Opatření jsou vždy kompromis. Mohou být dobrá, nebo špatná, přiznal Kuba

Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) (ČTK/Václav Pancer)

Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) | FOTO: ČTK/Václav Pancer

Úderem sobotní 18. hodiny začala v Česku platit nová opatření proti covidu. Zrušeny byly například vánoční trhy, omezila se otevírací doba restaurací. Podle jihočeského hejtmana a šéfa Asociace krajů České republiky Martina Kuby (ODS) však mohou jakékoli restrikce epidemii pouze racionálně brzdit.

Všechna opatření jsou podle Kuby vždy kompromisem mezi epidemiologickou dokonalostí a únosnými nápady. „Mohou být dobrá, nebo špatná, ale všichni politici by si teď měli přiznat, že nejde dělat účinná a zároveň populární opatření. O to teď nejde soutěžit,“ napsal na twitteru hejtman Jihočeského kraje.

()

Nová vládní opatření

Vláda Andreje Babiše (ANO) v demisi na čtvrtečním jednání vyhlásila nouzový stav na 30 dní. Bez něj by prý nemohla vyhlásit nová protiepidemická opatření, která začala platit od páteční 18. hodiny. Zakázáno je pořádání vánočních trhů, po 22. hodině musí být uzavřeny restaurace, bary či kluby. Na kulturní, sportovní či vzdělávací akce může maximálně 1000 sedících lidí. V případě ostatních akcí, jako oslavy, večírky či plesy, platí zákaz pro více než 100 lidí.

Na veřejnosti také není možné pít alkohol. V obchodních centrech jsou uzavřeny takzvané food courty, povolena je konzumace pouze v oddělených prostorách restaurací nebo jídlo s sebou.

Slovní úloha hejtmana Kuby

Jihočeský hejtman Martin Kuba se na sociálních sítích ke koronaviru vyjadřuje od začátku epidemie v Česku. Kromě informací o aktuální situaci na jihu Čech se například snaží vysvětlovat výhody očkování. Nejednou se však trefoval do odpůrců vakcín.

Violoncellista Jiří Bárta (Hana Knížová)

„Stejně pořád nechápu, že těm antivaxerům není divný, proč by farmaceutický firmy pracně vymýšlely covid, aby dostaly do lidí něco očkováním. Jestli to je spiknutí, tak to mohly hodit do ibuprofenu, Pfizer třeba do Viagry a bylo by to. A bez všech těch řečí kolem,“ prohlásil nedávno hejtman.

Na začátku měsíce se pak Kuba pomocí slovní úlohy pokoušel vyvrátit tvrzení, že vakcína nechrání před vážným průběhem onemocnění covid-19. Část veřejnosti totiž tvrdila a stále tvrdí, že v nemocnicích končí stejný počet očkovaných i nenaočkovaných.

„Ze 100 seniorů nad 65 let je očkováno 85 %. Je jich tedy 85 očkovaných a 15 ne. V nemocnici je jich hospitalizováno 20 v poměru očkovaní/neočkovaní půl napůl. Z každé skupiny tam tedy leží 10 lidí. Milé děti, je 10 z 15 stejný poměr jako 10 z 85?“ ptal se jihočeský hejtman na sociální síti. „Malá nápověda. Není,“ doplnil Kuba výsledek slovní úlohy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]