Opoziční strany jsou pro hlasování o důvěře vládě, předčasné volby zřejmě neprosadí

Zástupci demokratické opozice (SPOLU, Piráti a STAN) (ČTK)

Zástupci demokratické opozice (SPOLU, Piráti a STAN) | FOTO: ČTK

Po vypovězení toleranční smlouvy hnutí ANO ze strany KSČM se na pořad dne dostává možné hlasování o důvěře vládě. Komunisté totiž informovali, že pokud by k němu došlo, Babišův kabinet rozhodně nepodpoří. Sami sice vyvolávat hlasování nechtějí, ale pro nedůvěru vládě ruku zvednou.

Většina zástupců parlamentních stran je přesvědčena, že hlasování je v současné době nutné. Pokud skutečně komunisté přestali držet Babišův kabinet, tak je potřeba na to reagovat. Působení Babišovy vlády má být co nejkratší, sdělil předseda ODS Petr Fiala, který podle svých slov zvažuje všechny varianty, serveru Aktuálně.cz. Rozpuštění sněmovny a předčasné volby stejně jako vyslovení nedůvěry nynější vládě jsou samozřejmě možné varianty. Ostatně vyzýval jsem k hlasování o nedůvěře už na podzim. V rámci naší koalice SPOLU i v rámci sněmovní opozice budeme proto v příštích hodinách a dnech jednat o dalším postupu, dodal Fiala.

Jako strašáka ovšem někteří předsedové opozičních stran vidí to, že pokud by skutečně Babišova vláda padla, moc bude mít v rukou prezident. Upřímně řečeno, to by asi byla ještě horší situace, než je nyní,myslí si například Jan Farský ze Starostů a nezávislých. Možných dopadů se obává i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a šéf lidovců Marian Jurečka.

Jako varianta se ukazuje i rozpuštění sněmovny, které by vedlo k předčasným volbám. Na to by však opozice potřebovala sehnat 120 hlasů poslanců. Při síle hnutí ANO, které má 78 zákonodárců, by to znamenalo přesvědčit všechny ostatní poslance. To se nejeví jako možné, přesto se o to zřejmě Koalice SPOLU a Pirátů se STAN pokusí. Konkrétní postup bude jasný v průběhu několika dnů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner