Opisování ve sněmovně: Vláda shodila návrh TOP 09, Bělobrádek předložil téměř totožný

Pavel Bělobrádek  (ČTK)

Pavel Bělobrádek | FOTO: ČTK

Skupina poslanců v čele s Františkem Váchou z TOP 09 před časem předložila návrh novelizace zákona o podpoře výzkumu. Vicepremiér Pavel Bělobrádek novelu smetl ze stolu, aby vzápětí předložil návrh vlastní – přičemž 70 procent textu je z návrhu původního doslovně opsáno.

K celé věci měl projev i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Některé informace, které by měly transparentně zaznít, pokud možno ihned, a měla by je slyšet nejenom Poslanecká sněmovna, ale především pan předseda vlády.

Včera jsme obdrželi návrh poslance Pavla Bělobrádka, kterým je novelizován zákon o podpoře výzkumu. Proti samotnému obsahu této novely nelze nic říci, s tím samozřejmě souhlasíme. Za naprosto pobuřující však pokládáme způsob, kterým tato novela vznikla. Před měsícem, tedy 10. listopadu skupina poslanců – František Vácha, pan profesor Zlatuška a další z příslušného výboru – podala návrh novely zákona o podpoře výzkumu, kterým odstraňují chybu původní vládní novely. Prostě vylepšují ne úplně zcela dokonalou práci pana místopředsedy Bělobrádka. Ten zákon skupina poslanců podala naprosto legitimně v řádném procesu a Legislativní rada vlády k tomu zaujala stanovisko, kde předloze vytkla malý detail snadno odstranitelný ve druhém čtení, leč pan předseda Bělobrádek jako odborný garant navrhl vládě a prosadil ve vládě negativní stanovisko k tomuto návrhu zákona. Načež ten poslanecký text vzal, upravil ho o tu jednu větu, kterou mu legislativa vytkla, opatřil důvodovou zprávu v podstatě totožnou tak, jak ji napsal pan profesor Vácha, a předložil jako svůj vlastní návrh. Je to asi ze tří čtvrtin totožný text včetně interpunkce.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek  (repro ČT)

Říkám to proto, že poslanecký návrh pana poslance Bělobrádka bude vláda projednávat pravděpodobně ještě do Vánoc a že bychom byli všichni v TOP 09 rádi, aby pan premiér věděl, že až vláda bude projednávat tento poslanecký návrh pana poslance Bělobrádka, že v podstatě bude projednávat poslanecký návrh. Ten návrh, který jeho místopředseda vlády jako odborný garant nejprve ve vládě zadupal do země, pak ho opsal a teď ho vydává za svůj.

Plagiátorství je v akademické obci poměrně citlivá záležitost a je to poměrně diskvalifikující věc. Myslím si, že stejně diskvalifikující by to mělo být i mezi námi tady v Poslanecké sněmovně. Nestalo se nic jiného, než že si kolega přisvojil a opsal práci svých kolegů. Zneužil při tom pozici místopředsedy vlády, který má tuto problematiku v odborné gesci.

Slovy paní Kelišové bych si dovolil říct: Je to hnus, velebnosti! Slušní lidé to prostě nedělají a vláda by to při projednávání tohoto návrhu vědět měla a měli bychom si na to vzpomenout i my po Novém roce, až tento návrh budeme projednávat. Panu premiérovi oba dva texty předávám.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner