Opět slavní. Babiš v New York Times slouží jako příklad střetu zájmů a lobbingu

ČTK

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Deník The New York Times se ve středečním článku znovu zabývá evropskými dotacemi, a to zejména pro oblast zemědělství. V kritice dotačních programů EU a jejich fungování zaznívá od autorů nejčastěji jedno jméno: Andrej Babiš. Jako příklad gigantického konfliktu zájmů, a to včetně výpočtu toho, kolik peněz Babiš vlastně získal.

Článek se opírá o informací, že Evropská unie vyplatí každý rok 65 miliard dolarů v dotacích do zemědělství. Hovoří o tzv. pozměňovacím návrhu Babiš, tedy o snaze zabránit tomu, aby členové vlád členských zemí byli zároveň těmi, kdo pobírají dotace.

Pavel Hofman

Babiš je dle autorů příkladem toho, jak ze systému těží bohatí a mocní. „Jeho vláda určuje, jaká bude politika rozdělování zemědělských dotací v České republice. Podle analýzy New York Times věnovala jeho domácím firmám loni 42 milionů dolarů. Jeho společnosti v Německu, Maďarsku a na Slovensku obdržely dalších sedm milionů,“ píše se v článku.

Pozměňovací návrh dle NYT neprošel proto, že více než polovina členů výboru je napojena na farmářský průmysl a byl by ohrožen i jejich byznys. V textu je přesně popsáno to, že ti, jichž se omezení, a to včetně nařízení proti konfliktu zájmů, týkají, pro ně nebudou hlasovat, jelikož by omezovali sami sebe.

Autoři ale připomínají, že zásadní otázkou pro EU je připravovaný Víceletý finanční rámec (2021-2027). Debata vyvrcholí v příštím roce, kdy se Evropský parlament bude muset rozhodnout, zda dá národním vládám, jako je ta Babišova, větší volnost v přerozdělování peněz.

Další část textu je pro českého premiéra také velmi nelichotivá. „Babiš se stal premiérem díky slibu, že bude Českou republiku řídit jako firmu. Jenže je často obviňován z toho, že ji řídí jako svoji firmu,“ píše se v NYT.

Je zde popsáno, jak Babiš bohatl díky obchodům se státem, i to, že jeho holding získal 2 miliony dolarů (50 milionů korun) určené pro malé a střední podniky v kauze Čapí hnízdo, která je momentálně znovu otevřená. Novináři si samozřejmě povšimli i výsledků auditu Evropské komise i Babišova absurdního tvrzení, že kdyby dnes přišel do Agrofertu, tak by ho vyhodili. Dočteme se zde i o tom, že Babiš označuje audity za „útok na Českou republiku“. „Pro mnohé se Babiš stal symbolem konfliktu zájmů v systému dotací,“ píše list New York Times, připomíná ale i další případy těch, kdo mají na dotacích své zájmy, například z Irska nebo z Německa.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner