Orbán dostal od slovenského premiéra šálu. Všiml jsem si, že má starou, vzkázal Heger

"Všiml jsem si, že Viktor Orbán má starou šálu, proto jsem mu dnes daroval novou," napsal ve čtvrtek na sociální síti slovenský premiér Eduard Heger. (Úřad vlády Slovenské republiky / se souhlasem)

"Všiml jsem si, že Viktor Orbán má starou šálu, proto jsem mu dnes daroval novou," napsal ve čtvrtek na sociální síti slovenský premiér Eduard Heger. | FOTO: Úřad vlády Slovenské republiky / se souhlasem

Slovenský premiér Eduard Heger daroval Viktoru Orbánovi na jednání předsedů vlád visegrádské čtyřky šálu. Vtipně tak reagoval na počínání maďarského ministerského předsedy, který se ukázal na veřejnosti s šálou s mapou takzvaného Velkého Maďarska. To zahrnuje území historických Uher s částmi sousedních zemí. Orbán tím vyvolal pobouření nejen na Slovensku, ale také v Rumunsku či Chorvatsku.

„Všiml jsem si, že Viktor Orbán má starou šálu, proto jsem mu dnes daroval novou,“ napsal ve čtvrtek na sociální síti slovenský premiér Eduard Heger. K příspěvku přiložil fotografii, na které je společně s Viktorem Orbánem. Ten má stejně jako Heger na krku šálu se slovenským znakem.

Vladimir Putin (ČTK)

Heger tak reagoval na nedělní událost, kdy si Orbán vzal na přátelský zápas fotbalových reprezentací Maďarska a Řecka šálu s mapou Velkého Maďarska. Záběry z této akce zveřejnil Orbán na svém facebooku.

Mapka na šále zahrnovala i části nynějšího Rakouska, Slovenska, Slovinska, Rumunska, Chorvatska, Srbska a Ukrajiny, které do konce první světové války patřily k Uherskému království v rámci Rakouska-Uherska. Maďarsko o tato území přišlo trianonskou mírovou smlouvou, což představuje pro mnohé Maďary dodnes trauma. Orbánovy připomínky Velkého Maďarska v posledních letech opakovaně vyvolávaly napětí ve vztazích se sousedy.

Před koncem první světové války a pak znovu v letech druhé světové války byla součástí Uherska nynější ukrajinská Zakarpatská oblast, která v meziválečných letech byla jako Podkarpatská Rus součástí Československa. V letech druhé světové války byla k Maďarsku připojena i část jižního a východního Slovenska, včetně Košic.

Herečka Jaroslava Obermaierová (ČTK / Milan Petrovič)

Na Orbánovu šálu zareagoval v komentáři slovenský ministr zahraničí Rastislav Káčer, který v této souvislosti použil výrazy hnus a humus. „Možná to není diplomatická mluva, ale ‚az is számít azaért‘ (i to se počítá),“ dodal Káčer. Pokládá se za ministra s pozitivním vztahem k uherskému dědictví a společným dějinám, ale problém má se způsobem chování vlády souseda a divotvornými aktivitami, které nemají obdobu v zemích Evropské unie.

Káčer zdůraznil, že ve vzájemných vztazích nemá mít místo iredenta a revizionismus, protože kam takové sentimenty a plány vedou, jsme viděli v roce 1939 a vidíme dnes v přímém přenosu na Ukrajině v podobě ruské agrese. Orbánovo počínání odsoudil i český ministr zahraničí Lipavský. „Zcela chápu podráždění našich slovenských a dalších přátel,“ napsal na twitteru. Evropa podle něj čelí největším bezpečnostním i ekonomickým výzvám od konce druhé světové války. „Jednota a spolupráce zemí je nyní klíčová,“ dodal Lipavský.

„Jak by řekl Angličan: “Take it easy”. Fotbalový zápas je fotbalový zápas a politika je politika,“ okomentoval celou kauzu maďarský premiér na tiskové konferenci po jednání lídrů V4.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články