Opravdu doktorka Peková věří na umělost koronaviru?

Soňa Peková (ČT)

Soňa Peková | FOTO: ČT

Debaty veřejnosti o umělosti koronaviru, skončení epidemie do Vánoc a účinnosti roušek zásadně prostoupila osoba paní doktorky Soni Pekové, molekulární genetičky. Paní doktorka opakovaně vyprávěla do médií náznaky o cenzuře ve vědeckých časopisech a o tom, jak je koronavirus „zinženýrovaný“ pomocí syntetické biologie. Další debaty se vedly na téma, proč tak zjevné nesmysly říká lékařka, která má znalosti ve svém oboru a vydala řadu vědeckých publikací. Ukazuje se, že ona zaznamenáníhodná role paní doktorky Pekové nemusí být až zas tak úplně autentická a že na umělost viru paní doktorka možná sama nevěří.

Dne 18. 3. 2020 Na Youtube na kanálu Leontynka mluví paní doktorka Peková ve videu a výslovně zazní: „Neříkám, že virus je umělý, ale je velmi atypický.“ A říká přesně to, co říkají pokyny Ministerstva zdravotnictví, každého rozumného lékaře a de facto každého rozumného člověka. Vyzývá k dodržování hygieny, výslovně například říká, že sahat v obchodě na pečivo holou rukou je špatně, stejně jako jsou problém madla v tramvaji, a má nasazenou roušku. Vystoupení zodpovědného lékaře, který jak dává návod k zodpovědnému chování, tak sám vytváří příklad zodpovědného chování při epidemii. To, co by tak člověk od lékařky čekal. Naprostý opak téměř všeho, co následně říkala celé jaro a léto do médií, včetně konspiračních serverů.

FORUM 24 (archiv)

Dne 19. 3. zveřejňují Hospodářské noviny článek, že bude dr. Peková po sporech s úřady testovat klienty na COVID. Ale v článku se také píše: „Lékařka Peková jako další důvod, proč ji stát nechtěl nechat testovat, uvádí ale i to, že ji všichni považují za „Janouškovu holku“. Před lety totiž působila v laboratoři na genetické testy Chambon, kterou z velké části financoval a v roce 2009 spoluzaložil kontroverzní lobbista a podnikatel Roman Janoušek. Peková v rozhovoru pro server Novinky.cz uvedla, že Janouška přitom nikdy ani neviděla a na činnost dnes už bývalých laboratoří Chambon je hrdá. … Janoušek je nicméně už tři roky spolu s dalšími lidmi v kauze Chambon za podíl na údajných finančních machinacích stíhaný. A mezi obviněnými je podle zjištění HN i lékařka Soňa Peková. „Obvinění formulované panem Dadamem je zcela vykonstruované a nesmyslné a vzniklo na podkladě politické kauzy zaměřené proti aktivitám pana Janouška. … Je to zcela vykonstruovaná a nesmyslná kauza. Nyní, když opět zápasím o dobré jméno své laboratoře Tilia, je moje jméno znovu propíráno v nesmyslném kontextu, s cílem opět diskreditovat odborně způsobilý laboratorní subjekt,“ sdělila Peková na dotaz HN.“

Dne 3. 6. říká Novinkám: Domnívám se, že žádná druhá vlna nebude. Plošně mezi lidmi už se to šířit nebude. Tady jsme to vyčistili. … Myslím si, že jsme z toho venku. A za pár měsíců bude i celý svět. … Myslím, že opravdu zmizí, troufnu si odhadnout do Vánoc.“

Dne 9. 6. na Seznamzpravy.cz paní doktorka – při rozhovoru v roušce – říká, že jsme z toho venku: „Začátkem června vyšla práce, je to společná práce britských a norských autorů. Prozkoumali důkladně strukturální geny toho viru a v práci už zaznělo otevřeně, že ten virus vypadá jako geneticky zmanipulován. Rozumím tomu, že je to z bezpečnostních důvodů lepší přišít netopýrovi, protože to, co se stalo, je průšvih obřích rozměrů. … Já asi nemám dostatečnou fantazii na to, abych si uměla představit, že by přírodně vzniknul takový virus. … V naší zemi to vypadá, že se situace uklidňuje. … “  Paní doktorka Peková díky své orientaci v oboru musela vědět, že se situace v létě uklidnila díky jarnímu lockdownu. Přesto prý nepředpokládala nic jako druhou vlnu. Neumí si představit, že by virus vznikl spontánně. A temně říká, že se manipuluje davem. Její výroky dnes vypadají jako zlý výsměch: „Už se neumírá na koronavirus. Opatrnost (v ČR) je přehnaná.“ Také paní doktorka říká, že pro respirační infekce nejsou vakcíny až zas tak úplně efektivní. A naznačuje cenzuru vědy, konkrétně informace, že je virus umělý. Ale především – podceňuje netopýry!

Na netopýry mi nesahejte!

Jsou to stvoření spjatá s čarodějnicemi díky už předvědeckému poznání, že představují obrovské riziko pro každého člověka, co s nimi přijde do styku. Obvyklý strach z netopýrů nejspíše není přecitlivělost, ale evolučně výhodný pud.  Ukazuje to celá moderní věda. Již 9. listopadu 2015 v časopise Nature Medicine psali, že byl u netopýrů nalezen „dědeček“ našeho koronáče. Virus podobný SARS, který se může přenášet přímo z hostitelů – netopýrů – na člověka, a to bez mutace. Letouni často hostí velké množství virů – nejen koronaviry, ale třeba viry specifické chřipky, viry příbuzné spalničkám, a často lze nalézt na jediném netopýrovi i šedesát různých virů. Kromě toho mnohé druhy žijí v ohromných koloniích, které tvoří pro viry ideální líhně.

V letech 2016–17 zabil nový koronavirus z netopýra v Číně téměř 25 000 selat. Ohnisko té nákazy bylo poblíž ohniska těžkého akutního respiračního syndromu z koronaviru SARS-CoV, který se objevil v roce 2002 u stejného druhu netopýrů. VIZ.

Už v roce 2017 u nich vědci identifikovali 11 nových kmenů viru SARS a sekvenovali jejich genomy. Nové kmeny virů u netopýrů, a i dříve objevené kmeny netopýrů ve stejné jeskyni, obsahovaly všechny základní genetické stavební kameny lidského koronaviru SARS. Tři roky před začátkem koronavirové epidemie publikovali, že tato netopýří jeskyně hostí ve svých netopýrech kmeny virů, které by mohly být potenciálně přímo přenášeny na člověka. VIZ.

V témže roce vychází v časopise Virus Evolution pětiletá studie z 20 zemí na třech kontinentech. Prokázala, že netopýři hostí velmi rozmanité koronaviry všude na planetě.

Také v roce 2017 vědci i v Ugandě nalezli nový koronavirus u kaloně (velký, jako netopýr vypadající býložravý letoun). Je podobný tomu, co vyvolává respirační syndrom (MERS), což i v Africe potvrzuje teorii, že takové viry pocházejí z letounů. Ale lidi MERS chytli od velbloudů, a nechci vědět jak.

Na začátku epidemie proběhly další výzkumy. Už v dubnu 2020 vědci ze Smithsonian’s Global Health Program nalezli v asijských netopýrech dalších šest nových kmenů koronavirů.

Vědci z Duke-NUS Medical School už počátkem roku 2019 zjistili, že netopýři nereagují na infekci zánětem, který často vede k poškození. Příslušný protein u nich na rozdíl od lidí či myší zánět nevyvolá.

V době jarní vlny tým University of Saskatchewan prokázal, že netopýři přenášejí koronavirus respiračního syndromu (MERS), aniž by sami onemocněli. Tým prokázal, že buňky netopýra mohou být trvale infikovány MERS koronavirem po celé měsíce, aniž by zvíře onemocnělo, kvůli důležitým adaptacím jak netopýra, tak viru.

Také při nynější epidemii studie zjistila, že virová infekce u netopýrů vede k rychlé imunitní reakci, která vylučuje virus z buněk. To chrání netopýry před vysokou virovou zátěží a povzbudí to viry k rychlejší reprodukci v hostiteli. Tedy i v tom, do kterého se přenese z netopýra. Díky tomu jsou netopýři jedinečnou zásobárnou rychle se množících a vysoce přenosných virů. Podle studie – protože lidi už jsou všude – mohou zvýšené environmentální hrozby pro netopýry zvyšovat hrozbu zoonózy, přenosu viru ze zvířecího hostitele na člověka, protože dochází k častějším kontaktům.

V květnu 2020 nalezli čínští vědci virus, který má ve špičce stejné sekvence aminokyselin jako „náš“ koronáč – SARS-CoV-2.

Paní doktorka Peková – pokud zcela neztratila orientaci ve svém oboru včetně základních znalostí – to musí vědět. Nákaza nějakým svinstvem od netopýrů se de facto dala čekat. Paní doktorka to ale vidí jinak.

Stejně je umělej!

Už 22. 4. paní doktorka jako host Výzvy Lucie Výborné říká: „Domnívám se, že jde o uměle vytvořený virus. Virus se chová divně, nevyvíjí dobrou imunitu, jsou známy případy reinfekce. Má spoustu charakteristik, které jsme dosud v přírodě neviděli,“ popisuje. Ale – má roušku. Přitvrdila, říká přesný opak toho, co v březnu, ale ještě pořád vykazuje alespoň elementární ohleduplnost k okolí, neplive kolem sebe kapénky. Má zakrytá ústa. A v podobném duchu vyzní i její další mediální výstupy.

Dne 27. 8. publikuje rozhlas.cz: Státní zástupce obžaloval podnikatele Romana Janouška a další čtyři obviněné v kauze neoprávněných úhrad od zdravotních pojišťoven pro firmu Chambon. Podle dříve zveřejněných informací jsou mezi obviněnými také Janouškův blízký spolupracovník Luboš Pašek, další podnikatel Petr Ullrich a lékařka Soňa Peková.

Dne 6. 10.  – za druhé vlny – paní doktorka Peková u moderátora Čestmíra Strakatého říká: „Kdybychom ty lidi nevyšetřovali z nějakého vládního nařízení, tak bych řekla, že tady už ten virus není. … Mám pocit, že už je to pryč, nevidím nikoho umírat (v té době se rozjížděla naplno podzimní vlna, pozn. aut.). Nevěřím číslům v médiích, pozitivních je hromada, nemocných je minimum. … Domnívám se, že druhá vlna nebude. … Kdybychom přestali vyšetřovat, tak by pandemie skončila.“ Podle paní doktorky byla vyvolána vlna hrůzy, ale určitě to není z medicínských důvodů. Nikdo prý neviděl nemocného netopýra, informace o tom, že je virus umělý, je silně cenzurována, a SARS-CoV-2 je produkt syntetické biologie, virus je prý „zinženýrovaný“. V devatenácté minutě pak říká: „Myslím si, že do Vánoc z toho budeme venku. Virus vymizí.“ A zopakuje nepravdivou informaci, že nelze patentovat přírodní kmeny virů. A dochází k zdánlivě malému, ale důležitému posunu. Nemá roušku.

Dne 7. 10. už na webu časopis Reflex paní doktorka (zřejmě ze stejného natáčení jako výše uvedená citace) rozjíždí otevřenou protirouškovou kampaň. „Rouška je věc, která určitě nezabrání přenosu viru, protože virus je nanopartikule, což je deset na minus devátou metru, a mezírky mezi vlákny vašich ústenek jsou zcela jistě větší. Navíc je většina z vás nemá pevně utemované kolem nosu a úst. Je to možná taková psychologická věc, že si připadáte chráněni.“

Dáte nám rozhovor, prosím?

Požádal jsem paní doktorku, zda by Fóru 24 neposkytla rozhovor na téma, proč její předpovědi nevyšly. Odpověděla:  „Asi Vás namnoze překvapí, že druhá vlna není způsobena „jarním“ virem, ale virem novým, s delecí v S proteinu, podle kterého ho u našich pacientů bezpečně diagnostikujeme. Jarní kmen s největší pravděpodobností vymizel, jak jsem předpokládala. Tento deleční kmen se v Praze a středních Čechách objevil na přelomu září / říjen 2020 (zdroj pravděpodobně v baru Techtle Mechtle), je to kmen nový; rovněž se v posledních dnech objevil v UK, pokud jste si dal práci sledovat odbornou literaturu a ne pouze své pocity. Prosím, přečtěte si zprávu Dr. Jiřincové z NRL pro chřipku a nechřipková respirační onemocnění (v příloze) a ocením, pokud se mi v mediálním prostoru omluvíte za svoji ubohou neomalenost a neprofesionalitu a nebudete mne více kontaktovat.“

S těmi mutacemi – paní doktorka nemluvila v létě o tom, že vymizí konkrétní kmen viru, ale epidemie. A stran nových mutací koronaviru – ty se objevují denně. V momentě, kdy dopisuji tento text, je na Live Science nový článek s názvem „Ve Velké Británii je nová varianta koronaviru“.

Přílohu, co mi doktorka Peková s odpovědí zaslala, jsem pročetl a nenašel v ní nic, co by potvrzovalo její dřívější výroky.

Doktorka Helena Jiřincová, na kterou se dr. Peková odvolávala, k tomu říká: „Nelze říci, že „jarní“ virus rozhodně vymizel, ale postupně se mění v různě evolučně úspěšné varianty. To je důsledek vstupu nového patogenu do zcela neznámého terénu, tedy přestup na nového hostitele – člověka. Řada mutací se vyskytuje i v Čechách, jiné mutace, které se objevily třeba ve Španělsku (varianta 20A.EU1), se nám nepodařilo zachytit, jiné jsme zatím detekovali jen u malého počtu vzorků (varianta 20A.EU2 ve 4 případech) nebo o nich nevíme, protože nelze osekvenovat všechny viry, které zde cirkulují. NRL pro chřipku a nechřipková virová respirační onemocnění SZU v úzké spolupráci s SVU konzistentně od prvého záchytu v březnu provádí celogenomovou sekvenaci SARS-CoV-2, a to jako jediná dvě pracoviště v ČR (vyjma 21 sekvencí pocházejících z FN Motol a IAB). Pravdou je, že od září se začíná dominantněji v sekvenovaných vzorcích objevovat varianta viru nesoucí deleci 6 nukleotidů, tedy 2 aminokyselin, která je současně doprovázena záměnou aminokyseliny na pozici 439. Není to však jediná aktuálně cirkulující varianta a nelze tvrdit, že tato varianta pochází z ohniska v baru Techtle mechtle, protože z tohoto ohniska nedostala NRL vzorky k analýze. Nicméně, tato mutace vzniká pravděpodobně konvergentně, zachytili jsme ji ve zcela epidemiologicky nesouvisejících vzorcích a současně i z více míst ČR, i když většina našich sekvencí pochází z Prahy a Středočeského kraje. Epidemie by s ukončením testování nevymizela. Na „umělý“ původ viru sice většina zjištění nepoukazuje, ale současně neexistuje důkaz, který by prokázal opak. Neexistence důkazu, ale existence mnoha indicií  nemůže potvrdit ani vyvrátit existenci umělého konstruktu. Jistá míra neurčitosti v protiargumentech vůči dr. Pekové je tedy důsledek korektního přístupu, který je založen na medicíně důkazu, tedy na jednoznačných faktech, nikoli na indiciích. Nicméně v současnosti není racionální důvod o této možnosti uvažovat.“

Suma sumárum a psychologická terminologie

Dne 18. března paní doktorka Peková považovala virus za přírodní atypickou mutaci, nosila roušku a vyzývala k hygieně. 19. března se veřejnost dozvěděla, že je obviněna. Následoval ostrý obrat ve sdělovaných výrocích, paní doktorka začala hovořit o spontánním vymizení viru a o tom, že je umělý. Ale nosila roušku. Koncem léta bylo zveřejněno, že stíhání v cause dospělo k obžalobě. Měsíc poté paní doktorka dávala rozhovor Čestmírovi Strakatému okázale bez roušky a definovala se jako protiroušková disidentka. Pokud bude mít kdykoliv v budoucnosti jakýkoliv problém se státní mocí, byť jen za překročení povolené rychlosti, půjde pro veřejnost o šikanu člověka, který „řekl jiný názor“. Náš lid, především absolventi Vysoké školy života, nebude mít nejmenší pochybnosti.

Podle hesla „když si to s někým rozházet, tak s každým“ mi ale svědomí nedovolí zamlčet poslední důležitý faktor.  Paní doktorka Peková je lékařka a genetička. Je autorkou mnoha publikací ze svého oboru. Lidská psychika je nesmírně složitá, nejsme tvory rozumnými a racionálně konajícími. A termín odštěpení, disociace, je jedním ze základních pojmů, jejichž existenci musí student psychologie pochopit, překousnout a smířit se s ní. Zdá se totiž být zcela nepochopitelná a divná. Psychika je tak složitý a nerozumný jev, že v jedné bytosti mohou být dvě vzájemně si plně odporující složky. A střídat se. K navození takového stavu hodně pomůže stres – a jak obvinění, tak obžaloba jsou obrovský stres. V malém není disociace nemoc a máme to trochu asi všichni. Na vlastní trapasy a chyby zapomínáme snadno a rádi. Paní doktorka Peková nyní prokázala, že dokáže perfektně disociovat své mediální vystupování a svou vědeckou práci. Jsou v přímém protikladu. Ale naprostá scestnost jejích výroků o pandemii a „zinženýrovaném“ koronaviru rozhodně nemusí stoprocentně znamenat, že před kamerami vědomě lže. Možná jde jen o velmi silnou a podvědomou disociaci.

Byť se ta neurčitost hranice mezi vědomím a podvědomím zdá lidem, co nemají rádi Freuda a Kahnemana, divná, tak opravdu existuje.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]