Opozice: Situace s Babišovou vládou je neudržitelná, jenom se vymlouvá. Jsou desítky důvodů pro vyslovení nedůvěry

Předsedové stran demokratické opozice (SPOLU, Piráti, STAN) (ČTK)

Předsedové stran demokratické opozice (SPOLU, Piráti, STAN) | FOTO: ČTK

Demokratická opozice, tedy koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti s hnutím STAN, představili společnou dohodu při hlasování o nedůvěře vládě. Na společné tiskové konferenci v poslanecké sněmovně vyjmenovali důvody, proč Andrej Babiš nemá jejich důvěru. Hlasování o nedůvěře vládě Andreje Babiše se uskuteční na mimořádné schůzi poslanců ve čtvrtek.

„Odevzdali jsme žádost poslankyň a poslanců našich pěti parlamentních klubů o svolání hlasování nedůvěry vládě. Pro vyslovení nedůvěry existuje několik důvodů. Nesmíme rezignovat na principy. Jedním z pilířů parlamentní demokracie je to, že se vláda opírá o většinu v poslanecké sněmovně. Poté, co komunisté a věrní spojenci Andreje Babiše a Jana Hamáčka oznámili, že už nechtějí podporovat vládu, měl sám Babiš požádat o důvěru, jak se to sluší v demokratické společnosti,“ uvedl tiskovou konferenci předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

()

Jedním z důvodů, proč se opozice rozhodla vyslovit nedůvěru vládě, je i potvrzený střet zájmů premiéra Babiše. „My jsme na flagrantní střet zájmů upozorňovali s Piráty a dalšími už v srpnu, roku 2018. Nyní reálně hrozí, že dotace namísto Agrofertu zaplatí čeští občané. Premiérova role velmi ztěžuje situaci v Evropské unii, protože ohrožuje čerpání evropských programů jako celek. Včera vyvstala informace o návrhu policie na obžalobu premiéra kvůli kauze Čapí hnízdo,“ sdělil předseda Pirátů Ivan Bartoš. Česko by podle něj nemělo mít premiéra, který čelí takto závažných kauzám. „Situace je nadále neudržitelná,“ dodal.

„Důvěru této vládě jsme nikdy nedali, ale v době, kdy do Česka přišla epidemie, byli jsme připraveni pracovat na řešení krize a vládě je předkládat. Vláda udělala tolik chyb, které jsou zcela neomluvitelné, není možné to připisovat pouze koronaviru,“ vysvětlila další důvod předsedkyně Markéta Pekarová Adamová. Nelze podle ní také opomenout, že se tuzemští podnikatelé nedočkali od vlády dostatečné podpory.

Slova Babiše o tom, že nedává smysl vyhlašovat nedůvěru čtyři měsíce před volbami, opozice odmítá. „Principy, o kterých jsme mluvili, platí vždy. Andrej Babiš se jenom vymlouvá a stěžuje si. Jeden z jeho největší hříchů je to, že přivedl k moci komunisty. A i jejich důvěru ztratil,“ řekl Stanjura s tím, že ve čtvrtek občané alespoň uvidí jejich finální stanovisko, zda budou vládu podporovat, či nikoli.

KSČM v dubnu vypověděla toleranci vládě, ale nyní při debatě o vyslovení nedůvěry otočila. K vyslovení nedůvěry jsou někteří komunisté zdrženliví, jiní by pro něj hlasovali kvůli přístupu vlády k zahraniční politice. Právě hlasy KSČM jsou klíčové pro získání poslanecké většiny 101 hlasů, aby hlasování o nedůvěře prošlo.

I přesto prezident Miloš Zeman několikrát zopakoval, že by menšinovou vládu hnutí ANO a ČSSD nechal dovládnout v demisi do říjnových voleb.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]