Poslanecká sněmovna dnes jedná o prodloužení nouzového stavu. Opozice sice předem odmítla jednorázové prodloužení o měsíc, ale je připravena jednat o čtrnáctidenním posunutí termínu pro jeho ukončení. Schválení ovšem velká část opozice podmiňuje představením jasného plánu dalšího postupu. Ve stavu legislativní nouze se bude následně hlasovat i o některých dalších návrzích na podporu živnostníků a dalších postižených skupin občanů.
S žádostí o prodloužení stavu nouze do 11. května předstoupil na začátku jednacího dne před poslance premiér Andrej Babiš (ANO). Připomněl některá usnesení, která vláda během dosavadního trvání nouzového stavu přijala. Mezi nimi například zákaz vycestovat ze země nebo uzavření obchodů a restaurací. Jasný plán do budoucna ale chyběl.
Podle předsedy ODS Petra Fialy musí překotné přijímání improvizovaných vládních opatření skončit. Podotknul, že stát sice zvládl první fázi koronavirové krize, upozornil ale, že nyní nás čeká obnova nejenom ekonomiky, ale i doposud omezených občanských svobod, které četné vládní restrikce doprovázely. „Končí období, kdy jsme byli vládě ochotni vystavit bianco šek,“ řekl Fiala během rozpravy.
Hamáčkova prosba
Šéf Ústředního krizového výboru Jan Hamáček uvedl, že je připraven vysvětlit jednotlivé kroky, proč vláda postupuje, jak postupuje, ale zároveň požádal, aby po vládě poslanci nechtěli žádný plán s konkrétními parametry.
Na otázku předsedy Pirátů Ivana Bartoše, kde je bod zlomu pro ukončení nouzového stavu, Hamáček odpověděl, že jde o moment, kdy se křivka šíření epidemie zlomí a dostane se do roviny. Dokud ale počet případů nákazy poroste, neexistuje podle něj jiná možnost. „Kdybychom rostli tempem Itálie, máme dnes 85 tisíc nakažených. Ukazuje se, že bariérová opatření zabrala, ale stále nemáme prostor ke slavení. Jsme na začátku,“ přiznal Hamáček.
Boj o pomoc živnostníkům
Ve zkráceném řízení budou během jednání Sněmovny schvalovány i další návrhy zákonů na pomoc nejen živnostníkům, ale i firmám a jednotlivcům. Opozice již avizovala, že připravila několik společných pozměňovacích návrhů.
Největší diskuze se očekává u schvalování jednorázové podpory živnostníkům, kteří mají kvůli vládním opatřením proti nákaze zavřené provozovny nebo pozastavili živnost. Zatímco vláda by chtěla živnostníkům jednorázově pomoci částkou 25 tisíc korun, podle části opozice by měli dostat alespoň 30 tisíc. Místopředseda ODS Martin Kupka tento krok odůvodňoval tím, že je levnější pomoci postiženým teď, než je později zachraňovat.
Stopka exekucím
Ministerstvo spravedlnosti připravilo i tzv. Lex Covid, který se věnuje problematice exekucí a insolvencí. Jak upozornil poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL), část podnikatelů není i přes podpůrná opatření schopna platit své závazky, a tak se vzniká hrozba rozvinutí dluhových spirál.
Co se týče ochrany podnikatelského rizika, tedy že by museli pod tíhou závazků vůči věřitelům podat návrh na insolvenci, shoduje se opozice s vládou – do konce srpna by měli být podnikatelé před tímto nebezpečím ochráněni.
Součástí je nově i návrh na moratorium na provádění některých úkonů exekuce v době nouzového stavu a bezprostředně po něm, a to do 30. června. Do této doby by nebylo možné provádět exekuce movitého majetku dlužníka a jeho následné dražby. Ochráněn by měl být také daňový bonus a odstupné, které exekucím aktuálně rovněž podléhají. Výjimky by byly ale stanoveny v případě výživného nebo náhrad úmyslných trestných činů.