Opatření pro pražské domácnosti ohrožené inflací 

()

Balíček pomoci Pražanům, kteří jsou nejvíce ohroženi chudobou či ztrátou bydlení, je připraven.

Pražský balíček pomoci doplňuje pomoc státu v situaci, kdy dochází ke skokovému nárůstu cen energií a míry inflace. Jde o soubor opatření na pomoc pražským domácnostem v nouzi. Hlavní město vycházelo z analýzy domácností Pražanů ohrožených inflací, kterou projednávala jak pracovní skupina složená ze zástupců všech politických klubů pražského zastupitelstva, tak z nezávislých expertů a ze zástupců městských částí. Z jednání pracovní skupiny vyplynula metodika těchto opatření. 

Pomoc je složena z několika pilířů. První pomůže rodičům, kteří mají děti v mateřských a základních školách. Druhý je zaměřen na letošní akci Milostivé léto II, tedy na ty, kteří jsou zatíženi exekucemi, třetí na úspory energií a zatím poslední na poradenství v oblasti bydlení. 

Balíček úlevy ve školství

Rodiče mohou ředitele mateřských a základních škol požádat o prominutí poplatků za stravné, školné či za družinu. Mohou také požádat o finanční pomoc z fondu solidarity na mimoškolní činnost a aktivity rozvíjející talent a schopnosti dětí. Praha poskytla na tuto pomoc městským částem dotaci pro letošní rok ve výši 266 milionů korun.

Milostivé léto

Praha připravila informace pro ty, kteří chtějí využít možnosti oddlužení – zbavení se dluhů vůči veřejnoprávním institucím v rámci Milostivého léta II. Z nich vyplývá, koho se Milostivé léto týká, jak postupovat i kde případně hledat další pomoc z dluhové pasti.   

Úspora energií

Jak ušetřit náklady na stále rostoucích cenách energií v domácnosti? Tipy a praktické rady připravilo město společně s odborníky. K dispozici je také poradenská Energolinka, kam se Pražané mohou obrátit v situaci, kdy nemají na zaplacení úhrady energií, nebo s dotazy v souvislosti s aktuální energetickou situací. 

Bydlení

Tato oblast pomoci je určena pro ty, kteří potřebují pomoci či poradit při řešení své bytové situace, hrozí jim ztráta stávajícího bydlení či hledají nejúčinnější řešení bytové nouze.

Podrobnosti k těmto opatřením jsou k dispozici na webu pomocprazanum.praha.eu.

Postupně budou přibývat další opatření. Balíček pomoci Pražanům je v celkovém objemu připraven ve výši téměř jedné miliardy. Střední školy obdrží finance napřímo od svého zřizovatele. Připravena je pomoc formou doplatku na příspěvek na bydlení prostřednictvím Sociálního nadačního fondu nebo příspěvek na úhradu sociálních služeb. Průběžně se bude řešit navýšení příspěvků pro starobní důchodce, invalidní důchodce, osoby pečující o invalidní důchodce, samostatně žijící osoby, případně pro další chudobou ohrožené skupiny Pražanů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články