Opozici se nelíbí komunistická minulost šéfžalobce Stříže. Nulová sebereflexe, odvoláme ho, slíbila Adamová

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová a nejvyšší státní zástupce Igor Stříž. (Nejvyšší státní zastupitelství)

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová a nejvyšší státní zástupce Igor Stříž. | FOTO: Nejvyšší státní zastupitelství

„O zvěrstvech komunistického režimu jsem tehdy nevěděl a neznal jsem historii 50. let. Několikrát jsem vstup do KSČ odmítl, ale posléze jsem už nedokázal odolat,“ řekl v rozhovoru pro DVTV nejvyšší státní zástupce Igor Stříž. Do pozice nastoupil po Pavlu Zemanovi, který rezignoval kvůli tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové.

Jeho minulost, navíc odůvodňovaná slovy o tom, že „nedokázal odolat“ vstupu do komunistické strany, vyprovokovala k reakci některé opoziční politiky. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se již po ohlášení jeho nástupu do funkce nechala slyšet, že ho v případě vyhraných voleb koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) odvolá.

„Posílal do vězení za to, že někdo nechtěl sloužit socialistické vlasti. A rozhodla o tom vláda trestně stíhaného premiéra, na jehož řízení může mít státní zástupce vliv. Po volbách ho odvoláme,“ přislíbila Adamová prostřednictvím twitteru.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Po dalších výrocích šéfa žalobců Stříže svůj názor ještě rozvedla. „Tohle je fakt nemožný slušně okomentovat. Jen to potvrzuje správnost rozhodnutí koalice SPOLU jej po volbách odvolat. Nulová sebereflexe,“ uvedla.

Na Střížovi vadí zejména problematická minulost. Jako člen KSČ a vojenský prokurátor totiž poslal do vězení odpírače vojenské služby.

Koalice se ostatně na spolupracovníky s minulým režimem zaměřila již jiným návrhem. Na začátku července navrhl šéf lidovců Marian Jurečka, aby stát krátil důchody členům bývalých vlád, exposlancům nebo členům a zaměstnancům ÚV KSČ i tajné policie StB. Obdobný zákon byl minulý měsíc přijal i slovenským parlamentem. Návrhu předsedy Jurečky se věnoval deník FORUM 24 v tomto článku.

Na Střížovi vadí také jeho vztah s předsedou vlády Andrejem Babišem. Na obsazení postu nejvyššího státního zástupce se čekalo a Babiš měl ještě v červnu Benešové říci, že pokud navrhne někoho z okolí Pavla Zemana, odvolá ji z funkce. Chtěl, aby kandidát nebyl z vnitřní soustavy státního zastupitelství. I přes tento rozpor přišla jednomyslná vládní shoda, poté, co se Babiš osobně setkal se Střížem.

„Premiér v kolosálním střetu zájmů, jehož kauzu má nově jmenovaný nejvyšší státní zástupce de facto spolurozhodovat. A Andrej Babiš s komunistickou minulostí spolupracovníka ‚Státní bezpečnosti‘ – tajné policie, která se dlouhodobě dopouštěla násilí proti pokojným odpůrcům tehdejší diktatury. To je vskutku nebezpečná konstelace ohrožující naši současnou demokracii,“ napsal kandidát do poslanecké sněmovny za KDU-ČSL Hayato Okamura.

Stříž momentálně usiluje o přepracování předlohy o státním zastupitelství, chce upravit postavení vedoucích státních zástupců, způsob jmenování a délku mandátu. „Nehodlám tento zákon vytvářet sám pro sebe, proto se nebudu rozpakovat prosazovat pro budoucího nejvyššího státního zástupce co možná nejkomfortnější podmínky v tom smyslu, že bude více nezávislý na vůli vlády, ne aby ho mohla odvolat tak jako mě každým dnem,“ uvedl pro ČTK.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com