Biden vyzval občany k opuštění Ukrajiny. Situace se podle něj může zvrtnout

Americký prezident Joe Biden (The White House / se souhlasem)

Americký prezident Joe Biden | FOTO: The White House / se souhlasem

Americký prezident Joe Biden vyzval občany Spojených států, aby opustili Ukrajinu a do země necestovali. Podle něj se situace může rychle zvrtnout, reagoval na hrozbu ruské invaze v rozhovoru pro stanici NBC. Zároveň prohlásil, aby Američané nepočítali s případnou evakuací za pomoci armády. Takový krok by totiž podle jeho slov mohl znamenat rozpoutání světové války.

„Američtí občané by teď měli opustit Ukrajinu. Tohle nemá co do činění s nějakou teroristickou organizací, tohle je jedna z největších armád světa. Nacházíme se ve světě, ve kterém jsme nikdy předtím nebyli,“ prohlásil Biden.

(Týdeník FORUM)

„Může se to rychle zvrtnout,“ uvedl státník k současné bezpečnostní krizi. Podle Bidena neexistuje možnost, že by do země vyslal na pomoc s evakuací amerických občanů vojáky. „Kdyby po sobě začali střílet Američané a Rusové, znamenalo by to světovou válku,“ řekl v rozhovoru pro NBC.

Stejnou výzvu zveřejnilo také americké ministerstvo zahraničí. „Necestujte na Ukrajinu kvůli zvýšené hrozbě zásahu ruské armády a covidu-19. Lidé, kteří jsou na Ukrajině, by měli ihned odcestovat,“ napsal úřad na sociální síti.

Mezi Moskvou a Západem v posledních týdnech narůstá napětí kvůli hromadění ruských vojáků u ukrajinských hranic. Spojené státy už na konci ledna nařídily rodinám zaměstnanců amerického velvyslanectví na Ukrajině, aby zemi kvůli hrozící ruské invazi opustily.

Své pracovníky z velvyslanectví stáhla i Kanada a Británie. Česko pokyn k evakuaci personálu zastupitelských úřadů na Ukrajině zatím nevydalo. Ministr zahraničí Jan Lipavský však Čechy vyzval, aby do oblastí na východě a severu Ukrajiny hraničících s Ruskem necestovali.

Johana Hovorková, Milan Tesař, Veronika Kučíková, Dan Hrubý a Jaroslav Bican z nové redakce Týdeníku FORUM (Roman Black Černý a Michal Hošek)

Rusko na svém území u ukrajinských hranic shromáždilo zhruba 100 tisíc vojáků a další vyslalo do Běloruska, kde dnes začalo společné cvičení. Západní země už několik týdnů upozorňují na možnou ruskou invazi do sousední země. Moskva podobná obvinění odmítá. Tvrdí také, že se ruští vojáci po desetidenním cvičení v Bělorusku vrátí zpět do Ruska.

Konkrétní počty zapojených ruských vojáků zatím jasné nejsou, podle britské BBC by jich mohlo být až 30 tisíc. Severoatlantická aliance pak připomíná, že jde o nejmasivnější rozmístění ruských sil v Bělorusku od konce studené války. 

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil přesuny ruských jednotek kolem hranic Ukrajiny za psychologický nátlak. „Myslíme si, že hromadění vojáků v blízkosti našich hranic představuje prostředek psychologického nátlaku ze strany našich sousedů,“ prohlásil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]