Otec říkal, že Čapí hnízdo kupuje, prohlásil před soudem Babišův syn. Nagyovou prý vůbec nezná

Andrej Babiš mladší u Městského soudu v Praze (ČTK / Vondrouš Roman)

Andrej Babiš mladší u Městského soudu v Praze | FOTO: ČTK / Vondrouš Roman

Andrej Babiš mladší vypovídá u pražského městského soudu v kauze Čapí hnízdo. O dotační kauze svého otce, bývalého premiéra a předsedy opozičního hnutí ANO, Babiš junior tvrdí, že sehrál roli bílého koně a že areál Čapí hnízdo byl od počátku projektem jeho otce. Zároveň trvá na tom, že ho otec nechal v roce 2017 unést na Krym, aby mu zabránil podat svědectví ohledně převodu akcií Farmy Čapí hnízdo. Obžalovaný Andrej Babiš si výpověď svého syna poslechnout nepřišel, přítomna nebyla ani Jana Nagyová (dříve Mayerová).

Syn expremiéra Babiše předstoupil před soud krátce před desátou hodinou dopoledne. Soudci Janu Šottovi řekl, že bude vypovídat. Spoluobžalovanou Janu Nagyovou podle svých slov vůbec nezná a nemá s ní nic společného.

Andrej Babiš mladší u Městského soudu v Praze (ČTK / Vondrouš Roman)

„Otec ze mě neudělal jen bílého koně, udělal ze mě blázna a další věci. Jak vidíte, jsem v dobrém rozpoložení a tak to bude před soudcem,“ řekl syn expremiéra novinářům už při příchodu k soudu, kde probíhá proces nad jeho otcem v kauze Čapí hnízdo. Babiš mladší potvrdil, že bude vypovídat v neprospěch svého otce.

„Akcie jsem nepodepsal, ale podepsal jsem nějakou smlouvu. Hodlám to zopakovat. Proč ne,“ řekl Andrej Babiš mladší po příchodu k budově soudu. „Dnešek je pro mě osobní výhra,“ doplnil.

Soud se zabýval dobou podpisu zmíněné smlouvy v Agrofertu za přítomnosti finanční ředitelky Procházkové. Andrej Babiš ml. uvedl, že ji podepisoval v letech 2010 nebo 2011. Smlouvy týkající se akcií Farmy Čapí hnízdo však byly podepsány na přelomu let 2007 a 2008. Syn obžalovaného politika řekl soudu, že se o dotacích ve vztahu k Farmě Čapí hnízdo dozvěděl až z médií. 

Soudce Šott i Babišovi advokáti stále řeší zdravotní způsobilost Babiše ml. Ten sice k soudu přinesl posudek o zdravotní způsobilosti, ale je možné, že k prokázání své věrohodnosti bude muset podstoupit ještě další vyšetření. Soudci Šottovi Babiš ml. řekl, že je ochotný je absolvovat. „Mluví se o psychiatrické rovině, ale o věrohodnosti člověka a jeho výpovědi, ke které mám místy pochybnosti, rozhoduje odborník z oboru psychologie. Proto jsem chtěl, aby byli odborníci dva,“ řekl Eduard Bruna po skončení výslechu Andreje Babiše ml.

Do poslední chvíle nebylo jasné, zda se Andrej Babiš mladší k soudu osobně dostaví, jelikož žije ve Švýcarsku. Ten ale v průběhu tohoto týdne kontaktoval soud s tím, že v pátek dorazí.

Andrej Babiš v pátek dopoledne k soudu nedorazil, aby syna „neznervózňoval a šetřil“, řekl jeho advokát. Babišovi obhájci neúspěšně žádali, aby soud nechal vyšetřit synův duševní stav. Ve čtvrtek se novinářům advokát politika Eduard Bruna k pátečnímu vyslýchání Babiše juniora vyjádřil s tím, že má v záloze návrh, který se bude týkat přezkoumání výpovědi Babišova syna.

Soudní řízení bude pokračovat výslechy dalších svědků v týdnu od 26. září. Advokát obžalovaného Babiše shrnul první týden pozitivně. Nedopadlo to úplně špatně, máme dobrou pozici, zatím,“ řekl novinářům Bruna.

Obžaloba uvádí, že Babiš starší zajistil v roce 2007 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle obžaloby to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Babišův syn tvrdí, že podpis na listině k převodu akcií není jeho. Je jediným členem expremiérovy rodiny, který se rozhodl vypovídat. U Babišovy manželky Moniky, jejího bratra Martina Herodese a expremiérovy dcery Adriany Bobekové musel soud použít jejich stručné výpovědi z přípravného řízení, protože se rozhodli využít svého práva nevypovídat.

Dění u soudu sledujeme on-line:

 • Soudce Šott odročil soudní řízení na 26. září

 • Výslech Andreje Babiše ml. skončil

 • Eduard Bruna se bude chtít vyjádřit k posudku o zdravotní způsobilosti Andreje Babiše ml.

  „Paní doktorka Protopopová se o mě nestarala,“ odpověděl Andrej Babiš ml. na otázku Eduarda Bruny, zda ví, o koho se jedná a zda se o něj starala.

 • Stockholmský syndrom

  Obhájce Michael Bartončík se zeptal na vysvětlení metafory, kterou řekl Andrej Babiš ml. v rozhovoru pro Prostor X.

  „Nikdo se mnou nemanipuluje, otevřeli mi oči a dostal jsem se k novým dokumentům,“ řekl.

  To Babiš ml. vysvětlil, že se dostal ven ze Stockholmského syndromu a pochopil, co mu lidé v České republice udělali, přičemž naráží na jeho pobyt na Krymu v letech 2017 a 2018, kam ho údajně jeho otec zavlekl. Andrej Babiš podle jeho syna porušoval lidská práva. Ale nic špatného Babiš ml. nepřeje, řekl advokátu Brunovi.

 • Doba podpisu smluv

  Andrej Babiš ml. smlouvy v Agrofertu podepisoval asi rok a půl po návratu z USA, tedy roku 2011 nebo 2012. Smlouvy týkající se akcií Farmy Čapí hnízdo byly podepsány na přelomu let 2007 a 2008. Andrej Babiš ml. si nepamatuje, kdy přesně dokončil roku 2010 studia.

   

 • Andrej Babiš ml. je ochoten podstoupit vyšetření v České republice v souvislosti s jeho zdravotní způsobilostí

 • Otec říkal, že to kupuje

  Na farmě Čapí hnízdo byl Andrej Babiš mladší podle svých slov několikrát. „Poprvé, když to byla ještě zřícenina, vzal mě tam otec a říkal, že to kupuje,“ prohlásil expremiérův syn před soudem.

 • Posudek o zdravotní způsobilosti

  Soudce Šott se zeptal na zdravotní stav svědka, na to Babiš ml. předložil lékařské potvrzení o své plné způsobilosti, které vystavila Džamila Stehlíková. Je v něm uvedeno, že je pod volným lékařským dohledem v Švýcarsku. Je to následek jeho léčení v psychiatrické léčebně. Andrej Babiš ml. má diagnostikovanou schizofrenii. On sám s tím nesouhlasí, říká, že je to důsledek manipulací doktorky Protopopové.

 • Babiš ml. o dotacích pro Čapí hnízdo nevěděl

  O dotacích ve vztahu k Farmě Čapí hnízdo se Babiš ml. dozvěděl až z médií.

 • Akcie Agrofertu jsem nikdy neměl v ruce, říká Babiš ml.

  S akciemi společnosti Agrofert, ani jiné společnosti nikdy nepřišel do styku, odpověděl na otázky soudce.

  Soudce Šott ukázal svědkovi smlouvu o převodu akcií na pana Herodese. Andrej Babiš ml. popřel, že by na smlouvě byl jeho podpis.

  „S akciemi jsem nikdy v životě nedělal,“ prohlásil Babiš ml. a zároveň řekl, že neměl žádné informace o tom, že by mohl být akcionářem společnosti Farma Čapí hnízdo.

  Roku 2016 měl na Farmě prý brigádu, jinak neměl nikdy nic z Agrofertu na starost.

 • Andrej Babiš má na farmě Čapí hnízdo vlastní budovu

  Andrej Babiš ml. Farmu Čapí hnízdo navštívil vícekrát. Vypověděl, že tam má obžalovaný Andrej Babiš vlastní budovu.

   

   

 • Babiš ml. nedokáže obecně říct, o jaký typ smlouvy, kterou podepsal, se jednalo, ani si ji nepřečetl

 • Andrej Babiš ml.: Byl jsem v Agrofertu podepsat smlouvy

  Andrej Babiš junior prohlásil, že Janu Nagyovou nezná a nemá s ní nic společného.

  Soudce Šott se Babiše ml. ptá na období mezi lety 2007 a 2010, které strávil na Floridě. Českou republiku v té době navštěvoval pouze na Vánoce.

  Babiš junior podle jeho slov nezná strukturu Agrofertu a sídlo společnosti vícekrát navštívil. Řekl, že tam jednou byl z důvodu podpisu smlouvy.

  Uvedl, že podepisoval jeden dokument, ve kterém podepsal určité strany, jak mu řekla paní Procházková. Není si jistý, že tam s ním byla jeho sestra Adriana Bobeková. S finanční ředitelkou Agrofertu Procházkovou se setkal vícekrát osobně.

 • Svědkyně Dana Zelenková si nevzpomíná

  Svědkyně Dana Zelenková spravovala pojištění ve společnosti Respekt. Předmětem činnosti bylo zprostředkovávání pojištění zejména pro zemědělské společnosti.

  Řekla, že Andreje Babiše osobně nezná a na Janu Nagyovou si prý nepamatuje.

  Soudce Šott se svědkyně zeptal na konkrétní smlouvu z roku 2009, ta si na ni ale nevzpomíná. Následně na další otázky soudce advokát Bartončík namítl spekulativní oblast.

 • Novinářka předvolána před soud podruhé

  Novinářka z Deníku N si stojí za tím, že nahrávka neexistuje.

 • Před soud předstoupila žena z řad veřejnosti

  Žena prý zaslechla důležité informace týkající se výpovědi. Novinářka vypověděla, že nahrávka se slovy Evy Filipové neexistuje. Dobrovolnice ji ale slyšela, že na chodbě říká svému kolegovi opak. „Myslím si, že nahrávka je klíčová,“ prohlásila dobrovolnice Milionu chvilek.

 • Pojištění společnosti farma Čapí hnízdo bylo řešeno stejně jako všechny ostatní součásti Agrofertu.

  Svědkyně na otázku státního zástupce Šarocha řekla, že Nenadál, někdejší manažer farmy Čapí hnízdo, kontaktoval společnost Respekt a za nějakou dobu se farma stala součástí Agrofertu. Mentová si nepamatuje, za jak dlouhou dobu se tak stalo.

  Společnosti, ve kterých Mentová pracovala, fungovaly jako samostatní zprostředkovatelé pojištění na základě smlouvy s klientem. Zároveň mají smlouvy s pojišťovnami, jejichž služby poskytují. „Smlouvy jsme měli s více pojišťovnami,“ řekla Mentová.

   

 • Soud po přestávce pokračuje

  Soudce Jan Šott se po přestávce vyjádřil k mlčenlivosti Evy Mentové. V těchto podmínkách se na ni nevztahuje, tudíž výslech může pokračovat.

 • Soudce Jan Šott přerušil jednání

  Eva Mentová podle svých slov nemůže v souvislosti s poskytováním pojištění a uzavíráním rámcových smluv odpovídat na konkrétní otázky, jelikož je vázána mlčenlivostí do konce života. Soudce Jan Šott přerušil jednání k posouzení situace.

   

 • Eva Mentová spravovala pojištění firem Andreje Babiše

  Svědkyně Eva Mentová vypověděla, že se s Janou Nagyovou nezná a Andreje Babiše zná zejména z médií. V minulosti spravovala pojištění Babišových firem, jednala zejména s řediteli nebo představiteli společností. Pracovala ve společnostech Strach (na přesný název si svědkyně nevzpomněla) a Respekt. „Plnila jsem zadání,“ okomentovala náplň své práce.

  U podpisů pojišťovacích smluv majetku Agrofertu nebyla, ale řešila ho s řadou lidí. „Bylo tam více lidí, kteří to měli na starosti,“ řekla svědkyně. Vzpomněla si na pana Mráze a Procházku.

 • „Ach jo, to může být rád, že jsem mu to neřekla ještě víc,“ prohlásila svědkyně Filipová

  Proces začal výslechem novinářky, která ve čtvrtek provedla interview se svědkyní Evou Filipovou. Ta měla po opuštění soudní síně komentovat slova Andreje Babiše, že jí nemá rád. Soudce Šott chce slova Filipové ověřit.

  Eva Filipová bude v budoucnu ještě jednou předvolána k výpovědi.

 • Soudní proces pokračuje

  Soudce Jan Šott dnes vyslechne Andreje Babiše ml. Jeho otec ani Jana Nagyová (dříve Mayerová) do soudní síně nedorazili. Na programu je výslech dalších dvou svědkyň.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]