Opravdové náchodsko-čínské přátelství: Starosta Birke napsal do Číny ponížený dopis

Čínští dobrodinci se fotografují pro město Náchod.  (Facebook Náchod)

Čínští dobrodinci se fotografují pro město Náchod. | FOTO: Facebook Náchod

Vypadá to jako aprílový žert, ale bohužel není. Téměř detektivním pátráním se mi podařilo získat dopis, který adresoval současný starosta Náchoda a poslanec za ČSSD Jan Birke paní Hou Hong, tajemnici městského výboru komunistické strany ve městě Kchaj-Feng (Kaifeng). Dopis měl zřejmě zůstat širší veřejnosti utajen. Starosta si chtěl pouze přihřát svou polívčičku. Na rozdíl od děkovného dopisu sousedním Polákům totiž svůj citový výlev nikde nepublikoval.

Birke v něm nevídaně servilním způsobem děkuje za rouškový dar. V době, kdy čeští zdravotníci odmítají zásilky čínských ochranných pomůcek jako nefunkční a předražené, poslanec a starosta v naprostém předklonu děkuje „krásnému městu“ a „krásným lidem“ a tvrdí, že je „šťastný“.

Česká Wikipedie uvádí, že je poslanec Birke aktivní ve „Smíšené česko-čínské komoře vzájemné spolupráce jako místopředseda správní rady. Dříve byl prezidentem komory (zvolen v roce 2013), později předsedou její dozorčí rady.“ Dalo by se tedy říci, že dopis adresuje ne jako starosta českého města, nýbrž jako kdosi, kdo má své vlastní obchodní zájmy.

Město Náchod
Starosta Náchoda a poslanec Jan Birke, Foto: FB starosty Náchoda

 

Co se týká česko-čínské spolupráce, bylo by rozhodně lepší, kdyby Čína – pokud už vypustila do světa COVID-19 – ihned a pravdivě informovala o situaci, místo toho, aby se snažila vylepšit ex post svůj obraz prodáváním a zasíláním roušek. Posílání ochranných pomůcek, mnohdy prošlých či nepříliš dobré kvality, situaci těžko vylepší. Kromě toho se na pomoci postiženým zemím podílí i technologická firma, která se zabývá také pronásledováním Ujgurů. O skutečném postavení Ujgurů v Číně před časem velmi emotivně mluvil světoznámý investigativní novinář Ethan Gutmann, který mimo jiné popisuje odebírání orgánů vězněných Ujgurů. Rozhovor, který Gutmann poskytl serveru iRozhlas.cz, je k dispozici ZDE.

Pokud je ČSSD demokratickou stranou a ne pročínským vazalem, měla by se od jednání svého poslance distancovat. Nejsme ničí kolonií ani gubernií, abychom museli poklonkovat před režimem, který má na svědomí statisíce lidských životů. Co asi na jednání svého stranického kolegy říká ministr zahraničí Tomáš Petříček?

Text dopisu:

Poděkování

Vážená paní tajemnice, z postu starosty města Náchoda, všech Náchoďáků, ale hlavně všech těch, kteří se v dnešní vyhrocené době nevzdávají, Vám z celého srdce děkuji za štědrý dar poskytnutý Vámi, Vaším krásným městem a lidem. Roušky jsou pro nás pro všechny v dnešní době řečeno slovy českého klasika „nad zlato“, a tak jsem opravdu velmi šťastný, že jsme díky Vám jimi mohli zásobit všechny náchodské zdravotníky, dobrovolné hasiče, příslušníky IZS, zaměstnance pošt, prodavače, ale i občany.

Dar jsem nepřebíral sám, nýbrž se svými nejbližšími spolupracovníky, a jen těžko se mi hledají správná slova pro pocity, které se v nás všech odehrávaly, když jsme si na krabicích plných zdravotnických roušek přečetli Váš vzkaz psaný krásnou češtinou, vzkaz, který k nám došel z takové dálky. „Neexistuje nic na této zemi, co by mohlo být více oceněno, než opravdové přátelství.“ Po těchto slovech není třeba ničeho dodávat, tato slova, a hlavně Váš čin, hovoří za vše.

Vážím si pomoci, daru, který se nám od Vás dostal, neboť jak praví jedno staré české přísloví, „Kdo rychle dává, dvakrát dává“, a jsem moc rád, že se dar dostal do těch správných a potřebných rukou.

S úctou

Jan Birke, starosta

Článek vyšel na webu Monika Le Fay.
Čtenářům deníku FORUM 24 ho přinášíme s laskavým svolením autorky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články