Opozice reaguje na Babišovo maturitní vrtěti psem: Co se tak věnovat shánění testů a vakcín?

Úřad vlády ČR

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Úřad vlády ČR

„Věnujte se tomu, za co jste převzal v březnu osobní zodpovědnost,“ apelují opoziční poslanci na předsedu vlády Andreje Babiše. Jeho snaha nastolit téma o podobě maturit je jen dalším pokusem „vrtěti psem“, tedy odvádění pozornosti od závažnějších témat, a další ze série PR počinů hnutí ANO.

Předseda vlády Andrej Babiš představil v úterý tři možné typy maturit: klasickou pro studenty mířící na vysoké školy, lehčí variantu pro studenty bez ambicí dalšího pokračování ve studiu a úřední pro ty, kteří mají problémy kvůli distanční výuce.

ČTK

Ve středu ráno však Babiš nakonec sdělil, že vznesené návrhy nejsou dobré a u ministra školství Roberta Plagy (za ANO) bude apelovat na zavedení jen úřední varianty. Opoziční poslanci však namítli, že má celé maturitní téma jenom odvést pozornost od závažných témat vládních neúspěchů při boji proti epidemii.

„Pane Andreji Babiši, podobu maturit nechte ministru školství a vy se věnujte tomu, za co jste převzal v březnu osobní zodpovědnost: 22 385 mrtvých, cca 200 mrtvých denně, očkování, ve kterém jsme nejhorší ve střední Evropě, tristní testování a trasování, co neexistuje,“ vzkázala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Na situaci podobně reagoval i její spolustraník, poslanec Dominik Feri. „Andrej Babiš a maturity: Před týdnem: úřední maturity. Včera večer: normální, lehčí, úřední maturity. Dnes ráno: ‚Včera jsem dával nějaký teoretický návrh, který samozřejmě není dobrý.‘ Jestli někdo tvrdí, že tomuhle rozumí, tak lže,“ uvedl.

Podobně na twitteru reagoval i předseda ODS Petr Fiala. „Andrej Babiš objevil (bohužel) nové téma: maturity. Tam ho, prosím, nepouštějte, chaosu je už i tak dost! Studenti a učitelé si experimenty na poslední chvíli nezaslouží. Mám pro premiéra tip: Co se tak věnovat shánění testů a vakcín? Ať jich máme v ČR konečně dostatek,“ apeloval.

V České republice aktuálně vrcholí další vlna koronavirové epidemie. Jenom od začátku března zemřelo v souvislosti s nemocí bezmála 1500 osob a nápor na nemocnice je enormní. Tempo očkování přitom podle odborníků nejde vůbec tak rychle, jak by bylo v zemi potřebné, aby k proočkování občanů došlo co nejdříve.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner