ČSSD nepodpoří ústavní žalobu na Zemana. Musíme hájit nezávislou justici, říká Výborný

Předseda ČSSD Jan Hamáček a poslanci Jan Chvojka, Alena Gajdůšková a Kateřina Valachová
 (ČTK)

Předseda ČSSD Jan Hamáček a poslanci Jan Chvojka, Alena Gajdůšková a Kateřina Valachová | FOTO: ČTK

Před úterním jednáním Sněmovny se sejdou předsedové pěti opozičních stran z řad ODS, TOP 09, STAN, Pirátů a KDU-ČSL. Mají se zabývat projednáváním ústavní žaloby na prezidenta. Po schválení Senátem nyní totiž novela putuje do dolní komory Parlamentu, kde by se měla dostat na řadu ve čtvrtek. Zatímco opoziční lídrové plánují návrh podpořit, vedle KSČM a SPD nebudou pro žalobu hlasovat ani koaliční sociální demokraté. Na dnešní tiskové konference to oznámila poslankyně strany Kateřina Valachová. 

I když tak opozici zřejmě hlasy pro schválení stačit nebudou, prozatím se nevzdává. ,,Jsem přesvědčen o tom, že nemáme v rukou žádné konkrétní nástroje, tak je nutné vyslat jasný signál, že nám věci, tak jak se odehrávají, nejsou jedno. Máme hájit nezávislou justici i to, že se ústavní činitelé musí pohybovat v rámci toho, co jim Ústava umožňuje, nikoli jednat za její hranou,“ řekl předseda KDU-ČSL Marek Výborný.

Poslanec Vít Rakušan (STAN) pak zdůraznil, že je především rád, že byl bod na projednávání vůbec zařazen. Podle něj se jedná o jasné znamení, že jsou členové dolní komory schopni shody na zásadních věcech. ,,Asi teď úplně nezáleží na tom, jestli počet hlasů v Poslanecké sněmovně odpovídá nebo neodpovídá tomu, aby měl materiál šanci na schválení. Máme tady dvoukomorový systém. Došlo ke schválení horní komorou, a teď přichází do Poslanecké sněmovny,“ řekl místopředseda poslaneckého klubu s tím, že oni sami ovšem návrh vedle dalších podpoří.

senátor Václav Láska, Senátor 21 (foto Pavel Hofman)

Ani podle názoru předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila není vadou, že žaloba popisuje více věcí. Ústavní soud totiž může konstatovat, že pouze v některých bodech došlo k porušení Ústavy. „Pokud koalice tvořená hnutím ANO, komunisty, hnutím SPD a sociálními demokraty tuto žalobu nepodpoří, je to jejich politická odpovědnost. Poslanci zde neříkají výrok, jestli prezident porušuje Ústavu, nebo ne, ale pouze rozhodují o tom, jestli soudu umožní, aby celou situaci posoudil,“ uzavírá europoslanec.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]