiše jako investora projektu Čapí hnízdo. Při kolaudaci roku 2010 vystupoval ovšem jako zástupce investora Jan Bareš.

 • Babišovi na Farmě

  Jiří Javůrek soudci odpověděl, že neví, zda v té době byli do projektu zapojen Andrej Babiš ml. nebo Adriana Bobeková, děti Andreje Babiše. Manželka Monika Babišová se naopak zapojovala.

  Babišova vila byla součástí projektu od začátku. Řešilo se, zda v ní budou Babišovi bydlet nebo poslouží pro rodinné přátele a důležité hosty.

 • Změna z Imoby na Farmu

  První objednávka, kterou Javůrek dostal, byla od společnosti Imoba z holdingu Agrofert. Později při řešení stavby areálu již na dokumentech stálo jméno společnosti Farma Čapí hnízdo.

  O spojitostech Farmy Čapí hnízdo se společností Imoba nebo vlastnické struktuře Jiří Javůrek ovšem nic neví a ani se o to nezajímal. Javůrek nedokáže říci, zda se v době, kdy došlo k této změně, Andrej Babiš přestal v projektu angažovat.

 • Koncept byl od počátku jasný

  Už od první fáze projektu Javůrek zamýšlel, že areál bude sloužit pro širší veřejnost. První skica obsahovala vše bez ekonomického centra a bez sportovišť.

  Andrej Babiš mu tehdy řekl, že by mělo jít o areál sloužící k rekreaci. V první fázi byl podle svědka z jeho návrhu překvapen, jelikož plánoval mnohem menší projekt. Posléze na něj přistoupil.

 • Jiří Javůrek předstoupil před soud

  Jiří Javůrek projekt Farma Čapí hnízdo navrhl.  Autor podoby farmy u Olbramovic na Benešovsku, architekt Jiří Javůrek popsal vztah s Janou Nagyovou a Andrejem Babišem jako čistě obchodní.

  Javůrek vypověděl, že o projektu jednal s Andrejem Babišem a Čapí hnízdo s ním konzultoval.

 • Trestní řízení pokračuje

  Andrej Babiš ani Jana Nagyová se odpoledního jednání neúčastní.

  Vyslyšeni budou architekt Jiří Javůrek a podnikatel Jan Bareš .

 • Jednání přerušeno

  Pokračovat se bude odpoledne od 12.30 hodin.

 • @agrofert.cz

  Jakub Antoš chápal Babiše jako vedoucího projektu. Na otázku Eduarda Bruny, proč se tak dommníval odpověděl, že Andrej Babiš například komunikoval přes mailovou adresu @agrofert.cz.

  Soudce Šott svědkovi předložil mailovou komunikaci mezi ním a Svěrákovou, ve které měl potvrdit identitu “velkého šéfíka”. Antoš odpověděl, že takto přezdívali Andreje Babiše.

 • Babiš bez vizitky

  Antoš řekl, že zpracovával vizitky pro pana Šlingra, pana Gavendu. Pro Andreje Babiše vizitku nezpracovával.

  Cílem zakázky bylo podle Antoše přilákat na Farmu Čapí hnízdo klientelu.

 • Platila za zakázku opravdu Farma Čapí hnízdo?

  Podle Antoše byla zakázka placena z účtu Farmy Čapí hnízdo. Přesvědčen o tom ale není.

  Tuto zakázku zpracovával v průběhu roku 2013. Následně spolupráce s Agrofertem pokračovala dalšími grafickými zakázkami pro společnost Imoba.

 • Babiš byl iniciátorem celé akce

  Antoš řekl, že Andrej Babiš měl rozhodující slovo a schvalovací funkci, jak by měl vypadat marketingový výstup, který Antoš a Svěráková tvořili. Usoudil tak na základě jednání a průběhu domlouvání podmínek a konceptů.

 • Svěráková o líčení nevěděla

  Jakub Antoš potvrdil, že svědkyně Tereza Svěráková, která se nedostavila, o dnešním výslechu nevěděla.

 • Vyslyšen bude marketingový specialista a grafik Jakub Antoš

  Jakub Antoš a Tereza Svěráková připravovali sedm propagačních materiálů, inzerci a webové stránky. Na začátku 2013 ho kolegyně Svěráková oslovila kvůli přípravě propagačního balíčku pro Farmu Čapí hnízdo. Pak byla jednání, která vedla Svěráková. Antoš při nich nebyl.

  S Andrejem Babišem se setkal při jednání pouze jednou, a to v restauraci Columna, kde spolu řešili návrh grafického a marketingového balíčku. Antoš řešil grafickou část a realizaci zakázky. Svěráková řešila komunikaci a texty.

 • Líčení pokračuje

 • “Paní Procházková je naprosto klíčový svědek,“ řekl Bruna

  Petra Procházková by měla být podle Eduarda Bruny klíčovým svědkem, jelikož byla ekonomickou ředitelkou a tudíž by měla mít přehled o celém průběhu procesu.

 • Soudce Šott přerušil jednání

  Řízení bude pokračovat od 10.15 hodin.

 • Svědkyně se nedostavily

  Svědkyně Tereza Svěráková ani Petra Procházková se dnešního plánovaného výslechu nezúčastní. Procházková se z jednání se omluvila ze zdravotních důvodů. Svěráková se neomluvila a potom, co ji kontaktoval soud řekla, že o hlavním líčení nevěděla.

 • Soudní řízení pokračuje

  Na programu dne jsou výslechy dalších svědků, mezi kterými by měla být i finanční ředitelka Agrofertu Petra Procházková.

  Obžalovaná Jana Nagyová dorazila na dopolední část jednání, Andrej Babiš se nakonec nedostavil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články