Sněmovna podle očekávání neschválila program mimořádné schůze, na níž chtěla opozice řešit zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), schodek státního rozpočtu a údajný střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Zasedání dolní komory tak dnes bylo po více než třech hodinách, které využili především opoziční předáci ke kritice kabinetu, ukončeno. Babiš se kvůli zahraniční cestě z jednání Sněmovny omluvil, označil jej před odjezdem za nesmyslné.
Pro schválení programu hlasovalo ze 131 přítomných poslanců 49, proti jich bylo 63 z řad ANO a KSČM. Vládní sociální demokraté se hlasování zdrželi nebo nezúčastnili, podobně jako poslanci hnutí SPD. V debatě k programu mohli vystoupit v podstatě jen předsedové sněmovních stran a frakcí, kteří kromě kritiky vlády avizovali, jaké kroky by po kabinetu chtěli.
Zprávu NKÚ chtěli probrat zejména opoziční občanští demokraté, Piráti a lidovci, ale i zástupci TOP 09 a hnutí STAN. Stát podle dokumentu není schopen správně reagovat na změny ve společnosti, ať už jde o digitalizaci, zjednodušení daňových povinností, úspory energií, sociální bydlení či dopravu. Kabinet ANO a ČSSD už se proti zprávě ohradil.
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dnes poslancům jménem vlády řekla, že NKÚ pominul některá fakta a procesy, které nastartovala současná vláda a měl by vystupovat v rámci svých kompetencí. Také NKÚ vytkla, že nenabídl kroky k nápravě zjištěných problémů, z nichž prý řadu kabinet zdědil.
Terčem opoziční kritiky byla také informace, že kabinet vylepšil rozpočtovou bilanci převodem 18 miliard korun z privatizačního účtu. Schodek rozpočtu tím ke konci března klesl na 9,2 miliardy korun, bez rozpuštění peněz z privatizačního účtu by průběžný deficit byl téměř 28 miliard korun. Opozice v této souvislosti poukazovala na projídání veřejných financí v době ekonomického růstu.
Ohledně Babiše měli poslanci opětovně jednat mimo jiné o žádosti Evropské komisi, aby zveřejnila závěr šetření možného premiérova střetu zájmů v souvislosti s jeho bývalou společností Agrofert. Sněmovna se takovým požadavkem odmítla zabývat už minulý týden při řádné dubnové schůzi.
Schillerová kritizovala NKÚ za výhrady vůči kabinetu
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) kritizovala dnes před poslanci Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) za výhrady vůči kabinetu. Kontroloři by podle ní měli vystupovat v souladu se svými zákonnými pravomocemi. Schillerová se také ohradila vůči výtkám opozice, že vláda rozpouští rezervy ve státním rozpočtu, pokládá to za demagogii.
Kabinet nedávno vylepšil rozpočtovou bilanci převodem 18 miliard korun z privatizačního účtu. Schillerová zdůraznila, že zapojení peněz z výnosů privatizace bylo schváleno zákonem o státním rozpočtu a nelze je tedy chápat jako nějaké nenadálé překvapení. „Ohrazuji se proti nehorázné demagogii o rozpouštění rezerv,“ uvedla.
Někdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) reagoval slovy, že Schillerová by mohla přednášet na vysoké škole demagogické. „Do rezerv se sahá tehdy, když je ouvej. Pouze vaše vláda do těchto rezerv sáhla tehdy, když byl přebytek. To je rozpočtový zločin a můžete se proti tomu ohrazovat ještě třikrát,“ prohlásil.
O zprávě NKÚ za loňský rok Schillerová řekla, že si myslela, že jde o hodnocení jiné země, nikoli Česka. Tázala se, jak může být stát „zasukovaný“, když ekonomika nadprůměrně roste, je nízká nezaměstnanost, rostou výdělky, staví se dopravní infrastruktura a přibývá podnikatelů. Ministryně připustila, že státní správa má mnoho chyb, kabinet se je ale podle ní snaží napravovat.
„Nikdy jsem nezpochybňovala potřebnost Nejvyššího kontrolního úřadu. Je důležitý, ale měl by vystupovat v rámci zákonných kompetencí,“ uvedla. Schillerová také poukazovala na to, že zpráva NKÚ neobsahuje nápravná doporučení.
Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura uvedl, že si ministryně financí vytáhla krátkou sirku a předvedla z dílny ministerstva propagandy směsici pravd, polopravd a vyslovených lží. Stanjura připomněl, že premiér Andrej Babiš (ANO) sliboval už před několika lety návrh důchodové reformy i nový zákon o daních z příjmů. Současný kabinet je podle Stanjury „vláda na ochranu zájmů Andreje Babiše, politických, ekonomických i osobních“.
ODS, Piráti a KDU po neúspěchu svolají mimořádnou schůzi znovu
ODS, Piráti a lidovci nechají znovu svolat mimořádnou schůzi Sněmovny ke zprávě Nejvyššího kontrolního úřadu, otázce státního rozpočtu a údajnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Dnes po více než tříhodinové debatě řečníků s přednostním právem poslanci neschválili program mimořádné schůze se stejnými body. Svolávající strany budou chtít slyšet také vysvětlení, zda předseda komory Radek Vondráček (ANO) věděl, že Babiš bude v zahraničí, když svolal schůzi na dnešek.
Předseda ODS Petr Fiala kritizoval, že na jednání dnes dorazilo jen několik členů vlády a vystoupila pouze ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). „Chceme společně vzkázat panu Babišovi, ANO, panu Vondráčkovi, že takhle se to dělat neubude, předložíme nový návrh a znovu budeme žádat mimořádnou schůzi,“ řekl novinářům.
Šéf lidovců Marek Výborný označil dnešní jednání za skandální. „Vláda se chová arogantně, nepřijde. Je to ukázka arogance moci, když jsou tady tři ministři, dva z toho se střídají u kávy a chlebíčků,“ uvedl.
Babiš se dnes účastní setkání premiérů zemí visegrádské čtyřky a Japonska v Bratislavě. Před odletem označil schůzi za nesmyslnou. „Bylo tu jen pár ministrů, premiér je někde na summitu na Slovensku, zato tady byl kompletní mediální tým Andreje Babiše, který řeší, jak to celé bude vyznívat na sociálních sítích,“ konstatoval předseda Pirátů Ivan Bartoš. Babiš tím podle něj poslal jasný vzkaz opozici a občanům, s jakou vážností k problematice přistupuje.
Bartoš se chce také dozvědět, zda Vondráček pochybil vědomě, když svolal dnešní schůzi na den, kdy je premiér v zahraničí. Fiala neupřesnil, kdy by se mohla konat opakovaná schůze, o přesném datu podání návrhu se teprve poradí šéfové klubů Pirátů, ODS a KDU-ČSL. Svolavatelé budou ještě zvažovat, zda ke třem bodům navrženým na dnešek pro příště případně přidají nějaký další.
Výborný: Vláda je pštros, před problémy strká hlavu do písku
Vláda ANO a ČSSD je pštros, který strká před řešením problémů hlavu do písku. Řekl to dnes ve Sněmovně předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Kritizoval také premiéra Andreje Babiše (ANO). Výborný uvedl, že existuje podezření, že premiér zneužívá své moci, aby se vyhnul spravedlivému procesu. Babišovi nyní hrozí obžaloba v případu Čapí hnízdo.
Kabinet podle Výborného odpovídá na dotazy opozice mlčením. „Je nepřijatelné, aby se vláda promlčela až k problémům, které přijdou,“ řekl. Vládu kritizoval mimo jiné za to, že nemá návrhy důchodové reformy, dále za neefektivní hospodaření, nízký výkon veřejné správy a za neplněné sliby z výjezdů první Babišovy jednobarevné vlády do krajů.
„Kdyby premiér řídil své firmy tak schopně, jako řídí vládu, zkrachoval by,“ řekl Výborný. Kabinet označil za vládu údržby a přejímání evropských směrnic. Očekávané důležité právní normy podle předsedy KDU-ČSL ministři nepředkládají. Připomněl také někdejší volební heslo hnutí ANO, že stát řídí nemehla. Podle Výborného je v současnosti pravdivé.
TOP 09 slíbila podpořit rozpočet s 10 pct výdajů na investice
Poslanci opoziční TOP 09 podpoří státní rozpočet na rok 2020, pokud deset procent výdajů bude investičních. Chce také, aby stát přestal podporovat velké firmy na úkor menších. Oznámil to dnes ve Sněmovně předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Uvedl to v rámci debaty o programu mimořádné schůze dolní komory, kterou iniciovala opozice ke zprávě Nejvyššího kontrolního úřadu, státnímu rozpočtu a k údajnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO).
„Bude-li tam alespoň deset procent na investice, budeme mít čisté svědomí, že ten rozpočet také myslí na horizont za toto volební období a nemyslí jenom na cynické udržení moci na zítřejší den,“ prohlásil Kalousek.
V letošním rozpočtu je podle něj pouze 8,1 procenta výdajů investičních, což „není žádná sláva“. „Ten rozpočet je přerozdělovací, nemyslí na budoucnost, projídá současnost,“ konstatoval někdejší ministr financí.
TOP 09 by podle něj také chtěla, aby vláda přestala zhoršovat stav veřejných financí, předložila alespoň základní principy dlouhodobé udržitelnosti veřejných rozpočtů a navrhla plán, jak zvýšit konkurenceschopnost a efektivitu veřejné správy, aby stát přestal bobtnat.
Sněmovna by podle TOP 09 měla doporučit změnu podmínek a pravidel, na jejichž základě poskytuje na úkol malých a středně velkých podniků v zemědělství podporu velkým firmám typu holdingu Agrofert, který musel Babiš předloni převést do svěřenského fondu kvůli zákonu o střetu zájmů. Holding podle Kalouska čerpal unijní dotace v rozporu s evropskými hodnotami. Zhoršuje to kvalitu demokracie i kvalitu života na venkově, míní Kalousek. „Svobodná střední třída je kotvou každého demokratického režimu,“ řekl.
Předseda poslanců TOP 09 se pozastavil také nad tím, že vláda zatím nepředložila návrhy na reformu důchodového systému. Plánované oddělení důchodového účtu od státního rozpočtu není žádná reforma, ale metodický účetní krok, který nic nevyřeší, dodal Kalousek.
ODS chce, aby vláda pozastavila národní dotace Agrofertu
Opoziční ODS navrhla Sněmovně, aby v souvislosti s podezřeními kolem střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) vyzvala vládu k pozastavení národních dotací jeho bývalé skupině Agrofert. Chce také mimo jiné, aby kabinet předložil plán daňové a důchodové reformy a snížení byrokracie, návrh změn letošního rozpočtu i návrh snížení zákonných výdajů státu. V diskusi o programu mimořádné schůze Sněmovny dnes představil návrhy usnesení pro dolní komoru předseda ODS Petr Fiala.
Fiala v úvodním slově vysvětloval důvody, proč se část opozičních stran rozhodla mimořádnou schůzi vyvolat. „Vláda má očividně záměr tvářit se, že se nic neděje, že je vše v pořádku, ale ono se děje. Česko začíná mít vážné problémy,“ řekl Fiala i s odvoláním na kritickou zprávu NKÚ. Předseda ODS soudí, že pokud vláda nic neudělá, státní rozpočet se může letos propadnout do stomiliardového schodku. „Měli bychom vidět první reformní kroky. S ničím se ale nezačalo,“ uvedl.
Dotkl se také Babišova trestního stíhání v případu Čapí hnízdo. Rychlá výměna ministra spravedlnosti (Jana Kněžínka) v době, kdy státní zastupitelství rozhoduje o podání obžaloby, podle Fialy zpochybňuje právní stát. Sněmovna by podle ODS proto měla vyzvat Babiše k obsazení funkce ministra spravedlnosti tak, aby nebyla narušena důvěra v právní stát, a k tomu, aby se zdržel slovních útoků na justici.
Před hlasováním o návrhu programu schůze mohou na sněmovním plénu vystupovat jen řečníci s přednostním právem. Schůze se ale nakonec nemusí uskutečnit, pokud Sněmovna program neschválí. V takovém případě by se ke slovu ostatní poslanci nedostali a nehlasovalo by se ani o usneseních.
Babiš: Dnešní mimořádná schůze Sněmovny je nesmyslná
Dnešní mimořádná schůze Sněmovny je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nesmyslná. Řekl to dnes novinářům před odletem do Bratislavy na setkání premiérů zemí visegrádské čtyřky a Japonska. Schůze je svolána z podnětu ODS, Pirátů a KDU-ČSL, řešit se na ní má zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), státní rozpočet a údajný Babišův střet zájmů. Podle premiéra se Česko nikdy nemělo tak dobře. Vláda občas nemá pocit, že je NKÚ objektivní úřad, dodal.
„Mě mrzí, že nemůžu být ve Sněmovně. Je to schůze, která nemá žádný smysl. Tam je asi 200 zákonů, které čekají na schválení, ale opozice samozřejmě asi nemá co dělat, tak svolala tu schůzi,“ řekl Babiš.