Operace Kaťuša a Matrjoška. Slovensko odhalilo ruské špiony ve svých řadách

Slovenská policie, ilustrační foto (Policie Slovenské republiky / se souhlasem)

Slovenská policie, ilustrační foto | FOTO: Policie Slovenské republiky / se souhlasem

Slovenská policie ve špionážní aféře spojované s Ruskem zatkla čtyři muže, dva z nich následně obvinila. Slovensko zároveň vyhostilo tři ruské diplomaty. Na celé akci spolupracovala jak vojenská zpravodajská služba, tak policie. Při vyšetřování navíc kriminalistům pomáhala slovenská média.

V novodobé historii Slovenska jde o první případ svého druhu. Dvě akce nazvané Matrjoška a Kaťuša nakonec vyústily v zadržení čtyř osob, které měly shromažďovat citlivé informace ve prospěch ruských tajných služeb. Novinářům to dnes řekli policejní prezident Štefan Hamran a šéf elitní složky prokuratury Daniel Lipšic, podle kterých oba obvinění muži vinu přiznali.

Tomáš Pojar (Profimedia)

Až třináct let za mřížemi

Jedním z obviněných je Pavel B., bývalý prorektor na Vojenské akademii v Liptovském Mikuláši. Ten měl podle policie dlouhodobě spolupracovat s ruskou rozvědkou, a to už od roku 2013. Po zadržení přiznal, že za to dostával peníze. Jako jedinému mu zatím prokuratura navrhla vazební stíhání.

Druhým obviněným je Bohuš G., dopisovatel prokremelského portálu Hlavné správy (už kvůli šíření dezinformací nefunguje). Podle Hamrana sbíral a odevzdával citlivé informace o činnosti slovenských informačních služeb a vojenského zpravodajství. Bohuš G. se také objevil na nahrávce tajných služeb, kterou zveřejnil slovenský Denník N. Nahrávka je přesnou ukázkou toho, jak ruské tajné služby verbují špióny ke spolupráci.

Dalšími zadrženými jsou Jozef M., bývalý asistent poslance Národní rady, a Bohuš M., bývalý zaměstnanec SIS.

()

Podle policejního prezidenta Hamrana počet stíhaných osob nemusí být konečný. Dodal, že vyšetřování ukáže, zda v případu byly ohrožené slovenské zájmy. Obviněným hrozí za trestný čin vyzvědačství až 13 let vězení.

Ruští zpravodajští důstojníci, kteří se zapletli do kauzy, mají kvůli statusu diplomatů imunitu před trestním stíháním, vyplynulo z Hamranova vyjádření. Bratislava v pondělí ohlásila vyhoštění tří pracovníků ruské ambasády.

Slovenský premiér Eduard Heger na sociální síti napsal, že obavy z propojení ruské dezinformační scény a osob ve službách státu měli už dlouho. Zadržení čtyř mužů tyto obavy potvrdilo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články