Opozice: Ustupování komunistům se v historii nikdy nevyplatilo

ČTK

Předseda KSČM Vojtěch Filip | FOTO: ČTK

Hlasovací mašinerie hnutí ANO, ČSSD, komunistů a SPD protlačila ve Sněmovně podle všeho protiústavní novelu o dodatečném zdanění finančních náhrad církevních restitucí. Pravicová opozice společně s Piráty to nedokázala zvrátit. Prosazení návrhu hodlá bránit ústavní stížností.

ODS v bezprostřední reakci napsala na svých webových stránkách, že zdanění církevních restitucí je faktickým úplatkem Andreje Babiše komunistům. Předseda občanských demokratů označil argumenty zastánců zdanění za ostudné a podle svých slov pevně věří tomu, že Senát nebo Ústavní soud návrh odmítnou.

„Církevní restituce nejsou ve společnosti příliš populární. To ale neznamená, že nejsou správné. Argumenty zastánců zdanění církevních restitucí při diskusi v Poslanecké sněmovně byly ostudné a nikdy by mě nenapadlo, že se něčeho podobného třicet let od pádu komunismu dočkám. Nepřistupujme na překrucování historie a na tlak KSČM. Ustupování komunistům se v historii nikdy nevyplatilo. Zdanění církevních restitucí je úplatkem Andreje Babiše jednomu z členů současné vlády – KSČM. Je jeho odpovědností, že je po volbách vtáhl do hry a dal jim jejich současnou moc. Pevně věřím, že si Senát, popř. Ústavní soud zachová zdravý rozum a tato nespravedlivá změna zákona nikdy nevstoupí v platnost,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala.

Místopředseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda poznamenal: „Sněmovna dnes hlasy KSČM, ČSSD, ANO a SPD schválila zdanění církevních náhrad. Jedná se o komunistický návrh, který má poškodit církve a náboženské společnosti. Návrh je podle našeho názoru v rozporu s ústavním pořádkem a ODS bude v případě jeho schválení iniciovat podání žaloby k Ústavnímu soudu.“

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek na svém twitterovém účtu po hlasování vyslovil názor, že hlavním motivem této akce hradní koalice byl projev antisemitismu. Poukázal přitom na fakt, že zákonem utrpí i Federarace židovských náboženských organizací. Kalousek míní, že  „o to mnohým vládním poslancům jde především“.

Křesťanskodemokratický poslanec Marek Výborný na twiiteru napsal: „Právo, spravedlnost, víra předků pro poslance ANO, ČSSD, SPD nic neznamená. Pomohli za pár stříbrných komunistům zopakovat krádež. Je to horší než chyba. Je to zločin“.

Předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík na téže sociální síti poukázal na to, že „vláda kvůli komunistům rozmetává právní řád, chce danit náhrady za ukradený majetek, trhá na cucky uzavřené dohody mezi státem a církvemi:. Ze strany státu si už podle Gazdíka „nemůžeme být jisti ničím“.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner