Naprostý podraz na podnikatele, vlastní PR před doporučeními odborníků, řízení státu jako Homer Simpson atomovou elektrárnu, navíc podle chybového systému. Poslanci opozičních stran se pro FORUM 24 vyjádřili k aktuální situaci. K prodloužení nouzového stavu zaujímají nesouhlasná stanoviska. Zeptali jsme se jich na argumenty, které použijí při jednání ve sněmovně.
Vzhledem ke svému epidemiologickému systému PES bude vláda požadovat po sněmovně další prodloužení nouzového stavu. Aktuálně platí jen do soboty 12. prosince. Opoziční politici jsou ale k této žádosti mimořádně skeptičtí.
Vláda je svým konáním k prodloužení nepřesvědčila; roli hraje i další chaos v podobě ignorování systému PES, který přitom sama zavedla v rámci opatření, jež má občanům jasně ukazovat, jak se bude v různých situacích postupovat.
„Definitivní rozhodnutí zveřejníme ve středu po zasedání našeho poslaneckého klubu, ale důvody pro náš souhlas s prodlužováním nouzového stavu nevidíme. Je to další díl nekončícího seriálu vládnoucího chaosu. Nechápu, proč vláda oznamuje soubor pravidel, které při nejbližší příležitosti nedodržuje. Ještě více to podkopává důvěru v její rozhodnutí,“ myslí si předseda ODS Petr Fiala.
K nesouhlasnému stanovisku v rámci zavedení nouzového stavu se přiklání i TOP 09. Pro FORUM 24 to potvrdila předsedkyně Markéta Pekarová Adamová. „Jak můžete vyhovět požadavkům vlády, která se nerozhoduje na základě faktů a dat, ale na základě dojmů a fotek ze sociálních sítí? To je, jako byste svěřili kompletní řízení atomové elektrárny Homeru Simpsonovi,“ podotýká.
„Jsem přesvědčena o tom, že v této situaci nemůže žádný zodpovědný politik vyslyšet požadavek vlády na prodloužení nouzového stavu. Té vlády, která není schopna držet se pravidel PES. Systému, který si sama vymyslela a jehož dodržování po lidech vyžaduje. Systému, který má od samého vzniku řadu slepých míst a much, ale vláda je odmítá vychytat,“ myslí si Adamová.
Její stranický kolega Dominik Feri dodal, že oficiální stanovisko strana zmíní ve středu na tiskové konferenci. K náhlé změně otevírací doby hospod do 20 hodin dodal: „Pokládám to za naprostý podraz na provozovatele a zaměstnance restaurací,“ řekl.
Upřednostnění vlastního PR před doporučením odborníků
Ani STAN nehodlá nouzový stav podpořit. „Naši poslanci další prodloužení nouzového stavu nepodpoří. Požadovali jsme po vládě konkrétní data a kroky, vždy nám slíbili splnit alespoň základní úkoly – nic takového se ale nestalo. Ministr Blatný se také zavázal zveřejnit systém uvolňování, ve kterém nebude nutné být v nouzovém stavu. Nic takového ale nepředstavil a STAN nesouhlasí s tím, aby se nouzový stav stal pro nás normální,“ potvrdil redakci předseda hnutí STAN Vít Rakušan.
Podle něj vláda nikdy neupřednostnila doporučení odborníků před vlastním PR. „Vytvoření předvídatelného prostředí bylo očividně od začátku pouze dalším slibem. Je mi upřímně líto živnostníků a lidí, kteří uvěřili vládě, že bude stát v době krize řídit systematicky a přehledně. Tedy, nepřekvapuje mě, že vláda porušuje vlastní systém a vytváří tak opět jen nejistotu. A obávám se, že se budeme muset opět spoléhat na dobrovolníky a lidi, kteří budou situaci zachraňovat jako na jaře,“ dodal.
Svůj postoj k aktuálnímu stavu země redakci FORUM 24 sdělili také Piráti. „Pokud máme uvažovat o prodloužení nouzového stavu, musí vláda nám i veřejnosti konečně zodpovědět celou řadu otázek a začít plnit své úkoly. Usnesení o vyhlášení nouzového stavu nebylo doposud dostatečně konkretizováno či odůvodněno, není tak podle názoru expertů v souladu s Ústavou,“ uvedla pirátská poslankyně Olga Richterová.
Výpady premiéra situaci nepřispívají
Poslankyně zároveň popsala doporučení, kterými by se vláda mohla řídit. Stejně jako v minulosti totiž podle ní pouze konstatuje špatnou epidemiologickou situaci a na základě toho žádá o prodloužení nouzového stavu, avšak bez jakékoliv strategie a vize do budoucna.
„Klíčové je nyní ukončit diskriminaci maloobchodu a drobných živnostníků, k čemuž Piráti kabinet již řadu týdnů vyzývají. To znamená upravit stupně v systému PES tak, aby při vyšších stupních rizika nebyly maloobchody opět plošně uzavřené, v situaci, kdy velké nadnárodní řetězce prodávají například oblečení či obuv. To je prostě nefér. Také žádáme změnu stupňů v systému PES, aby při nižším stupni rizika nebylo nutné vyhlašovat nouzový stav,“ sdělila dále Richterová.
„Požadujeme celkovou strategii motivace (např. skrze proplácení antigenních testů firmám, navýšení mzdových náhrad za karanténu či izolaci), vyhodnocení dosavadních opatření proti pandemii, plán do budoucna včetně období Vánoc i proveditelný plán dobrovolné vakcinace. Současná očkovací strategie je totiž hrubě nedostatečná a ve své podstatě není strategií,“ dodává.
Richterová se též vymezila vůči rozhodnutí vlády při nerespektování systému PES. „Přes značné výhrady ke konkrétním ukazatelům jsme byli rádi, že každý ví, co lze na základě vývoje epidemiologické situace očekávat. V okamžiku, kdy vláda tento svůj systém sama poruší a vytváří jakousi variantu PES 3.5, tak opět narušuje důvěru občanů v kompetentní řízení státu. Výpady pana premiéra vůči občanům rozhodně nepřispívají k pravdivosti toho, že jsme v tom všichni společně a jen společně to zvládneme,“ uzavřela poslankyně.