Opozice: Babišova vláda naší zemi škodí a neustále lže. Vyvoláme hlasování o nedůvěře na začátku června

Předsedové stran SPOLU a PirSTAN (ČTK)

Předsedové stran SPOLU a PirSTAN | FOTO: ČTK

Zástupci demokratické opozice – koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Piráti s hnutím STAN se dohodli na dalším postupu pro svolání schůze poslanecké sněmovny k hlasování o nedůvěře vládě. Chtějí ji svolat na začátku června, podpisů totiž mají dostatečné množství. 

Lídři obou koaličních subjektů – SPOLU a Pirátů s hnutím STAN předloží podpisy nezbytné pro schůzi k vyslovení nedůvěry. Ve středu to oznámili na tiskové konferenci v poslanecké sněmovně. Schůze má podle nich ukázat, jakou podporu má premiér Andrej Babiš a jeho vláda, která je zatížena mnoha problematickými kauzami.

Eric Drooker

„Jsme přesvědčeni, že vláda Andreje Babiše už dlouhodobě důvěru občanů a veřejnosti nemá. Nevládne ve prospěch lidí v České republice, ani ve prospěch voličů, kteří jí uvěřili. Vláda naší zemi škodí, nezvládá politické úkoly, a pokud má někdo prospěch z jejího vládnutí, tak je to její premiér s obrovským střetem zájmů,“ uvedl na tiskové konferenci předseda ODS Petr Fiala.

Koaliční subjekty jsou připraveny na další postup, když nastanou obě varianty – tedy i když nedůvěra bude vyslovena, i kdyby nakonec nebyla. Účelem hlasování je však toto prověřit.

Fiala na tiskové konferenci taktéž připomněl selhání Babišovy vlády během pandemie, kvůli kterému se počet obětí v České republice vyšplhal v přepočtu mezi nejvyšší na světě. „Schůze k vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše bude svolána na základě společného postupu demokratické opozice. Je to velmi důležitý signál. Součástí naší dohody je to, že odevzdání podpisů ke svolání schůze a sama ta schůze proběhne na začátku června,“ dodal Fiala a poděkoval předsedovi Pirátské strany Ivanu Bartošovi za to, že se společně dohodli na jednotném postupu.

„Myslím si, že občané mohou každý den vidět, kam tato vláda vede tuto zemi. Možná jsou v jistém směru apatičtí nebo imunní proti těm závažným prohřeškům, které se dějí jak na běžícím páse. Vláda naši důvěru nikdy neměla,“ připojil se Ivan Bartoš. Jsme podle něj v období, kdy je Česká republika ve složitých krizích – jak v té covidové, tak v krizi důvěry a ve velké diplomatické krizi.

„Vládě Andreje Babiše věří pouze 19 % dotazovaných. To je historicky nejméně,“ připomněl. Jakmile bude dokončen proces srovnání diplomatů ruských v Česku s českými v Ruské federaci (jak rozhodl ministr zahraničí v reakci na kauzu Vrbětice), opozice předloží patřičné množství podpisů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články