Diplomatický incident, kdy ministerstvo průmyslu a obchodu uposlechlo výzvy čínského velvyslance, aby zástupce Tchaj-wanu opustil setkání s diplomaty, nezůstalo bez odezvy. Opozice žádá rezignaci ministryně Novákové. Tchaj-wan je přitom u nás významnějším investorem než Čína.
[ctete postid=“237244″ title=“Novákovou potápějí výroky k drahým datům. Proč ji brání prezident Zeman?“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/03/Nováková-Marta-385×230.jpeg“ excerpt=“Nad ministryní průmyslu a obchodu Martou Novákovou se stahují mračna. Potápějí ji “ permalink=“https://forum24.cz/novakovou-potapeji-vyroky-k-drahym-datum-proc-ji-brani-prezident-zeman/“]237244[/ctete]
S ministryní průmyslu a obchodu Martou Novákovou to bylo ve vládě nahnuté už po nedávném komunikačním zkratu, kdy přehodila vinu za drahá mobilní data na zákazníky, jelikož k jejich stahování raději využívají WiFi připojení zdarma, a podle jejího mínění tak nepřispívají k tomu, aby byla data levnější.
Čínský vazal
Stále ještě nemá vyhráno, jelikož premiér Andrej Babiš už podle kuloárových zpráv našel nástupce. Je jím jeho poradce z Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček, který ovšem spíše než zájmy živnostníků hájí záměry hnutí ANO. Nyní Nováková znovu přestřelila, jelikož staví českou stranu do pozice čínského vazala. Východní velmoc přitom tento přikrčený postoj ani neocení a patolízaly pohrdá.
K čerstvému skandálu došlo při tradičním každoročním setkání zástupců ministerstva průmyslu a obchodu se zhruba stovkou zahraničních diplomatů, jehož se tchajwanská hospodářská a kulturní kancelář účastní už devatenáct let.
Přestože u nás nemá Tchaj-wan velvyslanectví a Česká republika, jako většina zemí ve světě, uznává politiku jedné Číny, nebrání tento fakt vzájemným hospodářským a diplomatickým kontaktům. Letos však došlo k ostudnému zádrhelu.
Nováková objasnila, že na žádost čínské strany „v zájmu zabránění diplomatického konfliktu prostřednictvím náměstka Bärtla požádala reprezentanty kanceláře Tchaj-wanu, aby setkání opustili“. Podle čínského velvyslance by byl jinak ohrožen hladký průběh návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Číně, která se má odehrát koncem dubna.
Bezprecedentní konflikt potvrdil ředitel tchajwanské kanceláře Chung-I Wang. „Velmi si vážím dlouhodobého přátelství a ekonomických vztahů mezi našimi zeměmi. Středeční událost nás velmi mrzí,“ konstatoval.
To nelze přehlédnout a tolerovat
Tento krok vyvolal ostrou kritiku nejen demokratické opozice, ale i z řad vládní koalice. S Novákovou chce hovořit ministr zahraničí Tomáš Petříček. Její postup překvapivě označil za chybu i jeho předchůdce Lubomír Zaorálek, jinak považovaný za jednoho z čelných propagátorů sbližování s Čínou. „Pokud vím, tak v souladu se zvyklostmi je to, že se v minulých letech podobných setkání zástupce Tchaj-wanu účastnil,“ připomenul. Dohodnutá pravidla by se podle něj neměla měnit.
Opozice požaduje rezignaci Novákové. Podle senátorů za hnutí STAN a TOP 09 byl zákrok ministryně, iniciovaný čínským velvyslancem, hrubým porušením suverenity české zahraniční politiky. Nováková znevážila a ohrozila ekonomické zájmy České republiky i obchodní vztahy s Tchaj-wanem.
Její odvolání požaduje i poslanecký klub ODS. „Zásadně se vymezujeme proti poslednímu selhání ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové,“ uvedla Miroslava Němcová. Nelze podle ní přehlédnout a tolerovat nepřijatelný nátlak čínského velvyslance vůči zástupcům Tchaj-wanu, který ministryně akceptovala.
Tchaj-wan je významnější investor
Situace je o to absurdnější, že Tchaj-wan je po Japonsku a Jižní Koreji třetím nejvýznamnějším asijským investorem v České republice. Obří čínské investice ve výši 270 miliard korun, avizované před třemi lety, zatím zůstávají daleko za očekáváním.
Podle údajů agentury CzechInvest u nás v roce 2017 působilo 33 tchajwanských investorů zejména v elektrotechnickém průmyslu s projekty přesahujícími 27 miliard korun a 17 tisíci vytvořenými pracovními místy. Čína v letech 1993–2017 představila 18 investičních záměrů v souhrnné výši 6,7 miliardy korun, zaměstnávajících tři tisíce lidí.
Jen pro srovnání: Z Jižní Koreje k nám v téže době doputovaly investice přesahující 100 miliard korun. Návštěva jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje v Praze v prosinci 2015 prošla téměř bez povšimnutí. Byla přitom oproštěna od organizovaného megalomanského tyjátru a manifestace policejní síly jako při návštěvě čínského prezidenta Sin Ťin-pchinga.
Kam jezdit za inspirací?
Tchajwanské investice, podobně jako jihokorejské, mají zároveň jinou kvalitu a přínos než čínské. Ty zatím tvoří zejména akvizice do stávajících projektů, většinou nevytvářejí nová pracovní místa a nepřinášejí nové technologie.
Tchajwanským lídrem mezi investory v České republice je desátý největší světový zaměstnavatel Foxconn, po Škodě Auto druhý největší tuzemský exportér. Tchaj-wan je řazený na třetí místo nejlepších investičních destinací hned za Švýcarsko a Singapur. Světová banka řadí tuto zemi s 23 miliony obyvateli na patnácté místo ve snadnosti podnikání v žebříčku 190 ekonomik světa.
Češko by se tudíž nemělo (podle rad prezidenta Miloše Zemana) jezdit učit do autoritářské Číny, jak stabilizovat společnost, ale na demokratický ostrovní stát Tchaj-wan, jak svobodně podnikat.
Kdo řídí zahraniční politiku?
Premiér Andrej Babiš, který se navenek tváří jako prozápadně orientovaný politik a masivně mediálně prodával svoji cestu do Spojených států, zatím k trapnému diplomatickému faux pas mlčí. Jak to tedy je, copak si nevšiml ani zhoršených americko-čínských obchodních vztahů?
[ctete postid=“241111″ title=“Babišovi miliardáři aneb Jak posloužili oligarchovi a zkrachovali v politice“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/08/Dědek-STAN-385×230.jpeg“ excerpt=“Andreje Babiše od samého počátku podporovalo několik miliardářů. Byl jedním z nich, “ permalink=“https://forum24.cz/babisovi-miliardari-aneb-jak-poslouzili-oligarchovi-a-zkrachovali-v-politice/“]241111[/ctete]
Ostatně mrtvého brouka hrál i poté, kdy byl před Vánocemi peskován čínským velvyslancem kvůli „unáhlenému rozhodnutí o stahování produktů Huawei ve veřejné správě“. Teprve o několik dní později se vlažně ohradil proti veřejné formulaci čínské strany, že „bere na vědomí úsilí české vlády o nápravu příslušných chyb a doufá, že česká strana přijme účinná opatření, aby zabránila opakování podobných událostí“.
Co udělá premiér dnes? Je ve složité situaci, protože ministryně průmyslu a obchodu je pod ochranou prezidenta Zemana, který její prohřešky bagatelizuje. Nováková to čte velmi dobře a chová se podle toho.
Nezbývá, než se znovu ptát: Kdo u nás řídí zahraniční politiku? Zákonné kompetence k ní má vláda, někdy to tak ale nevypadá. Asertivní spojenectví osy Pražský hrad-Peking-Moskva se prosazuje až příliš často.