Opozice reaguje na předražený nákup respirátorů. Drahé a nekvalitní, jde o ohrožování zdraví občanů, míní Fiala

ODS

Předseda ODS Petr Fiala | FOTO: ODS

Nejvyšší kontrolní úřad poukázal na chaos při nákupech respirátorů během jarní vlny epidemie a jejich přílišnou předraženost. Od 1. ledna do 31. srpna 2020 za pomůcky a materiál ministerstva zdravotnictví a vnitra zaplatila podle NKÚ 8,5 miliardy korun včetně dopravy a souvisejících služeb. Opozice chce danou záležitost prošetřit.

„Je skandální, jak vláda s fanfárami vítala letadla s předraženými čínskými respirátory, přitom polovina z nich vůbec nesplňovala potřebná kritéria. Vláda to nezvládla, to neříká opozice, ale nejvyšší kontrolní orgán státu. Chceme, aby zpráva NKÚ byla samostatným bodem jednání PS,“ uvedl na svém twitteru předseda ODS Petr Fiala.

archiv

Reaguje na zprávu, která odhalila, že vnitro nakupovalo respirátory FFP3 za ceny od 60 do 422 korun za kus a ministerstvo zdravotnictví respirátory nižší třídy FFP2 dokonce za 777 korun za kus. „Výsledky kontroly ukázaly, že stát podcenil přípravy na krize a na problémy při jejich zvládání. Cílem naší kontroly je poučit se,“ sdělil ke zprávě prezident NKÚ Miloslav Kala.

„Skandální je, že polovina respirátorů FFP2, které nakupovalo ministerstvo zdravotnictví, nevyhověla. Nebyla odpovídající kvality, to je vlastně ohrožování zdraví lidí. Nedělalo se to včas, kdy mohlo, říkalo se, že pomůcek je dost. (..) Vzpomeňme si, jak se tu kupovaly čínské zásoby, říkalo se, že jenom Čína nám pomůže – přitom nabízeli čeští výrobci, ale na to stát dlouho nereagoval,“ poukázal pro ČT24 Petr Fiala.

Jeho strana požaduje řádné prošetření těchto nákupů. Už v lednu loňského roku, ještě před vypuknutím pandemie u nás, se místopředseda zdravotního výboru za ODS Bohuslav Svoboda vlády ptal, zda je na epidemii dostatečně připravená.

Tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve sněmovně odpověděl, že roušek bude dostatek. „Jeden český výrobce jich má v tuto chvíli celkově milion na skladě, takže roušky skutečně budou,“ reagoval. Jenže po vypuknutí nákazy jich najednou byl hrubý nedostatek dokonce pro samotné lékaře.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se kritice brání. „Vnitro nakoupilo na jaře ochranné pomůcky podle zákona, za dobrou cenu a rychle ve srovnání s nákupy jiných zemí. Kontroloři NKÚ odvedli profesionální práci, ale v tehdejší situaci by podle jejich doporučení stát nic nenakoupil,“ uvádí.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová chce také ve sněmovně zařadit bod, který by se závěrům NKÚ podrobně věnoval. „Rozhodla jsem se zároveň podat trestní oznámení. Dle výkladu soudců NS by měly být uděleny přísnější tresty, když se prokáže souvislost s pandemií, za veřejné peníze odpovídají konkrétní osoby,“ uvedla Adamová.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner