Opoziční strany vyzvaly prezidenta, aby přehodnotil abolici pro Babiše

ČTK

Politici opozice Ivan Bartoš (piráti), Petr Fiala (ODS) a Marek Výborný (KDU-ČSL) | FOTO: ČTK

Po dnešní schůzi lídrů pěti opozičních stran došlo k výzvě na adresu prezidenta Miloše Zeman, aby ještě jednou zvážil krok možného použití abolice v případě předsedy vlády. Zároveň si podle vlastních slov ODS, Piráti, TOP 09, lidovci a STAN uvědomují současné rozložení politických sil, ale situace si nyní vyžaduje jasné stanovisko.

,,Obracíme se na prezidenta republiky Miloše Zemana, aby ještě jednou zvážil úvahy o abolici v případě obnovení trestního stíhání Andreje Babiše ze strany nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Jsme přesvědčeni, že v tomto konkrétním případě už samotné úvahy poškozují názory lidí o rovnosti občanů před zákonem,“ sdělil předseda ODS Petr Fiala.

Vedle toho předsedové také uvítali vyjádření předsedy vlády, že v případě rozhodnutí prezidenta republiky o použití příslušného článku abolici nepotvrdí svým spolupodpisem ani nezmocní jiného člena vláda.

A závěrem vyzvali oba ústavní činitele, aby se v příštích měsících během veřejných vystoupeních vyvarovali komentování práce a rozhodnutí státních orgánů. Měli by tak předejít vzniku pochybností o jejich ovlivňování prostřednictvím politických či ústavních pravomocí, které prezidenta Miloše Zeman s premiérem Andrejem Babišem spojují.

ČTK

Předseda STAN Vít Rakušan navíc již dříve předestřel, že se nyní nabízí vzácná shoda napříč dolní komorou. „Byli bychom rádi, kdyby se k tomu vyslovili zákonodárci hnutí ANO a sociální demokraté. Tady přece nemusí být žádný politický spor. Naopak může být panu prezidentovi připomenuto, že kdysi tvrdil, že bude používat institut amnestií, abolicí a omilostňování pouze ve chvíli, kdy se bude jednat o vážný zdravotní nebo sociální důvod,“ uzavřel poslanec vzpomínkou na prezidentova slova před druhým kolem posledních prezidentských voleb.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner