Opozice reaguje na konec Pavla Zemana. Byl trnem v oku vládě, vzkazují politici

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman  (ČTK)

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman | FOTO: ČTK

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman skončí ve své funkci. Vicepremiér Karel Havlíček na tiskové konferenci oznámil, že se rozhodl rezignovat k 30. červnu. Od opozičních politiků zaznívá, že není možné, aby z takto vysoké pozice odstoupil a veřejnost neznala důvody. Například podle europoslance Jiřího Pospíšila (TOP 09) to vyvolává spekulace, že ustoupil tlaku a zlu Marie Benešové. 

Opozice konec nejvyššího státního zástupce kritizuje. Podle předsedy občanských demokratů byl Pavel Zeman dlouho trnem v oku vládnoucí garnituře. „Vzpomeňme jen na připravovanou kárnou žalobu ministryně Marie Benešové, která na něj dlouhodobě vyvíjela tlak. Nyní je důležité ochránit nezávislost VSZ, aby do budoucna zůstala zachována nestrannost trestního řízení a ochrana veřejného zájmu,“ reagoval Petr Fiala.

„Díky Pavlovi Zemanovi za jeho práci. Sloužit pod Marií Benešovou, která ho odstřelovala přes média a sama má kopu másla na hlavě, bylo vyčerpávající. Oceňuji, že se pod ním státní zástupci zaměřili na velké ryby. Vyzývám ministryni, aby jmenování nástupce nechala nové vládě po volbách,“ napsal na twitteru poslanec Jakub Michálek (Piráti).

Podle europoslance Jiřího Pospíšila (TOP 09) není možné, aby z takto vysoké pozice Pavel Zeman odstoupil a veřejnost neznala důvody. „Vyvolává to spekulace, že ustoupil tlaku a zlu Marie Benešové. Lidsky je mi to líto, protože jsem to byl já, kdo ho před lety vybral jako mladého a nadějného státního zástupce. Takto by končit neměl,“ řekl.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman  (ČTK)

„Teď už to můžu říct. Hodně jste se ptali, proč jdeme do nedůvěry vládě. Vláda došikanovala k rezignaci nejvyššího státního zástupce, který se postavil Babišovi v kauze Čapí hnízdo. To byla pověstná poslední kapka. Je potřeba nahlas říct, že s tímhle marasmem nesouhlasíme,“ prohlásil pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík.

Podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) byl na Pavla Zemana dlouhodobě velký tlak. „Ocenil jsem, že se postavil ke kauze Čapí hnízdo čelem a nenechal to zamést pod koberec. Děkuji mu za jeho práci, kterou vykonával přes 10 let. Čekal jsem, že skončí spíše ministr,“ vzkázal.

„S jeho érou zůstane spojeno výrazné posílení důvěryhodnosti i sebevědomí státního zastupitelství a za to mu patří poděkování. S ohledem na současnou nestabilní společenskou a politickou situaci však načasování jeho rezignace nepovažuji za šťastné,“ reagoval prezident Unie státních zástupců Jan Lata.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články