Opravdu Babiš vyhrál tak drtivě? Podívejte se na přehled mandátů, které získal v krajích

Andrej Babiš (Repro ČT)

Andrej Babiš | FOTO: Repro ČT

Některá média prezentují hnutí ANO jako drtivého vítěze obecních voleb. Skutečnost je složitější. Podívejte se na reálná čísla z Prahy a z krajských měst. Vůbec není jisté, že bude ANO všude vládnout, a mnohde možná skončí v opozici.

Jen ve třech městech má ANO více než 25 procent, což je u parlamentních voleb známkou přesvědčivého výsledku.

U dalších osmi měst má ANO jen od 20-24 procent, přičemž ale v Liberci se vysoko nad hnutím ANO umístilo místní seskupení Starostové pro Liberec. V Plzni má zase hnutí ANO jen o 0,09 procenta hlasů více než druhá ODS. Výsledek je tedy v počtu mandátů stejný.

U svého „vítězství“ v krajském městě Zlín hnutí ANO nedosáhlo ani na 19 procent hlasů.

V celkovém počtu mandátů získaných v komunálních volbách se ANO umístilo až za tradičními stranami, protože nemá vybudovanou dostatečnou sít místních organizací.

Zde jsou tedy výsledky v Praze a v krajských městech.

Praha

I když Andrej Babiš investoval do své Pražské kampaně spoustu peněz, ukázalo se, že hlavní město po předchozím vedení Adriany Krnáčové raději přednost hlavně ODS, Pirátům a nově vzniklému hnutí PRAHA SOBĚ.

Ostrava

Naopak v Ostravě vyhrálo právě hnutí ANO, které by preferovalo koalici s Ostravak, ODS a KDU-ČSL. I v tomto městě ČSSD propadla na poslední stranu, která splnila hranici 5 procent.

Olomouc

Hnutí ANO, které minulé období vyšachovala koalice TOP 09, ČSSD, ODS, KDU-ČSL, bude tentokrát rozhodovat. Z minulé koalice naprosto propadly právě ČSSD a TOP 09, zato jistě překvapil úspěch ProOlomouc a spojení PIRÁTI A STAROSTOVÉ.

Zlín

Těsný souboj Starostů a nezávislých s hnutím ANO musí znamenat pro první zmíněnou stranu po minulém volebním období, kdy získali přes 30 procent hlasů, velký propad.

Brno

Druhé největší město České republiky již podruhé ovládlo hnutí ANO, které by rádo utvořilo koalici s druhou stranou v pořadí, a to Občanskou demokratickou stranou. Otázkou ale je, zda ODS bude tento krok, považovat za správné rozhodnutí.

České Budějovice

Jihočeské město je jedním z dalších, kde se ČSSD vůbec nedostala do zastupitelstva. Zato současný primátor Jiří Svoboda si pochvaluje výsledek hnutí ANO, do kterého patří. Svoboda by rád vyjednával se všemi subjekty, které se do zastupitelstva dostaly.

Karlovy Vary

Hnutí ANO dobylo Karlovy Vary s téměř čtyřiadvaceti procenty a lídryní Andreou Pfeffer Ferklovou, úplným nováčkem v politice. S osmiprocentním odstupem se za ANO zařadili Karlovaráci, kteří získali osm mandátů, tedy o tři více než před čtyřmi lety. KOA s pěti mandáty přišla o čtyři a uspěli Piráti s pěti mandáty. Propadla hnutí O co jim jde, ČSSD a KDU-ČSL.

Jihlava

Také v Jihlavě ANO uspělo, ale jak to tak vypadá, může skončit v opozici. Tamní lídr Radek Popelka má výhrady k Fóru Jihlava. „Výsledek bereme jako ohodnocení naší práce za uplynulé čtyři roky. Ale po zkušenostech z před čtyř let bych o sobě jako o primátorovi nemluvil,“ říká.

Hradec Králové

Výsledky HDK a ANO jsou v Hradci přesně opačné oproti volbám před čtyřmi lety. Tehdy získalo ANO 14,17 a HDK 25,56 procenta hlasů. Jenomže Babišovo hnutí pomýšlelo na spojení s SPD, které ale vůbec neuspělo. Vyjednávání tak může skončit tím, že vítězná strana bude v opozici.

Plzeň

Tohle tedy vítězství opravdu není. Hnutí ANO získalo stejný počet mandátů jako ODS, na které nyní bude záležet, s kým se spojí. O případných koalicích zatím jasno není, avšak je to další město, kde se demokraté mohou proti ANO spojit.

Pardubice

V Pardubicích po skončení hlasování a zveřejnění výsledků začala jednání o široké koalici. ANO pravděpodobně na radnici zasedne a je možné, že to bude s ODS, ČSSD a Koalicí pro Pardubice.

Liberec

Andrej Babiš říkal, že v Liberci ho zradili. Pravda je ale taková, že tamní Starostové v čele s Martinem Půtou jsou prostě a jednoduše úspěšní a budou to právě oni, kdo bude sestavovat koalici.

Ústí nad Labem

Vítězem voleb v Ústí nad Labem do zastupitelstva města je hnutí ANO. Vítězství je to ale trochu hořské, protože se vůbec nejedná o nějakou zásadní většinu, a navíc volby provázela podezření ohledně kupčení s hlasy. Uvidí se tedy, kdo bude ve městě reálně vládnout.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]