Opozice chce zastavit vyplácení dotací Agrofertu. Babiš vše odmítl a odešel

Petr Fiala (Občanská demokratická strana / se svolením autora)

Petr Fiala | FOTO: Občanská demokratická strana / se svolením autora

Babiš ve svém vyjádření ve Sněmovně opakoval, že Česko peníze nebude muset vracet, dále pak mluvil o nesouvisejících věcech a po svém vystoupení jednání opustil. První na premiéra reagoval Miroslav Kalousek. „Dokážu pochopit, že hrajete o čas, ten ale nebude zas až tak dlouhý,“ varoval Babiše. „Nepamatuji si, že by se kdy členské zemi podařilo zvrátit návrh auditorů a právní služby na stoprocentní korekci, a je nesmysl domnívat se, že by se to České republice podařilo,“ zdůraznil.

Opoziční strany považují situaci okolo Babiše a jeho střetu zájmů za velmi vážnou. Na tiskové konferenci to řekl Petr Fiala, šéf ODS. Opozice posléze společně přednesla sérii základních požadavků, jak se má Babiš k situaci postavit.

„Požadujeme konec ututlávání auditu EK ve věci střetu zájmů Andreje Babiše,“ řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Je třeba zastavit vyplácení dotací firmám ze svěřenského fondu Andreje Babiše, aby nebyl poškozen ani jeden podnikatel,“ zdůraznil šéf lidovců Marek Výborný. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil poznamenal, že stát musí hájit zájmy svých občanů a nikoliv zájmy Agrofertu a premiéra Babiše. To by také mělo být předmětem úterního jednání Sněmovny. Tento bod opozice zařadí do programu jednání jen v případě, že se ho bude účastnit Babiš, zdůraznil předseda Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan.

Opozice se také vymezila vůči Babišovu již tradičnímu pokusu věcnou kritiku znevěrohodnit. „Už je po evropských volbách, slova o kampani nemohou donekonečna fungovat,“ poznamenal Ivan Bartoš a Babiše znovu vyzval ke zveřejnění zprávy o auditu.

„Tady nejde o české zákony, jsou to peníze rozdělované na základě evropských zákonů,“ připomněl také Pospíšil.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš na Twitteru napsal, že pokud se potvrdí dosavadní informace o výsledku auditu Evropské komise, budou chtít hlasování o nedůvěře vlády.

„Tato zpráva znamená, že budeme nejspíš muset vracet peníze. Vrátit je nesmí čeští daňoví poplatníci, ale přímo ten, kdo je obdržel!“ napsala Markéta Pekarová Adamová z TOP 09. „Žádáme zveřejnění rozhodnutí EK a vyčíslení toho, kolik peněz od roku 2018 získal Agrofert z EU a z ČR. Budeme požadovat, aby peníze, které bude muset vrátit ČR, byly vymáhány po Agrofertu. Současně by do vyjasnění situace mělo dojít k zastavení poskytování dotací Agrofertu,“ vyzval Petr Fiala.

„Na proplácení sociálních služeb pro ty nejpotřebnější nemáme, ale stamiliony hamižnému oligarchovi a premiérovi v jedné osobě proplácíme. Budeme tvrdě vyžadovat, aby český stát peníze po Agrofertu nekompromisně vymáhal,“ napsal Miroslav Kalousek a následn doplnil: „Premiér je ve sněmovně. Před chvílí jsem ho na mikrofon požádal, zda by mohl před sněmovnou na zprávu auditorů EK reagovat a zda může slíbit, že Agrofert nebo on osobně České republice ty peníze vrátí. Sedí a zbaběle mlčí…“ Jiří Pospíšil řekl, že TOP 09 vyzvala premiéra k demisi.

V klidu je Jan Hamáček, šéf koaliční ČSSD. Ten Deníku N řekl, že se nejprve seznámí se zprávou, která přišla, a se zjištěními, které obsahuje. O tom, že by jeho strana odešla z vlády ale prý neuvažuje. „Budeme řešit zásadnější věci“, řekl Deníku N.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka naznačoval možnost, že z právního hlediska nelze zprávu o auditu zveřejnit, pokusil se zdůvodnit Babišův odchod pracovními povinnostmi a vyhlásil přestávku. Ke slovu už se tak nedostala ministryně financí Alena Schillerová.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]