Opozice by měla žádat výměnu premiéra. To Babiš brání řešení krize

Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně (ČTK)

Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně | FOTO: ČTK

Předseda vlády Andrej Babiš naprosto selhal. Nebyl schopen vyjednat si podporu pro prodloužení nouzového stavu, a to ze zcela jednoduchého důvodu: Andrej Babiš netuší, co je to vyjednávání, debata nebo dokonce nutnost žádat a ustupovat. On to neumí. Opozice by proto měla mít jednu podmínku. S vládou bude vyjednávat pouze tehdy, když premiérem bude někdo jiný. A ne, tohle není zbytečná změna uprostřed krize, která způsobí chaos. Babišův odchod situaci uklidní a kdokoli, koho si představíme na jeho místě, bude schopen jednat racionálněji a ve prospěch občanů této země.

Opozice není od toho, aby kývla vládě na všechno jen proto, že tu řádí nezvládnutá pandemie. Abychom to panu premiérovi vysvětlili dostatečně jasně – poslanecká sněmovna opravdu není Agrofert, ač někteří poslanci jsou jeho loajálními zaměstnanci. Svět mimo holding nefunguje na nadávky, řvaní a Babišovy esemesky v jednu hodinu ráno.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

Jenže skutečný problém spočívá v tom, že ačkoli se jistě rozběhnou další jednání, Babiš je zničí. Ve sněmovně žádal, aby opozice znovu opakovala své návrhy, sliboval, že se jimi vláda bude zabývat. jenže takové nesmysly mu už nikdo nemůže věřit. Jakmile by opoziční poslanci ustoupili, vláda s Babišem v čele by všechny jejich návrhy smetla pod stůl a přicházela dál se svými vlastními nefunkčními nesmysly.

Koronavirovou pandemii Česká republika nezvládla, protože jejím premiérem je Andrej Babiš. Tak to je. Babiš, který si myslí, že se prostě všechno nějak vyřeší, když si to nevynutí silou, na celé čáře prohrál. Místo jednání jezdil do absurdních zemí jednat o vakcíně Sputnik. A ve skladech zatím pět dní ležela konkrétní dodávka firmy AstraZeneca, se kterou se nedělalo nic.

Je čas, aby na místě předsedy vlády zasedl někdo jiný. Sice je jasné, že vzhledem k tomu, z jakých lidí je v hnutí ANO na výběr, nelze čekat, že by šlo o někoho zvlášť kompetentního, ale pravda je taková, že by se nejspíše jednalo přinejmenším o osobu schopnou vést s koalicí dialog a uvědomovat si realitu situace.

Andreje Babiše už bylo dost a jeho neúspěch v poslanecké sněmovně to opět ukázal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články