Opusťte jadernou elektrárnu, vyzvalo ruské okupanty 42 zemí z celého světa

Záporožská jaderná elektrárna (Maxim Gavrilyuk / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0)

Záporožská jaderná elektrárna | FOTO: Maxim Gavrilyuk / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0

Celkem 42 zemí se obrátilo na Rusko s požadavkem, aby stáhlo svou armádu z území Záporožské jaderné elektrárny s tím, že jeho přítomnost představuje značnou hrozbu pro její bezpečný provoz.

„Rozmístění ruské armády a zbraní na území stanice je nepřijatelné a je nerespektováním zásad bezpečnosti a prevence rizik, které se všichni členové MAAE (Mezinárodní agentura pro atomovou energii, pozn. red.) zavázali respektovat. Naléhavě vyzýváme Ruskou federaci, aby okamžitě stáhla své vojenské síly a veškerý další neoprávněný personál ze Záporožské jaderné elektrárny, jejího bezprostředního okolí a celé Ukrajiny, aby provozovatel a ukrajinské úřady mohli obnovit suverénní závazky v rámci mezinárodně uznaných hranic Ukrajiny a legitimní personál mohl plnit své povinnosti bez vnějšího vměšování, hrozeb a nepřijatelně obtížných pracovních podmínek. To také umožní MAAE provádět ověřování v souladu s ukrajinskými závazky o předběžné opatrnosti opatření – v bezpečném prostředí a včas,“ píše se v prohlášení zveřejněném na webových stránkách Delegace Evropské unie u mezinárodních organizací ve Vídni.

(Týdeník FORUM)

K prohlášení jsou připojeny podpisy Austrálie, Rakouska, Belgie, Bulharska, Kanady, Chorvatska, Kypru, České republiky, Dánska, Estonska, Finska, Francie, Gruzie, Německa, Řecka, Maďarska, Islandu, Irska, Itálie, Japonska, Lotyšska, Lichtenštejnska, Litvy, Lucemburska, Malty, Černé Hory, Nizozemska, Nového Zélandu, Severní Makedonie, Norska, Polska, Portugalska, Korejské republiky, Moldavské republiky, Rumunska, Slovenska, Slovinska, Španělska, Švédska, Turecka, Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, USA a také Evropské unie jako celku.

Země v prohlášení připomínají, že agrese Ruské federace proti Ukrajině je hrubým porušením mezinárodního práva a Charty OSN a ruská kontrola nad Záporožskou jadernou elektrárnou ohrožuje principy jaderné bezpečnosti. „Ruská invaze na Ukrajinu a přítomnost ruské armády v jaderných elektrárnách nepochybně zvýšily riziko jaderných incidentů,“ dodávají signatáři, kteří zároveň odsuzují pokusy Ruska ospravedlnit své nezákonné jednání na Ukrajině dezinformacemi.

Již ve čtvrtek 11. srpna vyzval k okamžitému zastavení bojů v okolí elektrárny generální tajemník OSN António Guterres. Rusko však odmítlo výzvy OSN  k vytvoření demilitarizované zóny kolem jaderné elektrárny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]