Opravy Staroměstské radnice začnou v únoru, orloje příští rok

ČTK

chybně přemalovaná je část ciferníku orloje ukazující astronomické děje | FOTO: ČTK

Plánované opravy Staroměstské radnice začnou pravděpodobně příští měsíc. Oprava pražského orloje by pak měla začít v únoru 2018. Informaci uvedla mluvčí pražské informační služby Prague City Tourism Barbora Hrubá.

„V prvních fázích rekonstrukce bude orloj lešením přemostěn, tedy bude standardně k vidění a v provozu,“ dodala Hrubá. Po dobu oprav má město v plánu orloj nahradit alespoň videomappingem na lešení nebo jiným podobným způsobem. Orloj by měl být opět spuštěn v červnu příštího roku.

Oprava Staroměstské radnice vyjde na více než 46 milionů korun a zasáhne celou věž, turisté nebudou moci ani na ochoz. Podle plánů se budou renovovat fasády, restaurátoři vymění kamenické prvky a nový bude i spodní kruh na orloji – kalendárium.

Staroměstská radnice v Praze byla založena roku 1338. Tvoří ji komplex několika domů. Ve 20. století bylo vypsáno několik architektonických soutěží na přestavbu a dostavbu radnice. Většina si kladla za cíl zaplnit prostor po zbouraném novogotickém křídle. Všechny však skončily buď bez vítězů, nebo se vítězné návrhy nikdy neproměnily v realitu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner