Opozice: Ve hře je vyvolání hlasování o nedůvěře vládě

Lídři opozičních stran  (screenshot YouTube)

Lídři opozičních stran | FOTO: screenshot YouTube

Šéf žalobců Pavel Zeman zrušil usnesení o zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) a Jany Mayerové ze společnosti Farma Čapí hnízdo. Předseda STAN Vít Rakušan v reakci apeloval, aby byl v chování zdrženlivý nejenom premiér, jenž se v minulosti opíral do fungování státního zastupitelství, ale také prezident Miloš Zeman v případě možného udělení abolice.

(aTeo)

Podle opozičního poslance je primárně nutné obnovit důvěru ve fungování justice. „Udělení abolice by neprospělo důvěře lidí v to, že mezi rovnými neexistují rovnější, uvidíme, jak by na to sám reagoval sám premiér.“ Rakušan také přiznal, že ho mrzí, že dnešním dnem se pozornost od aktuálně projednávaného návrhu státního rozpočtu ve třetím čtení odvrací: „Veškerou mediální pozornost na sebe strhávají kauzy Andreje Babiše.“

Dále zástupci občanských demokratů v čele s předsedou Petrem Fialou oznámili, že považují za nepřijatelné, aby v čele vlády stála trestně stíhaná osoba, jež měla podle finální verze auditu Evropské komise neoprávněně čerpat unijní dotace. „Očekáváme, že Andrej Babiš odstoupí z funkce do doby, než si vyřeší své osobní problém, protože je takováto situace pro Českou republiky nesmírně zatěžující.“ Před pár lety by bylo podle šéfa ODS nepřijatelné, aby člověk s těmito problémy byl předsedou české vlády, a Babiš by měl tedy sám vyvodit osobní odpovědnost. Stejně tak to má být právě on, kdo učiní ten potřebný krok k pročištění politické scény. Vedle toho ho Fiala vyzval, aby v případě, že se prezident rozhodne k udělení abolice, tuto možno odmítl.

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové bychom se navíc v situaci, kdy by Miloš Zeman udělil abolici, jak dříve deklaroval, ničím nelišili od mečiarovského Slovenska. „Vítězství hnutí ANO ve volbách nikdo nezpochybňuje, bylo přesvědčivé, a protože našli většinu opřenou o bolševiky, mají právo vládnout. Premiérem této země ale nemůže být osoba jeho morálního kreditu, proto musí rezignovat. Andrej Babiš brzdí všechny schopné lidí naší země,“ míní poslankyně. A stejně jako předseda KDU-ČSL Marek Výborný navíc ocenila, že se nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ukázal jako jasná záruka právního státu. „Není důvodu, aby Sněmovna znovu rozhodovala o vydání Andreje Babiše,“ uvedl navíc lidovec. 

Jako jednu ze zvažovaných možností nakonec připouštějí vybraní zástupci opozice i možnost vyvolání hlasování o nedůvěře vládě.  

()

Sám Zeman na dnešní tiskové konferenci uvedl, že přezkumem Šarochova rozhodnutí odhalil nedostatky ve skutkové rovině i v rovině právního hodnocení. Zmínil mimo jiné nesprávné hodnocení důkazů a neúplné vyhodnocení evropské legislativy. Kriticky se vyjádřil i k činnosti regionální rady, která dotace Čapímu hnízdu poskytla. Podle něj bylo hodnocení projektu zejména v úvodní fázi naprosto formální a rada nepřezkoumala majetkovou strukturu žadatele.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner